Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Prosty licznik rowerowy – jaki wybrać?

Data aktualizacji: 11-09-2019

Liczniki to jedno z najbardziej podstawowych akcesoriów rowerowych, z których korzysta wielu miłośników jednośladów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli takich urządzeń, które różnią się ceną oraz zakresem dostępnych funkcji. Najprostsze liczniki nie kosztują wiele, a doskonale spełniają oczekiwania amatorów rowerowej jazdy. 

Licznik Lezyne.Prosty licznik od Lezyne ma wszystko, co potrzebne do trenowania.

Do czego przydaje się licznik rowerowy?

Licznik rowerowy dostarcza szereg informacji. Z jaką prędkością jechaliśmy? Jak wiele pokonaliśmy kilometrów? Ile czasu zajęła nam trasa? To dane, których ciekaw jest prawie każdy rowerzysta. Znacznie poważniej podchodzą do nich sportowcy, którzy informacje o rowerowych osiągach wykorzystują do planowania treningu i poprawy swoich wyników.

Im bardziej zaawansowane urządzenie, tym więcej informacji odczytamy na jego wyświetlaczu. Podstawową funkcją każdego licznika rowerowego jest pomiar aktualnej prędkości oraz pokonanego dystansu. Przydatne są też dane na temat czasu przejazdu oraz średniej prędkości. Termometr, wysokościomierz, obliczanie liczby spalonych kalorii oraz zapamiętywanie wyników, to tylko niektóre funkcje modeli ze średniej i wyższej półki.

Do czego jeszcze przydaje się licznik rowerowy? Bluetooth oraz protokół ANT+ to technologie, za sprawą których zaawansowane liczniki współpracują ze smartfonami i urządzeniami peryferyjnymi. Dzięki nim oraz dodatkowym czujnikom liczniki mają m.in. możliwość pomiaru mocy generowanej podczas jazdy oraz monitorowania pracy serca rowerzysty. Licznik rowerowy z kadencją mierzy częstotliwość obrotów korbą, a licznik rowerowy z GPS umożliwia nawigowanie oraz śledzenie pokonanej trasy.

Nowoczesne nawigacje od Garmina oraz Wahoo wyglądają jak proste liczniki, ale oferują zdecydowanie większe możliwości.

Prosty licznik – dla kogo i dlaczego?

Dobry licznik rowerowy nie musi jednak posiadać licznych funkcji. Wiele opcji, którymi dysponują bardziej zaawansowane urządzenia, będzie nieprzydatnych początkującym rowerzystom. Nie skorzystają też z nich raczej osoby, które „dwa kółka” używają w celach rekreacyjnych, turystycznych lub przemieszczania się do pracy, szkoły lub po zakupy.

Największą zaletą prostych liczników rowerowych jest atrakcyjna cena. Najmniej zaawansowane modele możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych. W takiej kwocie otrzymamy solidne urządzenie wyposażone w kilka podstawowych funkcji, które będzie nam dobrze służyć przez niejeden sezon.

Prosty licznik rowerowy jest również łatwy w obsłudze. Większość takich modeli posiada zazwyczaj jeden przycisk, który umożliwia błyskawiczną zmianę parametrów wyświetlanych na ekranie. Kolejną zaletą prostych modeli liczników jest duży i czytelny wyświetlacz. Mniej monitorowanych i wyświetlanych informacji, to także mniej energii potrzebnej do zasilenia urządzenia. Dzięki temu proste liczniki rowerowe działają długo. Wystarczy, że wymienimy w nich baterie raz na sezon.


Bardziej zaawansowanym nawigacjom – od Wahoo oraz Garmina – poświęciliśmy osobny artykuł. Zobacz nasz ranking najlepszych komputerów rowerowych z GPS.


Jakie funkcje powinien mieć prosty licznik rowerowy?

Jaki jest minimalny zestaw funkcji, które powinien posiadać licznik rowerowy? Najtańsze i najprostsze modele wyświetlają informacje o:

  • aktualnej prędkości,
  • całkowitym dystansie,
  • dystansie wycieczki,
  • rzeczywistym całkowitym czasie jazdy.
Nadajnik SigmaNadajnik na widelcu przesyła do licznika dane, które informują o prędkości i dystansie.

Proste liczniki najczęściej posiadają też zegar. Standardowym wyposażeniem jest również automatyczna funkcja start i stop, dzięki której licznik samoczynnie uruchamia się po rozpoczęciu jazdy i wyłącza po jej zakończeniu. Nieco bardziej zaawansowane modele wyświetlą także dane na temat średniej prędkości i prędkości maksymalnej oraz czasie trwania pojedynczej wycieczki. W modelach ze średniej półki odnajdziemy również termometr oraz stoper.

Każdego rowerzystę prędzej czy później zaskoczy deszcz. Dlatego warto, by licznik rowery był wodoodporny. Przydatnym rozwiązaniem jest również uruchamiane przyciskiem podświetlenie, które umożliwia podglądanie wyników podczas jazdy po zmroku.

Przed zakupem licznika rowerowego warto zwrócić uwagę na technikę jego montażu. Nie bez znaczenia jest również sposób na to, jak ustawić licznik rowerowy. Najbardziej precyzyjna metoda to wprowadzenie do pamięci licznika danych na temat obwodu koła, który należy zmierzyć samodzielnie. Istnieje też prostsza, choć bywa, że mniej dokładna technika, by ustawić licznik rowerowy. Instrukcja obsługi wielu prostych urządzeń wyposażona jest w tabelkę, która pozwala na odczyt i wprowadzenie do licznika danych zgodnie z rozmiarem opony podanym przez producenta (polecamy artykuł: Jak zamontować licznik rowerowy? Krok po kroku).

Bezprzewodowy licznik rowerowy – czy warto?

Liczniki rowerowe mogą łączyć się z zainstalowanym przy kole czujnikiem za pomocą przewodu lub połączenia bezprzewodowego. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Licznik przewodowy będzie tańszy, nie grozi mu też zakłócenie transmisji danych. Montaż urządzenia wymaga jednak poprowadzenia kabla. Taka instalacja może ulec uszkodzeniu podczas intensywnego użytkowania jednośladu.

Czy warto wybrać licznik bezprzewodowy? Rowerowy gadżet, który komunikuje się z czujnikiem przy kole za pomocą fal radiowych, kosztuje więcej. Jest za to łatwiejszy w instalacji i wygodniejszy w eksploatacji od urządzenia przewodowego. Problem w jego użytkowaniu mogą sprawiać zakłócenia. Występują one zwłaszcza w tańszych modelach, które wykorzystują analogową transmisję danych. Bezprzewodowy licznik rowerowy wymaga też regularnej wymiany baterii w czujniku.


Najlepsze proste liczniki rowerowe

Jaki licznik rowerowy wybrać? Warto zwrócić uwagę na produkty renomowanych firm, które mają w swojej ofercie szeroki zakres urządzeń z różnych półek cenowych.

Szereg prostych i solidnych liczników rowerowych oferuje niemiecka firma SIGMA. Podstawowe urządzenia tego producenta nabędziemy już w cenie około 50 złotych. Warto zwrócić uwagę na popularny licznik SIGMA Base 500, który wyposażony jest w czytelny wyświetlacz, wskazujący aktualną prędkość, dystans całkowity i aktualny oraz całkowity czas jazdy. Kilkanaście złotych więcej zapłacimy za licznik SIGMA Base 1200, który posiada aż 12 funkcji, w tym pomiar temperatury. Podstawowe modele bezprzewodowe od SIGMY to Pure 1 ATS oraz BC 7.16 ATS, ale warto też zwrócić uwagę na lepiej wyposażony licznik SIGMA BC 10.0 WL ATS.

Proste liczniki rowerowe ma w swojej ofercie również firma CATEYE. Ciekawą propozycją jest licznik CATEYE Velo 9 CC-CL820, który oprócz podstawowych funkcji posiada również możliwość pomiaru spalonych kalorii oraz wskazuje ilość niewyprodukowanego dwutlenku węgla. Wśród podstawowych liczników bezprzewodowych tego producenta jest m.in. CATEYE Velo Wireless CC-VT230W.

Warto poznać też ofertę liczników niemieckiej firmy VDO. Podstawowy model to VDO M1.1, który wskazuje prędkość, bieżący i ogólny dystans, czas jazdy oraz aktualny czas. Nieco bardziej zaawansowany jest licznik VDO M2.2, wyposażony między innymi w funkcję umożliwiającą porównanie prędkości bieżącej i średniej oraz opcję zliczania spalonych kalorii. Najprostszym bezprzewodowym modelem tego producenta jest licznik VDO M1.1 WL.