Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Ultra Sudety Gravel Race 2021 – ultramaraton dla spragnionych przygód!

Data aktualizacji: 30-03-2021

Ultra Sudety Gravel Race (USGR) to całkowicie nowe wydarzenie rowerowe. Ultramaraton stanowi niezwykle ciekawą propozycję dla miłośników jazdy terenowej i zapierających dech krajobrazów. Jeśli chcesz lepiej poznać Sudety z perspektywy dwóch kółek, a jednocześnie przeżyć prawdziwą przygodę, nie może Cię zabraknąć na USGR 2021!

Logotyp USGR

Co musisz wiedzieć o Ultra Sudety Gravel Race 2021?

Ultra Sudety Gravel Race to ultramaraton startujący 17 czerwca 2021 r. Miłośnicy tego typu atrakcji powinni zapisać sobie tę datę w swoim kalendarzu eventów rowerowych. Trasa prowadzi przede wszystkim przez leśne i górskie drogi terenowe. Organizatorzy chcieliby, aby impreza oprócz umożliwienia spotkania się w gronie pasjonatów i sprawdzenia swoich umiejętności, była także szansą na ukazanie uczestnikom walorów krajobrazowych i turystyczny Sudetów.

Początek szlaku mieści się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Polanicy-Zdroju stanowiącym bazę ultramaratonu. Trasa stanowi pętle. Najpierw wiedzie na zachód przez Park Narodowy Gór Stołowych, stamtąd odbijamy w stronę Kudowy-Zdroju, a potem do Duszników-Zdroju. Następnie dalej na południe m.in. przez Góry Bystrzyckie aż do Międzylesia. Od tego miejsca, wzdłuż polskiej granicy, droga USGR prowadzi w kierunki północnym do Lądka-Zdroju. Potem dalej przez Bardo, Srebrną Górę, Zagórze Śląskie i Książ, aż do Kamiennej Góry. Stamtąd trasa odbija okrężną drogą na południe, prowadząc do Mieroszowa, a następnie z powrotem do Polanicy-Zdroju.

Na co trzeba się przygotować?

Do przebycia jest przeszło 500 km charakteryzujących się w sumie ok. 11000 m przewyższeń, a to wszystko w formule samowystarczalności, czyli bez zorganizowanego zewnętrznego wsparcia, ale z możliwością korzystania z ogólnodostępnych punktów usługowo-gastronomicznych. W przypadku zboczenia z drogi należy kontynuować jazdę od tego samego miejsca, w którym się ją przerwało. Jeżeli masz zamiar zostać zakwalifikowanym, niezbędne jest pokonanie trasy w 85 h – USGR kończy się wieczorem 20 czerwca. W związku z powyższym jest to naprawdę wymagający wyścig skierowany do doświadczonych rowerzystów o bardzo dobrej kondycji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by poruszać się swoim tempem, czysto rekreacyjnie.

Warto wiedzieć, że aż 79% trasy prowadzi przez drogi terenowe (głównie szutry, ale także pasma gruntowe czy leśne), więc lepiej wcześniej odpowiednio się do tego przygotować. Pozostałe etapy to przede wszystkim asfalt (19%), raczej o małym natężeniu ruchu. Są to odcinki łączące ze sobą fragmenty terenowe. Pozostałe 2% USGR zostało poprowadzone przez ścieżki innego typu, takie jak łąki czy bruk.

Wymagany ekwipunek

Jeżeli byłbyś zainteresowany udziałem w USGR, ale nie posiadasz gravela, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – nie jest on wymagany! Mimo tego, że nazwa imprezy mogłaby wskazywać, że jest ona przeznaczona dla tego konkretnego typu jednośladów. Zgodnie z opracowanym przez organizatorów regulaminem, możesz stawić się na starcie z dowolnym rowerem napędzanym wyłącznie siłą mięśni – elektryki odpadają.

Z powodzeniem ultramaraton można pokonać również na rowerze crossowym oraz górskim typu HT lub FS. Ze względu na specyfikę trasy nie zalecamy próby rywalizacji na jednośladach innego typu.

Oprócz sprawnego roweru, aby zostać dopuszczonym do zawodów, trzeba także posiadać:

 • sztywny kask,
 • 2 niezależne źródła światła przedniego oraz 2 tylnego,
 • elementy odblaskowe na rowerze lub ubraniu,
 • dowód osobisty lub paszport,
 • telefon komórkowy,
 • koc termiczny,
 • ubezpieczenie NNW.

Główne atrakcje trasy

Ultra Sudety Gravel Race to nie tylko okazja do sprawdzenia swojej kondycji, ale również sposób na zapoznanie się z wieloma ciekawymi miejscami w Sudetach. Część z nich zobaczymy podczas pokonywania trasy, a innym warto poświęcić nieco więcej czasu przed lub po starcie w ultramaratonie.

Do najciekawszych okolicznych atrakcji należą m.in.:

 • Park Narodowy Gór Stołowych,
 • wieża widokowa na Jagodnej,
 • droga nad Lejami,
 • Park Zdrojowy w Lądku-Zdroju,
 • single tracki w Kotlinie Kłodzkiej,
 • punkt widokowy nad obrywem skalnym w Bardzie,
 • Twierdza Srebrna Góra,
 • zapora na Jeziorze bystrzyckim w Zagórzu Śląskim,
 • Rezerwat Jeziorko Daisy,
 • Zapora w Bukówce,
 • Zamek Książ,
 • wieża widokowa na Trójgarbie.

Pomysłodawcy Ultra Sudety Gravel Race 2021

Warto zauważyć, że ta niecodzienna inicjatywa ma możliwość odbyć się za sprawą zaledwie dwóch osób. Autorami projektu są Weronika Biała oraz Łukasz Mirowski. Wspólnie zaprojektowali trasę oraz zaplanowali ultramaraton. Ponadto Weronika zajęła się prowadzeniem biura imprezy, a Łukasz został sędzią głównym. Oboje wcześniej sami startowali w licznych wyścigach, aż w ich głowach pojawił się pomysł, by pasję przekuć w organizację własnego wydarzenia. Tak narodził się Ultra Sudety Gravel Race i mamy nadzieję, że stanie się on imprezą cykliczną. Pierwsza edycja jest już przed nami. Do zobaczenia 17 czerwca!