Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Liswarciański Szlak Rowerowy

Region Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 4 h
Dystans 107,6 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 79%, Piach 21%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Rowerem Po Śląsku

Rustykalny krajobraz Liswarciańskiego Szlaku Rowerowego to tylko jeden z wielu atutów tej wyprawy. Niewielki ruch podczas jazdy pozwala odpocząć od wielkomiejskiego pędu i docenić piękne krajobrazy dorzecza Liswarty. Lokalny folklor i stare zabudowania wiejskie nadają trasie niezwykłego kolorytu. Oto kilka wskazówek dla tych, którzy sami zdecydują się na tę wyprawę.

Trasa prowadzi wzdłuż rzeki Liswarty, liczy 108 kilometrów i można ją przejechać w dowolną stronę, opisany tu wariant zakłada przejazd z południa na północ. 79% nawierzchni stanowi asfalt i drogi publiczne, jednak na nich ruch samochodowy jest mały, spokojnie nadają się do podróży z dziećmi. Dodatkowo poziom trudności tego szlaku został oceniony na dość łatwy, choć trudnościami są niektóre wymagające odcinki (ze względu na gruntową, momentami piaszczystą nawierzchnię) oraz długość, której nie warto lekceważyć i trzeba dobrze rozłożyć siły na całą wyprawę.

Liswarciański Szlak RowerowyLiswarciański Szlak Rowerowy

Początek trasy został wyznaczony w miejscowości Woźniki, pierwsze kilometry prowadzą na północ, aż do ul. Kwiatowej, tam należy przeciąć autostradę A1 w kierunku zachodnim.

Woźniki RynekWoźniki, rynek

Na pierwszym skrzyżowaniu z drogą gruntową, trzeba skręcić w prawo i kierować się na Lubszę. Rzeka, od której wzięła się nazwa szlaku, zaczyna swój bieg zaraz za Babienicą, reszta drogi została poprowadzona wzdłuż rzeki, aż do okolic Wąsosza, gdzie wpada do Warty. Jadąc dalej na północ, po około 5 kilometrach znajduje się pierwsze miejsce, gdzie można odpocząć, jest to parking i plac zabaw w środku pól i łąk, blisko brzegu rzeki.

Za Boronowem szlak zaczyna prowadzić przez las, jest to początek terenu parku krajobrazowego z rezerwatami i użytkami ekologicznymi. Na całości trasy przeważa płaski teren, a pola uprawne oraz łąki przeplatają się z leśnymi odcinkami.

huciska kapliczka Kapliczka

Miejscami można spotkać drogi szutrowe, piaskowe (odcinek między Troninami a Rębielicami Szlacheckimi) lub kamieniste, ale stanowią one jedynie 21% całości, więc nie są większym problemem, nawet podczas mniej sprzyjającej pogody.

Trasa do końca prowadzi przez mniejsze i większe miejscowości, w których można zobaczyć ciekawe obiekty historyczne i odpocząć.


Dojazd do trasy

Ani do początku, ani końca wyznaczonej trasy nie można dojechać, korzystając z pociągu. Najbliższe stacje oddalone są o 14 kilometrów od Woźnik i 8 kilometrów od Wąsosza Górnego.

Dojazd samochodem do Woźnik jest bardzo wygodny, ponieważ zaraz obok miejscowości biegnie autostrada A1. Z Wąsosza Górnego wyjazd lub dojazd również jest najwygodniejszy samochodem.

Atrakcje na trasie

Region Górnego Śląska wzdłuż Liswarty związany jest z działalnością Józefa Lompy, działacza i poety, który przyczynił się do procesu budowania i umacniania tożsamości śląskiej. Pomnik wybitnego działacza i etnografa stoi w Lubszy, na początku trasy. Dalej atrakcji jest już tylko więcej, oto niektóre z nich:

  • Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą — w obrębie tego kompleksu znajdują się cztery rezerwaty, każdy mający na celu chronić zagrożone gatunki lub całe ekosystemy. W parku można poruszać się wyznaczonymi ścieżkami dydaktycznymi, dodatkowo przez obszar chroniony przebiegają szlaki turystyczne, np. Szlak Powstań Śląskich czy Szlak Józefa Lompy.
  • Drewniany kościół pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Boronowie — najstarszy na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, powstał w XVII wieku.
  • Stary młyn w Klucznie — młyn nie jest otwarty dla zwiedzających, ale warto zobaczyć bryłę budynku oraz okoliczne tereny, które najlepiej prezentują się w okresie letnim.
  • Kirkut i ruiny synagogi w Krzepicach — budowla powstała około roku 1814 z inicjatywy ludności żydowskiej mieszkającej na terenie Krzepic. Cmentarz jest wyjątkowy ze względu na jedną z większych w Europie liczbę żeliwnych macew.
ruiny synagogi w KrzepicachRuiny synagogi w Krzepicach
  • Kościół parafialny Świętego Jakuba Apostoła — budynek wzniesiono w XIV wieku z polecenia Kazimierza Wielkiego. Budowla w stylu gotyckim jest siedzibą parafii powstałej w 1357 roku.
  • Stary młyn i elektrownia wodna w Rębielicach Szlacheckich — młyn, który obecnie pełni funkcję małej elektrowni wodnej na Liswarcie.
  • Ruiny Zamku w Dankowie — twierdza z XVII wieku, w jej obrębie znajdował się gotycko-renesansowy zamek. Obecnie można zobaczyć dobrze zachowane ziemne wały obronne oraz ruiny bramy zamkowej przedniej i tylnej.
  • Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Wąsoszu Górnym — przykład architektury sakralnej wraz z kalwarią. Na miejscu znajdują się 33 murowane kapliczki. Sama świątynia posiada barokowe ołtarze i tabernakulum.
Kalwaria w WąsoszuKalwaria w Wąsoszu Górnym
  • Pozostałości zamku w Krzepicach — niewielki zamek zbudowany w połowie XIV wieku, zniszczony w XIX.
  • Muzeum 303 w Napoleonie — ponad dwa tysiące obiektów związanych z lotnictwem. Miejsce powstało z inicjatywy prywatnej osoby, zainteresowanej tematem dywizjonu 303. Bilety wstępu są do nabycia w obiekcie w cenie 25 zł normalny i 20 ulgowy.

Noclegi lub miejsca postojowe

Szacowany czas na pokonanie szlaku, to około 4 godziny, dlatego też noclegi nie są konieczne. Niektóre drogi terenowe mogą jednak wydłużyć ten czas.

Miejsca postojowe są wyznaczone w cichych i spokojnych miejscach, zazwyczaj wyposażone w wiaty turystyczne, stoły i ławki.

Dodatkowo kilka atrakcji turystycznych znajduje się w miejscach, gdzie również można odpocząć (okolice parku krajobrazowego czy Krzepice).

Gdzie zjeść

W okolicy przejazdu, zwłaszcza poza sezonem, restauracje i dyskonty są dostępne jedynie w większych miasteczkach jak Woźniki czy Krzepice, dlatego należy zabrać ze sobą prowiant oraz napoje na cały przejazd.

Dobrze wiedzieć

Każda pora roku jest dobra do przejechania Liswarciańskiego Szlaku Rowerowego, jednak trzeba mieć na uwadze, że odcinki piaszczyste, szutrowe i leśne po obfitych deszczach mogą być słabo przejezdne, a gminne drogi, gdzie panuje mały ruch, nieodśnieżone zimą.

Praktyczne wskazówki

Trasa prowadząca przez powiat lubliniecki i kłobucki jest dobrze oznaczona za pomocą znaków R1 i R3, może jednak się zdarzyć, że jakieś oznaczenie ulegnie zniszczeniu, warto więc mieć ze sobą urządzenie z GPS.

Niektóre wiaty zostały wyposażone w stojaki rowerowe, niestety nie ma tam stacji naprawczych z najpotrzebniejszymi narzędziami, więc należy je zabrać ze sobą.

Liswarciański Szlak Rowerowy to nie jedyna trasa rowerowa w Śląskim, na którą warto zwrócić uwagę, region jest pełen turystów na dwóch kołach, a okolica ma wiele do zaoferowania.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa Krainą Górnej Odry na Górnym Śląsku
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 dni
Dystans 200 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Lasy Rudzkie - całodniowa wycieczka dla całej rodziny
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 41 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa MTB na Wielką Raczę
Region Karpaty, Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 5 h
Dystans 32 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 35%, Kamienie 35%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa na Skrzyczne rowerem
Region Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 3 h
Dystans 22,7 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 60%, Kamienie 10%
Co oznaczają parametry trasy?