Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Wyprawa wokół Ślęży

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 62,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Piach 10%
Co oznaczają parametry trasy?

Wyprawa wokół Ślęży – opis trasy

Autor trasy

Gmina Miasto Świdnica

Jednodniowa wycieczka rowerowa pełna niezwykłości? To możliwe podczas wyprawy wokół Ślęży! Tajemnicza Góra Ślęża dzięki dawnym pogańskim obrzędom zwana również Śląskim Olimpem, przełęcz Tąpadła, Kamieniołom Kantyna z urokliwym jeziorkiem, rezerwat archeologiczny, Zalew Sulistrowicki, urokliwe miasteczka i dwory - wszystko podczas wyprawy, która zajmie kilka godzin i nie wymaga nadzwyczajnej kondycji. Za chwilę poznasz szczegóły malowniczej trasy rowerowej na jeden letni dzień. 

Wycieczkę zaczynamy spod Bosmanatu czyli nad Zalewem Witoszówka w Świdnicy. Z miasta wyjeżdżamy ścieżką rowerową wzdłuż ulic Śląskiej, Miłego Dnia, a potem Kopernika.

Na wschód, w stronę Ślęży, prowadzi nas dobrze oznakowany szlak EuroVelo 9 (Szlak Bursztynowy). Jedziemy asfaltem, towarzyszą nam samochody, ale ruch nie jest zbyt intensywny. Oko cieszą widok Ślęży oraz Góry Szczytna (po prawej stronie).

ŚlężaŚlęża, zdjęcie pochodzące od Gminy Miasta Świdnica

Pierwszą atrakcją na trasie jest Gogołów, z wiatrakiem jak żywcem wyjętym z opowieści o Don Kichocie. Pięć kilometrów dalej, w Wirach, na dużym skrzyżowaniu za kościołem skręcamy w lewo (w drogę na Sobótkę).

Wiatrak w Gogołowie Wiatrak w Gogołowie, zdjęcie pochodzące od Gminy Miasta Świdnica 

EuroVelo prowadzi nas przez kolejne wioski u podnóża Ślęży – Mysłaków i Sady – aż do kamieniołomu Kantyna (na lewo od szosy, droga prowadzi kilkadziesiąt metrów przez zarośla) i Górki. Tu EV9 odbija w lewo, a my jedziemy zobaczyć pozostałości intrygującego architektonicznie Zamku Górka (w 2022 roku był w remoncie, zabytek można obejrzeć z zewnątrz).

Dojazd na zamek nie jest zbyt uciążliwy. Wytrwali mogą pokusić się o pozostawienie rowerów i wejście na szczyt Ślęży. Do wyboru są liczne ścieżki lub oznakowany Szlak Archeologiczny. Ślęża zaliczana jest do Korony Gór Polskich, a na szczycie ma wieżę widokową z gwarantowanym spektakularnym widokiem.

Z Górki jedziemy w stronę centrum Sobótki. Można zwiedzić miasteczko lub ominąć – z ulicy Świdnickiej skręcamy w prawo, w ulicę Chrobrego i przez osiedle domów jednorodzinnych jedziemy do dużego skrzyżowania Al. Świętej Anny i ul. Armii Krajowej. Szlak wyprawy prowadzi nas na południe, do miejscowości Strzegomiany. Kilometr dalej warto zajrzeć do Rezerwatu Archeologicznego (grodzisko średniowieczne Będkowice).

Rezerwat archeologiczny w Będkowicach, zdjęcie pochodzące od Gminy Miasta Świdnica 

Teraz czeka nas najbardziej wymagający odcinek trasy, czyli wspinaczka na przełęcz Tąpadła.

Wcześniej zobaczymy dwór na wodzie w Będkowicach oraz wjedziemy na malowniczą tamę na zalewie w Sulistrowicach (w upalny dzień można poszukać ochłody w wodzie, tuż obok jest plaża).

Droga cały czas pnie się, przed przełęczą warto rzucić okiem na oryginalne Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach (zbudowane na planie siedmiokąta) i dawny Park Krajobrazowy “Wenecja” Sulistrowiczki - obiekty położone są obok siebie, po obu stronach szosy.

Kościół w SulistrowicachKościół w Sulistrowiczkach, zdjęcie pochodzące od Gminy Miasta Świdnica 

Podjazd na przełęcz Tąpadła ciągnie się przez 4 kilometry. Na miejscu czas na zasłużony odpoczynek. Jeżeli dysponujemy dobrymi rowerami i zapasem sił, to można pokusić się o wjazd na Ślężę - Przełęcz Tąpadła to lokalny węzeł turystyczny (na szczyt Ślęża wiedzie pieszy szlak żółty).

Zjeżdżamy do miejscowości Tąpadła (z ciekawym zabytkowym dworem), a potem docieramy do Wirów. Szosa prowadzi teraz prosto do Świdnicy, ale my proponujemy skręcić przy kościele w lewo, w kierunku góry Szczytna. Trasa prowadzi nas na południe, mijamy cmentarz parafialny i docieramy do Jędrzejowic.

Szosa przecina tereny ośrodka golfowego, a my w towarzystwie wspaniałych widoków na Ślężę docieramy szosą do Kiełczyna. Jeśli siły dopisują, to możemy pokusić się o wjazd na Szczytną (leśna droga, trzeba mieć odpowiedni rower).

Jedziemy przez Książnicę do Krzczonowa. Za tą miejscowością należy zachować czujność i skręcić w prawo, w polną drogę, która doprowadzi nas do asfaltu w Miłochowie. Alternatywą jest powrót do Świdnicy ruchliwą drogą wojewódzką 382 przez Boleścin.

Ostatnie kilometry do Świdnicy przejedziemy drogą, którą pokonaliśmy na początku wycieczki.


Jak dojechać i wrócić z trasy?

Wycieczkę zaczynamy i kończymy w Świdnicy - do miasta dojedziemy pociągiem z m.in. Wrocławia i Katowic. Przed kupnem biletu warto sprawdzić warunki przewozu rowerów. Na początek trasy można dojechać własnym samochodem i zostawić go na jednym z parkingów.

Atrakcje do zobaczenia na trasie

  • Świdnica – 56 tysięczna miejscowość ze wspaniałym barokowym kościołem Pokoju wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na szczęście zabudowa Świdnicy przetrwała wojenną zawieruchę i turyści mogą podziwiać m.in. zabytkowe kamienice, świątynie, zabytki architektury przemysłowej, cmentarz żydowski i zespół barokowych rzeźb na Rynku.
  • Góra Ślęża – zwana Śląskim Olimpem. Należy do Korony Gór Polskich, na jej szczyt prowadzi sześć szlaków. Na szczycie znajdziemy kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku (z balkonu roztacza się wspaniały widok), schronisko (bez możliwości nocowania) oraz 12-metrową wieżę widokowa.
  • Sobótka/Zamek Górka w Sobótce – miejscowość u stóp Ślęży. Na turystów czeka m.in. sanktuarium św. Anny Samotrzeciej z XIV wieku, Muzeum Ślężańskie, gotycko-barokowy Kościół Św. Jakuba oraz tzw. Zamek Górka (na “przedmieściach” Sobótki). To zespół rezydencjonalny ojców. augustianów, z drugiej połowy XIX w. Obiekt jest remontowany, ale z zewnątrz można obejrzeć bardzo ciekawe detale architektoniczne.
  • Kamieniołom Kantyna w Chwałkowie (Szmaragdowe Jeziorko) – malownicze miejsce, w okolicach którego nadal pozyskiwane jest kruszywo. Częściowo zalany kamieniołom formalnie nie jest dostępny dla turystów, jednak niecodzienny widok przyciąga ciekawych. Podczas eksploracji z pewnością należy zachować ostrożność. Miejsce odwiedzają miłośnicy nurkowania. W pobliżu znajdziemy jeszcze jeden, trudniej dostępny, kamieniołom Wielgosza.
  • Wiatrak w Gogołowie – XIX wieczny, trzypiętrowy wiatrak typu holenderskiego, teraz mieści się w nim hotelik z restauracją i salą konferencyjną. W pobliżu kościół św. Marcina oraz ruiny renesansowego pałacu.
  • Rezerwat Archeologiczny – grodzisko średniowieczne Będkowice - gród na terenach zajmowanych we wczesnym średniowieczu przez plemię Ślężan. Przy bramie trzy rzeźby przedstawiające średniowiecznych wojów, wewnątrz m.in. kurhany otoczone wałem obronnym i suchą fosą, dwie odtworzone chaty, studnie, staw oraz kamienny krąg kultowy. Na terenie rezerwatu wytyczono ścieżkę dydaktyczną, wiedzy dostarczają tablice informacyjne.
  • Przełęcz Jędrzejowicka – przełęcz oddzielająca główny Masyw Ślęży od pasma Wzgórz Kiełczyńskich. Punkt widokowy z ładną panoramą na Wzgórza Krzyżowe, Góry Sowie, Wzgórza Gilowskie, Wzgórza Kiełczyńskie i Masyw Ślęży.
  • Dwór w Tąpadłach – budowla z XVII-XVIII w., dziś budynek mieszkalny z detalami świadczącymi o intrygujących zainteresowaniach dawnego właściciela - na fasadzie zobaczymy symbole astronomiczne, emblematy masońskie i znaki różokrzyżowców.
  • Sulistrowiczki Park Krajobrazowy Wenecja – część dawnego zakładu leczniczego z początku XX w., nazwa nadana ze względu na liczne stawy i kaskady. Dziś zachowała się kompozycja parku, dwa stawy obmurowane granitem, zespół kaskad i stylowa brama wejściowa dobrze widoczna z szosy.
  • Przełęcz Tąpadła – przełęcz w Masywie Ślęży, pomiędzy Ślężą, a grupą Raduni. Na przełęczy można odpocząć na zagospodarowanym parkingu, na turystów czeka sezonowy bar, wiata z miejscem na ognisko, pensjonat oraz najkrótsze szlaki prowadzące na Ślężę.
  • Sulistrowice zalew i tama (Zalew Sulistrowicki) – malownicze miejsce przy sztucznym zbiorniku, dobry widok na Ślężę oraz okazja do odpoczynku na plaży. Ponad 260 metrowa tama została gruntownie wyremontowana w 2017 roku.
  • Dwór w Będkowicach – renesansowy dwór położony pomiędzy stawami, własność prywatna (nie można go zwiedzać). Jeden z nielicznych zachowanych XVI-wiecznych dworów nawodnych.

Gdzie się zatrzymać na trasie - miejsca postojowe

Ciekawe miejsca na dłuższy postój to m.in. Zamek Górka, Rezerwat Archeologiczny (grodzisko średniowieczne) w Będkowicach, zalew w Sulistrowicach,

Trasa przewidziana jest na jeden dzień, jednak jeśli chcecie po drodze przenocować, to nie będzie większego problemu ze znalezieniem miejsca. Ślęża i jej okolice są popularne wśród turystów. W pobliżu góry działa dużo gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów. Hotele znajdziecie w Świdnicy, dużo miejsc noclegowych jest w Sulistrowicach, w pobliżu zalewu.

Gdzie zjeść?

Na trasie jest kilka miejsc, w których możecie liczyć na gorący posiłek. To bary i restauracje w Sobótce i Świdnicy. Dla miłośników win niezłym pomysłem jest wizyta w jednej z winnic u podnóża Ślęży.

Dobrze wiedzieć

Góra Ślęża szlaki rowerowe: przez masyw Ślęży wytyczono dwa szlaki dla rowerzystów: pomarańczowy (10 km) i niebieski (ok. 17 km). Przewyższenia nie są zbyt duże, a ew. problemy może sprawić słabo widoczne oznakowanie szlaków (pomoże GPS).

Na szlaku naszej wycieczki znajduje się klub golfowy w Jędrzejowicach. Dodatkową atrakcją dla graczy są wspaniałe widoki na masyw Ślęży.

Praktyczne wskazówki

Trasa przeznaczona jest na wiosnę, lato i wczesną jesień. Jeżeli chcecie wjechać na Ślężę lub Szczytną to oprócz odpowiedniego roweru i kondycji musicie mieć pogodę - po obfitych deszczach leśne trasy są trudne do pokonania.

Przez większą część podróży będziemy jechać asfaltem, orientacja w terenie nie powinna sprawić kłopotów, jednak warto zabrać GPS (plus powerbank), żeby nie zgubić się ze szlaku.

Podczas wycieczek rowerowych zawsze trzeba pamiętać o zabraniu kasku. Ubranie dostosujcie do pogody, zawsze dobrze zabrać kurtkę przeciwdeszczową. Jeżeli pogoda dopisuje i lubicie pływać, to rozważcie spakowanie stroju kąpielowego (Zalew Sulistrowice).

Z pewnością należy wrzucić do sakwy narzędzia, łatki, zapasową dętkę. Serwis rowerowy znajdziecie w Świdnicy oraz Sobótce.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa Bruśnieńskich Kamieniarzy, czyli rowerem przez Polskę Wschodnią
Region Lubelskie
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 180 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 20%, Szuter 20%, Kamienie 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Raz w górę, raz w dół – podkarpackie przygody
Region Podkarpacie
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 93,2 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 84%, Szuter 16%
Co oznaczają parametry trasy?
Leśna przygoda dla bardzo wymagających
Region Lubelskie
Typ roweru MTB
Czas 4 h
Dystans 39,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 11%, Piach 84%, Szuter 2%, Bruk 3%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa do rezerwatu nad Jezioro Daisy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 29,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 81%, Szuter 19%
Co oznaczają parametry trasy?