WMNS w nazwie, czyli komponenty i akcesoria rowerowe dla kobiet

Data aktualizacji: 31-07-2018

W kolarskim peletonie robi się coraz bardziej kolorowo. Nie tylko za sprawą odważnych strojów męskich, w których zawodnicy już nie boją się ścigać w różowych czy fioletowych koszulkach. Dzieje się tak między innymi dlatego, że znacznie więcej pań decyduje się na uprawianie kolarstwa, bez względu na jego odmianę.

Kobiety na rowerach – jest nas coraz więcej

Nie tylko w kolumnie kolarzy podczas zawodów dostrzegamy festiwal kolorów. Przybywa bowiem przedstawicielek płci pięknej, które wybierają „dwa kółka” w celu aktywnego spędzenia czasu wolnego lub po to, by się gdzieś sprawnie przetransportować.

Rower damski powinien mieć geometrię dopasowaną do budowy anatomicznej kobiety

Z „boomem” kolarstwa wśród kobiet producenci rowerów radzą sobie na dwa sposoby: albo tworzą odrębne marki, które są stricte damskie, albo wymyślają po prostu linie produktów przeznaczonych wyłącznie dla płci pięknej.

Czy warto dopłacać za skrót „WMNS” w nazwie produktu? Kryje się za nim wyłącznie damski kolor, koniecznie w różowej tonacji czy może coś więcej?

Geometria roweru damskiego – na co zwrócić uwagę

Rower dla kobiet przede wszystkim powinien posiadać odpowiednią, damską geometrię. Kobiety mają dłuższe nogi w stosunku do tułowia – u panów długości te są porównywalne. Większe znaczenie niż rura pionowa, biegnąca od siodełka do korby, ma rura pozioma, która powinna być krótsza. Z pewnością wpłynie to na komfort jazdy i zwiększy pewność prowadzenia roweru.

Kierownica w rowerze powinna być węższa niż w rowerach męskich

Przedstawicielki płci pięknej charakteryzują się też węższymi barkami. W związku z tym producenci wyposażają rowery w węższe, damskie kierownice.

Jakie siodełko rowerowe damskie wybrać?

Siodełko to element roweru mający ogromny wpływ na komfort użytkowania „dwóch kółek”, zresztą nie tylko przez kobiety. Kupując rower unisex, możemy być pewni, że producent zaserwuje nam rozwiązanie uniwersalne. Czy będzie odpowiednie dla przedstawicielki płci pięknej? Być może, bowiem dobór siodełka to kwestia bardzo indywidualna i zależy od rozstawu kości kulszowych. Na szczęście na rynku dostępne są siodełka damskie, które lepiej pasują do kobiecej budowy ciała - są szersze i zdecydowanie bardziej komfortowe dla pań.

Siodełka rowerowe damskie często wyposażone są w specjalny otwór anatomiczny, który redukuje nacisk na wrażliwe części ciała. Przykładem takiego rozwiązania konstrukcyjnego jest sioło Diva Gel Flow od Selle Italia. Warto wymienić klasyczne siodełko na model tego typu, gdyż komfort jazdy bezie wyraźnie większy.

Siodełko damskie zwykle jest nieco szersze niż męskie

Czym różni się kask rowerowy damski od męskiego?

Aby zachęcić kobiety do poruszania się rowerem w kasku, producenci udoskonalili w nich kilka aspektów. Pominiemy kolorystykę, bo choć często podczas wyboru akcesorium rowerowego jest to sprawa kluczowa, to w przypadku ochrony głowy tak być nie powinno. Damskie kaski zostały wyposażone w odpowiedniej długości paski. Są one też umiejscowione tak, aby nie przeszkadzały w jeździe, a zapewniały lepsze trzymanie na głowie.

Kolejnym ukłonem w stronę rowerzystek jest możliwość regulacji umiejscowienia pokrętła. Dzięki temu warkocz lub kitka zmieszczą się między skorupą, a pokrętłem i nie ma konieczności każdorazowego poprawiania fryzury przy zakładaniu lub zdejmowaniu kasku.

Kaski rowerowe damskie chronią głowę i zapewniają wygodę jazdy nawet ze spiętymi włosami

Ubrania rowerowe dla kobiet

  • Co wyróżnia spodnie rowerowe damskie?

Podział ze względu na płeć jest równie istotny w przypadku odzieży. Kluczowe znaczenie ma wkładka zastosowana w spodniach i spodenkach. Nie tylko jej jakość i materiał, z którego została wykonana, ale przede wszystkim szerokość. Ma to wpływ na komfort jazdy na rowerze, jak w przypadku siodełka. Producenci nie zapomnieli o innych charakterystycznych dla pań aspektach, np. długość nogi. Kobiety mogą wybierać wśród spodenek z nieco krótszą nogawką, dzięki temu unikną one często spotykanej, kolarskiej opalenizny.

Szelki do spodenek rowerowych również zostały dopasowane do anatomii kobiet

Szelki – komfort i dopasowanie czy utrudnienie? To kwestia gustu, ale niestandardowe rozwiązanie, czyli prowadzenie ich nie tylko przez ramiona, ale także przez klatkę piersiową, to kolejny ukłon w stronę rowerzystek. Spodenki na szelkach maja ten plus, że nie uciskają okolic brzucha w pozycji pochylonej podczas jazdy na rowerze. Co podczas dłuższej wyprawy możne okazać się nieocenione.

Spodenki na rower dla kobiet wyposażone są najczęściej we wkładkę zaprojektowana specjalnie dla pań, co jeszcze bardziej podnosi komfort jazdy. Wkładki nie dość, że amortyzują drgania, redukują nacisk wywierany na wrażliwe części ciała to dodatkowo pochłaniają wilgoć, co zapewnia przyjemne uczucie suchości. Jeśli planujemy kręcić naprawdę wiele kilometrów warto zaopatrzyć się w krem Assos Chamois.

  • Dopasowane koszulki rowerowe

W przypadku damskich koszulek, kurtek czy kamizelek należy wspomnieć o taliowaniu. Jest to istotne podczas uprawiania kolarstwa szosowego. Dzięki dopasowanej odzieży nie tworzą się niepotrzebne opory powietrza. Damski krój ma również wpływ na techniczność odzieży, np. oddychalność materiału. Dopasowanie do kobiecej sylwetki to komfort nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale także estetyki. Która z pań nie czuje się lepiej w uszytej „na miarę” kreacji? Tak samo jest w przypadku mody kolarskiej.

Ubrania na rower dla kobiet są wygodne, dopasowane anatomicznie i bardzo stylowe

  • Damska bielizna na rower

Dostępne na rynku bokserki dedykowane rowerzystkom to rozwiązanie znacznie zwiększające komfort jazdy na rowerze. Całkowity brak szwów lub umiejscowienie ich w neutralnych miejscach daje pewność, że unikniemy podrażnień czy otarć, nawet podczas długich wycieczek czy wyścigów w trudnych warunkach. Równie istotne w tym przypadku jest zastosowanie materiałów odprowadzających wilgoć.

Akcesoria rowerowe dla kobiet

Wygodne rękawiczki, kolorowe skarpetki, czapki to już mniej znaczące dodatki, które traktowane są jako dopełnienie stroju kolarki. Jednak dzięki zestawieniu ich z dopasowaną odzieżą czy akcesoriami rowerowymi z pewnością będą robić wrażenie oraz poprawią komfort jazdy.

Okulary na rower to przykład akcesorium, które pełni znacznie ważniejszą rolę, niż tylko czysto estetyczną. Ich rola jest ochrona oczu przed czynnikami zewnętrznymi oraz szkodliwym promieniowaniem UV. Solidne soczewki zabezpieczą gałkę oczną przed kamykami, piachem, owadami czy choćby wiatrem, który często powoduje łzawienie, kiedy jedziemy szybciej. Warto wybierać modele z polaryzacją redukującą odbłyski na płaskich powierzchniach, co poprawia widzenie oraz sprawia, że wzrok się mniej męczy podczas słonecznych dni. Dobrym wyborem są okulary polskiej marki Eyen – Thrust.

Jeżeli rower służy nam jako środek transportu i dojeżdżamy nim do pracy czy szkoły, to zakup sakw rowerowych jest jak najbardziej uzasadniony. Dzięki sakwom można pozbyć się plecaka, który na dłuższe dystanse nie jest dobrym sposobem na wożenie rzeczy ze sobą. Basil Mara to pojemne sakwy na bagażnik, które pomieszczą wszystkie niezbędne przedmioty, jak ubrania na zmianę, lunch czy kosmetyki i pozwala wygodnie pokonać nawet większe dystanse.

Bez względu na to, czy wybieramy kolarstwo jako formę transportu, jako możliwość aktywnego spędzenia czasu wolnego lub w charakterze stricte sportowym, warto pamiętać, że producenci zadbali nie tylko o część wizualną, ale także komfort i bezpieczeństwo.