Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2021

Data aktualizacji: 16-09-2021

Jak co roku w Europie obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Przypada on w dniach 16-22 września, a jego zwieńczenie stanowi Dzień bez samochodu. Jeżeli pierwszy raz słyszysz o tym wydarzeniu, zdecydowanie opłaca się nim zainteresować, ponieważ dotyczy on sfer ważnych dla każdego człowieka, a mianowicie zdrowia, środowiska i komunikacji. W ramach akcji organizowanych jest wiele ciekawych przedsięwzięć, w których warto wziąć udział!  

Rowerzysta w mieścieRower to wygodny, szybki i ekologiczny sposób na przemieszczanie się po mieście.

Nie ulega wątpliwości, że dynamiczny rozwój cywilizacji wiąże się ze sporymi obciążeniami dla przyrody. Wpływa na to wiele dziedzin naszego codziennego życia, w tym w sposób szczególny także transport. Po ulicach jeździ coraz więcej samochodów, co przekłada się nie tylko na większe zanieczyszczenie powietrza i wysoki poziom hałasu, ale także na obniżenie komfortu samej jazdy. Drogi są odczuwalnie bardziej zakorkowane niż jeszcze kilka lat temu, a poruszanie się po nich autem powoli przestaje być najszybszym sposobem komunikacji w terenie zurbanizowanym. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa, która ma zmienić ten stan rzeczy, poprawiając tym samym jakość naszego życia.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa odbywająca się od 16 do 22 września. Została powołana do życia w 2002 roku przez Komisję Europejską. Oznacza to, że już za rok obchodzić będzie swoje dwudziestolecie! Pomysł na to przedsięwzięcie został zainicjowany w związku z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza oraz rosnącymi problemami z drożnością głównych arterii dużych miast. 

Korek na ulicyKorki znacznie wydłużają czas dojazdów i powodują zwiększoną emisję spalin.

Adresatami przedsięwzięcia są nie tylko samorządy, ale przede wszystkim obywatele, którzy na co dzień dojeżdżają do pracy, na uczelnię czy do szkół. Wydarzenie ma na celu promowanie ekologicznych środków komunikacji, takich jak rowery lub transport publiczny. Korzystanie z nich nie tylko ogranicza emisję szkodliwych dla środowiska i zdrowia spalin, ale także redukuje korki i pozytywnie wpływa na samopoczucie i ogólny stan organizmu człowieka. Istotę ETZT stanowi zwiększenie świadomości mieszkańców miast oraz nakłonienie ich do zmiany stylu życia, która będzie korzystna nie tylko dla nich samych, ale także dla całego społeczeństwa i natury.

Jak obchodzimy ETZT w Polsce?

W Polsce Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu obchodzony jest w wielu miastach. W ramach wydarzenia organizowane są różnego rodzaju akcje promocyjne, takie jak:

  • wystawy – pokazywane są na nich różne atrakcje, od zabytkowych pojazdów, przez galerie fotografii aż po możliwość przejażdżki na rowerze treningowym z okularami VR.
  • warsztaty i wykłady – prowadzone przez specjalistów, mogą dotyczyć rozmaitych tematów, takich jak bezpieczeństwo na drodze, zmiany klimatyczne, a nawet zagadnienia dotyczące meteorologii.
  • serwisowanie rowerów – mobilne serwisy rowerowe całkowicie za darmo dokonują podstawowych przeglądów, w których może być zawarte np. smarowanie i regulacja. To doskonała okazja na sprawdzenie stanu swojego jednośladu i jego konserwację.
  • gry miejskie – zabawy organizowane przez władze miasta, polegające na wykonywaniu różnych zadań. Dla uczestników przewidziane są nagrody.

Udział w zaplanowanych wydarzeniach to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z dziećmi. Nie tylko będą one miały okazję dowiedzieć się nowych rzeczy, ale także poznają korzyści wynikające z aktywnego stylu życia i wybierania ekologicznych środków transportu. Ukształtuje to w nich dobre i zdrowe nawyki, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Zwieńczeniem całego tygodnia jest Europejski Dzień bez Samochodu. Ma on na celu nakłonienie jak największej liczby osób do rezygnacji z jazdy samochodem. W wielu miastach komunikacja publiczna jest wówczas bezpłatna, dotyczy to również rowerów miejskich. To doskonała okazja, aby przekonać się, że dojazd do pracy lub szkoły autobusem, czy tramwajem wcale nie musi być uciążliwy i zajmować więcej czasu niż w przypadku wykorzystania do tego celu samochodu.

Wnętrze autobusu.Przejazd komunikacją publiczną to dobry wybór do codziennych dojazdów do pracy.

W Polsce odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń, a żeby nieco przybliżyć ich charakter, przedstawimy te najciekawsze, które będą miały miejsce w kilku miejscowościach.

Warszawa

W Warszawie organizowane będą specjalne zajęcia dotyczące wychowania komunikacyjnego dla uczniów uczęszczających do klas 1-3 szkoły podstawowej. Dzieci dowiedzą się jak bezpiecznie podróżować środkami transportu publicznego oraz jakie zalety wynikają z tego sposobu przemieszczania się po mieście. W ramach „Dni Transportu Publicznego” nadarzy się także okazja, aby obejrzeć zabytkowe pojazdy, odbędzie się również parada historycznych tramwajów. Chętni dowiedzą się też, w jaki sposób powstaje metro.

Bydgoszcz

W Bydgoszczy będzie miało miejsce wiele atrakcji. Rowerzyści będą mieli okazję dokonać przeglądów swoich rowerów, natomiast fani historii i leciwych pojazdów z pewnością skorzystają z możliwości obejrzenia zabytkowych autobusów Ikarus, Volvo oraz Mercedes. Przewidziany jest także koncert uczestników programu „Mam Talent” – „Big Bike Orchestra”.

Wrocław

Wrocławianie interesujący się rowerami z pewnością ucieszą się na wieść o wystawie „Rowerem od zawsze. Przedwojenna rowerowa historia Wrocławia”. W ramach „kliniki rowerowej” będą też mogli bezpłatnie dokonać przeglądu swoich jednośladów.

Toruń

Bardzo dużą atrakcją w Toruniu będą niewątpliwie rajdy rowerowe po szlakach rowerowych w województwie kujawsko-pomorskim. Wydarzenie nazwane zostało „Toruń jeździ rowerem”, a jego adresatami są uczniowie szkół i rodziny. Planowane są również wykłady dotyczące klimatu oraz meteorologii.

Poznań

W Poznaniu zaplanowana jest między innymi ciekawa gra miejska o zabawnej i pasującej do tematu nazwie „Wyjście Smoga”. Przewidziany jest również festyn komunikacyjny MPK Poznań, podczas którego będzie okazja zwiedzić niedostępne na co dzień miejsca na pokładzie tramwaju czy w zajezdni. Odbędą się także pokazy pojazdów i sprzętu policyjnego oraz strażackiego, a chętni będą mieli okazję oznakować swój rower, co ułatwi jego rozpoznanie przez funkcjonariuszy w razie kradzieży.

Kraków

W Krakowie rozdawane będą sadzonki, co z pewnością uraduje entuzjastów roślin. Podobnie jak w innych miastach zaoferowana zostanie też możliwość darmowego sprawdzenia stanu technicznego roweru oraz serwisu drobnych usterek. Odbędą się także mini pokazy pierwszej pomocy, na których chętni poćwiczą na fantomie. Warto z tego skorzystać, ponieważ to umiejętność, mogąca uratować komuś życie!

Gdańsk

W Gdańsku prowadzone będą pokazy dotyczące elektromobilności. To świetna okazja, aby dowiedzieć się, jak przerobić zwykły jednoślad na e-bike’a, a także potestować hulajnogi i rowery elektryczne. Najmłodsi będą mieli możliwość pojeździć na specjalnym torze wyścigowym autami napędzanymi siłą własnych nóg.

Jak możemy wspierać ideę zrównoważonego transportu na co dzień?

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to tylko 7 pełnych atrakcji dni, które szybko miną. Aby cała idea miała sens, trzeba stosować się do niej przez cały rok. Nie chodzi tu bynajmniej o sprzedaż samochodu i całkowitą rezygnację z czterech kółek, ale o znaczne ograniczenie jego użytkowania wtedy, kiedy tylko to możliwe. Przejazd rowerem nie tylko pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także na środowisko. Alternatywą może być także hulajnoga elektryczna albo zwykły spacer. Rezygnację z przemieszczania się autem z pewnością odczują również nasze portfele, które przy wciąż rosnących opłatach za paliwo w szybkim tempie tracą swoje zasoby.

Jeżeli do pracy mamy daleko lub z jakichkolwiek względów nie jesteśmy w stanie wykorzystać jednośladu, warto zdecydować się na komunikację miejską. Nadal będzie to korzystne finansowo i pozwoli ograniczyć emisję spalin. Dobrym sposobem jest także podróżowanie do pracy jednym samochodem przez małą grupę ludzi. Osoby pracujące w tym samym zakładzie mogą wtedy składać się na paliwo, co pozwoli im zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, a przy tym ograniczy ślad węglowy i liczbę aut na ulicach miast.