Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Plecak rowerowy to niezwykle przydatna rzecz zarówno do codziennej jazdy, jak i dalszych wypraw. Kolarze szosowi oraz gravelowcy mogą się na tę opinię nieco krzywić, jednak fakty są takie, że właśnie do takiego akcesorium najłatwiej spakować podstawowy ekwipunek. Osoby poruszające się po mieście zmieszczą do niego ciuchy na przebranie, zapasową kurtkę, dokumenty lub laptopa. Natomiast endurowcy spakują do plecaka MTB podstawowy zestaw naprawczy, bukłak z wodą i kilka przekąsek.
Warto jednak pamiętać, że dobry plecak na rower to przede wszystkim taki, którego rozmiar oraz parametry idealnie odpowiadają naszych potrzebom. Przeczytaj nasze porady, aby dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniach modelu idealnego?
Nie istnieją zasady głoszące, że: „Nie możesz jeździć na rowerze ze zwykłym plecakiem”. Bez problemu wyruszysz w trasę z tym pamiętającym jeszcze czasy szkolne. Decydując się jednak na wybór modelu dedykowanego plecaka na rower MTB, miejski lub szosowy, zauważysz jednak znaczącą zmianę w komforcie podróżowania.
Producenci akcesoriów sportowych nieustannie wprowadzają innowacje, które mają na celu poprawę wygody i bezpieczeństwa użytkowników. Poszukując najlepszego dla nas produktu, musimy wziąć pod uwagę to, w jakich okolicznościach będziemy z niego korzystać. Inne właściwości będą ważne dla miłośników jazdy miejskiej, inne dla sportowców.
Wielu rowerzystów zastanawia się, jaka wielkość plecaka będzie tą najbardziej odpowiednią. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale możemy przyjąć pewne założenia. Za „kolarskie” zazwyczaj uznaje się modele o pojemności od 5 do około 35 litrów. Mniejsze są lekkimi konstrukcjami mieszczącymi wyłącznie system hydracyjny, czyli należą do trochę innej kategorii, natomiast większe są niepraktyczne ze względu na swoje gabaryty. W czterdziestolitrowym plecaku rowerowym trudno byłoby na przykład bezpiecznie zerknąć przez ramię, aby zorientować się, co dzieje się za nami w ruchu drogowym. Z tego powodu do przewozu większego ekwipunku lepiej sprawdzają się sakwy na tylny bagażnik.
Ile litrów pojemności plecaka nadaje się do różnych zastosowań? W uproszczeniu wygląda to następującego:
Kompaktowy, przewiewny i bardzo lekki plecak, w którym zazwyczaj znajduje się bukłak o pojemności 1500 albo 3000 ml. Idealnie nadaje się do rowerów XC. Przydaje się zarówno do treningów, jak i startów w maratonach. Nie przeszkadza podczas jazdy ani mocno nie obciąża kolarza. Mieści się w nim niewiele oprócz zapasu wody oraz żeli energetycznych.
Niewielki plecak na rower, który zapewnia nieco więcej miejsca niż w modelach typowo sportowych. Dobry wybór nie tylko do treningów, ale także poruszania się po mieście. Można do niego spakować spory bukłak, a także multitool, zapasową dętkę oraz dodatkową kurtkę przeciwdeszczową lub kamizelkę wiatrówkę.
Uniwersalny wybór do różnych zastosowań. Przyda się nie tylko do dalszych wypraw w teren, ale także na co dzień – do noszenia ze sobą kurtki, butelki wody oraz przekąski. Szczególnie ciekawe w tej kategorii okazują się modele lekkie oraz wyposażone w zaawansowane systemy wentylacji pleców. Takie plecaki rowerowe nadają do dynamicznej jazdy, a przy tym pozwalają zabrać ze sobą większy ekwipunek.
Idealny dla osób korzystających z roweru jako podstawowego środka transportu. Zmieszczą się w nim ubrania na zmianę i mały laptop (15″) lub nieduże zakupy spożywcze. Przy takich zastosowaniach może być często mocno wypełniony, co wymaga myślenia o tym, co zabiera się ze sobą. Jednak przy codziennych podróżach zajmuje mniej miejsca niż większe modele (30+ litrów). To także niezły wybór na funkcjonalny plecak na rower MTB.
Rozwiązanie zapewniające najwięcej miejsca na wyposażenie. Zmieści się w nim duży laptop (nawet 19″), komplet ubrań na zmianę, a także nawet duże zakupy czy strój na siłownię. Dlatego sięgają po niego osoby, które do pracy lub na uczelnię muszą zabrać ze sobą wiele przedmiotów.
Z kolei do celów turystyczno-wyprawowych plecak umożliwia zabranie ze sobą rzeczy na więcej niż jeden dzień, czyli z uwzględnieniem noclegu.
Konstrukcja dobrego plecaka rowerowego
Konstrukcja plecaka rowerowego powinna odpowiadać konkretnym potrzebom oraz upodobaniom. Nawet jeżeli jesteśmy minimalistami i zabieramy ze sobą tylko te przedmioty, które na pewno będą nam potrzebne, warto, abyśmy zdecydowali się na model, który ma więcej niż jedną kieszeń. Bez wątpienia ułatwi to organizację przestrzeni. Oddzielne miejsce na klucze, dokumenty czy telefon sprawi, że szybko odnajdziemy coś, gdy będzie potrzebne.
Podobna kwestia dotyczy dodatkowych kieszeni i akcesoriów. Przy wyborze uniwersalnego plecaka rowerowego do dojazdów do pracy warto szukać funkcjonalności takiej, jak dedykowana kieszeń na laptopa. Kolarzy jeżdżących w dalekie i wymagające trasy, bardziej zadowoli miejsce na bukłak z wodą oraz możliwość wygodnego odprowadzenia wężyków. Rowerzyści MTB docenią możliwość przytroczenia z tyłu ochraniaczy i kasku.
Osoby często podróżujące po zmroku po słabo oświetlonych trasach, ucieszą się z mocowań pozwalających na zawieszenie dodatkowego oświetlenia i odblasków.
Charakterystyka naszego klimatu sprawia, że nawet gdy nic nie zapowiada nagłej zmiany aury, warto być przygotowanym na ewentualne opady deszczu. Poszukując nowego plecaka rowerowego, zwróć uwagę na tkaniny, z jakich został uszyty. Wodoodporna membrana oraz odpowiednia konstrukcja zamków błyskawicznych uchroni przewożone przez Ciebie przedmioty, gdy na trasie spotka Cię przelotny deszcz.
Zdecydowanie tańszym, a równie skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie wodoodpornego pokrowca. Wiele modeli ma taką osłonę ukrytą w jednej z kieszonek, dzięki czemu w każdej chwili można założyć ją na plecak. Niestety z tak zabezpieczonego plecaka niczego szybko nie wyjmiemy, co należy uznać za istotną wadę.
Aby pomóc w doborze właściwego plecaka, postanowiliśmy przybliżyć kilka modeli, które są zdecydowanie warte uwagi. Wyróżniają się świetnymi parametrami, materiałami wysokiej jakości oraz precyzją wykonania. Dzięki temu gwarantują komfort użytkowania i sprawdzą się na dalszych wycieczkach.
Szukając modelu, który będzie w pełni funkcjonalny, miłośnicy jazdy górskiej powinni zwrócić przede wszystkim uwagę na krój oraz regulację. Plecak na rower MTB musi dobrze przylegać do ciała. Ważnym więc są wyprofilowane, szerokie ramiona oraz regulowane pasy piersiowy i biodrowy. System dopasowania pozwoli na prawidłowe ustawienie środka ciężkości, a co za tym idzie, zapewni lepszą równowagę.
Co ciekawe, niektóre modele, mają wbudowany ochraniacz pleców. Tak zwane protektory są w stanie absorbować wstrząsy powstałe w wyniku wypadków, dzięki czemu skutecznie chronią kręgosłup. Jednak to doskonały wybór przede wszystkim dla miłośników ekstremalnych tras, czyli enduro oraz trailu.
GREGORY Salvo 8 H20 to przykład małego plecaka z dużym bukłakiem (o pojemności 3 litrów). Jest lekki i wyposażony w podwieszany panel tylny z siatki. Taki system wentylacyjny zapewnia świetną przewiewność, co sprawdza się przy wysokich temperaturach oraz intensywnej jeździe. Amerykański producent wyposażył tę wersję także w wiele nowoczesnych technologii, takich jak system mocowania SpeedClip, duże kieszenie na pasie biodrowym czy specjalnie wyprofilowane zamki ComfortGrip.
Podobne możliwości oferuje model Evoc Ride 8 z mniejszym, bo 2-litrowym bukłakiem, a także przeznaczony do bardziej wyczynowego MTB Hydro 8.
Zupełnie inne możliwości oferuje plecak nieco większy – 14-litrowy – ale pozbawiony bukłaka. Takie konstrukcje mają zdecydowanie wszechstronniejszych charakter. Ich budowa wewnętrzna nie jest podporządkowana integracji rurki i worka na wodę, dlatego lepiej sprawdza się do codziennej jazdy po mieście czy nawet turystyki bez roweru.
Przykładem takiego modelu jest Gregory Nano 14, który nie ma fabrycznego bukłaka, a jedynie specjalną kieszeń umożliwiającą jego instalację. Plecak wyróżnia się również bardzo przemyślaną organizacją przestrzeni, z uwzględnieniem praktycznych kieszonek na cenne drobiazgi. Całość wykonano z gęsto tkanego nylonu, a następnie wykończono piankowym materiałem CLPE oraz siateczką Air Mesh, dzięki czemu świetnie znosi intensywną eksploatację i zapewnia stały przepływ powietrza przy plecach.
Gregory Nano jest dostępny także w większej pojemności – 18 litrów. Większy rozmiar sprawia, że jeszcze lepiej nadaje się on do pieszej wyprawy w góry lub całodniowego marszu.
Bardziej sportową propozycją o tej samej pojemności jest Deuter Flyt 14. To model, który z pewnością docenią kolarze MTB, szczególnie Ci o bardzo dynamicznym stylu jazdy. Zastosowano w nim wspomnianą wcześniej wkładkę ochronną, czyli protektor na plecy. Jej zadaniem jest ochrona kręgosłupa przed uderzeniem w razie wypadku. Można ją też w każdej chwili, bez problemu wyciągnąć.
W produkcie zastosowano specjalne paski stabilizujące w odcinku piersiowym oraz biodrowym. Ramiączka są wentylowane, co poprawia komfort użytkownika. Wpływa na to także zastosowanie technologii Airstripes, dzięki której plecy mniej się pocą podczas jazdy.
Na uwagę zasługuje również kwestia organizacji dostępnej przestrzeni. W tym plecaku do dyspozycji użytkownika oddana została przegroda z kółkiem do kluczy, dedykowanym uchwytem na pompkę oraz miejscami na narzędziownik, łyżki do opon i inne akcesoria. Jest także osobna kieszeń na telefon i specjalne mocowanie do kasku.
Z kolei Evoc FR Enduro to – jak sama nazwa wskazuje – plecak zaprojektowany został specjalnie dla fanów ekstremalnych dyscyplin MTB. Dzięki zastosowanym w nim rozwiązaniom świetnie sprawdzi się podczas jazdy w wymagającym terenie górskim.
Projektanci zadbali w tym modelu o bezpieczeństwo użytkowników i umieścili na plecach zintegrowane ochraniacze Evoc Liteshield. Dzięki nim kręgosłup będzie lepiej zabezpieczony przed uderzeniami. Tylny panel ma także specjalne kanały wentylacyjne, gwarantujące świetną wentylację.
System nośny składa się z ramiączek, pasa biodrowego i piersiowego. Zapewniają one doskonałą stabilizację i wysoki komfort jazdy nawet po wyboistym terenie.
Plecak jest bardzo pakowny, a kieszenie i przegrody pozwalają wygodnie posortować przewożone przedmioty. Dostępne są także uchwyty na kask i ochraniacze oraz miejsce na bukłak mieszczący do 3 litrów płynów.
Najważniejszym elementem plecaka idealnego dla miłośnika gravela i szosy jest bukłak na wodę, który pozwoli na dobre nawodnienie bez konieczności zatrzymywania się podczas długich wypraw i treningów. Aerodynamiczny kształt będzie niewątpliwe jednym z ważniejszych kryteriów podczas zakupów. Kolarze preferujący te typu jednośladów decydują się przede wszystkim na modele lekkie o niewielkich rozmiarach i pojemności oscylującej w granicach 10-20 l. Plecaki o takich parametrach doskonale sprawdzą się podczas kilkugodzinnych wypraw. Spakujesz do nich zestaw naprawczy, apteczkę oraz ubrania na zmianę. Jeżeli wahasz się pomiędzy kilkoma opcjami, zdecyduj się na tą, której układ pozwoli Ci na łatwiejsze otwieranie komory.
Dobrze wpisuje się w tę charakterystykę Gregory Pace 6 H20. Ma nie tylko opływowy kształt, ale też dobrze dopasowuje się do sylwetki pochylonego kolarza. System nośny opiera się na ramiączkach oraz pasie piersiowym. Dzięki oddychającemu panelowi z pianki 3D zapewniona jest właściwa wentylacja pleców, co znacznie zwiększa komfort użytkowania.
Sprawdzone modele do jazdy szosowej lub gravelowej to także Deuter Road One oraz Jack Wolfskin Moab Jam 10. Ten pierwszy wyróżnia się zwłaszcza niską masą i dobrym dopasowaniem do kolarza poruszającego się w pochylonej sylwetce. Natomiast drugi jest bardzo przewiewny przy plecach, a także oferuje wiele rozwiązań przydatnych przy bikepackingu.