Program
lojalnościowy
5,0/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Bez względu na to, czy traktujemy rower jako środek komunikacji po najbliższej okolicy, pojazd służący do rekreacyjnych lub bikepackingowych wycieczek czy narzędzie treningowe, zwykle musimy zabrać kilka niezbędnych przedmiotów. W bagażu niemal każdego amatora dwóch kółek znajdują się dokumenty, klucze, telefon, zestaw naprawczy i woda. Często okazuje się, że koniecznym jest spakowanie dodatkowych przedmiotów, które nie mieszczą się w kieszeniach kurtki. Część miłośników aktywności zdecyduje się wówczas na sakwy, dla innych najwygodniejszym sposobem na spakowanie się będzie plecak. Jaki plecak rowerowy warto wybrać, aby jazda była komfortowa? Na co zwrócić uwagę poszukując modelu idealnego?
Nie ma żadnych zasad, które głoszą: „Nie możesz jeździć na rowerze ze zwykłym plecakiem”. Bez problemu wyruszysz w trasę z tym pamiętającym jeszcze czasy szkolne. Decydując się jednak na wybór modelu dedykowanego do jazdy na rowerze, zauważysz jednak znaczącą zmianę w komforcie podróżowania. Producenci akcesoriów sportowych nieustannie wprowadzają innowacje, które mają na celu poprawę wygody i bezpieczeństwa użytkowników. Poszukując najlepszego dla nas produktu, musimy wziąć pod uwagę to, w jakich okolicznościach będziemy z niego korzystać. Inne właściwości będą ważne dla miłośników jazdy miejskiej, inne dla sportowców.
Modele uniwersalne nadal są bardzo często wybierane przez użytkowników. Coraz większa grupa producentów przygotowuje rozwiązania dedykowane dla niskich i wysokich użytkowników. Dobrym przykładem jest marka Deuter, która oznacza kolekcje o mniejszych wymiarach literami „SL”, a te większe — „EL”. Zwykło mawiać się, że pierwsze są damskimi, jednak doskonale sprawdzą się także dla drobnych mężczyzn. Drugie polecane są osobom powyżej 180 cm wzrostu. Jeżeli dotychczas posiadane plecaki były dla nas mało komfortowe, być może wybór odpowiedniej linii będzie strzałem w dziesiątkę.
Wielu rowerzystów zastanawia się, jaka wielkość plecaka będzie tą najbardziej odpowiednią. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli chcemy przewozić tylko podstawowe przedmioty i raczej nie zabieramy ze sobą, np.: odzieży na zmianę, z pewnością zadowoli nas model o pojemności 10-15 l. Za najbardziej uniwersalne uznaje się wielkości 15-25 l. Podróżowanie z 30-litrowym lub większym bagażem zdecydowanie będzie bardzo niewygodne.
Nawet jeżeli jesteśmy minimalistami i zabieramy ze sobą tylko te przedmioty, które na pewno będą nam potrzebne, warto, abyśmy zdecydowali się na model, który ma więcej niż jedną kieszeń. Bez wątpienia ułatwi to organizację przestrzeni. Oddzielne miejsce na klucze, dokumenty czy telefon sprawi, że szybko odnajdziemy je, gdy będą potrzebne.
Plecak rowerowy powinien być dobrany do naszego stylu jazdy. Cyklistów, którzy poruszają się jednośladem do pracy w biurze, ucieszy dedykowana kieszeń na laptopa. Kolarzy jeżdżących w dalekie i wymagające trasy, bardziej zadowoli kieszeń na bukłak z wodą oraz możliwość wygodnego odprowadzenia wężyków. Rowerzyści noszący kask tylko na wymagających odcinkach (zalecamy noszenie go zawsze!), docenią możliwość zamocowania ochraniacza. Osoby często podróżujące po zmroku po słabo oświetlonych trasach ucieszą się z mocowań, pozwalających na zawieszenie dodatkowych lampek i odblasków.
Charakterystyka naszego klimatu sprawia, że nawet gdy nic nie zapowiada nagłej zmiany aury, warto być przygotowanym na ewentualne opady deszczu. Poszukując nowego plecaka, zwróć uwagę na tkaniny, z jakich został uszyty. Wodoodporna membrana oraz odpowiednia konstrukcja zamków błyskawicznych uchroni przewożone przez Ciebie przedmioty, gdy na trasie spotka Cię przelotny deszcz. Wiele modeli zostało także wyposażonych w pokrowce przeciwdeszczowe ukryte w jednej z kieszonek.
Miłośnicy jazdy górskiej szukając modelu, który będzie w pełni funkcjonalny, powinni zwrócić przede wszystkim uwagę na zabezpieczenia. Plecak na rower MTB musi dobrze przylegać do ciała. Ważnym więc są wyprofilowane, szerokie ramiona oraz regulowane pasy piersiowy i biodrowy. System dopasowania pozwoli na prawidłowe ustawienie środka ciężkości, a co za tym idzie, zapewni lepszą równowagę. Co ciekawe, niektóre modele, mają wbudowany ochraniacz pleców. Tak zwane protektory są w stanie absorbować wstrząsy powstałe w wyniku wypadków, dzięki czemu skutecznie chronią kręgosłup. To doskonały wybór dla miłośników ekstremalnych tras.
Najważniejszym elementem plecaka idealnego dla miłośnika szosy jest bukłak na wodę, który pozwoli na dobre nawodnienie bez konieczności zatrzymywania się podczas długich treningów. Aerodynamiczny kształt będzie niewątpliwe jednym z ważniejszych kryteriów podczas zakupów. Kolarze preferujący ten typ jednośladu decydują się przede wszystkim na modele lekkie o niewielkich rozmiarach i pojemności oscylującej w granicach 10-15 l. Plecaki o takich parametrach doskonale sprawdzą się podczas kilkugodzinnych wypraw. Spakujesz do nich zestaw naprawczy, apteczkę oraz ubrania na zmianę. Jeżeli wahasz się pomiędzy kilkoma opcjami, zdecyduj się na tą, której układ pozwoli Ci na łatwiejsze otwieranie komory.
Aby pomóc w doborze właściwego plecaka, postanowiliśmy przybliżyć kilka modeli, które zdecydowanie są warte uwagi. Wyróżniają się świetnymi parametrami, materiałami wysokiej jakości oraz precyzją wykonania. Dzięki temu gwarantują komfort użytkowania i sprawdzą się na dalszych wycieczkach.
Deuter Flyt 14 to plecak, który zaprojektowano specjalnie dla rowerzystów. Stanowi idealne rozwiązanie dla osób lubiących intensywne, jednodniowe wycieczki i szukających wygodnego sposobu na przewiezienie bagażu.
To model, który z pewnością docenią entuzjaści MTB, szczególnie Ci o bardzo dynamicznym stylu jazdy. Zastosowano w nim specjalną wkładkę ochronną zlokalizowaną w tylnej części. Jej zadaniem jest ochrona kręgosłupa przed uderzeniem w razie wypadku. Można ją też w każdej chwili, bez problemu wyciągnąć.
W produkcie zastosowano specjalne paski stabilizujące w odcinku piersiowym oraz biodrowym. Ramiączka są wentylowane, co poprawia komfort użytkownika. Wpływa na to także zastosowanie technologii Airstripes, dzięki której plecy mniej się pocą podczas jazdy.
Na uwagę zasługuje również kwestia organizacji dostępnej przestrzeni. W plecaku do dyspozycji użytkownika oddana została przegroda z kółkiem do kluczy, dedykowanym uchwytem na pompkę oraz miejscami na narzędziownik, łyżki do opon i inne akcesoria. Jest także osobna kieszeń na telefon i specjalne mocowanie do kasku.
Istnieje również możliwość przewożenia bukłaka z wodą. Odpowiednio rozmieszczone pętelki pozwolą wygodnie poprowadzić wężyk, z którego w dowolnej chwili będzie można się napić.
Kolejną propozycją jest Camelbak H.A.W.G. Pro 20. W tym modelu także mamy do czynienia z wyjmowanym protektorem chroniącym plecy, co sprawia, że jazda w terenie będzie znacznie bezpieczniejsza niż w przypadku standardowych plecaków.
Na uwagę zasługuje technologia 3D Vent Mesh, w której wykonano tylny panel oraz szelki. Gwarantuje to doskonałą wentylację pleców i wysoką oddychalność, co pozwoli zachować uczucie świeżości i zapewni efektywne odprowadzanie wilgoci nawet przy intensywnym wysiłku. Dodatkowo wentylację poprawia system AIr Support.
Model wyposażono w bukłak z innowacyjnymi rozwiązaniami Crux oraz Hydrogurad. Dzięki temu można go szybko otwierać i zamykać za pomocą wygodnych zaworów ON – OFF oraz wyróżnia się właściwościami antybakteryjnymi.
W plecaku znajdują się specjalne przegródki umożliwiające segregację przewożonego bagażu i szybki dostęp do wybranych akcesoriów.
Evoc FR Enduro, jak sama nazwa wskazuje, zaprojektowany został specjalnie dla fanów ekstremalnych dyscyplin MTB. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom świetnie sprawdzi się podczas jazdy w wymagającym terenie górskim.
Podobnie jak w poprzednich dwóch propozycjach, projektanci zadbali o bezpieczeństwo użytkowników i umieścili na plecach zintegrowane ochraniacze Evoc Liteshield. Dzięki nim kręgosłup będzie lepiej zabezpieczony przed uderzeniami. Tylny panel ma także specjalne kanały wentylacyjne, gwarantujące świetną wentylację.
System nośny składa się z ramiączek, pasa biodrowego i piersiowego. Zapewniają one doskonałą stabilizację i wysoki komfort jazdy nawet po wyboistym terenie.
Plecak jest bardzo pakowny, a kieszenie i przegrody pozwalają wygodnie posortować przewożone przedmioty. Dostępne są także uchwyty na kask i ochraniacze oraz miejsce na bukłak mieszczący do 3 litrów płynów.
To niewielki plecak z bukłakiem, który doskonale sprawdzi się podczas treningów, czy krótkich, rekreacyjnych przejażdżek. Jest wygodny i pozwala przewieźć ilość płynu wystarczającą do właściwego nawodnienia organizmu. Odblaskowe elementy poprawiają widoczność na drodze.
Camelbak Mule to 12-litrowy plecak dostosowany do transportu 3-litrowego bukłaka na wodę. Może być z powodzeniem wykorzystywany do przejażdżek po górach, wycieczek trekkingowych czy w codziennym poruszaniu się po mieście. Na system nośny składają się szelki oraz pasy – biodrowy i piersiowy, gwarantujące wygodę i dobrą stabilizację.
Dobrym wyborem dla rowerzystów, którzy szukają niewielkiego plecaka, będzie Deuter Compact EXP 14. Wykonano go z odpornego na ścieranie i rozdarcia materiału, a dzięki pokryciu powłoką DWR wykazuje właściwości wodoodporne. Można oczywiście przewozić w nim bukłak z wodą, który pomieści aż 3 litry płynu. Przestrzeń zagospodarowana została przegródkami odpowiednimi dla rowerzystów.
Ostatnią z propozycji jest Deuter Road One. To plecak o opływowym kształcie, dobrze dopasowanym do sylwetki rowerzysty pochylonego nad kierownicą. System nośny opiera się na ramiączkach oraz pasie piersiowym. Dzięki technologii Aircontact System zapewniona jest właściwa wentylacja pleców, co znacznie zwiększa komfort użytkowania.