Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Ranking rowerów elektrycznych. Jaki model wybrać na sezon 2023

Data aktualizacji: 13-03-2023

Zastanawiasz się, jaki rower elektryczny kupić? Aby ułatwić rozeznanie w dostępnych modelach, przygotowaliśmy ranking rowerów elektrycznych. Znajdziesz w nim nie tylko e-biki polecane do jazdy po mieście oraz w terenie, ale także praktyczne informacje na temat ich najważniejszych parametrów.

Elektryczny rower Oxfeld.Poznaj listę rowerów elektrycznych polecanych przez fachowców.

Przez ostatnie kilka sezonów namnożyło się nie tylko producentów e-bike’ów, lecz również oferowanych przez nich modeli. Doprowadziło to do sytuacji, w której kupujący staje przed nie lada wyzwaniem. Musi przecież dopasować do swoich potrzeb nie tylko ramę, napęd i koła, ale także silnik oraz baterię. Co więcej, zazwyczaj zarządza on w ograniczonym budżecie, ponieważ najwyższej jakości osprzęt potrafi słono kosztować. 

Ranking rowerów elektrycznych przygotowaliśmy po to, aby z listy ponad kilkudziesięciu dostępnych w naszej ofercie modeli wskazać kilka najciekawszych propozycji dla różnych odbiorców. Wszystkie polecane e-biki szczególnie dobrze wypadają pod kątem stosunku ceny do jakości. 

Co znajdziesz w tekście:

Czym charakteryzują się rowery elektryczne polecane przez fachowców?

Wszystko zależy od punktu widzenia. Dla kolarzy chcących na e-MTB jeździć niemal wyczynowo znaczenie mogą mieć najmniejsze detale geometrii ramy czy zawieszenia, natomiast do poruszania się po mieście lub rekreacyjnych wycieczek wystarczy wygodna pozycja za kierownicą, niezawodny silnik oraz wydajny akumulator.

  • Typ roweru – to oczywiste, ale dobrze o tym pamiętać. Full e-MTB z potężnym silnikiem nie ma sensu dla osób, które chcą się poruszać wyłącznie po mieście. Z kolei elektryczny trekking nie wystarczy do bezpiecznej jazdy po singletrackach. Lepiej postawić na produkt z funkcjonalnymi dodatkami i średniej klasy osprzętem niż brać sportowy model o możliwościach, z których nigdy w 100% nie skorzystamy.

  • Rama –  powinna być wytrzymała oraz zapewniać wysoki komfort jazdy. W przypadku bardziej dynamicznego MTB musi wyróżniać się także progresywną geometrią, aby rower był zwrotny i stabilny. Ważne, aby umiejscowienie baterii nie zaburzało naturalnego środka ciężkości – najlepiej jeśli znajdzie się ona w dolnej rurze ramy lub za bagażnikiem, jeśli taki dołączono do e-bike’u. Zazwyczaj nie warto przesadnie przejmować się jej masą ani aerodynamiką pozycji, ponieważ na trasie możemy liczyć na wsparcie silnika (do 25 km/h). Specjalna konstrukcja sprawia, że model zaprojektowany do pracy ze wspomaganiem daje lepsze odczucia z jazdy niż rower po konwersji na e-bike.

  • Silnik – jeżeli budżet na to pozwala, to w większości wypadków lepiej sprawdza się wersja centralna, bezpośrednio przenosząca moc na napęd. Wersje mocowane w tylnej lub przedniej piaście dobrze radzą sobie w najtańszych rowerach elektrycznych (do spokojnej jazdy po mieście), a także w lekkich rowerach szosowych ze wspomaganiem. Za polecanych producentów silników należy uznać: Shimano, Bosch, Bafang, Panasonic oraz Yamaha. Najlepiej szukać modeli z wysokim momentem obrotowym (75-95 Nm), ponieważ lepiej dysponować większą mocą i korzystać ze słabszych trybów pracy.

    Jeżeli chcesz wgryźć się w szczegółowe dane, to zapoznaj się z przewodnikiem po silnikach do rowerów elektrycznych.

  • Bateria – należy zwrócić uwagę na pojemność ogniw, szybkość ich ładowania oraz opcję łatwego wyjmowania baterii, co może przydać się do bezpiecznego przechowywania lub transportowania roweru. Obecnie stosuje się niemal wyłącznie wersje litowo-jonowe. Do parogodzinnych wycieczek wystarczy około 500 Wh akumulatora, natomiast do osiągania ponad stukilometrowych zasięgów roweru elektrycznego potrzeba 720 Wh lub więcej.

    Komplet danych na temat akumulatorów znajdziesz w naszym przewodniku po bateriach do rowerów elektrycznych.

  • Napęd tradycyjny – w wielu wypadkach im prostszy i wytrzymalszy, tym lepszy. Dodatkowa koronka na kasecie lub lepsza tylna przerzutka to miły dodatek, jednak w niewielkim stopniu przekładają się na wrażenia z jazdy rowerem elektrycznym, gdzie przez większość czasu korzysta się ze wspomagania.

Chcesz dowiedzieć się więcej o szczegółach? Skorzystaj z naszej bazy wiedzy:

Przewodnik po rowerach elektrycznych


 Ranking rowerów elektrycznych MTB – polecane hardtaile na sezon 2023

Hardtaile, czyli rowery górskie z amortyzowanym widelcem oraz sztywnym tyłem są najpopularniejszym rodzajem e-MTB. Kosztują zdecydowanie mniej niż wersje z pełnym zawieszeniem, a dzięki 100-120 mm skoku oraz wsparciu silnika idealnie nadają się do jazdy po większości tras.

1. ROCK MACHINE Storm INT e70-29

Storm INT e70-29 to model bijący swoim wyposażeniem nawet wiele droższych e-MTB. Pomimo niewygórowanej ceny powinien on zaspokoić wszystkie potrzeby początkujących lub rekreacyjnych kolarzy. Być może nie nadaje się do szalonych zjazdów po singletrackach, ale w niemal każdych innych warunkach powinien sprawdzić się przynajmniej dobrze. Dotyczy to zarówno codziennego transportu, dalszych wypraw poza miasto, jak i zabawy na leśnych ścieżkach. Możliwości MTB wbrew pozorom wcale nie ograniczają się do górskich tras, lecz są zdecydowanie szersze.

Lekka rama z geometrią opracowaną wedle koncepcji Fun Ride zwiększa komfort jazdy oraz panowanie nad rowerem elektrycznym. Co ważne, wspomaganie zapewnia mu zestaw złożony z centralnego silnika Sport Drive oraz baterii o pojemności 500 Wh. Połączenie wysokiego momentu obrotowego napędu (90 Nm) i sporego zapasu energii sprawia, że Storm INT e70-29 może radzić sobie z najtrudniejszymi trasami.

2. CRUSSIS ONE-Largo 7.7-S

Kolejny 29-calowy e-MTB, ale tym razem od firmy specjalizującej się w tworzeniu wyłącznie rowerów elektrycznych. Zastosowano w nim silnik Bafang M400, czyli model prawie równie mocny, co we wspomnianym wcześniej Rock Machine’ie Storm INT e70-29, a także większą baterię – o pojemności 630 Wh. Czeski producent podaje, że na jednym ładowaniu zasięg wspomagania może wynieść nawet do 150 km. W tej kwestii wiele zależy od pogody, stylu jazdy i profilu trasy, ale taka informacja daje pojęcie o ogromnych możliwościach tej konstrukcji.

Na wysokim poziomie stoi również cały konwencjonalny osprzęt tego e-bike’u. Nieskomplikowany napęd 1x9 z grupy SRAM X5 pracuje płynnie przy dużym obciążeniu, a amortyzator Suntour XCM o skoku 100 mm oraz hydrauliczne hamulce tarczowe SRAM Level świetnie sprawdzają się na leśnych ścieżkach i w pagórkowatym terenie.

3. KELLYS Tygon R50 P 29"

Propozycja wyraźnie droższa, ale oferująca za to większe możliwości na górskich trasach. Napędza go najwyższy model silnika od Panasonica – GX Ultimate z 90 Nm maksymalnego momentu obrotowego, zasilany przez potężny akumulator o pojemności 725 Wh. Taki zestaw idealnie sprawdzi się do każdego mocnego roweru elektrycznego. Lekki i wydajny system wspomagania dobrze nadaje się zarówno do dynamicznej jazdy w terenie, jak i długodystansowych, bardziej rekreacyjnych wycieczek. Dużym atutem technologii Panasonica jest możliwość wygodnego sparowania wyświetlacza e-bike’a z telefonem, tak aby ekran na kierownicy pokazywał nawigację z aplikacji Komoot.

Oprócz tego Tygon R50 P 29" ma nowoczesne standardy takie jak: osie boost, wewnętrzne prowadzenie przewodów czy zwężaną główkę ramy. Słowacki producent wyposażył także ten e-MTB w nowoczesny napęd 1x10 z tylną przerzutką Shimano Deore RD-M5120.

 Jaki rower elektryczny z pełnym zawieszeniem kupić?

Rower elektryczny full – z pełnym zawieszeniem – to wyspecjalizowany sprzęt, którego możliwości mają pozwolić na bezpieczny przejazd przez ekstremalne górskie ścieżki lub inne wymagające trasy. Charakterystyczne dla niego wyposażenie zapewnia idealną kombinację w górach. Komplet amortyzacji umożliwia dynamiczne zjeżdżanie, a silnik z dużym momentem obrotowym przyspiesza podjazdy.

W tej kategorii polecamy 2 modele, z czego pierwszy lepiej sprawdzi dla bardziej wymagających użytkowników

1. R-RAYMON TrailRay 160E 7.0

Podstawowy z serii przeznaczonej dla kolarzy kochających jazdę po górskich trasach, na których liczą się nie tylko szybkie zjazdy, ale także przyjemność z podróżowania po pięknych ścieżkach. Idealnie w tę filozofię wpisuje się elektryczny silnik Yamaha PW-X2 w koncepcji Pure Ride. 80 Nm maksymalnego momentu obrotowego zapewnia moc i dynamikę wystarczającą do poradzenia sobie z niemal każdym wyzwaniem, a lekkość, kompaktowość i szybkość reakcji wspomagania po naciśnięciu na pedały sprawiają, że każdy pokonany kilometr staje się wyjątkowo satysfakcjonujący.

Zawieszenie modelu R-RAYMON TrailRay 160E 7.0 ma skok 160 mm, czyli wartość z pogranicza enduro i trailu. Widelec to sprężynowy RockShox 35 Silver oraz powietrzny damper RockShox Deluxe Select Air. Jest to świetny zestaw jak na możliwości e-MTB full suspension z tej kategorii cenowej, ponieważ cechuje się wytrzymałością, optymalną opcją regulacji pod użytkownika oraz płynnością pracy.

2. BERRIA Mako Hybrid HP 6

Rower o dwóch obliczach – wyprawowej i sportowej. Hiszpańskiemu producentowi udało się osiągnąć taką wszechstronność dzięki zmiennej geometrii. Wbudowany w ramę dwupozycyjny system Flip-Chip pozwala wybierać pomiędzy dwoma ustawieniami. W jednym – turystycznym – kąt główki ramy ma 64,8°, wysokość suportu 33 mm, a skok zawieszenia 146 mm. Natomiast w drugim – turystycznym – wspomniane wartości zmieniają się odpowiednio na 65,2°, 27 mm oraz 151 mm. 

Warto zwrócić w tym modelu uwagę także na wyposażenie z wysokiej półki. Silnik Bafang M500 nie porywa ogromną siłą, ale działa płynnie, równo i wydajnie. W zestawie z baterią Samsung o pojemności 720 Wh może wystarczyć na ponad 100 km podróży. Z kolei osprzęt złożony z nowoczesnego napędu 1x12 z przerzutką SRAM NX Eagle, hydraulicznych hamulców tarczowych z czterema tłoczkami oraz dedykowanym e-MTB kół Fulcrum E-Metal 700 sprawia, że Mako Hybrid HP 6 legitymuje się wszystkim, co potrzebne do jazdy.

Silnik Shimano.Najlepsze modele są napędzane przez silniki centralne, czyli wbudowane w suport.

Jak działa rower elektryczny?

 Jaki rower elektryczny trekkingowy wybrać?

Czasem lepiej unikać komplikacji i trzymać się prostych zasad. Dlatego w przypadku e-Trekkingów trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalne akcesoria, przynajmniej solidny osprzęt oraz napęd elektryczny o dalekim zasięgu. Jeżeli wybrany przez nas trekking będzie spełniał te wymagania, to z pewnością będzie dobrze wywiązywał się ze swoich zadań – bez względu na to, czy będzie to jazda po mieście czy dalsze wyprawy.

1. OXFELD EX-7

Pierwszy rower elektryczny od polskiej marki Oxfeld, który z miejsca stał się jedną z najciekawszych propozycji na sezon 2023. Prosty jednorzędowy napęd z siedmioma przełożeniami połączono w nim z silnikiem Shimano Steps E5000, czyli jednym z najlepszych systemów do poruszania się po mieście. Jest lekki i niezwykle cichy, a zapewnia 40 Nm maksymalnego momentu obrotowego, dzięki czemu nawet po pagórkowatych trasach pozwala przemieszczać się z prędkością 25 km/h. Użytkownicy cenią to rozwiązanie także za naturalność jazdy, która ułatwia manewrowanie w terenie zabudowanym.

Do aluminiowej ramy z obniżonym przekrokiem przymocowano baterię o pojemności 504 Wh. Jej umiejscowienie nie przeszkadza w czasie podróży, a dzięki prostemu demontażowi można ją łatwo zabrać ze sobą do mieszkania lub biura, aby komfortowo naładować.

Co więcej, Oxfeld Ex-7 jest jednym z modeli polecanych w tekście – Jaki rower elektryczny dla seniora?

2. LAPIERRE E-Explorer 6.5 LS

E-Trekking z nietypowymi, bo 27,5” kołami o dosyć szerokich obręczach. Producent wyposażył je w opony w rozmiarze 2,3”, czyli zapewniającymi duży komfort i świetną przyczepność w terenie. Właśnie dlatego E-Explorer doskonale nadaje się na szuter, polne drogi oraz leśne ścieżki. Taki dobór ogumienia wiąże się z wyższymi oporami toczenia na asfalcie, które jednak w pełni kompensuje mocny silnik elektryczny Bosch Performance Line oraz bateria PowerTube o pojemności wystarczającej maksymalnie na około 90 km zasięgu.

Wyprawowego charakteru modelu LAPIERRE E-Explorer 6.5 LS dopełnia zestaw funkcjonalnych akcesoriów. Francuski producent wyposażył rower w spory bagażnik, pełne błotniki, komplet lampek oraz stabilną podpórkę, czyli wszystko, co przydatne na dalszych trasach.

3. ORBEA Vibe Mid H30 EQ

Elektryczny rower miejsko-trekkingowy od hiszpańskiej marki. Na tle konkurencyjnych modeli wyróżnia się dwoma atutami – ciekawym designem oraz niską masą. Aluminiowa rama ma nie tylko charakterystyczny kolor (wiśniowy), ale także rzadko spotkany kształt. Górna rura została wygięta w taki sposób, aby jej geometria gwarantowała wysoki komfort jazdy. Wyprostowana pozycja za kierownicą powinna przypaść do gustu zarówno kobietom, jak i mężczyznom.  Z kolei lekkość konstrukcji jest zasługą specjalnego doboru napęd elektrycznego – umiejscowionego w piaście silnika Ebikemotion X35 Plus oraz lekkiego akumulatora o pojemności 248 Wh.

Lista polecanych e-Trekkingów stanowi niejako uzupełnienie do rankingu rowerów trekkingowych, w którym uwzględniliśmy wyłącznie modele bez wspomagania.


Mocniejsza bateria zapewnia dalszy zasięg wspomagania.

W osiągnięciu dużego zasięgu pomaga prawidłowa technika jazdy rowerem elektrycznym.

 Jaki rower elektryczny na dojazdy do pracy?

Wiele zależy od tego, gdzie pracujemy – możemy przecież wyobrazić sobie rowerzystów pracujących w trudno dostępnych lokalizacjach i do komfortowych dojazdów potrzebujących zawieszenia o dużym skoku. Bezpieczniej jednak założyć, że polecany e-bike do codziennych podroży to przede wszystkim rower miejski, dostosowany do poruszania się po asfalcie oraz utwardzonych polnych drogach. Najlepiej jeśli będzie do tego wyposażony w dodatki takie, jak bagażnik, stópka czy błotnik.

Najważniejsze przepisy dotyczące rowerów elektrycznych 

Modele polecane w tej części rankingu kosztują od 6899 zł do 12 999 zł. Jeżeli szukasz tańszej opcji, to kilka propozycji znajdziesz w tekście "Jaki rower elektryczny do 5000 zł wybrać?"

1. ECOBIKE Traffic 26

Klasyka gatunku z 26” kołami. Szczególnie dobrze powinna odpowiadać kobietom, które mniej komfortowo czują się na 28”. Ramę i błotniki polakierowano na beżowy kolor, co również czyni z tego roweru model typowo damski.

Od strony czysto technicznej polski producent postawił w Trafficu 26” na proste, ale solidne rozwiązania. W 100% wystarczają one do rekreacyjnej jazdy, dlatego do takich zastosowań nie trzeba dopłacać do bardziej zaawansowanych technologii. Zamontowany w tylnej piaście silnik Bafang działa płynnie i efektywnie, a schowana pod bagażnikiem bateria o pojemności 522 Wh gwarantuje daleki zasięg wspomagania. Napęd 1x7 z przerzutką Shimano Altus oraz amortyzator o skoku 50 mm dają sobie radę nawet na wyboistych drogach.


2. DEMA E-lliot Sport

Pierwszy w naszym zestawieniu rower crossowy. Jeżeli dojazdy do pracy mają być nie tylko komfortowe, ale także szybkie, to  E-lliot Sport będzie optymalnym wyborem. Natomiast w dni wolne można na nim doświadczyć tego, co nieosiągalne na zwykłym modelu miejskim – podróżowania po wymagających trasach.

Wystarczy przyjrzeć się wyposażeniu tego e-bike’u, aby przekonać się, że sprawdzi się on niemal w każdych warunkach. 

Centralny silnik Bafang M420 generuje 80 Nm momentu obrotowego, a hydrauliczne hamulce tarczowe, jednorzędowy napęd z serii Shimano Deore 5100 oraz koła WTB STi23 to osprzęt dostosowany do terenowej jazdy.

3. ECOBIKE D2 City

Zaawansowany miejski e-bike od polskiej firmy specjalizującej się w rowerach ze wspomaganiem. ECOBIKE D2 City ma ten sam silnik, co E-Lliot Sport (Bafang M420), minimalistycznie zintegrowaną w ramie baterię Panasonic o pojemności 672 Wh oraz kolorowy panel sterujący. W jego kompletnym wyposażeniu fabrycznym znajdują się zarówno elementy poprawiające wygodę jazdy – przedni widelec o skoku 63 mm, siodełko ze sprężyną oraz amortyzowana sztyca, jak i akcesoria przydatne przy commutingu. Do tych drugich zaliczają się przede wszystkim: duży bagażnik z elastycznym ekspanderem, stabilnie osadzone błotniki oraz mocno świecące lampki.

Jeżeli szukasz doskonale  wyposażonego e-bike’u, który umożliwia podróżowanie z maksymalną wygodą, to ECOBIKE D2 City świetnie wpisuje się w te wymagania.