Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rusza dofinansowanie do roweru elektrycznego. W Gdyni „dołożą” maksymalnie 2500 zł

Data aktualizacji: 26-05-2022

Gdynianie dostali właśnie mocny argument przemawiający za przesiadką z samochodu na bardziej ekologiczny środek transportu. Miasto wprowadziło od tego roku dofinansowanie do zakupu roweru elektrycznego. Dotacja może wynosić maksymalnie 50% ceny e-bike’a, lecz nie więcej niż 2 500 złotych. Sprawdziliśmy, jakie wymagania należy spełnić, aby ubiegać się o zwrot pieniędzy za zakup e-roweru, a także co i za jaką cenę można aktualnie nabyć z pomocą środków z miasta.

Unity Raggio w mieście.Gdynia ruszyła z programem dopłat jako pierwsza w Polsce. Czy inne miasta podążą jej śladem?

 

Nie trzeba nikogo przekonywać, że pomysł udzielania dotacji na rzecz kupna jakichkolwiek rowerów, a zwłaszcza tych elektrycznych, jest inicjatywą wartą poparcia. Dlatego ludzie z całej Polski z zazdrością spoglądają w stronę pionierskiego projektu, jaki Gdynia wprowadza od 2022 roku. Urząd Miejski będzie tam refundował mieszkańcom część wydatków przeznaczonych na zakupów e-bike’ów.

Każdy, kto miał okazję lepiej poznać Gdynię, wie również, że w Trójmieście nie brakuje stromych podjazdów, do których pokonywania części rowerzystów przyda się dodatkowa pomoc, czyli wbudowany silnik. Nie mamy wątpliwości, że chętnych do przesiadki na „elektryki” będą setki!

Zasady gdyńskiego programu dofinansowania do rowerów elektrycznych [maj – październik 2022]

Rada Miasta Gdyni uchwaliła w kwietniu uchwałę dotyczącą zasad udzielania dotacji na zakup rowerów elektrycznych. Mamy do czynienia z absolutnie przełomowym programem w Polsce, ponieważ żadne inne miasto nie oferuje swoim mieszkańcom podobnego wsparcia. W budżecie znalazło się aż 100 000 złotych na ten cel, dlatego przynajmniej kilkadziesiąt osób – a dokładniej 40 – ma szanse na dopłatę.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dopłatę do zakupu e-bike’a? Wystarczy kilka prostych kroków.

  1. Złożyć wniosek o dotację w Urzędzie Miasta Gdyni w terminie od momentu opublikowania uchwały (połowa maja) do 15 października 2022 roku lub, co bardziej prawdopodobne, wyczerpania środków w budżecie.

    Wniosek będzie dostępny w urzędzie oraz na Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego.
  2. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zawrzeć umowę z Miastem. Co ważne, nie wolno ubiegać się  o zwrot za wcześniej kupiony e-bike.
  3. Teraz pora kupić rower elektryczny, który całkowicie pokrywa się z tym, jak ustawa definiuje tego typu pojazd. Musi być to konstrukcja spełniająca przepisy, czyli mająca ograniczenie prędkości do 25 km/h, a także silnik działający wyłącznie podczas pedałowania.
  4. Dostarczyć do Urzędu dokumenty potwierdzające zakup i czekać na zwrot środków.
Miasto oferuje 50% dopłaty do rowerów, których cena nie przekracza 5000 zł.

Ile wynosi dopłata do roweru elektrycznego?

Dofinansowanie wynosi maksymalnie 50% wartości roweru, przy jednoczesnym obostrzeniu, że nie może przekroczyć 2500 złotych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić e-bike za większą kwotę i zadowolić się zaoferowanym dofinansowaniem.

Tyle o przepisach oraz formalnościach, sprawdźmy teraz, co mogą kupić gdynianie, aby skorzystać z oferowanych przez Urząd Miejski funduszy.

Najlepsze rowery elektryczne z dofinansowaniem do 2500 zł

1. Unity Raggio

Cena regularna – 4 499 zł

Możliwa cena z uwzględnieniem dofinansowania – 2 249,5 zł


Unity Raggio to rower elektryczny, którego żywiołem jest jazda po mieście. Za jego największy atut należy uznać napęd, pomaga w pedałowaniu zawsze wtedy, gdy akurat tego potrzeba. Silnik ukryty jest w przedniej piaście, bateria schowana w bagażniku. Raggio ma 7 trybów wspomagania, w każdej chwili można wybrać jeden z nich. Oświetlenie umożliwia poruszanie się po zmroku, błotniki chronią przed kałużami oraz błotem, a bagażnik pozwoli przewieźć pakunki.


2. ECOBIKE Basic Petrol Blue 

Cena regularna 4 499 zł 

Przy zakupie z dopłatą – 2 249,5 zł


To solidnie wyposażony elektryczny rower miejski, który szczególnie dobrze nadaje się do codziennych dojazdów do pracy lub szkoły. Wspomaganie silnika zamontowanego w tylnej piaście pozwala podróżować wygodniej, oszczędzać siły oraz szybciej docierać do celu. Dzięki szerokim oponom ECOBIKE Basic poradzi sobie także poza asfaltowymi ścieżkami. W wersji z 280 Wh baterią maksymalny zasięg wspomagania może sięgnąć nawet kilkudziesięciu kilometrów.


3. ECOBIKE Basic Nexus

Cena regularna 4 999 zł

Z dofinansowaniem – 2 499,5 zł


Wersja prawie identyczna, jak opisana powyżej konstrukcji, jednak wyposażona w napęd zbudowany na bazie piasty planetarnej Shimano Nexus z trzema biegami. Zapewnia on sprawniejszą i płynniejszą zmianę przełożeń, a także wymaga zdecydowanie mniej uwagi przy czyszczeniu lub smarowaniu. Warto trochę dopłacić, ponieważ rower elektryczny z tym mechanizmem działa jeszcze lepiej.


4. CRUSSIS e-Atland 5.7

Cena regularna8 299 zł

Z dotacją od Miasta – 5 799 zł

Warunki dofinansowania do zakupu e-roweru nie wymagają trzymania się żadnego limitu cenowego, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić model droższy – np. potężny e-MTB od marki Crussis – i zadowolić się maksymalną kwotą zwrotu, czyli 2500 zł.

e-Atland 5.7 doskonale odnajdzie się podczas codziennego przemieszczania się po mieście, lecz również pozwoli eksplorację najpiękniejszych (i najtrudniejszych) ścieżek, jakie oferuje Trójmiejski Park Krajobrazowy. Amortyzacja o skoku 100 mm, pojemna bateria oraz niezawodny silnik Bafang M400 sprawiają, że jazda staje się niezwykle ekscytująca.