Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaki rower elektryczny dla seniora?

Data aktualizacji: 15-06-2021

Jazda na dwóch kółkach to dla wielu osób jedna z ulubionych aktywności na świeżym powietrzu. Chociaż bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, poruszanie się tradycyjnym jednośladem wymaga dobrego zdrowia i kondycji. Ból kręgosłupa, problemy ze stawami czy słaba forma sprawiają, że emeryci często z niej rezygnują. Rowery elektryczne dla seniora są świetną alternatywą. Wspomaganie znacząco ułatwia pokonywanie odległości, a samo podróżowanie ma właściwości prozdrowotne – często wykorzystywane jest w sanatoriach, jako uzupełnienie zabiegów rehabilitacyjnych.

Emerytka stoi przy rowerze.Jazda na rowerze elektrycznym to świetna alternatywa dla tradycyjnego jednośladu.

Rower elektryczny – wady i zalety

Jednoślady ze wspomaganiem w ciągu ostatnich kilku lat bardzo zyskują na popularności. Chociaż rozwiązanie nie jest nowe, to dopiero obecnie staje się coraz bardziej powszechne. Stanowi świetną, ekologiczną, alternatywę dla poruszania się skuterem lub autem, a jednocześnie pozwala na pokonywanie większych odległości w krótszym czasie niż na tradycyjnych dwóch kółkach. To jednak niejedyne zalety roweru elektrycznego. Generacja Silver doceni przede wszystkim łatwość podróży. Wycieczki będą mniej wyczerpujące, a przyjemność z jazdy znacznie wzrośnie.

Jedynym minusem jest fakt, że elektryki są cięższe niż modele bez wspomagania. Problem może więc sprawić wniesienie go do mieszkania położonego na wyższych kondygnacjach. Jeżeli w trakcie jazdy akumulator wyczerpie się, droga będzie trudniejsza do pokonania. Niemniej, do takiej sytuacji może nigdy nie dojść. Należy jedynie mieć na uwadze bieżące sprawdzanie poziomu naładowania baterii i w razie konieczności pamiętać o ładowaniu przed zaplanowaną podróżą. Bilans jest dodatni, a rowery elektryczne zalet mają więcej niż wad.

Dlaczego rower elektryczny dla seniora to dobry pomysł?

Kiedy zdrowie nie pozwala na podróżowanie tradycyjnym jednośladem, a z różnych powodów nie chcemy decydować się na jazdę samochodem lub skuterem, elektryki będą świetnym wyborem. Umożliwiają aktywne spędzanie wolnego czasu, a jednocześnie nie obciążają organizmu. Poruszanie się na nich wymaga mniejszego nakładu siły, dzięki czemu mogą być używane przez osoby o słabszym zdrowiu oraz gorszej kondycji. Rozwiązanie w mniejszym stopniu obciąża kolana, a przemyślana, miejska geometria nie wpływa negatywnie na kręgosłup. Jazda ze wspomaganiem stanowi wsparcie w poprawie wydolności. Możliwość regulacji sprawia, że użytkownik ma wpływ na poprawę swoich wyników.

Wątpliwości, jaki rower elektryczny dla seniora wybrać, często dotyczą tego, czy obsługa jednośladu nie będzie zbyt skomplikowana. Nic bardziej mylnego. Dostępne na rynku modele wyposażone są w prosty ekran, z którym bez problemu powinny sobie poradzić nawet osoby stroniące od nowinek technologicznych. Urządzenia tworzone są z myślą o intuicyjnym sterowaniu, a rozmiar panelu jest maksymalnie duży tak, aby korzystanie z jego funkcji było możliwe podczas jazdy.

Dla wielu osób planujących zakup, ważny jest koszt pojazdu i jego eksploatacji. Dużo tańszy niż skuter czy samochód jest rower elektryczny. Zalety są nieporównywalne. Urządzenie nie wymaga wyrobienia prawa jazdy. Oszczędzamy także na wydatkach na paliwo i nie ponosimy opłat obowiązkowego ubezpieczenia. Serwisowanie elektryka jest znacznie tańsze ze względu na mniej skomplikowaną budowę, a koszt napełnienia baterii stosunkowo niewielki. To atut, który docenią nie tylko emeryci.

seniorka na rowerze elektrycznymE-bike umożliwia pokonywanie większych odległości bez dużego obciążenia dla organizmu.

Rower elektryczny dla starszej osoby – jaki wybrać?

Podstawowe parametry techniczne, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru rowerów dla seniorów to moc silnika i pojemność baterii. Na rynku dostępne są elektryki, które ograniczają swoją funkcjonalność do wsparcia w napędzaniu pedałów, jak i takie, które pozwalają poruszać się zupełnie bez wysiłku. W popularnych modelach dostępne są trzy ustawienia trybów, dzięki czemu każdy ma możliwość dostosowania wspomagania do swoich preferencji.

Od pojemności baterii w e-bike'u zależy nie tylko to, jak często będziemy musieli ładować urządzenie, ale także to, jak duże odległości będziemy mogli pokonać. Osoby, które chcą poruszać się rowerem po najbliższej okolicy, zadowoli jeden z podstawowych wariantów. Seniorzy marzący o dalekich wycieczkach powinni wybrać bardziej wytrzymałe wersje. Zasięg roweru elektrycznego dla zaawansowanych modeli może wynosić nawet ponad 100km. Stojąc przed dylematem, na jaki egzemplarz się zdecydować, należy pamiętać także o tym, że podane informacje są danymi maksymalnymi. Ostatecznie osiągane odległości zależą od wielu czynników, takich jak: waga użytkownika, rodzaj nawierzchni czy warunki atmosferyczne.

seniorzy z rowerami nad brzegiem jezioraWycieczki na e-bike`ach i tradycyjnych rowerach to świetny pomysł na aktywne spędzanie czasu.

Rowery dla seniorów – idealna budowa

Korzystanie z elektryka musi być przede wszystkim wygodne. To szczególnie ważne dla osób, które decydują się na ten typ jednośladu ze względu na problemy zdrowotne. Ważne jest zatem zwrócenie uwagi nie tylko na parametry typowo techniczne, ale także budowę pojazdu. Dzięki temu jazda będzie bezpieczna.

Idealny rower dla seniora powinien wyróżniać się geometrią pozwalającą na łatwe wsiadanie i zsiadanie. Stąd w większości przypadków dobrze sprawdzą się rowery elektryczne miejskie o obniżonej ramie w opływowym kształcie. Tak, jak w przypadku tradycyjnych jednośladów, rozmiar należy dopasować indywidualnie do wzrostu użytkownika. Niedopasowana wielkość sprawi, że poruszanie się będzie nie tylko niewygodne, ale także niekorzystne dla organizmu.

Poszukując idealnego modelu, warto zwrócić uwagę na siodełko. Najlepiej, aby było amortyzowane, co znacząco zredukuje wstrząsy podczas podróży. Wygodne są modele z żelowymi wkładkami wyściełane skórą lub materiałem syntetyczny. Jeżeli zaproponowane przez producenta okaże się niedostosowane do naszej budowy ciała (np.: powstają nam otarcia), warto pamiętać o tym, że to część wymienna. Zamontowanie ergonomicznego siedziska sprawi, że podróże będą o wiele bardziej komfortowe.

Inwestycja na lata

Znając wady i zalety roweru elektrycznego, jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie. Do rekreacyjnych wycieczek, podróży na działkę czy targ wystarczą podstawowe, popularne modele, które kosztują kilka tysięcy złotych, te najbardziej zaawansowane technologicznie dedykowane profesjonalistom są dużo droższe. Bez względu na to, co wybierzemy, zakup roweru jest inwestycją na lata, więc należy zastanowić się nad tym, jaki model będzie spełniał nasze potrzeby. Wybierając rower dla seniora, powinniśmy skupić się przede wszystkim na jego budowie. Rama pozwalająca na wygodne wsiadanie, dopasowany do wzrostu rozmiar, wygodne siodełko, dobra bateria i silnik do roweru elektrycznego to kryteria, które musimy wziąć pod uwagę, stojąc przed zakupem. Jazda na elektryku sprawi radość zarówno ciągle aktywnym emerytom, jak i tym, którzy ze względów zdrowotnych zdecydowali się zrezygnować z tradycyjnych rowerów.