Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Częstochowa – miasto ma jeszcze nad czym pracować

Data aktualizacji: 12-06-2023

Tegoroczny Raport Miasta dla Rowerzystów pokazał, że Częstochowa nadal stara się robić postępy jeśli chodzi o rozwijanie infrastruktury oraz różnego rodzaju udogodnień przeznaczonych dla rowerzystów. Co należałoby jeszcze poprawić, a co udało się osiągnąć od zeszłorocznego badania? 

Częstochowa, to jedno z większych miast, które słynie przede wszystkim z usytuowanego na Jasnej Górze sanktuarium. Co roku wybiera się tam wiele zorganizowanych pielgrzymek, również rowerowych. Jej okolice stanowią także atrakcję ze względu na ciekawy krajobraz Jury, co przyciąga dużą liczbę turystów. Sprawdziliśmy, jak od czasu ostatniego badania zmieniła się sytuacja rowerzystów i jakie działania zostały podjęte, aby po mieście jeździło się lepiej niż dotychczas.

Infrastruktura wymaga jeszcze poprawy

Od ostatniego roku stan ścieżek rowerowych w Częstochowie nie uległ zmianie. Ich łączna długość nadal wynosi ok. 86 km. Jazdę rowerem po Częstochowie ułatwia fakt, że możliwe jest przewożenie go środkami komunikacji miejskiej. Każdy może więc przejechać kawałek autobusem, a resztę dystansu dzielącego go np. od pracy pokonać na dwóch kółkach. Za taki transport trzeba jednak uiścić dodatkową opłatę – na liniach miejskich wynosi ona 3,60 zł, a na podmiejskich 5 zł. We wszystkich pozostałych miastach poza Toruniem, taka możliwość jest bezpłatna.

Władze miasta zadbały także o stacje napraw. Na terenie miasta jest ich 9 dzięki czemu rowerzyści mają możliwość samodzielnego zreperowania różnego rodzaju usterek. Większa liczba takich punktów z pewnością jeszcze bardziej ułatwiła by zadanie.

Aplikacja turystyczna dla rowerzystów

Za coś, co zdecydowanie wyróżnia Częstochowę można uznać specjalną aplikację turystyczną przeznaczoną m.in. dla rowerzystów. Jest ona dostępna zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i te oparte na IOS. Zawarte są w niej informacje na temat najciekawszych atrakcji turystycznych w samym mieście, jak i jego okolicach, czyli szeroko pojętej Jury. Warto wiedzieć, że aplikacja pełni także rolę nawigacji dla rowerzystów, która będzie wskazywała im drogę na szlaku wytyczonym przez autorów lub innych użytkowników programu.

Częstochowa - Jasna GóraW Częstochowie trzeba jeszcze popracować nad udogodnieniami dla rowerzystów.

Rower miejski w Częstochowie

W Częstochowie zadbano o rozwój systemu rowerów miejskich. W 2022 roku funkcjonował on równo przez pół roku, więc czas ten wydłużono o 2 miesiące w stosunku do 2021. Jego atutem jest możliwość wypożyczenia nie tylko modeli tradycyjnych, ale również takich, które wyposażone są w foteliki dziecięce. Zdecydowanie ułatwia to poruszanie się po mieście rodzicom z ich pociechami.  Do dyspozycji jest 239 rowerów, co daje 1 pojazd na ok. 897 mieszkańców. Dla porównania, rok wcześniej 1 jednoślad przypadał na ok. 1080 osób. Rozmieszczone są one na 26 stacjach, a za ich korzystanie trzeba zapłacić opłatę inicjalną i z osobna za każdą godzinę jazdy, nie licząc pierwszych 30 minut, które są darmowe.

Budżet obywatelski w Częstochowie – głosowanie owocne dla rowerzystów?

W głosowaniu dotyczącym inwestycji opłacanych w ramach budżetu obywatelskiego Częstochowianie nie przykładali aż tak dużej wagi do projektów dotyczących infrastruktury rowerowej. Projekty tego typu stanowiły 9% wszystkich wybranych wniosków, co jest wynikiem średnim, biorąc pod uwagę pozostałe miasta zawarte w raporcie. W 2022 roku do realizacji wybranych zostało 12 projektów, rok wcześniej było ich 18.

Bezpieczeństwo wymaga jeszcze poprawy

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo rowerzystów, to w Częstochowie jest jeszcze trochę do zrobienia. W 2022 roku miało miejsce 150 wypadków z ich udziałem. Statystycznie na 1000 mieszkańców przypada 1,43 kolizji z udziałem kolarzy. Można się jednak spodziewać, że władze miasta wdrożą rozwiązania, które poprawią tę sytuację i w kolejnych latach liczba takich zdarzeń drogowych będzie maleć.

Co w kolejnym roku?

Choć w niektórych aspektach panował zastój, to w innych sytuacja rowerzystów w Częstochowie stała się znacznie lepsza. Za przykład posłużyć może choćby aplikacja turystyczna, zwiększenie liczby rowerów w ramach systemu miejskiego czy wydłużenie okresu, w którym można je wypożyczać. Pozwala to z optymizmem patrzeć w przyszłość i spodziewać się kolejnych inwestycji związanych z udogodnieniami dla kolarzy.


Informacje dotyczące innych miast znajdziesz w:

Raport: Miasta dla Rowerzystów!