Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Katowice – czy są miastem przyjaznym dla rowerzystów?

Data aktualizacji: 12-06-2023

Katowice, jako największe miasto Górnego Śląska, potrzebują dobrze rozbudowanej infrastruktury dla rowerów. Pozwala ona nie tylko zmniejszyć korki w mieście, ale również zredukować poziom zanieczyszczenia powietrza pochodzącego ze spalin samochodowych. W tegorocznym Raporcie: Miasta dla Rowerzystów, sprawdziliśmy, jak w 2022 roku wyglądała sytuacja kolarzy w tej miejscowości.

Infrastruktura rowerowa rozwija się w świetnym tempie!

Mieszkańcy Katowic zdecydowanie nie mogą narzekać na długość dróg rowerowych w mieście. Łącznie, w 2022 roku było ich aż 190 km, co daje aż 1,2 km na 1 km2 powierzchni tego miasta. W latach 2018-2022 takich tras przybyło ok. 113 km, co stanowi naprawdę doskonały wynik. Dzięki temu poruszanie się między poszczególnymi dzielnicami na dwóch kółkach jest znacznie łatwiejsze. W 2022 stosunek długości dróg rowerowych do dróg publicznych wynosił w Katowicach aż 34%!

Katowice widok z dronaKatowice stale rozwijają infrastrukturę dla rowerzystów.

Włodarze Katowic zadbali również o to, aby kolarze mieli możliwość samodzielnego uporania się z drobnymi usterkami w swoich maszynach. Udostępniono dla nich 6 stacji napraw. Biorąc pod uwagę powierzchnię miasta, takich punktów mogłoby być więcej, ale sytuacja i tak jest zadowalająca.

Na uwagę zasługuje również możliwość bezpłatnego transportu rowerów środkami komunikacji miejskiej. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że taka opcja dostępna jest tylko w specjalnie oznaczonych autobusach.

Tym, co można jeszcze poprawić, jest wprowadzenie polityki oznakowywania dróg dla rowerów znakami A-7, a także rozmieszczenie urządzeń wskazujących zalecane tempo jazdy kolarzy. Są to jednak rozwiązania, które mogą pojawić się w przyszłości.

Rower miejski – Katowice nie mają powodów do wstydu

W Katowicach funkcjonuje system rowerów miejskich City by Bike. Został on bardzo sprawnie zorganizowany i obecnie działa bardzo dobrze.

W stosunku do roku 2021, w 2022 wydłużono czas, w którym można wynająć miejski jednoślad – z 7 do 9 miesięcy. Nieco zmniejszył się jednak stan floty, co może być wytłumaczone koniecznością napraw. Trzeba przy tym podkreślić, że liczba rowerów cały czas była zadowalająca – 1 pojazd przypadał na 439 mieszkańców.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie i dostępność stacji, to Katowiczanie również nie mieli powodów do narzekań. Było ich aż 76, więc jeden taki punkt przypadał na 2,17 km2 powierzchni miasta. To świetny wynik, którego wiele miast może jedynie pozazdrościć.

Budżet obywatelski – w Katowicach lista projektów nie była imponująca

Tym, co mogłoby ulec poprawie, jest liczba projektów rowerowych zawartych w budżecie obywatelskim. Stanowiły one jedynie 2% wszystkich zgłoszonych inicjatyw. Liczba wybranych dla kolarzy inwestycji to zaledwie 3. Może być to związane z dobrym stanem infrastruktury dla rowerzystów, z której mieszkańcy są zadowoleni, warto jednak, aby w kolejnym głosowaniu się zmobilizowali, ponieważ zawsze znajdzie się coś, co można usprawnić, szkoda więc nie skorzystać z takiej możliwości.

Rowerem po Katowicach jeździ się coraz bezpieczniej

Niezwykle istotny aspekt podczas poruszania się po mieście na rowerze stanowi bezpieczeństwo. W Katowicach w 2022 roku było 75 wypadków z udziałem rowerzystów, z których jeden okazał się niestety śmiertelny. Warto jednak zauważyć, że to najniższa średnia w ciągu ostatnich 4 lat i jeden z lepszych wyników, biorąc pod uwagę wszystkie miasta ujęte w raporcie. Pozostaje trzymać kciuki, aby tendencja spadkowa się utrzymała i kolizji było coraz mniej.


Informacje dotyczące innych miast znajdziesz w:

Raport: Miasta dla Rowerzystów