Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Triki na rolkach – czyli jak urozmaicić codzienną jazdę

Data aktualizacji: 10-07-2020

Sezon rolkowy trwa już na dobre. Wokół można spotkać mnóstwo miłośników tego sportu i to nie tylko najmłodszych. Regularna jazda na rolkach daje wiele korzyści zdrowotnych, więc coraz chętniej korzystają z niej również starsi. Chcąc uniknąć monotonii treningów, warto spróbować wykonywać chociaż drobne sztuczki na rolkach. Może to być ciekawe urozmaicenie dla osób dobrze radzących sobie ze zwyczajną jazdą, pozwalające jeszcze bardziej poprawić swoją sprawność i koordynację ruchową.

Przygotowaliśmy więc krótki poradnik dla osób niemających wcześniej styczności z trikami na rolkach, mając nadzieję, że pozwoli on pokrótce zapoznać się z tematem i zachęci do samodzielnego sprawdzenia się w tej dyscyplinie.

rolkarz na rampieZwykłą jazdę na rolkach warto urozmaicić sobie nauką trików.Triki na rolkach dla początkujących

Od czego zacząć? Oczywiście na początku warto spróbować swoich sił w sztuczkach wymagających jedynie dobrej umiejętności kontroli rolek oraz takich, które nie są szczególnie niebezpieczne.

Kiedy nie ma się już problemów z równowagą i manewrowaniem, bez większych trudności powinno się wykonać prosty slalom. To podstawowa i chyba najbezpieczniejsza sztuczka. Z biegiem czasu można narzucić sobie dodatkowe, utrudnienia, np. poprzez robienie jak najmniejszych łuków czy utrzymywanie dużej prędkości. Interesująca i przydatna w przyszłości jest również jazda tyłem na rolkach.

Inny bardzo prosty trik, ponadto przydatny w zaawansowanych kombinacjach, to skok na rolkach. Kiedy problem przestaje stanowić wyskoczenie na pożądaną wysokość oraz zgrabne wylądowanie, można spróbować wyskoków ze schodków czy innego rodzaju podwyższenia. Rzecz jasna na początku z kilku, by w razie upadku skończyło się na stłuczeniach i otarciach. Oprócz tego ciekawą, a niewymagającą zaawansowanych umiejętności sztuczką wartą spróbowania jest tzw. frontside. Polega ona na wskoczeniu na rurkę poręczy lub krawędź murka, utrzymanie się na niej chwilę, a następnie bezpieczne zeskoczenie na ziemię.

Jeśli opanuje się proste triki na rolkach, można pomyśleć nad dalszym rozwojem w tym kierunku. W razie, gdyby tego typu manewry okazały się nieinteresujące, można na nich poprzestać. W żadnym wypadku nie będzie to czas stracony. Wyuczone ruchy i umiejętność skakania znacznie rozwijają balans i koordynację, które przydają się podczas jazdy, niezależnie od obranej drogi.

slalom na rolkachSlalom to jedna z najłatwiejszych i najbezpieczniejszych sztuczek na rolkach.Jakie rolki do trików wybrać?

Jeśli nauka trików na rolkach przypadnie komuś do gustu i zechce się na poważnie zająć tą dyscypliną, niezbędne jest zainwestowanie w przystosowany do niej ekwipunek. Oprócz kasku oraz ochraniaczy na łokcie i kolana (które powinno się nosić również podczas jazdy rekreacyjnej), koniecznie należy zakupić rolki freestyle (slalomowe). Jest to niezbędne nie tylko ze względu na wygodę i bezpieczeństwo jazdy. Rolki profesjonalne są znacznie lepiej przystosowane do wykonywania ewolucji i nie zniszczą się od nich jak modele rekreacyjne. Cechuje je nie tylko znacznie większa wytrzymałość, ale również lepsze przystosowanie do dynamicznej i wyczynowej jazdy. Rolki freeride, aby ułatwić wykonywanie gwałtownych skrętów oraz zaawansowanych trików, mają lepiej dobrane i dostosowane kółka o specyficznym rozmieszczeniu, różniącym się od tego znanego z rolek rekreacyjnych. Ponadto ten model rolek konstruuje się tak, by dobrze chroniły nogę i minimalizowały ryzyko powstania kontuzji.

Osoby zainteresowane skomplikowanymi ewolucjami powinny spróbować swoich sił w skateparku.Osoby zainteresowane skomplikowanymi ewolucjami powinny spróbować swoich sił w skateparku.Sztuczki na rolkach dla zaawansowanych

Zaopatrzeni w odpowiednie modele rolek oraz zaznajomieni z podstawowymi sztuczkami i zdecydowani do dalszej nauki rolkarze mogą zainteresować się zaawansowanymi technikami jazdy.

Dobrze zacząć od rozwijania podstawowych, już dobrze wyćwiczonych ewolucji, wzbogacając je o kolejne elementy, komplikujące trik. Jeśli potrafi się dobrze skakać na rolkach, można próbować robić to z coraz większych wysokości oraz zacząć wykonywać dodatkowe sztuczki, np. safety grab – polegający na złapaniu jednej z rolek, kiedy jest się w powietrzu. Kolejnym krokiem może być np. piruet w powietrzu, wymagający naprawdę sporo ćwiczeń.

Podobnie jest w przypadku wspomnianego na początku frontside’u. Kiedy opanujemy wskakiwanie na różne barierki i balansowanie na nich, można powoli zacząć uczyć się innych technik grindowania, czyli ślizgania po krawędzi danego obiektu w określonym kierunku. Jednymi z łatwiejszych ślizgów są soul grind oraz mizou. W pierwszym przypadku przednia stopa musi zostać ustawiona pod kątem 90 stopni względem krawędzi, gdy druga ułożona jest do kantu równolegle. Z kolei w przypadku mizou nogi rozmieszcza się odwrotnie – tylna rolka prostopadle do krawędzi, podczas gdy przednia wzdłuż.

Oprócz trików w locie i na krawędziach istnieje mnóstwo sztuczek wykonywanych podczas swobodnej jazdy. Po nauczeniu się wykonywania podstawowego slalomu, nic nie stoi na przeszkodzie, by coraz bardziej go komplikować. Popularnym i niezbyt trudnym manewrem jest tzw. snake, polegający na jeździe slalomem stawiając jedną nogę za drugą, co przypomina sposób, w jaki porusza się wąż (stąd nazwa).

Kolejne, trudniejsze, ale warte nauczenia sztuczki to m.in. cross, czyli pokonywanie slalomu krzyżując nogi raz za razem oraz nieco do niego podobny crazy, podczas którego przeplatamy stopy, ale poruszamy się tyłem. Innym efektownym trikiem wymagającym doskonałego wyczucia równowagi jest tzw. one foot, czyli nic innego jak jazda na jednej rolce. Kiedy dobrze opanuje się zaproponowane ewolucje, można przejść do niemalże dowolnego łączenia ich w dłuższe kombinacje. Jedynym ograniczeniem jest tu w zasadzie wyobraźnia.

Freestyle slalom będzie dobrym wyborem dla osób zainteresowanych bezpieczniejszymi trikami.Freestyle slalom będzie dobrym wyborem dla osób zainteresowanych bezpieczniejszymi trikami.Skatepark i freestyle slalom na rolkach

Na podstawie zaproponowanych we wcześniejszych częściach tekstu trików na rolkach można dostrzec swego rodzaju podział. Jazda skoncentrowana na efektowności ma dwie dominujące dyscypliny. Jedną z nich są sztuczki związane z powietrznymi ewolucjami, dla których świetnym miejscem do treningów będzie skatepark i w dużym stopniu przypominające wyczyny na deskorolce, hulajnodze czy desce snowboardowej również wykonywane na tego rodzaju obiektach. Z kolei drugą stanowi slalom na rolkach w różnych wariacjach urozmaicanych coraz bardziej skomplikowanymi kombinacjami. Nazywa się to często freestyle slalom i jest to jedna z najbezpieczniejszych dyscyplin rolkowych.

Rozróżnienie to daje wszystkim zainteresowanym rolkarzom możliwość swobodnego wyboru specjalizacji zależnie od ich indywidualnych preferencji, tak, by mogli spełniać się w tej odmianie jazdy, która daje im największą frajdę!