Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Shimano I-spec

Data aktualizacji: 14-12-2017

I-spec to system mocowania manetek do kierownicy roweru za pomocą tylko jednej obejmy, będącej częścią klamki hamulcowej. Manetka I-Spec nie ma własnej obejmy na kierownicę, dzięki czemu kokpit roweru jest bardziej przejrzysty i minimalnie lżejszy.

Shimano wprowadziło I-Spec w roku 2011 w serii osprzętu XTR 985. Już rok później nastąpiła modyfikacja i pierwotny I-Spec został nazwany I-Spec A, a nowy typ mocowania zyskał miano I-Spec B i trafił także do niższych grup osprzętu. W parę lat późniejszej generacji manetek XTR serii 9000 i XT 8000 pojawiła się kolejna generacja mocowania I-Spec II. Należy uważać dobierając manetki i klamki hamulcowe ponieważ poszczególne odmiany I-Spec nie są ze sobą w pełni kompatybilne.

Trzecia generacja (I-spec II) nie współpracuje z wersjami poprzednimi, ale Shimano produkuje także manetki XTR 9000 i XT 8000 w specyfikacji I-Spec B. Jeśli posiadamy manetki pierwszej generacji I-Spec, później nazwanej I-Spec A, są one kompatybilne tylko i wyłącznie klamkami hamulcowymi I-Spec A. Jeśli posiadamy klamki hamulcowe I-Spec A, możemy do nich zamontować manetki I-Spec A, jak i I-Spec B.

Shimano nie zmusza do korzystania z systemu I-Spec, każda generacja manetek dostępna jest także w wersji z własną obejmą.