Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Wavelo - w Krakowie wypożyczają najczęściej!

Data aktualizacji: 10-06-2019

Kraków to nie tylko miasto pięknej architektury oraz bogatej historii, lecz także prężnie rozwijający się ośrodek rowerowy. Czy jednak udało się spełnić oczekiwania mieszkańców i poprawić dobre wyniki z ubiegłego rankingu?

W tegorocznym zestawieniu przebadaliśmy aż 39 systemów rowerowych w 38 miastach w Polsce. Pomimo znacznie większej konkurencji niż w ubiegłej edycji rankingu, Wavelo utrzymało swoje miejsce w czołowej dziesiątce. System zdobył aż 255 punktów, zajmując wysokie lokaty w większości przebadanych kategorii. Do liderującego Veturilo z Warszawy wciąż sporo brakuje, jednak widać poprawę w niemal wszystkich aspektach.

Wavelo Kraków – sezon rowerowy trwa cały rok

Pierwsze rowery na ulicach Krakowa pojawiły się już w 1869 roku. Uważano je wtedy za zabawę jedynie dla elit, jednak od tego czasu sporo się zmieniło. Rowery na stałe zagościły w miejskim krajobrazie, niezmiennie ciesząc się olbrzymim zainteresowaniem. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Krakowa chętnie korzystają ze swojego systemu wypożyczalni miejskich.

Szczególnie, że w stolicy małopolski sezon rowerowy nigdy się nie kończy. Nawet gdy za oknem prószy śnieg, a temperatury zdecydowanie przywodzą na myśl na ciepły koc i kubek kakao, najbardziej zaprawieni rowerzyści mogą wciąż skorzystać z miejskich jednośladów. Obok Warszawy (system Acrobike), to jedyne takie miasto w kraju, w którym wypożyczalnie czynne są cały rok.

Stacje Wavelo – było dobrze, a jest… jeszcze lepiej!

Długi sezon to jednak niejedyny element, którym może pochwalić się Kraków w tegorocznym rankingu. Zarejestrowani użytkownicy w systemie Wavelo rowery mogli wypożyczać aż ze 165 stacji na terenie całego miasta. To o 15 takich punktów więcej niż w 2017 roku.

Mieszkańcy do dyspozycji mieli blisko 1500 jednośladów, z których korzystali najczęściej w całej Polsce. Średnio aż 14 wypożyczeń na zarejestrowaną osobę. To naprawdę imponujący wynik, choć nieco słabszy niż w ubiegłym roku.

Niższa średnia nie jest jednak efektem spadającego zainteresowania, a niemal dwukrotnego wzrostu ilości użytkowników Wavelo, z 35 tys. do ponad 68 tys. Dzięki temu liczba wypożyczeń w 2018 r. zbliżyła się do niedawno jeszcze nieosiągalnej granicy miliona (987 203).

Jest na czym jeździć, tylko gdzie? Ścieżki rowerowe w Krakowie

Niestety sporym problemem dla rowerzystów w Krakowie jest infrastruktura drogowa. W tym roku po raz pierwszy porównaliśmy miasta także pod względem ilości ścieżek rowerowych. Jak się okazało, w tej kwestii stolica Małopolski nie ma czym się poszczycić. O ile sama liczba kilometrów nie prezentuje się źle: 240, to niestety stanowi tylko 20% w stosunku wszystkich dróg publicznych w mieście.

Zdecydowanie zbyt często rowerzyści zmuszeni są do korzystania z tras uczęszczanych przez samochody. Dla porównania w najlepszym pod tym względem Kołobrzegu stosunek dróg rowerowych do publicznych wynosi 48%, i to wynik zdecydowanie godny pozazdroszczenia.

Stacje naprawcze – narzędzia możesz zostawić w domu

W Krakowie nie musimy wozić ze sobą ciężkiej torby z narzędziami na wypadek awarii roweru. Publicznych punktów, w których możemy zreperować rower, jest naprawdę sporo. Miasto zajęło szóste miejsce w tej kategorii, dysponując łączenie 30 stacjami. Oznacza to, że punkt można znaleźć średnio co 11 km.

Nie może za to cieszyć całkowity brak alternatywnych typów rowerów. W Wavelo dostępne są wyłącznie klasyczne warianty miejskie. Dla porównania mieszkańcy Wrocławia mogą korzystać chociażby z tandemów, rowerów elektrycznych, dziecięcych, czy handbikeów.

Rowery miejskie Kraków – jak zacząć przygodę z Wavelo?

Choć krakowska sieć rowerów miejskich jest najstarszą w Polsce, to wciąż raptem 9% mieszkańców jest zarejestrowanych w systemie. W porównaniu z blisko 44% w Warszawie, wynik nie robi wrażenia. Może to z pewnością zaskakiwać, szczególnie że sam proces wynajmu roweru jest prosty i intuicyjny. Wystarczy zarejestrować się za pośrednictwem strony internetowej lub mobilnej aplikacji Wavelo oraz uiścić opłatę inicjacyjną.

Wavelo cennik i obsługa

Ile kosztuje wynajęcie roweru miejskiego w Krakowie? Sama opłata godzinowa jest jedną z najwyższych w Polsce (9,60/h). Jednak zaniepokojonych mieszkańców musimy uspokoić. Wavelo oferuje różne abonamenty, które zdecydowanie obniżają średnią opłatę.

Dzięki nim za korzystanie z roweru do godziny dziennie zapłacisz 20 zł na miesiąc, jeśli to będzie za mało, możesz wybrać plan 90-minutowy za 25zł/mies. lub nawet 12h za 29 zł/mies. Na dodatkowe zniżki mogą liczyć także studenci.

Jak wypożyczyć rower Wavelo? Po wybraniu opcji płatniczej podchodzisz do dowolnej stacji w mieście. Na panelu znajdującym się z tyłu roweru wpisujesz 7-cyfrowy numer login oraz ustalony PIN. Zdejmujesz blokadę, zakładasz ją na wyznaczone miejsce i możesz jechać.

Po zakończonej trasie przypinasz rower przy użyciu tej samej blokady. Możesz też zwrócić rower poza stacją za dodatkową opłatą w wysokości 3 zł.

Kraków miastem dla rowerzystów?

Krakowskiemu systemowi rowerów miejskich z pewnością wciąż sporo brakuje do ideału, jednak z każdym kolejnym rokiem widać wyraźną poprawę. W Wavelo mapa stacji nieustannie się rozrasta, operator regularnie rozbudowuje także infrastrukturę pomocniczą. Jeśli mieszkańcy wciąż chętnie będą zapisywać się do systemu, to Kraków wkrótce może włączyć się do walki o czołowe lokaty w rankingu.