Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Opolska Pętelka – niepowtarzalna impreza w wyjątkowym miejscu

Data aktualizacji: 08-03-2024

Zróżnicowana trasa, piękne okoliczności przyrody i możliwość pokonania maratonu w tandemie ­ to tylko niektóre argumenty przemawiające za udziałem w trzeciej edycji imprezy o nazwie Opolska Pętelka 2024. Fundacja naKole po raz kolejny zaprasza do malowniczej Opolszczyzny i okolic. Jeśli masz doświadczenie w ultramaratonach oraz lubisz przygodę z nutką rywalizacji, to nie powinno Cię zabraknąć 31 maja w Paczkowie.

Pamiątkowy gadżet trzeciej edycji ultramaratonu.Dla każdego uczestnika, który ukończy Opolska Pętelkę w limicie czasu, czeka pamiątka.

Edycja 2024 – trasa znana i nieznana

Szukasz wyzwania terenowego na miarę swoich możliwości? Jeśli masz na swoim koncie przejechane setki kilometrów i wiesz, jak sobie radzić w kryzysowych sytuacjach, ­Opolska Pętelka 2024 jest imprezą dla Ciebie. Przełom maja i czerwca to okres, w którym rowerzyści mają już za sobą pierwsze wyjazdy i dłuższe eskapady. Jest to więc idealna pora na przygodę w najpiękniejszej części Sudetów Wschodnich.

Rowerzyści przejeżdżający kładką nad rzeką.Liczne mostki i przeprawy przez wodę to tylko część atrakcji opolskiej Pętelki 2024.

Zastanawiasz się, czy pojawić się na imprezie ponownie? Odpowiedź jest oczywista, zawsze warto. Mimo że ślad trasy będzie zahaczać o przebieg wcześniejszych edycji, to jednak Organizatorzy nie przewidują nudy. Mają zamiar zaskoczyć każdego uczestnika poprzednich edycji. Jeśli przejechałeś krótszy dystans, zawsze możesz spróbować sił i wybrać koronne 420 km oraz 4000m przewyższeń. Bieżąca edycja dodatkowo poprowadzi trasami czeskiej strony pogranicza.

Opolski ultramaraton – garść szczegółów

Wyjątkowy przebieg trasy oraz piękne zakątki Opolszczyzny to nie jedyne argumenty zachęcające do stawienia się na starcie w Paczkowie. Opolska Pętelka jest wydarzeniem z pogranicza rywalizacji i turystyki, które dodatkowo umożliwia zmierzenie się z wyzwaniem w unikatowej kategorii Tandem. Stwarza to szansę na dołączenie do wydarzenia również dla osób z dysfunkcją wzroku. Co dwie osoby to nie jedna, więc może zmierzyć się z dłuższym dystansem? Wybór pomiędzy odległością 210 km a 420 jest interesujący.

Kolarze jadący na tandemie po asfalcie w deszczowy dzień.Trudy udziału w imprezie łatwiej dzielić na pół jadąc na tandemie.

Druga osoba na tandemie to jedyne „wspomaganie” dopuszczalne na trasie. Organizatorzy nie przewidują dodatkowego wsparcia, bowiem wyścig odbywa się w formule samowystarczalności. Oznacza to, że po starcie uczestnicy zdani są wyłącznie na siebie. Jedzenie, picie, spanie czy odzież na zmianę nie mogą być wcześniej zarezerwowane i dostarczone z zewnątrz przez osoby niebiorące udziału w imprezie. Warto więc zabrać apteczkę rowerową pod siodełko czy niezbędne wyposażenie do torby na ramę roweru. By wszyscy mieli równe szanse, dopuszcza się zakup, zakwaterowanie czy serwis w razie potrzeby na zasadach ogólnodostępności.

Rowerzystka na mokrym, szutrowym szlaku.Odpowiednio dobrany i umieszczony bagaż sprawdzi się podczas jazdy długodystansowej.

Opolska Pętelka jest wyścigiem przeznaczonym wyłącznie dla rowerów bez wspomagania elektrycznego. Mimo walki o jak najwyższą lokatę, wsparcie pomiędzy uczestnikami jest zgodne z regulaminem i mile widziane.

Ultramaraton, niezależnie od długości, to wymagające wyzwanie dla organizmu. Trzeba odpowiednio zaplanować zarówno wyżywienie, jak i nawodnienie oraz odpoczynek. Warto pomyśleć o montażu dodatkowego uchwytu na bidon do swojego roweru. Każdy uczestnik startuje na swoją odpowiedzialność i dlatego Organizator do udziału dopuszcza tylko osoby pełnoletnie.

Pakiet startowy ­- coś za coś

Na koszt uczestnictwa składają się opłata rejestracyjna oraz właściwa (startowa). W ramach pierwszej z nich Organizator zapewnia miejsce na liście startowej oraz konto w serwisie GPS BBTRACKER, jak i dostęp do aplikacji z nawigacją dla uczestnika oraz z możliwością śledzenia dla kibica.

W biurze zawodów w ramach pakietu startowego do odbioru natomiast są:

  • tracker do śledzenia GPS z możliwością podglądu na żywo (transmisja online);
  • numer startowy i zestawem do jego montażu oraz naklejkę;
  • pakiet gadżetów od Organizatora/Sponsorów.

 W ramach opłaty startowej Organizator zapewnia:

  • ślad trasy w postaci pliku gpx do użycia we własnym urządzeniu nawigacyjnym;
  • nocleg w przeddzień startu na Sali gimnastycznej Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji w Paczkowie;
  • pamiątkowy medal oraz koszulka rowerowa dla osób, które ukończą jazdę w limicie czasu;
  • posiłek na mecie;
  • dostęp do pełnego węzła sanitarnego – na linii startu/mety;
  • możliwość pozostawienia depozytu w biurze zawodów. Organizator nie bierze odpowiedzialności za przechowywane rzeczy.

 Co jeszcze warto wiedzieć? Dodatkowe informacje

Trasa ultramaratonu przebiega na terenach Rzeczypospolitej Polskiej oraz Republiki Czeskiej. W związku z tym Organizatorzy rekomendują zaopatrzenie się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – dotyczy to wersji 420km.

Wyścig odbywa się po drogach ogólnodostępnych, częściowo w normalnym ruchu drogowym, więc obowiązują regulacje Prawa o ruchu drogowym. Jeśli uczestnicy zdecydują się na jazdę po zmroku ­ (nierekomendowana przez Organizatora), wówczas należy zadbać o odpowiednio mocne oświetlenie i dostępne źródło zasilania.

Maksymalny limit czasu dla krótszego dystansu wynosi 30 godzin, zaś w przypadku 420km rowerzyści mają do dyspozycji dwa razy dłuższy czas.

Każdy, kto ma na koncie wyjazd długodystansowy, wie co zabrać ze sobą na ultramaraton. W trudnych warunkach terenowych łatwo o awarię, na wyposażeniu obowiązkowym musi znaleźć się koniecznie rowerowy multitool, który niejednokrotnie pozwala wyjść obronną ręką z opresji.