Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Ultramaraton Parle Gravel Adventure Race – czyli wyprawa z Wielkopolski nad morski brzeg!

Data aktualizacji: 11-04-2024

Obierz kierunek na morski horyzont i przeżyj niezapomnianą przygodę podczas pierwszej edycji nowego ultramaratonu Parle Gravel Adventure Race. Wyruszająca z centrum Wielkopolski wyprawa dostarczy wielu pozytywnych doznań zarówno zwolennikom różnorodnych gravelowych nawierzchni, jak i tym, którzy preferują szybką jazdę szosową. To wspaniała okazja, aby poznać spory kawałek pięknej Polski Zachodniej w duchu zdrowej, sportowej rywalizacji!


Parle Gravel Adventure Race logo

Start pierwszej edycji Parle Gravel Adventure Race 
już 15.06.2024 r.


Zapisy trwają!Wyrusz nad polskie morze – ultramaraton z Poznania do Kołobrzegu

Maraton Parle Gravel Adventure Race to nie lada gratka dla każdego miłośnika długodystansowej jazdy. Dwa zróżnicowane wyzwania oferowane w ramach jednego ultramaratonu pozwolą przeżyć tę przygodę w taki sposób, jaki lubisz najbardziej:

Dystans „Adventure”

To mierząca ok. 400 km trasa gravelowa o bardzo różnorodnych nawierzchniach. Została wytyczona tak, aby unikać zarówno ruchliwych dróg, jak i monotonii krajobrazów. Stawia przed rowerzystą wiele satysfakcjonujących wyzwań terenowych, testując zdolność do szybkiego adaptowania się do sytuacji.

Organizatorzy zalecają pokonanie dystansu na rowerze gravelowym, crossowym lub MTB. Najlepiej dobrać także odpowiednie opony o szerokości co najmniej 35 mm.

 • Orientacyjny przebieg trasy: Poznań – Koziegłowy – Murowana Goślina – Oborniki – Trzcianka – Piła – Połczyn-Zdrój – Białogard – Warni Las – Kołobrzeg

 • Limit czasu: 38 godzin

 • Limit uczestników: 150 osób

trasa Adventure na wyścigu Parle Gravel Adventure RaceNa obu dystansach nie brakuje pięknych widoków. (fot. Parle Gravel Adventure Race)

Dystans „Speed”

Wytyczony został dla tych, którzy uwielbiają poczucie pędu. To krótsza trasa ok. 270 km, mająca postać bardziej szosowego wyścigu, obejmującego przede wszystkim asfaltowe nawierzchnie. Doskonale sprawdzi się dla rowerzystów preferujących szybką jazdę po prostszych odcinkach.

Wybierając ten dystans najlepiej postawić jest na rower szosowy, choć organizatorzy dopuszczają także start na modelu gravelowym, crossowym, MTB lub trekkingowym.

 • Orientacyjny przebieg trasy: Poznań – Koziegłowy – Murowana Goślina – Czarnków – Trzcianka – Wałcz – Czaplinek – Połczyn-Zdrój – Białogard – Krzywa Góra – Kołobrzeg

 • Limit czasowy: 38 godzin

 • Limit uczestników: 150 osób

Na uczestników obu dystansów czeka niespodzianka w postaci odcinka specjalnego pokonywanego promem na rzece Noteć. Zależny będzie on jednak od warunków atmosferycznych zapewniających bezpieczną przeprawę. W innym przypadku rowerzyści otrzymają mapę w formacie .GPX wskazującą dogodny objazd.

Odcinek specjalny pokonywany promem na rzece Noteć.Przeprawa promem to niezapomniane doświadczenie. (fot. Parle Gravel Adventure Race)Wyścig gravelowy Parle Gravel Adventure Race – jak wziąć udział?

Wystartować w zawodach mogą wyłącznie osoby pełnoletnie, które w dniu startu będą miały ukończony 18. rok życia. Z uwagi na duży dystans oraz stosunkowo krótki limit czasowy wyścig jest przeznaczony raczej dla rowerzystów doświadczonych, choć spróbować swoich sił mogą także zdeterminowani amatorzy czy osoby na co dzień przemierzające mniejsze odległości.

Aby wziąć udział, należy zapisać się poprzez formularz zgłoszeniowy na jeden z dostępnych dystansów oraz uiścić opłatę startową w wysokości zależnej od momentu przystąpienia czy wybranego wariantu wyścigu:

Opłaty startowe dla dystansu „Adventure”: 

 • 399 zł, w przypadku rejestracji do końca kwietnia 2024 r. 
 • 449 zł, w przypadku rejestracji do końca maja 2024 r.

Opłaty startowe dla dystansu „Speed”: 

 • 299 zł, w przypadku rejestracji do końca kwietnia 2024 r. 
 • 349 zł, w przypadku rejestracji do końca maja 2024 r.

W ramach opłaty rowerzysta otrzyma pakiet startowy zawierający: 

 • numer startowy; 
 • napoje i owoce na starcie oraz mecie; 
 • ciepły posiłek regeneracyjny po zawodach; 
 • mapę trasy; 
 • drobne gadżety; 
 • w przypadku ukończenia zawodów w limicie czasowym – pamiątkowy medal.


Na osoby decydujące się na dłuższy dystans „Adventure” czeka także specjalny dodatek w formie gravelowej koszulki Parle Gravel z serii Atack:

Koszulka Parle Gravel Adventure Race.Co jeszcze warto wiedzieć o zawodach gravelowych Parle Gravel?

 • Wyścig na obu dystansach odbywa się w formule samowystarczalnej, co oznacza że rowerzysta musi samodzielnie zadbać o swoje wyżywienie, nawodnienie oraz ewentualny nocleg. Zabronione jest więc korzystnie z zewnętrznej pomocy, innej niż od pozostałych uczestników maratonu lub jego organizatorów.

 • W celu weryfikacji pokonania trasy, ale także zapewnienia bezpieczeństwa, każdy uczestnik zobowiązany będzie do korzystania z trackera GPS, czyli urządzenia śledzącego pozycję, zapewnionego przez organizatorów. Urządzenie należy zwrócić po zawodach.

 • Zawodnicy startują w systemie falowym, w 10-osobowych grupach. Kolejne ekipy wyruszać będą w około 5-minutowych odstępach czasowych, zaczynając od 6:00. Możliwe jest podróżowanie z własną grupą, jednak nie może ona przekraczać limitu członków, a jej skład należy podać organizatorowi jeszcze przed wyścigiem – na etapie składania formularza zgłoszeniowego.

 • Każdy uczestnik musi zadbać nie tylko o stan techniczny roweru, ale również swoje wyposażenie. Wymagane są kask na głowę, a także odblaski oraz oświetlenie do jazdy nocą. Opcjonalnie warto zabrać ze sobą także torbę na narzędzia rowerowe, zawierającą dodatkowe dętki, pompkę, akcesoria czy zestaw kluczy rowerowych – czyli wszystko to, co może pomóc kontynuować jazdę w przypadku pomniejszej awarii.

 • Na rowerzystów czy rowerzystki, którym uda się ukończyć zawody w limicie czasowym czekają medale pamiątkowe. Dodatkowo, osoby które zdołają osiągnąć trzy pierwsze czasy w każdej z klasyfikacji – Open Kobiet oraz Open Mężczyzn – otrzymają statuetki.

Kilka słów o organizatorze

Bike’owa Rodzina to nietypowe stowarzyszenie rowerowych pasjonatów, od kilku lat organizujących różnorodne rajdy rowerowe, w tym znane ultramaratony Bike’owy Maraton MTB czy Bury Miś Gravel, ale także Mistrzostwa Polski w Maratonie Kolarzy z Cukrzycą. W tym roku do tej listy dołączają dwa nowe wyścigi, czyli opisany wyżej Parle Gravel Adventure Race oraz odbywający się na południu kraju Karkonosze Ultra Race.

Grupa kolarska stojąca za tymi zawodami jest blisko związana ze Wspólnotą i Fundacją Burego Misia im. Bogdana Jańskiego, a wiele z organizowanych przez nich eventów ma charakter charytatywny. Dzięki temu nie tylko łączą oni pasjonatów dwóch kółek z całego kraju, ale także pomagają potrzebującym, aktywizując wielu z nich i zwiększając świadomość choroby w rowerowej społeczności.