Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Tensometr do szprych PARK TOOL TM-1 - specyfikacja

Informacje

 • Marka PARK TOOL
 • Kolor grafitowy-niebieski
 • Przeznaczenie do kół
 • Typ inne

Informacje handlowe

 • Kod produktu DD6127
 • Kod EAN 763477007865
Marka Park Tool baner

Uniwersalny i łatwy w użyciu przyrząd do sprawdzania naprężenia szprych. Ułatwia centrowanie i umożliwia uzyskanie większej precyzji prostowania koła.

Najważniejsze informacje:

 • Pozwala na pomiar każdej ze szprych, niezależnie od wielkości, średnicy i materiału z jakiego jest wykonana
 • Ułatwia zaplatanie lub centrowanie koła
 • Prosty w użyciu
 • Pomaga w diagnozie uszkodzenia koła
 • Zalecany w profesjonalnym serwisie rowerowym
 • Do zestawu dodano tabelę ułatwiającą dobór odpowiedniego naprężenia

Tensometr do szprych PARK TOOL TM-1 - opinie

 • ickx3
  3,0

  Opinia potwierdzona zakupem

  Jeżeli samodzielnie budujesz i warsztatujesz koła to przyrząd ten jest niezbędny do właściwego naprężenia szprych. Dałem ocenę dobry ponieważ przyrząd właśnie taki jest. Jest dobry. Nie jest bardzo dobry, nie jest doskonały tylko po prostu DOBRY. Aż dobry. Dlaczego nie oceniłem go wyżej ? Ponieważ jego użycie wymaga ciągłego używania dwóch dodatkowych elementów, które są nieodzowne przy użyciu tego narzędzia. Jeden jest mały i łatwo go w warsztacie zgubić lub zapodziać, a drugi łatwo ulega zużyciu. Chodzi mi o miernik średnicy szprych oraz o tabelę porównawczą do odczytu właściwego naprężenia szprych. Obydwa elementy stanowią wraz z TM-1 komplet i są dostarczane w jednym pudełku. Pal sześć miernik średnicy szprych, jak się zgubi to można go zastąpić suwmiarką. Natomiast tabela powinna być wykonana z lepszego materiału niż zwykły kartonik. Wiadomo jak jest w warsztacie. Pełno smarów i olejów i ręce też nie zawsze czyste dlatego tabela ta szybko ulega zużyciu. We własnym zakresie zafoliowałem ją i zrobiłem kopię na wszelki wypadek. Niby na stronie internetowej Park Tool jest dostępny PDF tabeli do ściągnięcia ale nigdy nic nie wiadomo jak długo. Druga niedogodność to to, że miernik pozbawiony jest precyzyjnego wskaźnika, przez co nie wskazuje dokładnych odczytów. Po prostu miernik nie pokazuje wskazań w kgf (kilogram-siła) tylko ma swoją własną skalę i dlatego potrzebna jest tabela dzięki której "mniej więcej" odczytujemy wskazania. Do większości zadań taka konstrukcja jest wystarczająca ale osobiście nie pokusiłbym się budować przy jego pomocy tylnego koła na karbonowej obręczy o 24 cieniowanych szprychach, z zaplotem radialnym z jednej strony i z zaplotem na 2 krzyże od strony napędowej. Oczywiście da się to zrobić ale dla pewności wolałbym mieć bardziej precyzyjne odczyty niż te które uzyskujemy z TM-1. To samo z serwisowaniem kół z zaplotem G3. Wolałbym coś bardziej precyzyjnego. Uproszczona konstrukcja TM-1 i pewne niedogodności z tym związane rekompensują się w kieszeni nabywcy. Po prostu TM-1 jest kilkukrotnie (tak KILKUKROTNIE !!!) tańszy od bardziej złożonych konstrukcji dostępnych na rynku. Podobno z czasem wymagają ponownej kalibracji, a to wymaga odesłania do producenta do USA na własny koszt. Mój po kilkunastu miesiącach używania i wielu kompletach kół, jeszcze wskazuje właściwe wartości. Trudno powiedzieć jak długo.

 • ickx3
  3,0

  Opinia potwierdzona zakupem

 • Krzysiek
  5,0

  Opinia potwierdzona zakupem

  Dobre urządzenie w dobrej cenie. Dobrze spełnia swoją funkcję, jestem zadowolony.

 • Cezary
  5,0

  Opinia potwierdzona zakupem

  Produkt bardzo dobry. Kupiłem rower elektryczny, w którym tylne koło jest bardzo obciążone - silnik, bateria no i ja 110kg. Co tydzień szprycha do wymiany i to tuż po wizycie w autoryzowanym serwisie! Kupiłem ten tensometr i przeraziłem się różnicami napięcia szprych. Wyrównałem tym tensometrem, wycentrowałem koło i mam różnice do 10%. Od tego czasu zapomniałem o problemach ze szprychami. To rewelacyjne urządzenie. Tylko dlaczego to wszystko musiało się stać w nowym rowerze... Wiem, jestem za ciężki, ale mam 5 innych rowerów i nigdy nie wiedziałem co to szprycha i centrowanie. Reasumując polecam ten tensometr.

 • Norbert
  5,0

  Opinia potwierdzona zakupem

  Tani nie jest, ale da się idealnie wycentrować koło, bez porównania lepiej jak na wyczucie w palcach. Wskazania są dość powtarzalne, co pozwala na uzyskanie naciągu w granicach jednej podziałki skali albo i nawet lepiej. A dzięki dołączonej tabelce można wyznaczyć siłę naciągu dla konkretnego typu szprych.

 • Wojtek
  5,0

  Opinia potwierdzona zakupem

  Zdecydowanie lepsza jakość od "podobnych" za pół ceny. Precyzyjnie wykonany, wskaźnik nie blokuje się na tarczy. Wygląda na to, że faktycznie mógł być skalibrowany śruba regulacyjna nie wykręcona całkowicie, jak to w tańszych zastępnikach się zdarza. Zdecydowanie polecam w stosunku do tańszych "zamienników", a próbowałem dwa różnych producentów. Oczywiście do odczytu pomiaru naprężenia bezwzględnego służy załączona tabela i NIE jest to wadą przyrządu. Ta konstrukcja tak po prostu działa - mierzymy szprychę, której geometrii przyrząd "nie zna" - stąd wartość bezwzględną należy odczytać z tabeli...