Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Czechy – wycieczka rowerowa na Zamek Brzecław

Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 h
Dystans 25,8 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 40%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

KBR Kórnik

Morawy, nazywane często Czeską Toskanią, to bardzo popularny kierunek wypraw rowerowych. Pofalowany, polny krajobraz oraz duża ilość winnic przywodzi na myśl skojarzenia o Włoskiej krainie. Region ma wiele do zaoferowania zarówno amatorom aktywnego wypoczynku, jak i miłośnikom historii.

Punkt startowy został wyznaczony w mieście, które leży zaraz przy granicy Czesko-Słowackiej, Hodonínie. Koniec znajduje się w Brzecławiu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby trasę przejechać w odwrotnym kierunku.

Dystans 25 kilometrów prowadzi po okolicy słynącej z uprawy winorośli, obok słynnego morawskiego szlaku winnego. Około 60% trasy to asfaltowe drogi publiczne, jedynie 30% to wyznaczone ścieżki rowerowe, reszta nawierzchni jest szutrowa lub piaszczysta.

BrzecławBrzecław

Ruszając z Hodonína, należy kierować się na południowy zachód do Lužic, wyjazd z terenu zabudowanego wyznaczono ulicą Velkomoravską, która później przechodzi w drogę numer 05531 i trzeba się jej trzymać prawie do samego końca. Numer zmienia się po około 18 kilometrach na 4243 i po przecięciu torów kolejowych droga zakręca w lewo. Na tym skrzyżowaniu wytyczona trasa prowadzi dalej prosto w kierunku Brzecławia, przez polne, mało uczęszczane ulice. 

Warunki na opisanym szlaku są przyjazne dla każdego typu rowerów, a odległość sprawia, że nawet początkujący przejadą zaznaczony dystans. Niestety ze względu na konieczność poruszania się głównie po drogach, gdzie dozwolony jest ruch samochodowy, trasy nie rekomendujemy dla dzieci. 

zamek w BrzecławiuZamek w Brzecławiu, autorka zdjęcia: Ola Kretek 



Trudności na trasie

  • Duży ruch samochodowy

Dojazd do trasy

Do Hodonína oraz Brzecławia kursują pociągi o zasięgu regionalnym i międzykrajowym, więc można tam się dostać koleją. Tabory jeżdżące po Czechach są dostosowane do przewozu rowerów, jednak ze względu na ich popularność warto wykupić bilet z dodatkowym miejscem na rower już wcześniej.

W przypadku podróży samochodem trzeba pamiętać o wykupieniu odpowiednich winiet, aby móc poruszać się po Czeskich autostradach, miesięczny koszt takiego biletu wynosi około 100 zł.

Atrakcje na trasie

Trasy rowerowe w Czechach co roku przyciągają coraz więcej turystów. Morawy mają dobrze oznaczone szlaki, dostosowaną infrastrukturę do rowerowych podróży a widoki zapierają dech w piersiach. Po przejechanych kilometrach nie sposób się nudzić, ponieważ lokalne uzdrowiska, muzea czy zabytkowe zamki w Czechach dostarczają rozrywki.

  • Muzeum Masaryka w Hodonínie — placówka poświęcona życiu i działalności pierwszego prezydenta Czechosłowacji Tomášowi Garrigue Masarykowi, gdzie można zobaczyć wystawę stałą, trzy programy audiowizualne oraz film. Część ekspozycji przedstawia historię miasta Hodonín i zabytki kultury ludowej.
  • Uzdrowisko w Hodonínie — na terenie miasta uzdrowisko działa już trzydzieści lat i nastawione jest na leczenie reumatyzmu, zapaleń stawów oraz zwyrodnień kręgosłupa. Nowoczesne naturalne metody sprawiają, że miejsce cieszy się ogromną popularnością.
  • Muzeum Wydobycia Ropy Naftowej i Geologii w Hodonínie — placówka ma formę Parku Technologicznego, w którym przedstawiono eksponaty przybliżające historię techniki. Specjalistyczne pompy olejowe, separatory lub wiertła, to tylko niektóre z narzędzi tam zgromadzonych. Przemysł wydobycia ropy naftowej na terenie Moraw jest ściśle powiązany z geologią, a muzeum zdobyło ponad 300 próbek skał i minerałów z całego świata.
  • Dom Fanoša Mikuleckiego w Mikulčicach — izba pamięci kompozytora Fanoša Mikuleckiego oraz centrum tradycji i kultury ludowej. Budynek to autentyczny dom rodzinny muzyka, zrekonstruowany i urządzony na wzór domów z przełomu XIX i XX wieku. Do kompleksu należy unikatowy budynek, w którym kiedyś mieściła się suszarnia tytoniu. Placówka jest otwarta w niedziele.
  • Stanowisko archeologiczne na pozostałościach grodu słowiańskiego w Mikulčicach — fragmenty po grodzie wielkomorawskim z IX wieku. Zabytek znajduje się w centrum parku krajobrazowego z bardzo bogatą florą i fauną.
  • Festiwal Otwartych Piwnic — wydarzenie cykliczne, odbywające się dwa razy do roku (wiosna i jesień). Podczas festiwalu lokalne winnice otwierają dla amatorów wina swoje piwnice. Zwiedzanie i degustacja odbywa się w pięciu miejscowościach, a transport między lokalizacjami jest zapewniony przez organizatorów. Mimo że festiwal odbywa tylko dwa razy w roku, warto odwiedzać “winne” miejscowości w weekendy, ponieważ w okresie wakacyjnym lokalne winnice organizują degustacje na własną rękę.
  • Muzeum w Brzecławiu — oddziały placówki znajdują się w różnych miejscach miasta. Muzeum pod wodociągami, Dom Liechtensteinu, Synagoga, Wieża Zamkowa, Zamek Pohansko i Muzeum Kolejnictwa są dostępne dla turystów tak jak i Galeria Miasta Břeclav.

Noclegi lub miejsca postojowe

Na miejsca postojowe warto wybrać początek szlaku winnic we wsi Moravská Nová Ves. Przy tak krótkim dystansie noclegi nie są wymagane.

Gdzie zjeść

Ze względu na popularność Moraw południowych wśród turystów w każdej, nawet najmniejszej, miejscowości znajdują się kawiarnie i restauracje, często położone blisko lokalnych winnic. Region wyróżnia się bardzo dużą dostępnością miejsc przeznaczonych na postój z rowerami.

Dobrze wiedzieć

Trasa ze względu na okolicę najlepiej prezentuje się wiosną, latem oraz wczesną jesienią. Wrzesień to miesiąc zbioru winogron, więc można obserwować proces z bliska. W Hodonínie latem działa odkryty basen miejski, a samo miasto oferuje wiele atrakcji.

Praktyczne wskazówki

Podczas wyjazdu dobrze zabrać podstawowe narzędzia jak łyżki do opon, klucze, spinki do łańcucha czy trytytki, oraz zapasowe dętki. W przypadku większej awarii, której nie można naprawić samemu, w okolicy jest dość duża dostępność serwisów rowerowych.

Warto również pamiętać, że w Czechach sklepy spożywcze czy dyskonty popularnych sieci są otwarte w niedziele.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa rowerowa – Czeskie Zamki Moraw
Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, Gravel, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 113,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 88%, Piach 12%
Co oznaczają parametry trasy?
Czeskie Morawy południowe — szlak białego wina
Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, Gravel, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 89,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 77%, Szuter 23%
Co oznaczają parametry trasy?
Szlak Rowerowy z Eberswalde do Godkowa wzdłuż Odry
Region Europa rowerem, Pomorze Zachodnie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 70,4 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Morawska Toskania – rowerowy szlak wzdłuż winnic
Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, Gravel, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 113,4 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 70%, Piach 30%
Co oznaczają parametry trasy?