Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa Księcia Bolka

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Szosa, Trekking
Czas 4 h
Dystans 50,4 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Piach 10%, Bruk 15%
Co oznaczają parametry trasy?

Trasa Księcia Bolka na dwóch kółkach – opis trasy

Autor trasy

Gmina Miasto Świdnica

Lubisz łączyć jazdę na rowerze ze zwiedzaniem ciekawych miejsc? Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na wycieczkę? Postaw na Trasę Księcia Bolka w okolicy Wałbrzycha i Świdnicy.

Trasa Księcia Bolka liczy około 50,4 km, którą pokonamy rowerem w 4 godziny. Bez trudu przejadą nią początkujący, natomiast ze względu na długość raczej nie poleca się jej rodzinom z dziećmi. Na wyjazd można wybrać się niemal przez cały rok – wiosną, latem lub jesienią. W większości są to drogi asfaltowe (ok. 75%), bruk (15%), czasem można trafić na piach (10%), należy zachować ostrożność, ponieważ nie uniknie się także samochodów. Bez problemu pokona się je różnymi typami rowerów: trekkingowym, crossowym, MTB czy szosowym. 

Zamek KsiążZamek Książ, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

Wycieczka rozpoczyna się i kończy nad Zalewem Witoszówka w Świdnicy, jednak dłuższy pobyt nad nim warto zostawić na finish, by zregenerować siły. Wzdłuż zalewu można jechać ścieżką, podobnie na ulicy Sprzymierzeńców, gdzie dojeżdżamy do ronda. Tam trasa prowadzi prosto, by po kilku metrach skręcić w lewo na brukowaną alejkę przez Park Pionierów.

Po przekroczeniu ulicy Wałbrzyskiej droga ponownie zagłębia się w zielone tereny, a następnie ulicą Kolejową dociera do Parku Sikorskiego i Parku Strzelnicy. Po opuszczeniu miasta i pokonaniu jego obwodnicy podróż kontynuowana jest do Milikowic, a następnie do wsi Ciernie, gdzie rowerowi turyści zobaczą ruiny Pałacu Wdów.

Pałac Wdów w ŚwiebodzicachPałac Wdów w Świebodzicach, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

W kolejnej miejscowości Świebodzice znajdują się średniowieczne ruiny kościoła św. Anny. Po kilkudziesięciu minutach droga ponownie wiedzie przez urokliwe tereny zielone nad Stawem Poleśnickim „Czarcie Oko”, gdzie można zrobić sobie przerwę lub od razu odbić nieznacznie w prawo do pozostałości Zamku Cisy.

Zamek CisyPozostałości po Zamku Cisy, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

Po powrocie na główną drogę rowerzysta dociera lasem do Podzamcza, a stamtąd do Pałacu w Mokrzeszowie. Po zatoczeniu sporego łuku znajdzie się nieopodal Zalewu w Komorowie. Tam warto zrobić przerwę na podziwianie przyrody i regenerację sił.

Stamtąd droga prowadzi do Komorowa, a następnie do Witoszowa Dolnego, gdzie znajduje się Muzeum Broni i Militariów. Na koniec wyprawy na miłośników jednośladów znów oczekuje Zalew Witoszówka.


Jak dojechać i wrócić z trasy?

Wycieczkę można rozpocząć nad Zalewem Witoszówka położonego niedaleko dworca PKP. Jest to dobra wiadomość dla osób, które przyjeżdżają do Świdnicy pociągiem, ponieważ z peronu dotrą tam szybko, np. ulicą Wałbrzyską i bez problemu wrócą po zakończeniu jazdy.

Atrakcje na Trasie Księcia Bolka

Jadąc trasą Księcia Bolka, natrafia się na kilka bardzo ciekawych lokalizacji, które trzeba poznać lub odpocząć tam i zregenerować się przed dalszą drogą.

Jedną z takich atrakcji są niewątpliwie ruiny Pałacu Wdów w Cierniach wzniesionego na przełomie XVIII i XIX w. Był on darem księcia Hochberga z Książa dla jego żony Luizy, która przeznaczyła go na miejsce przebywania dla samotnych wdów. Dobrze zachowana została barokowa oficyna zamkowa, ze znajdującą się na ścianie frontowej tablicą upamiętniającą obecność w Cierniach w 1790 r. poety Johanna Wolfganga Goethego. Budynek nigdy nie został ukończony i niszczeje.

Pałac Wdów w CierniachPałac Wdów w Świebodzicach Cierniach, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

 

Ruiny kościoła św. Anny w Świebodzicach to najstarszy zabytek sakralny na terenie miasta. Świątynia została konsekrowana w 1226 r. i odgrywała dużą rolę w systemie obronnym. Do budowy jednonawowego, okrągłego kościoła użyto gliny i kamienia polnego, natomiast legenda głosi, że budynek spłonął od uderzenia pioruna i nigdy nie został odbudowany.

Miłośnicy przyrody znajdą na terenie Parku Książańskiego stawy i zbiorniki wodne. Największym z nich jest Zalew Dobromierz na Strzegomce, natomiast Czarci Potok (Poleśnica) zasila urokliwy Staw Poleśnicki „Czarcie Oko”.

Murowany Zamek Cisy zbudowany został na przełomie XIII i XIV w. z inicjatywy księcia Bolka II Małego. Położony na zboczu doliny i otoczony fosą był świetnym punktem obronnym na granicy księstwa. Dziś są tu częściowo zachowane fragmenty warowni oraz odcinki murów obronnych. Do twierdzy można wejść zrekonstruowaną bramą z drewnianym mostem przerzuconym nad suchą już fosą. Na terenie zamkowym znajduje się kamienny krzyż pokutny, pozostałość dawnego wymiaru sprawiedliwości. Wstęp na teren jest darmowy.

Palmiarnia w Wałbrzychu ma długą historię, ponieważ powstała z inicjatywy właściciela Zamku Książ – Jana Henryka XV, który budował ją dla swojej żony Marii Teresy Cornwallis-West, nazywanej Daisy. Obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin (bambusy, fikusy, eukaliptusy, kaktusy i agawy czy rośliny cytrusowe).

Palmiarnia w Wałbrzychu Palmiarnia w Wałbrzychu, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

Miłośnicy mrocznych i tajemniczych klimatów znajdą na trasie XIX-wieczny, ceglany gmach w Mokrzeszowie. W budynku, który przyciąga rzesze turystów, mieścił się szpital i dom starców prowadzone przez Zakon Kawalerów Maltańskich.

Zalew w Komorowie o powierzchni 6 ha to jednocześnie zbiornik retencyjny oraz miejsce do wypoczynku. Znajduje się tu skwer z placem zabaw oraz altanką, a jesienią i wiosną to królestwo ptaków (łabędzi oraz kaczek: cyraneczek, krzyżówek i głowienek).

Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy działa od 1999 roku, a w swoich zbiorach ma liczne eksponaty, m.in.: czołg T-72, samolot MIG-21, SU 22, Iskra, działa samobieżnego, tzw. „Goździka”, broń strzelecką krótką i długą, automatyczną, przeciwpancerną, transportery lekkie i opancerzone, karabiny, stacje radio-lokacyjne, ponad 20 armat, wyrzutnie, motocykle, samochody, a także dużo innych.

Przemierzając trasę jednośladem, można zrobić sobie przerwę lub zakończyć wyjazd nad Zalewem Witoszówka w Świdnicy. Jest to teren pobytu ptaków, a podziwianie przyrody odpoczywając przy brzegu na drewnianych ławkach i leżakach lub na jednym z dwóch pomostów to kwintesencja tego miejsca.

Noclegi lub miejsca postojowe

Na trasie bez problemu można znaleźć miejsca noclegowe w Wałbrzychu czy Świdnicy, natomiast do odzyskania sił i odpoczynku dobre będą mijane po drodze atrakcje, np. nad Zalewem w Komorowie, jednak trzeba pamiętać, że nie wolno się tu kąpać.

Gdzie zjeść?

Jadąc przez lasy i inne tereny zielone, warto mieć ze sobą jedzenie i napoje, natomiast restauracje serwujące obiady znajdują się w większych miastach, np. Świdnicy, Świebodzicach czy Wałbrzychu.

Dobrze wiedzieć

Ponieważ na trasę można wybrać się zarówno wiosną, latem, jak i jesienią, warto nie tylko zwiedzać zabytki, jakie oferuje, ale także skorzystać z atrakcji przyrodniczych.

Ciekawą alternatywą jest także Palmiarnia w Wałbrzychu czynna od kwietnia do września w poniedziałek-piątek w godzinach 9:00-18:00, a w soboty i niedziele od 9:00 do 19:00.

Praktyczne wskazówki

Na kilkugodzinną lub całodzienną wycieczkę trzeba się odpowiednio przygotować. Należy zabrać podstawowy zestaw narzędzi na wypadek małej awarii oraz dla bezpieczeństwa lampki przednią i tylną.

Warto pamiętać o bluzie z długim rękawem nawet latem, ponieważ pogoda może niespodziewanie się zmienić. Wypad będzie przyjemniejszy, gdy założy się spodenki i koszulkę rowerową czy rękawiczki, natomiast na głowę kask.

Do plecaka lub sakwy trzeba zabrać prowiant. Niezależnie od aury należy nawadniać się, dlatego na wyposażeniu powinny znaleźć się, w zależności od preferencji, bidony z wodą czy izotonikiem.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pasmo Rowerowe Olbrzymy – single track u podnóża Karkonoszy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 5 h
Dystans 61,3 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 65%, Szuter 35%
Co oznaczają parametry trasy?
Single track Kudowa-Zdrój
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 13,2 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Szuter 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Eurovelo 9 z Wrocławia do Świdnicy, czyli Bursztynowym Szlakiem na dwóch kółkach
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 74 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 92%, Szuter 2%, Bruk 6%
Co oznaczają parametry trasy?
Wielki maraton ze Szczecina do Rudnej Wielkiej
Region Pomorze Zachodnie, Dolny Śląsk, Lubuskie, Opolskie, Podkarpacie, Śląsk, Świętokrzyskie
Typ roweru Cross, Trekking
Czas 9 dni
Dystans 1050 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 10%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?