Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Enea Bydgoszcz Triathlon 2018 - zawody w centrum Bydgoszczy

Data aktualizacji: 13-03-2018

7-8 lipca Bydgoszcz opanują triathloniści, którzy już po raz czwarty staną do rywalizacji w ramach Bydgoszcz Triathlon. Impreza jak co roku ściągnie rzeszę zawodników i kibiców z Polski i zagranicy. Największą grupą startujących stanowią mieszkańcy Bydgoszczy i okolic.

Dystanse na Bydgoszcz Triathlon

Każda kolejna edycja zaskakuje czymś zupełnie nowym. Podczas tegorocznej triathloniści mogą wystartować aż na trzech popularnych dystansach oraz w quadrathlonie:

 • 1/8 IM (475 m pływania, 22,5 km na rowerze i 5,75 km biegu)
 • 1/4 IM (950 m pływania, 45 km na rowerze i 10,55 km biegu)
 • 1/2 IM (1900 m pływania, 90 km na rowerze i 21,1 km biegu)
 • Quadrathlon (475 m pływania, 22,5 km na rowerze i 2,125 km biegu, 4 km kajakiem i 2,125 km biegu)

Osoby, które zapiszą się zarówno na 1/8, jak i 1/4 będą klasyfikowane w ramach Pucharu Bydgoszczy. Wygrywa osoba, która oba wyścigi ukończy na jak najwyższych pozycjach.

Pływanie podczas Enea Bydgoszcz Triathlon odbywa się w czystej rzece Brdzie.

Zawody triathlonowe dla dzieci Bydgoszcz

Triathlon to także imprezy towarzyszące, takie jak organizowany przed nas wyścig dla dzieci Dadelo Tri Fun. Wyścig cieszy się dużym zainteresowaniem. Podczas pierwszego dnia rejestracji wyprzedała się połowa miejsc, a obecnie listy startowe na duathlon są już pełne. Jesteśmy przekonani, że na starcie nie zabraknie emocji i sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie. Zawody odbędą się 7 lipca o godzinie 17:00 na następujących dystansach:

 • Bieg: 0 – do 5 lat (2018 – 2013) - Bieg – dystans ok. 300 m
 • Duathlon I: 6 – 7 lat (2012 – 2011) – Bieg dystans ok. 300 m + rower ok. 500 m + Bieg ok. 300 m
 • Duathlon II: 8 – 9 lat (2010 – 2009) – Bieg dystans ok. 600 m + rower ok. 500 m + Bieg ok. 300 m
 • Duathlon III: 10 – 12 lat (2008 – 2006) – Bieg dystans ok. 600 m + rower ok. 2000 m + Bieg ok. 600 m
 • Duathlon IV: 13 – 15 lat (2005 – 2003) – Bieg dystans ok. 1200 m + rower ok. 4000 m + Bieg ok. 600 m

Enea Bydgoszcz Triathlon to impreza sportowa dla całej rodziny z dużą ilością atrakcji dla dzieci.

Dlaczego warto wystartować w Bydgoszcz Triathlon?

Z wielu względów jest to wyjątkowe wydarzenie, która dwa lata z rzędu zdobyło tytuł Imprezy Roku w prestiżowym plebiscycie organizowanym przez portal Akademia Triathlonu. Oto kilka powodów dlaczego warto przyjechać do Bydgoszczy:

 • jedyna w Polsce strefa zmian usytuowana pod dachem
 • zaangażowani i pomocni wolontariusze
 • trasa biegowa prowadząca przez centrum miasta
 • pływanie w bardzo czystej wodzie rzeki Brda
 • szybka trasa rowerowa
 • bogate pakiety startowe
 • mnóstwo atrakcji na kibiców, m. in. festiwal food-trucków

Jedyna w Polsce strefa zmian pod dachem to ważny atut Enea Bydgoszcz Triathlon.

Jak przygotować się do triathlonu?

Triathlon to złożona dyscyplina składająca się z: pływania, jazdy na rowerze, biegania, sprawnego wykonywania zmian, a przy dłuższych dystansach wymaga zastosowania odpowiedniej strategii odżywiania. Niezależnie czy walczymy o najwyższe lokaty czy też celem jest ukończenie zawodów, warto zainwestować w kilka elementów, które znacznie poprawią prędkość oraz komfort jazdy na rowerze i biegu.

Lemondka / kierownica czasowa do triathlonu

Umożliwia przyjęcie aerodynamicznej pozycji, a także odciąża dłonie wpływając zarówno na wygodę oraz szybkość jazdy. Wyróżniamy lemondki wykonane z karbonu oraz aluminium. Drugim kryterium podziału jest gięcie wysięgników. Najpopularniejsze z nich to:

 • J-bend
 • Ski-bend
 • S-bend

Lemondka to kierownica czasowa do triathlonu pozwalająca przyjąć bardziej aerodynamiczną pozycję.

Sztyca i siodełko triathlonowe

Jeśli posiadamy rower szosowy i chcemy do niego zamontować lemondkę, należałoby przesunąć naszą pozycję do przodu oraz usiąść na czubku siodełka. Niezbędny więc będzie wspornik siodła z ujemnym offsetem, czyli główką obróconą do przodu. Dobrym wyborem będzie także siodełko triathlonowe, które umożliwia wygodną jazdę w pozycji czasowej nawet na bardzo długich dystansach.

Jaki strój triathlonowy wybrać?

Jest to podstawowy element ubioru, który towarzyszy zawodnikowi od początku do końca wyścigu. Zakłada się go na pływanie, pod piankę. Dzięki miękkiej wkładce pozwala wygodnie jechać na rowerze oraz nie krępuje ruchów na biegu. Najczęściej posiada dwie kieszonki z tyłu, do których można schować żele energetyczne lub inne drobiazgi. Stroje triathlonowe możemy podzielić na jedno i dwuczęściowe oraz z rękawami lub bez.

Dadelo jest jednym ze sponsorów Enea Bydgoszcz Triathlon.

Buty do triathlonu

Pod wieloma względami różnią się od typowych butów szosowych. Mają miękką wyściółkę wewnętrzną, która pozwala na jazdę bez skarpet, zintegrowany język z cholewką, pętlę na pięcie ułatwiającą zakładanie butów triathlonowych w trakcie jazdy i szeroki rzep zapinany na zewnątrz.

Jak urwać dodatkowe sekundy na rowerze?

Zawodnicy, którzy walczą o najwyższe lokaty powinni zainteresować się takim wyposażeniem jak: aerodynamiczne bidony, kaski do jazdy na czas, pełne koła i wysokiej klasy opony. Warto również zaopatrzyć się w pompkę z nabojem CO2. Każdy z tych elementów pozwala urwać kilka lub kilkanaście cennych sekund, które mogą decydować o zwycięstwie lub porażce.

Odżywianie w triathlonie

Odżywianie jest często nazywane czwartą dyscypliną triathlonu. Na dystansach trwających ponad dwie godziny należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość jedzenia i picia, aby nawodnić organizm i dostarczyć mu niezbędnej ilości energii. Jeśli tego nie zrobimy prawdopodobnie nie ukończymy zawodów lub nasz wynik będzie dużo gorszy niż mogliśmy oczekiwać. Najszybszym i najbardziej wygodnym źródłem energii są żele energetyczne i napoje izotoniczne, które bardzo szybko są wchłaniane przez organizm.

Podsumowanie

Triathlon to dyscyplina dla każdego. Aby ukończyć zawody wystarczy rower komunijny, kask, buty do biegania i dobra kondycja. Ponad połowa uczestników Bydgoszcz Triathlon na dystansie 1/8 to zawodnicy, którzy debiutują w tym sporcie. Pokazuje to, że triathlon, wbrew powszechnej opinii, nie jest trudną dyscypliną, przeznaczoną tylko dla ludzi o ponadprzeciętnej kondycji.

Kobiety na Enea Bydgoszcz Triathlon nie są niespotykanym widokiem.