Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rower downhill – jak wybrać odpowiedni model dla początkujących?

Data aktualizacji: 25-11-2020

Downhill wzbudza sporo kontrowersji. Przez niektórych uznawany jest po prostu za dyscyplinę kolarską, inni postrzegają go jako rozrywkę jedynie dla ryzykantów. Jak to zwykle bywa, granica jest bardzo cienka, ale niezależnie od interpretacji dynamiczne zjazdy na amortyzowanych rowerach gwarantują niesamowitą dawkę adrenaliny. Właśnie dlatego, pomimo dość wysokiego progu wejścia, downhill zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju, a do tej pory rzadko uczęszczane szlaki zaczynają obradzać w chętnych. Jednak jak zacząć przygodę z dowhillem? Oczywiście od wyboru roweru!  

Downhill to niezapomniana dawka wrażeń.

Downhill – sport ekstremalny na dwóch kółkach

Downhill to z pewnością jeden z najbardziej ekscytujących segmentów w świecie kolarskim, ale przy tym jest wciąż dość niszowy. Nic więc dziwnego, że termin ten nie jest znany każdemu rowerzyście. Sama koncepcja narodziła się w latach 60. w Stanach Zjednoczonych, a mniej więcej dekadę później zaczęto organizować tam pierwsze pół-profesjonalne zawody. Co ciekawe, pierwsze rowery downhill kompletnie nie przypominały tych dzisiejszych. Miały co najwyżej jeden amortyzator, często o skoku nie większym niż 63 mm. Niektórzy rowerzyści występowali w odzieży z lycry i bardziej przypominali dzisiejszych zawodników XC.

Sednem tej aktywności są szybkie zjazdy ze stromych stoków, na których nie brakuje celowo pozostawionych przeszkód naturalnych. Downhill wymaga od rowerzysty nie tylko prędkości osiąganej na rowerze, ale także refleksu i precyzji, które są niezbędne w trakcie dynamicznych skrętów przy unikaniu wyrastających z trasy korzeni czy wystających fragmentów skał. Zjazdy na ogół nie trwają długo, a przypadku sportowej odmiany dh liczy się przede wszystkim czas potrzebny do pokonania trasy. Ten rodzaj kolarstwa postrzegany jest, zresztą nie bez przyczyny, jako niebezpieczny i bardzo wymagający fizycznie, ale jest przy tym także szalenie satysfakcjonujący.

drogowskaz w górachTrasy downhillowe to wymagające odcinki górskie.

Trasy dh najczęściej wyznaczane są przy stokach narciarskich lub popularnych trasach turystycznych ze względu na możliwość korzystania z obecnych tam wyciągów. Rowery dh są zazwyczaj ciężkie i mają bardzo uproszczone napędy, przy czym wysiłek podczas zjazdu jest tak duży, że dodatkowa wspinaczka z podprowadzeniem roweru pod wzniesienie z pewnością nie jest potrzebna.

Czym się różni enduro od downhillu?

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród nowych górskich rowerzystów. Tak naprawdę więcej jest cech wspólnych niż różnic między tymi dyscyplinami, zwłaszcza jeśli chodzi o konstrukcję rowerów. Jednak można znaleźć także kilka różnic.

Downhill polega niemal w całości na pokonywaniu stromych zjazdów. Tutaj liczy się przede wszystkim prędkość i uzyskany dzięki niej czas. Enduro to dyscyplina o nieco innych założeniach. Trasy biegną zarówno w górę, jak i w dół, a liczy się bardziej wytrzymałość (z ang. endurance - enduro) niż uzyskany wynik na stoperze. Poza zjazdami miłośnicy tej dyscypliny mierzą się także ze stromymi podjazdami po niewyrównanym terenie. Rowery enduro mają także odmienną geometrię i są lżejsze od maszyn DH. 

Obie dyscypliny łączy za to trudny teren i pełna amortyzacja w profesjonalnych modelach.

Rower dh – masywny pogromca przeszkód

W czasach, gdy kolarze szosowi starają się maksymalnie odchudzać konstrukcje swoich rowerów z każdego zbędnego grama, rowery do downhillu wydają się wręcz nieprzyzwoicie ciężkie. Modele, nawet te z wyższej półki, ważą zazwyczaj między 15 a 20 kg. Ma to jednak swoje uzasadnienie.

Rower do dh musi wyróżniać się przede wszystkim amortyzacją (pełne zawieszenie ze skokiem w okolicach 200 mm) oraz nisko osadzonym środkiem ciężkości. Dlatego spotkamy w nich duże przednie widelce i dampery, a rama roweru na ogół jest sztywna i bardzo masywna. Do tego dochodzą jeszcze ciężkie, terenowe opony, ważące sporo powyżej 1 kg. Wszystko po to, by oferować odpowiednią wytrzymałość na tak wymagającą trasę.

Z tego również powodu rowery zjazdowe do downhillu są dość drogie, a zakup profesjonalnego sprzętu to wydatek rzędu 15-25 tysięcy złotych. Na szczęście początkujący rowerzysta, który chce spróbować swoich sił w tych ekstremalnych zjazdach, nie musi od razu sięgać po tak drogie modele.

Zawodnik dh w trakcie zjazdu.Rowery dh są ciężkie i mocno amortyzowane, by radziły sobie w trudnym terenie.

Jaki rower downhill na początek?

Na początek swojej przygody z downhillem najlepiej wybrać jest dobrej jakości rower MTB – najczęściej polecane są modele enduro oraz XC z pełnym zawieszeniem. Amortyzowana rama zapewnia komfort w trakcie zjazdów, ale także poprawia bezpieczeństwo. Nie jest to jednak opcja tania, ze względu na nieco wyższy koszt zakupu oraz serwisowania.

Warto pamiętać

Przy większości tras dh dostępne są wypożyczalnie rowerów profesjonalnych. To opcja zwłaszcza dla tych, którzy chcą przekonać się jaka będzie różnica między tanim a drogim modelem.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy downhill wejdzie nam w krew i nie chcemy inwestować od razu w rower typu full suspension, warto na początek wybrać dobrej jakości model hardtail, który przeznaczony jest do takich celów. To właśnie na nich zaczyna większość początkujących rowerzystów górskich. Największą zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim koszt zakupu, ale także duża uniwersalność na trasie oraz wygoda późniejszego serwisowania. Wady są dość oczywiste – brak dodatkowej amortyzacji, znanej z modeli full, sprawia że zjazdy są bardziej wymagające fizycznie i o wiele mniej komfortowe. Jednak na początek taki rower powinien jak najbardziej zdać egzamin.

Jaki rower dh wybrać w zależności od budżetu?

Niewielki budżet znacznie utrudnia rozpoczęcie przygody z downhillem, ponieważ ten sport jest bardzo wymagający wobec jednośladu. Wybierając rower dh do 5000 zł nie możemy liczyć na wybór dedykowanych wariantów i skupić musimy się raczej na standardowych modelach MTB. Jest jednak kilka elementów, na które możemy zwrócić uwagę:

  • Główka ramy powinna mieć w miarę możliwości jak najbardziej płaski kąt, ma to swoje znaczenie zwłaszcza w trakcie ostrych zakrętów.

  • Wybierajmy modele o masywniejszej ramie i dobrych amortyzatorach. Najczęściej w downhillu stosuje się zaawansowane widelce sprężynowe, ale dobry model powietrzny również powinien spełnić swoje zadanie.

  • Ważnym elementem rowerów dh są także pedały. Większość zawodowych rowerzystów z tej dyscypliny korzysta z modeli zatrzaskowych, które chronią przed ześlizgnięciem się nogi przy gwałtownym manewrze. Za to pedały platformowe z pewnością mają jedną podstawową zaletę dla początkującego użytkownika: możliwość podparcia się nogami w razie utraty stabilności.

  • Jeśli szukamy oszczędności, to w tym przypadku możemy wybrać napęd z niższej grupy osprzętu. W downhillu jego skuteczność nie ma tak dużego znaczenia, jak chociażby w enduro czy na szosie. Polecamy jednak wybierać sprawdzonych producentów, jak Shimano albo SRAM. Najmniejsza awaria na trasie może skończyć się poważnym upadkiem.

Niezależnie jednak, jaki wybierzemy rower, powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zjazdy downhillowe są bardzo dynamiczne i nierzadko zdarzają się tam upadki. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego kasku do dh, najlepiej z systemami tłumiącymi uderzenie, oraz zbroi, która ochroni nasze ciało przed poważniejszym urazem. Polecamy w tej kwestii warianty pełne ponad obszarowe ochraniacze, w końcu najważniejsze jest zdrowie.