Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jakie wkładki do butów rowerowych wybrać?

Data aktualizacji: 12-09-2023

Producenci butów rowerowych robią wszystko, aby zwiększać wygodę i ergonomię jazdy kolarskiej. To dlatego cholewka oraz podeszwa tak bardzo różnią się od elementów, które znajdziesz w standardowym obuwiu. Co jednak z wkładką do butów rowerowych? Na płaski, umieszczony w obuwiu insert noga naciska mocno i bezpośrednio, a więc element ten istotnie wpływa na komfort pedałowania. Stopa jednak stopie nierówna – wkładka powinna być dostostosowana nie tylko do potrzeb typowego rowerzysty, ale i konkretnego osoby.  

Mężczyzna wkłada wkładkę do buta trekkingowego.Wkładka w bucie sportowym jest często uznawana za mało istotny element. A szkoda! Wybór insertu może mieć wpływ na ergonomię i wygodę chodzenia, biegania czy jazdy na rowerze. 

Rodzaje prozdrowotnych wkładek do butów rowerowych

Trudno wymagać od producentów obuwia rowerowego, aby tworzyli modele w wersjach z różnymi wkładkami. Na szczęście element ten można dobrać już po kupnie buta. Wkładki różnią się grubością, materiałem i profilem, który powinien być wybrany ze względu na kształt stopy oraz ustawienie nóg.

Aby zyskać odpowiedni insert, możesz postawić na modele fabryczne lub customowe, a także – niejako łączące ich zalety – wkładki termoformowalne do butów rowerowych. Oprócz ergonomii liczy się komfort termiczny, dlatego ten element obuwia znajdziesz też w wersji zimowej.

Wkładki do butów kolarskich – customowe czy standardowe?

Pierwszym z dostępnych rodzajów wkładek są modele customowe, czyli spersonalizowane przez bikefittera, a więc – wykonywane na zlecenie. Aby stworzyć „customy”, profesjonalista musi znać kształt stopy, dlatego przeprowadza precyzyjne badania. To najdroższa, ale i najdokładniejsza metoda zyskania ergonomicznych wkładek rowerowych, dzięki którym nawet długie kilometry w siodełku będą pokonywane zdrowiej.

Różnokolorowe wkładki do butów rowerowych z supinacją i pronacją.Wkładki wielu firm mają kolory wskazujące profil modelu. Czerwone inserty cechuje niski profil (mocno supinujący), żółty – średni (supinujący), a niebieski – wysoki (pronujący).

Innym wyborem są wkładki standardowe, czyli fabryczne – kupowane z pominięciem bikefittingu. Użytkownik sam sprawdza kształt swojej stopy oraz ułożenie nóg i wyszukuje najlepsze rozwiązanie. Warto włożyć w to dużo pracy, a najlepiej wykonać badanie dolnej części nogi za pomocą podoskopu, czyli urządzenia z lustrem i światłem. Taki sprzęt pozwala dokładnie określić statyczną i dynamiczną stabilność stóp. Następnie należy wybrać wkładkę, kierując się ich kolorami. Wielu producentów – takich jak Currex czy SQLAB – stosuje identyczne oznakowanie, ułatwiające dobór:

Kolor wkładki

Profil

Działanie

Łuk pasującej stopy

Pasujące ustawienie nóg

Niebieski

Wysoki

Delikatna pronacja

Wysoki lub średni

Proste lub szpotawe*

Żółty

Średni

Delikatna supinacja

Wysoki lub średni

Koślawe**

Niski

Szpotawe lub proste

Stopa płaska

Szpotawe

Czerwony

Niski

Silna supinacja

Niski

Proste

Stopa płaska

Proste lub koślawe

*Szpotawe – kolana skierowane na zewnątrz; 
**koślawe – kolana skierowane do środka.

Zastanawiasz się, jakie wkładki do butów rowerowych w takim razie wybrać? W skrócie – jeśli masz stopę supinującą, wybierz model pronujący, jeśli stopa ma pronację – postaw na wkładkę z supinacją. Wybór komplikuje jednak kwestia ustawienia nóg, ponieważ osoba z wysokim łukiem stopy, ale koślawymi kolanami, także powinna kupić wkładkę delikatnie supinującą.

Czym są wkładki termoformowalne?

Oprócz modeli standardowych i customowych są jeszcze inserty, które łączą zalety obu rozwiązań. Termoformowalne wkładki do butów rowerowych nie muszą być dobierane przez bikefittera, a jednocześnie są spersonalizowane, ponieważ pod wpływem ciepła same dopasowują się do kształtu stopy. Przykład modelu termoformowalnego stanowi Shimano Custom-Fit, stabilnie utrzymujący piętę, co zwiększa nie tylko ergonomię, ale też efektywność przenoszenia mocy na napęd. Warto dodać, że omawiana technologia jest stosowana nie tylko w przypadku obuwia kolarskiego, ale także innych sportów, np. narciarstwa.

Badanie podoskopem.Badanie podoskopem u lekarza lub podczas bikefittingu pozwala lepiej określić profil stopy, a tym samym – precyzyjnie wybrać wkładkę supinującą lub pronującą.

Zimowe wkładki do butów rowerowych

Rolą wkładek na zimę jest przede wszystkim dodawanie komfortu cieplnego. Grubszy model izoluje stopę od dołu, co – wespół z odpowiednią skarpetką i cholewką – znacząco zmniejsza ryzyko wychłodzenia stopy, nawet w najgorsze mrozy. Zimowe wkładki do butów rowerowych często składają się z kilku warstw, które zarówno zapobiegają uchodzeniu ciepła poza but, jak i stanowią mocną barierę dla mroźnych podmuchów wiatru.

Polecani producenci wkładek do butów i przykładowe modele

Spośród polecanych producentów wkładek do butów rowerowych warto wyróżnić wymienione już Shimano, ale również inne marki. Włoska firma obuwnicza Sidi przygotowała model Comfort Fit o ergonomicznie ukształtowanej piance i działaniu antybakteryjnym. Znakomita wentylacja jest wynikiem umieszczenia w produkcie wielu otworów, umieszczonych w przedniej części wkładki. Przykład modelu, który pozwoli na supinację lub pronację – w zależności od wybranego koloru – stanowi z kolei wyrób marki Currex: BikePro. Wkładka optymalizuje ułożenie stopy, a także wspomaga krążenie krwi, co zapobiega drętwieniu palców podczas pedałowania. Alternatywą mogą być wkładki do butów SQLAB, dobierane analogicznie jak w przypadku modelu Currex.