Program
lojalnościowy
5,0/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Obecnie jednymi z najbardziej pożądanych rowerów są modele elektryczne. Aby wybrać e-bike dopasowany do indywidualnych potrzeb, należy zwrócić uwagę nie tylko na zastosowany osprzęt (przerzutki, koła i hamulce), ale także akumulator oraz silnik. Jak zatem wybrać najmocniejszy rower elektryczny, który sprawdzi się w wymagających warunkach?
Dopuszczone do jazdy po polskich drogach modele mogą być wyposażone w silniki o maksymalnej mocy 250 W. Jednocześnie jest to jedna z najczęściej stosowanych wielkości. Spotkałeś się z tym, że sprzedawcy reklamują rowery elektryczne 3000 W albo rowery elektryczne 5000 W? Niestety, pojazdy o takich parametrach według europejskiego prawa są motorowerami, a nazywanie ich e-bike’ami jest wprowadzaniem klientów w błąd.
Wiele osób poszukuje także szybkich rowerów elektrycznych. Warto podkreślić, że ustawodawca reguluje i tę kwestię. Nigdy nowy model przy wykorzystaniu wspomagania nie pozwoli Ci poruszać się z większą prędkością niż 25 km/h. Jeśli na liczniku wartość ta zostanie przekroczona, system przestanie Cię wspierać podczas pedałowania – będziesz zdany wyłącznie na siłę własnych mięśni.
W świetle poniższych informacji wyraźnie widać, że najważniejszym parametrem, który będzie niezbędnym kryterium podczas poszukiwania najmocniejszych rowerów elektrycznych, jest maksymalny moment obrotowy.
Jeśli dowiedzieć się więcej na temat aktualnych przepisów dotyczących e-bike’ów, znajdziesz je w naszym przewodniku.
To jeden z najważniejszych parametrów, który wskazuje na to, jak będzie pracował silnik. W ujęciu bezpośrednim oznacza siłę, z jaką komponent może obrócić korbowód. Od niego zależy dynamika roweru, czyli szybkość przyspieszania czy radzenie sobie ze stromymi podjazdami bądź trudnościami terenu. Im wyższy moment obrotowy silnika, tym e-bike efektywniej pracuje.
Jednostką służącą do określania tego parametru są niutonometry, czyli w skrócie Nm. Podstawowe urządzenia dedykowane do rowerów miejskich, mają osprzęt o wartościach oscylujących w granicach 25 Nm, czego dobrym przykładem są propozycje polskiej marki rowerów elektrycznych EcoBike z serii Basic. Na drugim biegunie stoją elektryki z silnikami, których maksymalny moment obrotowy ma wartość 95 Nm, jak Dema Boost, EcoBike SX300 czy Crussis e-Fionna 9.7-S.
Warto wiedzieć!
Podczas poszukiwania idealnego e-bike’a, należy zwrócić nie tylko na siłę silnika, ale także jego lokalizację. Modele montowane w piaście mające 80-90 Nm zapewnią nam mniejsze wsparcie, niż ich odpowiedniki umiejscowione centralnie o maksymalnym momencie obrotowym o wartości 60 Nm. Te drugie są znacznie bardziej efektywne! Ma to związek ze sposobem przekazywania mocy. Silnik w piaście transportuje ją na koło, co wiąże się z mniej wydajnym wykorzystaniem energii.
Rower elektryczny z mocnym silnikiem zdecydowanie najlepiej sprawdza się podczas pokonywania tras o dużym stopniu trudności. Bardzo strome podjazdy i nierówności terenu są nie lada wyzwaniem dla systemu wspomagania. Jeśli często poruszasz się po tego typu trasach, nieoceniony będzie właśnie solidny osprzęt. Słabsze wersje z niższym momentem obrotowym mogą okazać się niewystarczająco efektywne.
Stojąc przed dylematem zakupowym, warto wziąć pod uwagę również fakt, że tego typu urządzenie wymaga poboru większej ilości prądu, a co za tym idzie, w praktyce realne zasięgi mogą być niższe, niż wskazuje producent. Właśnie dlatego ważny jest wybór modelu wyposażonego w dobrej klasy silnik, pozwalający na optymalne wykorzystywanie baterii. Dodatkowo, aby zapewnić sobie wsparcie na odpowiednim poziomie, a jednocześnie móc pokonywać długie dystanse, dobrze jest skupić się na technice jazdy. Kompendium informacji na temat optymalnego zarządzania napędem znajdziesz w artykule o zasięgu roweru elektrycznego.
Czy dla każdego bardzo mocny silnik będzie idealnym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Jeśli nie masz sportowego zacięcia i na co dzień poruszasz się po mało wymagających ścieżkach rowerowych, możesz z powodzeniem wziąć tańszy model miejski o nieco słabszych parametrach.
Jednym z najważniejszy elementów e-bike’a jest silnik. Z tego powodu warto decydować się na modele produkowane przez znane i cenione w branży kolarskiej marki. Wśród wielu modeli dostępnych na rynku za najmocniejsze uchodzą: Shimano EP8, Bosch Performance Line CX oraz Bafang M500.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj przewodnik po napędach elektrycznych. Znajdziesz tam szczegółowe informacje, ułatwiające podjęcie w pełni satysfakcjonującej decyzji.
Pokonywanie stromych wzniesień, radzenie sobie na trasie z dużymi kamieniami i wystającymi korzeniami to zadania, które wymagają na producentach e-bike’ów zastosowania najbardziej zaawansowanych komponentów. Właśnie z tego powodu zwykle najmocniejsze silniki elektryczne umieszczane są w e-MTB. Nie jest to jednak regułą – wymagający kolarze mogą zdecydować się także na modele crossowe lub trekkingowe, które zachwycą ich swoją efektywnością. Na CentrumRowerowe.pl znajdziesz wiele modeli spełniających te kryteria. Na jakie warto zwrócić szczególną uwagę?
Do grona najmocniejszych rowerów elektrycznych możemy z pewnością zaliczyć propozycję polskiej marki Ecobike. Model SX300 Green (lub innej wersji kolorystycznej: SX300 Blue) został wyposażony w centralny silnik Dapu z maksymalnym momentem obrotowym 95 Nm, co pozwala na dynamiczne pokonywanie przeszkód napotykanych na trasach. Solidna bateria gwarantuje, że doskonale sprawdzi się podczas długodystansowych wypraw.
Bardzo dobrej jakości komponenty zwiększą przyjemność podróży – amortyzator o skoku 100 mm zwiększa przyczepność w trakcie pokonywania wymagających odcinków, hydrauliczne hamulce tarczowe zapewniają dużą siłę hamowania, a napęd 1x9 z komponentów Shimano jest gwarantem niezawodności na trasie.
Kolejną ciekawą propozycję stanowi SUPERIOR eXP 8089. Cichy i wydajny, a co najważniejsze mocny silnik Shimano EP8 z maksymalnym momentem obrotowym 85 Nm, zapewnia stabilną pracę. Ten rower czeskiego producenta może z powodzeniem pełnić funkcję towarzysza długich wypraw, ponieważ solidna bateria Darfon oferuje zasięg do nawet 120 km. Doskonale sprawdzi się do jazdy po terenie górzystym. Amortyzowany widelec SR Suntour o skoku 120 mm, napęd opierający się na Shimano Deore, tarczowe hamulce Tektro i wytrzymałe opony Schwalbe gwarantują wygodę i bezpieczeństwo.
Silnik Bosch Performance Line CX z maksymalnym momentem obrotowym 85 Nm stanowi serce roweru elektrycznego Mondraker Prime 29 (SPE). To e-bike, który spełni wymagania osób oczekujących komfortu zarówno na asfaltach, leśnych ścieżkach, jak i górskich szlakach. Atrakcyjna geometria, pojemny akumulator oraz wysokiej klasy osprzęt zapewnią niesamowite przeżycia podczas jazdy. Jednym z większych wyróżników jest widelec renomowanej, amerykańskiej marki RockShox z systemem tłumienia drgań Motion Control oraz napęd 1x12 opierający się w dużej mierze o komponenty SRAM.
Crossowa propozycja marki Crussis, czyli e-Cross low 9.8-M, zachwyci kobiety poszukujące najmocniejszego roweru elektrycznego, które lubią zwracać na siebie uwagę. Model ten został wyposażony w silnik Bafang M500 z maksymalnym momentem obrotowym 95 Nm oraz bardzo pojemny akumulator Samsung, dzięki czemu pozwala na pokonanie nawet 170 km na jednym ładowaniu. Komponenty RockShox i SRAM gwarantują efektywną pracę podczas jazdy po zróżnicowanych nawierzchniach, dzięki czemu ten e-Cross sprawdzi się zarówno w trakcie przemierzania asfaltów, jak i terenowych ścieżek.
Amatorzy rekreacyjnych wypraw trekkingowych również znajdą dla siebie mocny rower elektryczny. Najlepszym tego przykładem jest Hercules Futura Sport I-10, który stanowi idealny przykład niemieckiej jakości. Projektanci marki zdecydowali się na zastosowanie silnika Bosch Performance Line CX z maksymalnym momentem obrotowym 85 Nm, który zasila zintegrowany akumulator zapewniający zasięg do 120 km. Sportowa geometria, pięć trybów wspomagania oraz osprzęt od renomowanych producentów sprawiają, że właściciele tego e-bike’a z przyjemnością przemierzają trekkingowe trasy.
POLECAMY
1 opinia
1 opinia
1 opinia