Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Olsztyn na rowerze? Czemu nie!

Data aktualizacji: 12-06-2023

Zamiast samochodem, komunikacją miejską lub pieszo, Olsztynianie mogą poruszać się po własnym mieście również rowerami. Te prywatne, jak również należące do operatorów nie są rzadkim widokiem. Nic dziwnego – dróg rowerowych jest tutaj sporo. 

Coraz częściej mówi się o dużym znaczeniu ekologicznych środków transportu, a wiele europejskich stolic wzięło sobie tę kwestię głęboko do serca. Olsztyn jest dobrym przykładem miasta pokładającego nadzieję w rowerach, co dobrze rokuje na przyszłość. Nie warto jednak osiadać na laurach – trzeba “kuć żelazo, póki gorące”, aby sytuacja z roku na rok stawała się coraz lepsza.

Olsztyn – rowerem dojedziesz do wielu miejsc

Mimo iż w olsztyńskim budżecie miejskim nie znalazły się środki na rozbudowę infrastruktury rowerowej (jako jedyne miasto na 20 branych pod uwagę w raporcie), to jednak tamtejsza siatka połączeń rowerowych powoli, ale sukcesywnie rozrasta się. W latach 2021-2022 przyrost dróg dedykowanych cyklistom wyniósł ponad 30 km. Świetnie wpisują się one w tło transportu miejskiego, a łączna długość 135 km to naprawdę przyzwoity wynik.  

Udogodnienia i rower publiczny – co można powiedzieć na ich temat?

Kiedy przydarzy się nam awaria roweru, w Olsztynie niestety nie usuniemy usterki przy pomocy ogólnodostępnych narzędzi znajdujących się w dedykowanych do tego celu stacjach napraw. W granicach miasta nie przewidziano także umieszczania znaków A-7, informujących o ustąpieniu pierwszeństwa na drogach podporządkowanych dla rowerów. Podobnie wygląda kwestia totemów, np. w postaci urządzeń zalecających rowerzystom jazdę z określoną prędkością, które są już w Białymstoku czy Rzeszowie.  

W Olsztynie, podobnie jak w Gdańsku, Gdyni i Radomiu, w ubiegłym roku brakowało rowerów publicznych. Byli dostępni jedynie prywatni operatorzy. Te wszystkie braki nieco wynagradza fakt darmowego przewożenia jednośladów komunikacją miejską.

rowerzysta nad jeziorem w Olsztynie

Jak wygląda sytuacja Budżetu obywatelskiego Olsztyna?

Aby miasto mogło rozwijać się pod kątem rowerowym, nie tylko jego władze, ale też mieszkańcy powinni mówić wspólnym językiem. Patrząc na zgłoszone projekty w ramach Olsztyńskiego budżetu obywatelskiego, ta druga grupa idzie w dobrym kierunku. Odsetek koncepcji wybranych do realizacji na rzecz infrastruktury rowerowej w 2022 roku wynosił 11%, co jest dobrym wynikiem na tle innych metropolii.  

Zrobiło się bezpiecznie!

W zeszłorocznym raporcie sugerowaliśmy, żeby miasto popracowało nad bezpieczeństwem rowerzystów – i tak też się stało. Nieznacznie, ale zmalała liczba wypadków z ich udziałem – z 86 w 2021 roku na 81 w 2022 roku. Obyło się też bez ofiar śmiertelnych. W dobrym kierunku zmierza również inna inicjatywa – wprowadzenie ograniczenia prędkości samochodów w wybranych strefach do 30 km/h. Takie obostrzenia obowiązują na 35 km dróg.


Poznaj szczegółowe wyniki raportu.