Rowerem dookoła Karkonoskiego Parku Narodowego

Data aktualizacji: 30-04-2021

Niespełna 150-km fantastycznej jazdy tylko dla nielicznych, najbardziej doświadczonych miłośników rowerów szosowych. Wspaniałe górskie panoramy oraz mnóstwo adrenaliny to kwintesencja trasy rowerowej po polskiej i czeskiej stronie Karkonoskiego Parku Narodowego. Szlak jest idealnym miejscem treningowym dla profesjonalistów.

Pałac Vrchalbi na trasie rowerowej dookoła Karkonoskiego Parku NarodowegoPo czeskiej stronie spotkamy Pałac Vrchalbi.

Parametry trasy

DystansCzasRowerNawierzchniaTrudnośćTrasa familijna
145 kmok. 6-6,5 godzinszosaasfalt4nie

Autor trasy

Michał Paluta - ur. 1995. Polski kolarz szosowy, medalista Mistrzostw Polski. Wychowanek klubu LKS POM Strzelce Krajeńskie.


Dookoła Karkonoskiego Parku Narodowego – opis trasy

Trasa rowerowa z Karpacza stanowi pętlę wśród przepięknych sudeckich masywów górskich. Wymagający szlak treningowy dedykowany jest tylko profesjonalistom, którzy preferują jazdę na rowerach szosowych. Pokonanie 145-kilometrowej, w pełni asfaltowej, drogi zajmuje około 6-6,5 h.

Malownicza trasa dookoła Karkonoskiego Parku Narodowego biegnie zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Granicę przekraczamy w miejscu, w którym przed dołączeniem w 2007 roku do strefy Schengen, znajdowało się najwyżej położone przejście graniczne w Rzeczypospolitej - na Przełęczy Okraj.

Wybierając się na tę trasę rowerową Dolnego Śląska, najlepiej kierować się zamieszczonym śladem GPX. Startujemy w Karpaczu, skąd kierujemy się w stronę jednej z większych miejscowości ulokowanej po polskiej stronie - Kowar. Stamtąd przez Przełęcz Okraj przejeżdżamy do czeskiej Mapa Upa. Następnie mijamy takie miejscowości, jak: Cerni Dul, Vrchlabi, Vitkovice, Rokytnice nad Jizerou i słynną z narciarskiej skoczni Harrahov. Wracamy na polską stronę przez jeden z najpopularniejszych kurortów Karkonoszy, czyli Szklarską Porębę. Potem już czeka nas przejazd przez Piechowice i powrót do Karpacza.

Jak dojechać i wrócić z trasy

Region jest bardzo popularny turystycznie, więc dojechanie na szlak nie powinno sprawiać żadnych trudności. Oczywiście najwygodniejszym rozwiązaniem jest podróż samochodem. Do Karpacza i Szklarskiej Poręby możesz dotrzeć także pociągiem. Wybierając się na trasę w środku sezonu, ze względu na dużą popularność wśród urlopowiczów, warto kupić bilety z wyprzedzeniem.

Atrakcje do odwiedzenia na trasie

Główną i niezaprzeczalnie najważniejszą atrakcją trasy jest Karkonoski Park Narodowy. Przez jego teren przebiegają jedne z bardziej interesujących tras rowerowych Dolnego Śląska. Na powierzchni niespełna 60 km2 żyje mnóstwo gatunków roślin i zwierząt. Podczas jazdy możesz spotkać m.in.: bobry, sarny, lisy, nietoperze. Wyjątkowym, zadomowionym z Korsyki, okazem jest muflon. Oprócz popularnej Śnieżki, warto zobaczyć tu Wodospad Szklarki, Śląskie Kamienie czy odwiedzić schronisko na Szrenicy.

Atrakcje Karkonoskiego Parku Narodowego to jednak nie jedyne, jakie spotkasz wybierając trasy rowerowe tej okolicy. Karpacz - miejsce startu i mety - jest niewątpliwie ciekawym miejscem na mapie turystycznej. Warto zajrzeć między innymi do Muzeum Sportu i Turystyki (bilet 8 zł), gdzie poznasz historię karkonoskiej turystyki, olimpizmu oraz lokalnych sposobów na ochronę przyrody. Będąc w Karpaczu warto zobaczyć unikatowe Multimedialne Muzeum Karkonoszy (bilet 24 zł), w którym informacje o najwyższym paśmie górskim Sudetów przekazywane są w taki sposób, że nauka staje się przyjemnością. Równie ciekawym miejscem ściśle związanym z regionem jest Muzeum Interaktywne Karkonoskie Tajemnice (bilet 21 zł), gdzie legendy są na wyciągnięcie ręki. Miejsce zostało określone przez National Geographic jako jeden z 7 “Nowych Cudów Polski”. Stąd już warto wkroczyć do świata zabawy. Tuż obok Karkonoskich Tajemnic, znajduje się Muzeum Techniki i Budowli z klocków Lego (bilet 19 zł), które zachwyci zarówno najmłodszych turystów, jak i ich rodziców. Zobaczysz tu świat Harrego Pottera czy Batmana wykonany z klocków! W Miejskim Muzeum Zabawek (bilet 14 zł) zobaczysz kolekcję około 2 tysięcy zabawek z całego świata. Dużą część wystawy stanowią misie pluszowe i porcelanowe lalki. Będąc w klimacie dziecięcej fantazji warto wejść do miejsca rozrywki - Parku Bajek (bilet 10-15 zł), gdzie można bawiąc się, przeżyć przygodę wspólnie z bohaterami najpopularniejszych bajek. Zupełnie inny poziom wrażeń czeka na turystów w skoczni narciarskiej Orlinek, gdzie przed laty Adam Małysz pobił rekord skoczni. Dzisiaj miejsce jest popularnym wśród turystów punktem widokowym oraz centrum sportów ekstremalnych. Wyjątkowym, niedającym się wpisać w żaden schemat punktem na mapie Karpacza jest Świątynia Wang. Ewangelicki Kościół Górki Naszego Zbawiciela został tu przeniesiony z Norwegii. Zbudowana bez użycia gwoździ świątynia, jest jednym z najciekawszych budynków w mieście.

Kościół Wang w KarpaczuŚwiątynia Wang w Karpaczu - miejsce, które warto odwiedzić.

W Szklarskiej Porębie warto na chwilę zatrzymać się i zobaczyć Muzeum Minerałów (bilet 14 zł). Na miejscu można zobaczyć blisko 3 tysiące eksponatów - minerałów i skamieniałości nie tylko z regionu, ale i całego świata. Wśród najciekawszych zabytków znajdują się szkielety dinozaurów! Innym, ciekawym punktem jest Stara Chata Walońska (dla turystów indywidualnych wstęp bezpłatny). W siedzibie walonów zobaczysz, w jaki sposób kultywowane są tradycje rzemieślników. Miejsce upamiętnia pracę kowali, snycerzy, hutników, szlifierzy kamieni i zielarzy.

Zupełnie inne wrażenia czekają po przekroczeniu strony czeskiej trasy rowerowej. Bez wątpienia najpopularniejszym z mijanych miejsc jest skocznia Harrachov. Mamucia skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym umieszczonym na wysokości 185 metrów dzisiaj jest już nieczynna. Wielu miłośników skoków na pewno pamięta, że w tym miejscu w 2001 roku Adam Małysz ustanowił rekord Polski.

Miłośnicy architektury będą zachwyceni wizytą w czeskiej Vrchlabi. Bryłą zachwyca otoczony przepięknym parkiem renesansowy pałac. Budynek obecnie pełni funkcję urzędu miasta, jednak turyści mogą zwiedzić zabytkowy hol. W centrum tego kameralnego miasteczka można także zobaczyć urokliwy, barokowy ratusz z XVIII w. Ciekawym zabytkiem sakralnym jest barokowy klasztor augustianów. W przepięknym kompleksie obecnie znajduje się wspaniałe Muzeum Karkonoskie, w którym przygotowane zostały wystawy opisujące piękno tego pasma górskiego. Obecnie do 2023 roku zamknięte.

Ostatnim ciekawym miejscem mijanym na trasie jest pałac w stylu secesyjnym w miejscowości Rokytnice nad Jizerou. Budynek wyróżnia się na tle miasta za sprawą wysokiej na 37 m wieży widokowej. Niestety niedostępne do zwiedzania. Będąc tutaj warto zwrócić także uwagę na drewniane chałupy ludowe, opuszczone obiekty przemysłowe i przydrożne kapliczki.

Gdzie się zatrzymać na trasie – miejsca postojowe

Trasa biegnie przez tereny popularne turystycznie, więc znalezienie miejsca na odpoczynek nie powinno stanowić problemu. Przysłowiową "pauzę" zrobisz zarówno wśród pięknych, górskich okoliczności przyrody, jak i w mijanych miejscowościach. Jednym z fajniejszych punktów może być Przełęcz Okraj.

Szlak rowerowy przez Karkonosze wiedzie przez popularne kurorty. Nocleg możesz zaplanować zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. U sąsiadów najwięcej klimatycznych pensjonatów i prywatnych apartamentów znajdziesz w miejscowościach Rokytnice i Harrachov.

W Polsce, w okolicy Karpacza, bez problemu przenocujesz w jednym z wielu gospodarstw agroturystycznych, willi, pensjonatów czy domów wczasowych. Oprócz nich możesz rozważyć wynajęcie pokoju w Strzesze Akademickiej, schronisku Samotnia czy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Liczyrzepa. Podobnie będzie w Kowarach, gdzie oprócz kwater prywatnych często polecane są Apartamenty Lena i Pałac Kowary.

Gdzie zjeść

Szlak rowerowy przez Karkonosze wiedzie przez miejsca słynące z przepysznej kuchni regionalnej. W Polsce warto poszukać knajp serwujących lokalne specjały w Szklarskiej Porębie. W Czechach dobrze zjesz w Rokytnicy i Harrahov. U naszych sąsiadów warto spróbować przede wszystkim charakterystycznych dla ich kuchni knedlików. Na większy głód poleca się polędwica wołowa. Warto skosztować także smażonego i marynowanego sera. Jeżeli planujesz nocleg po stronie czeskiej, spróbuj słynnego na całym świecie czeskiego piwa. Świetnie komponuje się z popularną tu golonką.

budynek w Szklarskiej PorębieW Szklarskiej Porębie znajdziesz wiele drewnianych domów.

Dobrze wiedzieć

Ze względu na fakt, że trasa biegnie po terenie górskim, najlepszym terminem na wyprawę jest lato. Mamy wtedy największe prawdopodobieństwo trafienia na sprzyjającą jeździe na rowerze szosowym pogodę.

Po drodze będziesz mijać Zalew Sosnówka. Niestety zbiornik wodny nie jest udostępniony w celach rekreacyjnych.

Praktyczne wskazówki

Na szlak zabierz odpowiednią ilość prowiantu i wody. Nie zapomnij o podstawowych narzędziach naprawczych oraz apteczce pierwszej pomocy. Pogoda w górach bywa bardzo zmienna, zatem zapakuj odzież na przebranie i ubrania chroniące przed deszczem. Ze względu na fakt, że będziesz przekraczać polsko-czeską granicę nie zapomnij o dowodzie osobistym.