Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Mocne zapięcia rowerowe. Ranking top 5 zabezpieczeń

Data aktualizacji: 24-11-2023

Rower nie ma ani kluczyków, ani drzwiczek – każdy może wskoczyć na siodełko i ruszyć. Wyjątkiem są niektóre e-biki z blokadą silnika; pozostałe modele musisz zabezpieczać całkowicie samodzielnie. Zostawiasz dwa kółka, aby zrobić szybkie, trzyminutowe zakupy? Tyle wystarczy, aby po wyjściu ze sklepu mocno się rozczarować. 

Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku nawet najprostsza linka może przechylić szalę na Twoją korzyść. Wraz z wartością powinna jednak rosnąć solidność stosowanych zapięć rowerowych. Ranking podzieliliśmy na trzy kategorie: u-locki, łańcuchy i zmyślne gadżety do ochrony roweru – przeczytaj, a odkryjesz najskuteczniejsze zabezpieczenia.

Składane zapięcie zabezpiecza rower.Składane zapięcia są łatwe w przewożeniu i w miarę odporne.

 Jak wybrać dobre zabezpieczenie rowerowe?

Koszt zakupu zapięcia do roweru zaczyna się na około 20 zł, a kończy na nawet ponad 1000 zł. Cena zabezpieczenia zależy w dużej mierze od grubości ogniw, listew czy pałąków, czyli elementów, które złodziej będzie musiał przeciąć. Warto zwrócić uwagę także na materiał wykonania, który w najlepszym przypadku stanowi potrójnie utwardzana stal. Czasem producenci dodają do stopu domieszkę boru czy manganu – pierwiastki te również dodają twardości. Aby metal nie uszkodził ramy zabezpieczanego roweru, twarda konstrukcja powleczona jest osłoną w postaci nylonowych rękawów na łańcuch czy winylowych powleczeń na linki. To standard, ale czasem pojawiają się modele bez opisanego udogodnienia – warto pamiętać, że mogą one uszkodzić lakier.

Zapięcie składane przewożone na rurze ramy rowerowej.Nie tylko grubość i długość zapięcia się liczą. Pomyśl, jak będziesz przewozić zabezpieczenie.

Równie istotna jak odporność zapięcia jest łatwość używania zabezpieczenia, która zależy m.in. od rodzaju zamka. Do wyboru są trzy sposoby zamykania: 

Wybór rozwiązania stanowi dość osobistą kwestię – jednym spodoba się używanie kodu, drugim wykorzystanie telefonu. Faktem jest, że kluczyk z pasującymi do zamka ząbkami można zgubić, ale na szczęście producent dodaje kilka dodatkowych egzemplarzy w zapasie. Potrzeby przeszukiwania spodni nie ma przy drugim rodzaju zamku – na szyfr – trzeba tylko zapamiętać kombinację. Lepiej, żeby nie był to kod w stylu „1234”, ponieważ złodziej może pokusić się o wypróbowanie najczęściej stosowanych szyfrów. 

Najnowocześniejszym typem zamków są zapięcia typu smart. Telefon zwykle masz pewnie ze sobą. W niektórych systemach wystarczy tylko podejść ze smartfonem z włączoną aplikacją, a kłódka sama się otworzy. Zamknie się z powrotem, kiedy odejdziesz od roweru.

Na prostotę używania zapięcia rzutuje też długość zabezpieczenia do roweru. Mały u-lock czy krótki łańcuch do zapięcia może nie wystarczyć, aby łatwo przytwierdzić ramę do stojaka. Średniej długości zapięcia mogą objąć tylko ramę i element parkingu. Na szczęście do u-locków często dodawana jest osobna linka zabezpieczająca do roweru, którą można zahaczyć o przypinane do ramy mocne zabezpieczenie do roweru, wcześniej obwiązując obręcz koła. Warto też zwrócić uwagę na inne dodatki bądź szczegóły konstrukcyjne zabezpieczeń. Przykładowo: łańcuch może mieć integralny zamek lub być zapinany na kłódkę w rodzaju małego u-locka, który można stosować osobno – bez ogniw.

Zabezpieczenie składane zamykane na kluczyk.Większość zapięć rowerowych jest zamykanych na klucz lub szyfr.

 Polecani producenci zapięć rowerowych

Warto wybierać zapięcia sprawdzonych producentów, ponieważ to, co z wierzchu niewidoczne – np. jakoś zamka – również ma znaczenie. Oprócz kilku marek, które opisaliśmy szerzej poniżej, warto zwrócić uwagę np. na markę OnGuard, Hiplok czy Axa.

U-lock marki ABUS.Niemiecka marka ABUS stawia na prosty design i solidność zapięć.

ABUS – niemiecka jakość w wielu odcieniach

Niemiecki ABUS to blisko stuletnie przedsiębiorstwo. Firma od lat produkuje kaski, a także wszystkiego rodzaju zabezpieczenia: drzwiowe i okienne, a także łańcuchy, u-locki, kotwy do roweru oraz zapięcia rowerowe składane. W rankingu nie zabrakło produktów znad Renu, które cechuje prosty design, a także dbałość o szczegóły, widoczną m.in. w mechanizmach obustronnego ryglowania szelki. Rozglądając się po zapięciach ABUS, można dosłownie przebierać wśród wariantów kolorystycznych – do wyboru jest naprawdę każdy z kolorów tęczy.

Skala opisująca solidność produktów ABUS-a jest 15-stopniowa. Trójkę dostaną cieńsze łańcuchy, a szóstkę – jedne z mocniejszych zapięć składanych. Piętnastka to już domena grubego na 13 milimetrów u-locka. Ale skala nie wystarczyła, aby zawrzeć w niej najmocniejszą propozycję zza zachodniej granicy, czyli ABUS Granit Extreme 59 – ten potężny u-lock dostał aż 20 punktów.

Kryptonite – mocne zapięcia na ulice Nowego Yorku

Od lat cieszące się najwyższe renomą są zapięcia Kryptonite – firmy, która specjalizuje się w zapięciach wszystkich typów. Amerykańska marka ma więc linki Kryptoflex czy blokady rowerowe kół Ring Lock. Filarem portfolio producenta są jednak u-locki, łańcuchy oraz składane zapięcia – od podstawowej serii Keeper, przez szyfrowane zabezpieczenia Combo, aż po mocne KryptoLok i Evolution.

Zapięcie składane Kryptonite.Długie doświadczenie firmy Kryptonite sprawia, że produkty z serii Evolution, Keeper czy New York należą do najbardziej cenionych zabezpieczeń na rynku.

Ponieważ jednak firma od lat jest związana z największym miastem USA, najmocniejszy punkt katalogu stanowi seria New York. Jej klasyczna część jest pomarańczowa, ale istnieje jeszcze crème de la crème, czyli linia o kolorze żółtym, charakterystycznym dla krążących po Wielkim Jabłku taksówek. Skala producenta ze stanów jest krótsza niż ABUS-a: ma 10 stopni. Szczyt punktacji jest zarezerwowany dla produktów z logo Statuy Wolności, z kolei wybrane produkty serii Evolution mogą mieć ocenę 7-8/10, Kryptolok 6/10, a Keeper 5/10.

Gerda – polskie zabezpieczenia rowerowe

Wśród polecanych marek nie mogło zabraknąć producenta znad Wisły. Od lat znana ze skutecznych zamków drzwiowych Gerda dość późno rozpoczęła podbój rynku zapięć rowerowych, ale ma na tym polu sukcesy. Mowa o przystępnych cenowo łańcuchach czy u-lock’ach. Ogniwa o grubości odpowiadającej markowym produktom są w polskich zapięciach zdecydowanie tańsze.

Skala Gerdy to niejako kompromis między skalami Kryptonite i ABUS-a: zamyka się na dwunastu punktach. Najmniej, bo 5/12 mają proste linki w stylu Kombo Flex 1000 o grubości 8 mm, z kolei najwięcej: u-lock Ultra Plus 320 165 L (9/12), a także kotwy czy najlepsza kłódka do roweru HSS 531 (10/12). Producent zostawił sobie najwyższe pozycje na skali dla produktów, które ma dopiero wypuścić na rynek.

Mężczyzna jedzie na rowerze, przewożąc zapięcie rowerowe u-lock na plecaku. Przewożenie u-lock'a nie musi być wcale trudne. Na zdjęciu model Hiplok DX.

 Ranking zabezpieczeń do roweru

Zestawienie postanowiliśmy podzielić na trzy części, ponieważ wiele osób, kupując np. u-locka, jest już zdecydowana na u-lock’a – nie ma więc sensu zestawiać pałąka z łańcuchem. Różne typy zapięć różni łatwość przewożenia czy masa, więc lepiej skupić się na szczegółach konstrukcyjnych, upraszczając wybór najskuteczniejszych zabezpieczeń rowerowych.

Dlaczego jednak w rankingu pominęliśmy linki, skoro na wstępie wspomnieliśmy, że czasem są wystarczające? Otóż jest to zabezpieczenie przed kradzieżą dość symboliczne i – z kilkoma wyjątkami od reguły – ma raczej zniechęcać okazyjnego złodzieja niż specjalistę z narzędziami. Linka będzie świetna dla osób, które dbają o masę roweru – jadą na trening szosowy, a przy powrocie wchodzą na kilka minut do sklepiku po napój czy batona. Poniżej prezentujemy więc trzy ciekawe propozycje linek, a dalej przechodzimy już do rankingowania cięższych u-locków oraz łańcuchów.

Warto jeszcze dodać, że zestawienie skupia się na skutecznych zapięciach ze średniej lub niskiej półki cenowej. Łatwo byłoby bowiem za główne kryterium przyjąć solidność i zapewnić pierwsze miejsce najdroższej, ponieważ najgrubszej propozycji. Mało jednak osób szuka zabezpieczenia za 1000 zł – konieczność jego stosowania jest zarezerwowana dla rowerzystów, którzy całymi dniami zostawiają swoje bardzo drogie dwa kółka w niebezpiecznej dzielnicy. Postanowiliśmy więc skupić się na przystępnych cenowo produktach, które są łatwe w stosowaniu, skuteczne, ale też bardzo uniwersalne.

Łańcuch do zabezpieczenia roweru.Łańcuch to jedno z mocniejszych zapięć rowerowych, musi mieć jednak odpowiednio grube ogniwa, które trudno będzie przeciąć.

 Najlepsze zapięcie rowerowe w formie łańcucha. Ranking

Do top 5 zapięć rowerowych trafiły aż dwie propozycje od niemieckiej marki ABUS. Pierwszą stanowi szyfrowane i grube na 7 mm, dobre zabezpieczenie do roweru Tresor 1385, a drugie – dłuższy, o 1 mm cieńszy, zakluczany model Catena 6806K. Takie zestawienie dwóch produktów daje prosty wybór: jeśli wolisz szyfr i chcesz postawić na większą wytrzymałość, wybierz model Tresor, a jeśli lepszy wydaje Ci się klucz oraz chcesz przypinać rower łatwiej (ponad metr długości), postaw na Catenę.

Do rankingu trafiły też dwie przystępniejsze cenowo propozycję. Onguard Mastiff 8123 jest tańszy i dłuższy niż Catena, a dodatkowo – powstał ze stali z domieszką tytanu. Jeśli jednak zależy Ci na naprawdę budżetowej propozycji, to polska marka Gerda stworzyła coś, co jest równie mocne jak Mastiff czy Catena, a kosztuje poniżej 50 zł. Mowa o zabezpieczeniu Contra 900/6V – być może nie ma tu fajerwerków i produkt jest dostępny w jednym kolorze, ale to proste i dobre zapięcie rowerowe.

Ranking wygrywa jednak łańcuch Kryptonite Keeper 785. Ma 7 cm grubości oraz mocny zamek, a do stworzenia ogniw posłużyła stal uzupełniona manganem. Dużą zaletą modelu jest obszerna i odporna nylonowa osłona, dzięki której to najlepsze zabezpieczenie przed kradzieżą wydaje się większe – to powinno odstraszyć potencjalnego złodzieja.

Nazwa i miejsce w rankingu (I-V)

Grubość

Długość

Najważniejsze cechy

Cena*

Kryptonite Keeper 785 (I)

7 mm

85 cm

Na klucz; stal z manganem; mocna osłona, dostępny w kilku kolorach.

189,99 zł

ABUS Tresor 1385 (II)

7 mm

85 cm

Szyfrowany; cyfry zabezpieczono przed wytarciem; oferowany w kilkunastu (!) wersjach

189,99 zł

Gerda Contra 900/6V (III)

6 mm

90 cm

Na zamek; przystępna cena.

44,99 zł

Onguard Mastiff 8123 (IV)

6 mm

120 cm

Szyfrowany; stal z tytanem; znaczna długość jak na cenę.

99,99 zł

ABUS Catena 6806K (V)

6 mm

110 cm

Na zamek; mocna osłona; znaczna długość.

159,99 zł

*podane w zestawieniu ceny dotyczą ofert z dnia 26.10.2023, które mogą zawierać promocje.

 Jak wybrać u-lock nie do przecięcia? Ranking

Chcąc nie wydać majątku przy kupowaniu u-locka – uznawanego za naprawdę mocne zapięcie do roweru, prawie nie do przecięcia – często trzeba postawić albo na grubość, albo na długość. W tym pierwszym przypadku świetną propozycją w rankingu jest Onguard Brute STD 8001 o aż 17 mm średnicy. Jeśli przypinasz rower do wygodnego stojaka na wysokości górnej rury ramy, ten u-lock o długości 20 cm powinien wystarczyć. Jeszcze krótszym modelem jest zapięcie rowerowe u-lock Kryptonite Evolution 7, plasowane na 2. miejscu rankingu. Ze względu na dodaną do zestawu linkę, można tym kompletem ochronić koła. Spory plus amerykańskiego produktu stanowi dioda LED w jednym z kluczyków, która pomaga trafić do zamka po zmroku.

Na drugim biegunie znajdziesz dwa długie i dobre zabezpieczenia rowerowe: ABUS Facilo (30,5 cm) i Gerda Ultra Plus 320/165L (32 cm). To ostatnie zapięcie jest warte uwagi zwłaszcza ze względu na cenę. Zestawienie wygrywa pewien kompromis – budżetowy, grubościowy i długościowy. Onguard Pitbull DT 8005 jest uniwersalny, a w dodatku ma w zestawie linkę i aż 5 kluczy. Ponieważ wszystkie zabezpieczenia u-lock z rankingu mają uchwyt do ramy, nie zawarliśmy tej informacji w tabelce.

Nazwa i miejsce w rankingu (I-V)

Grubość

Długość

Najważniejsze cechy

Cena*

Onguard Pitbull DT 8005 z linką (I)

14 mm

23,5 cm

Na klucz; w zestawie linka (120 cm) i aż 5 kluczy.

199,99 zł

Kryptonite Evolution 7 + KryptoFlex (II)

12 mm

17,8 cm

Na klucz; krótki; zamek krążkowy, w zestawie linka (120 cm) i 3 klucze (w tym 1 z diodą LED).

349,99 zł

Onguard Brute STD 8001 (III)

17 mm

20 cm

Na zamek; krótki, ale bardzo gruby, w zestawie aż 5 kluczy.

189,99 zł

ABUS Facilo (IV)

12 mm

30,5 cm

Na klucz; obustronne ryglowanie; długi.

179,99 zł

Gerda Ultra Plus 320/165L (V)

14 mm

32 cm

Na klucz; długi.

64,99 zł

*podane w zestawieniu ceny dotyczą ofert z dnia 26.10.2023, które mogą zawierać promocje.

 Ranking najskuteczniejszych alarmów do ochrony roweru

Część rowerowych zapięć jest wyposażona w alarm – jeśli tylko złodziej zacznie dobierać się do tak dobrego zamknięcia rowerowego, usłyszysz sygnał dźwiękowy, a czasem także otrzymasz powiadomienie na smartfonie.

ABUS SmartX 770A to jedno z najlepszych zapięć, jakie możesz wybrać. Nie dość, że to u-lock (z definicji solidny), to jeszcze ma alarm dźwiękowy oraz jest otwierany za pomocą Bluetooth®. Rozpozna, że jesteś blisko – nie musisz nawet wyciągać smarfona.

Jeśli zależy Ci na przystępnej cenie, zastosuj linkę Crops K4 BIRO. Droższym produktem, z „lwim” alarmem będzie model tego samego producenta - K4 CABRIO + LION ALARM, który można przewozić pod siodełkiem.

Sprawdzonym rozwiązaniem od bardziej znanej marki jest z kolei Alarmbox, czyli skrzynka alarmowa ABUS, dostępna z modelach ACH 6KS/100 lub Catena 6806K. Sygnał urządzenia ma wysoką głośność (aż 100 dB) i trwa przez 15 sekund, po których produkt znowu staje się czuły na manipulacje w dowolnej płaszczyźnie.

Naszym faworytem okazał się jednak niemal dwukrotnie droższy u-lock ABUS SmartX 770A – to najlepsza blokada rowerowa, która zasłużyła na wygraną w rankingu modeli z alarmem. Możliwość otwarcia zapięcia za pomocą łączności Bluetooth® (wystarczy, że się zbliżysz ze smartfonem w kieszeni), a także sama solidność zabezpieczenia – to ogromne atuty produktu niemieckiej marki.

Nazwa i miejsce w rankingu (I-V)

Grubość

Długość

Najważniejsze cechy

Cena*

ABUS SmartX 770A (I)

13 mm

23,5 cm

Na aplikację (smart); mocny u-lock; głośny alarm (100 dB); uchwyt do ramy.

629,99 zł

ABUS Catena 6806K + Alarmbox (II)

6 mm

75 cm

Na klucz; łańcuch wtykowy; głośny alarm (100 dB); uchwyt do ramy.

299,99 zł

ABUS ACH 6KS/100 + Alarmbox 2.0 (III)

6 mm

100 cm

Na klucz; łańcuch wtykowy; głośny alarm (100 dB) uchwyt do ramy.

329,99 zł

Crops K4 CABRIO + LION ALARM (IV)

6 mm

80 cm

Na klucz; składane listwy; wygodne przewożenie pod siodełkiem.

449,99 zł

Crops K4 BIRO (V)

5 mm

240 cm

Na klucz; linka.

214,99 zł

*podane w zestawieniu ceny dotyczą ofert z dnia 26.10.2023, które mogą zawierać promocje.