Przeciwdeszczowe kurtki rowerowe z membraną

kurtki rowerowe z membraną

Kupno kurtki membranowej wymaga od nas przemyślenia w jakich warunkach zamierzamy jej używać, ponieważ oferta rynkowa jest bardzo różnorodna. Najtańsze modele nie sprawdzą podczas intensywnego wysiłku, a najdroższe modele używane do spokojnej jazdy na rowerze miejskim będą sporym przerostem formy nad treścią. Różnice w cenie odzieży membranowej wynikają z różnic w parametrach samych membran, jakości materiałów zewnętrznych i podszewek, czy też prestiżu danej marki.

Jakie możliwości oferują kurtki membranowe z poszczególnych pułapów cenowych?

Podstawowe modele za około 300 zł mają membranę o słabych parametrach oddychalności i wodoodporności, zazwyczaj jest do 5000 g/m2/24h i do 5000 mm kolumny wody na dany obszar materiału. Krój odzieży często pozostawia wiele do życzenia, a zamki, ściągacze i guziki są nie są najwyższej jakości. Kolejny pułap cenowy to około 500 - 600 zł; tu już możemy kupić kurtki o bardziej technicznym kroju i parametrach 10000 g/m2/24h na 10000 mm. Powyżej 900 zł możemy się spodziewać najlepiej oddychających membran z różnych odmian Eventu i Gore-Texu. Endura wprowadziła niedawno do modeli kurtek za około 1000 zł niesamowity materiał ExoShell 60 cechujący się oddychalnością na poziomie 64000 g/m2/24h. Jest to rekord wśród wszystkich producentów odzieży outdoorowej.


Na co zwracać uwagę wybierając kurtkę dla siebie?

Przede wszystkim musimy ustalić w jakich warunkach najczęściej będziemy używać danego ubrania. Rowerzyści miejscy jeżdżący na rowerach holenderskich lub trekkingowych i nie zdradzający zacięcia sportowego mogą zaopatrzyć się w stosunkowo tanie Poncho. Zazwyczaj nie ma ono rękawów i wykonane jest z materiału wodoodpornego, ale nie oddychającego. Właściciele szosówek czy rowerów MTB lubiący szybką jazdę powinni dopłacić do odzieży o jak najlepszych parametrach oddychalności. Trzeba jasno powiedzieć, że nawet kurtka Endura MT500 II o fenomenalnej oddychalności nie odprowadzi od razu całego potu wytworzonego podczas intensywnego wysiłku. Choć spocimy się, to jednak zdążymy szybko wyschnąć, podczas gdy w kurtce z podstawową membraną wyschnięcie zajęłoby kilka razy więcej czasu.

Dla wielu liczy się rozmiar kurtki po spakowaniu, ponieważ chcą ją wozić awaryjnie i ubierać tylko gdy nastąpi oberwanie chmury. W takim przypadku należy szukać modeli z małą ilością kieszeni, bez kaptura i o obcisłym kroju. Warto zwrócić uwagę na kurtki z serii MTR od Endury oraz model Rescue Windstopper Active Shell od Gore Bike Wear.

Jak dbać o odzież membranową?

Wymaga ona regularnego prania, aby oczyścić delikatną strukturę membrany z produktów przemiany materii powstających podczas wysiłku fizycznego (np. z soli). Z drugiej strony prawie wszystkie ciuchy z membraną od nowości pokryte są specjalną powłoką DWR (Durable Water Repellent) odbijającą krople wody od materiału ubrania. DWR jest wrażliwa na detergenty i stopniowo znika z każdym praniem. Aby pogodzić sprzeczności należy używać do prania specjalnych środków piorących nie rozpuszczających wierzchniego impregnatu. Czołowym producentem płynów piorących i impregnujących do odzieży membranowej jest angielski Nikwax.

Specjalne preparaty do prania i konserwacji ubrań membranowych są droższe od zwykłych proszków, czy warto dopłacać? Jeśli zależy nam na zachowaniu "oddychających" zdolności naszych membran nie mamy wyjścia. Tradycyjne proszki po kilkunastu praniach sprawią, że droga kurtka z Gore-texu będzie miała takie same parametry jak tania ortalionowa peleryna. Czyli będzie wodoodporna, ale całą parę wodną wyprodukowaną przez nasz organizm utrzyma przy skórze i choć nie przemokniemy to i tak będziemy mokrzy (od potu).

Powrót do kategorii

4.7 /5
95% klientów poleca ten sklep
19 511 opinii od 2009 roku