Kierownice MTB

Jeśli zastanawiasz się, jaka kierownica MTB będzie najodpowiedniejsza dla Ciebie, musisz zdefiniować styl, który preferujesz, gdyż to głównie on decyduje o słuszności wyboru jednego z wariantów. Na rynku dostępne są kierownice rowerowe gięte oraz proste. Zwykle na pierwszy wariant decydują się amatorzy, podczas gdy drugi trafia do osób zainteresowanych szybką i wyczynową jazdą. Podczas doboru kokpitu warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany. Zwykle jest to aluminium ze względu na wytrzymałość i lekkość. Jeśli planujesz jednak dodatkowo odchudzić swój rower, dobrym wyborem będzie karbonowa kierownica MTB – włókna węglowe charakteryzują się bardzo niską masą.

POLECAMY

5,0

4 opinie

-9% 143 zł
129 ,99 zł
Dostawa GRATIS

POLECAMY

bestseller

5,0

2 opinie

-21% 189 zł
148 ,99 zł
Dostawa GRATIS

POLECAMY

Wyprzedaż

5,0

1 opinia

-37% 239 zł
149 ,99 zł
Dostawa GRATIS

Wyprzedaż

-16% 129 zł
109  zł
Dostawa GRATIS

Wyprzedaż

-7% 269 zł
249  zł
Dostawa GRATIS
4,9

9 opinii

44 ,99 zł
Dostawa GRATIS
5,0

1 opinia

179 ,99 zł
Dostawa GRATIS
189 ,99 zł
Dostawa GRATIS
5,0

1 opinia

209 ,99 zł
Dostawa GRATIS
5,0

1 opinia

-8% 359,90 zł
329 ,99 zł
Dostawa GRATIS
-17% 659 zł
549 ,99 zł
Dostawa GRATIS

Darmowa
dostawa

Dowiedz się więcej
Zakupy na raty Santander

Zakupy na
raty nawet
w 15 minut

Dowiedz się więcej

Dobór wyposażenia swojego jednośladu do naszych preferencji ma olbrzymi wpływ na komfort podczas jego użytkowania. W przypadku rowerów górskich niezwykle ważna jest kierownica. MTB jest stylem wymagającym pełnej kontroli nad jednośladem, dlatego warto poświęcić nieco czasu oraz uwagi, by wybrać kokpit, który najlepiej odpowie na nasze potrzeby.

Kierownica do roweru MTB – prosta czy gięta?

Zasadniczo kierownica rowerowa MTB może występować w dwóch wariantach – być prosta lub wygięta. Pierwszy z wymienionych typów przeznaczony jest przede wszystkim do jazdy wyczynowej i wyścigowej. Główny powód, to fakt, że kierownica prosta MTB umożliwia przybranie bardziej aerodynamicznej pozycji. Z kolei drugi popularny na rynku wariant – kierownica rowerowa gięta lepiej sprawdza się u osób skoncentrowanych na bardziej rekreacyjnej jeździe – nie jest to jednak żelazna reguła. Proste kierownice rowerowe MTB mają również mniejszy od nich zakres regulacji.

Na kształt sterów wpływa najczęściej też ich ciężar. Kierownica gięta jest masywniejsza od prostej wersji. Wynika to z jej konstrukcji. Na zgięciach producenci muszą umieścić więcej materiału, by nadać modelowi odpowiednią wytrzymałość, dlatego najczęściej stosuje się aluminium. Stop ten jest trwały, a jednocześnie lekki. Jeśli jednak ktoś chce jeszcze bardziej zmniejszyć masę całego roweru, dobrym wyborem może być kierownica karbonowa MTB – pod tym względem modele z tego materiału nie mają sobie równych.

Jaka jest odpowiednia szerokość kierownicy MTB?

Przede wszystkim należy pamiętać, że kierownice MTB dobiera się według osobistych preferencji oraz praktykowanego stylu jazdy. Zwykle węższe stery sprawdzają się w jeździe sportowej, gdy zależy nam na minimalizowaniu oporu powietrza i lepszym manewrowaniu kierownicą. Na dobór szerokości wpływa także czy zdecydowaliśmy się na wariant gięty, czy prosty. W przypadku płaskich modeli generalna zasada głosi, że kierownica powinna być o 10-15 cm szersza od linii barków. Z kolei gięte mogą być szersze niż 56-58 cm.