Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Rajd Rowerowy Arkun – 24-godzinna rywalizacja dla najwytrwalszych!

Region Pomorze
Typ roweru MTB, Gravel
Czas 1 h
Dystans 9,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 20%, Szuter 70%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Rajd Rowerowy Arkun to niepowtarzalne i nietypowe wydarzenie. Mordercze 24 godziny nieprzerwanej jazdy, bez względu na panujące warunki pogodowe – oto co między innymi czeka na najwytrwalszych rowerzystów. Koniecznie sprawdź, dlaczego warto wziąć udział w tegorocznej edycji!

rowerzysta w lesieRajd Rowerowy Arkun to wyjątkowe wydarzenie, w którym warto wziąć udział.

Mapa i ślad GPX

Rajd Rowerowy Arkun – najważniejsze informacje

Rajd Rowerowy Arkun wystartuje 11 września 2021 roku. To idealne rozpoczęcie jesieni dla każdego miłośnika dwóch kółek, dlatego bez dłuższego zastanawiania się, koniecznie zapisz tę datę w swoim kalendarzu nadchodzących eventów rowerowych. Zawodnicy, którzy zdecydują się wziąć udział w tegorocznej edycji, będą mieli do pokonania 9,5-kilometrową trasę, która stanowi pętlę. Niewiele, ale Rajd Rowerowy Arkun polega na przejechaniu jak największej liczby okrążeń w ciągu 24 lub 12 godzin przez czteroosobową drużynę. Dla spragnionych wrażeń istnieje możliwość indywidualnego startu.

Na trasie zgodnie z regulaminem będzie mógł znajdować się tylko jeden rowerzysta reprezentujący dany zespół. Zmiana zawodników nastąpi wyłącznie w wyznaczonym miejscu, w tym przypadku na linii start/meta. Po drodze zlokalizowane zostaną tzw. punkty kontrolne, przez które trzeba przejechać. Ich celowe ominięcie bądź skracanie wyznaczonej trasy zostanie potraktowane jako dyskwalifikacja.

Z uwagi na czas trwania rajdu, a także jazdę zarówno w dzień, jak i w nocy, wariant trasy 24 i 12- godzinny skierowany jest wyłącznie dla doświadczonych rowerzystów. Organizatorzy stworzyli jednak dodatkowe atrakcje w postaci 10-godzinnej trasy dla początkujących. Podczas tegorocznej edycji również najmłodsi będą mieli okazję wzięcia udziału w wyścigu na małej pętli. Rajd Rowerowy Arkun zakończy się 12 września.

Rajd Rowerowy Arkun rozpocznie się:

  • 11 września o godzinie 18:00 dla zawodników startujących na trasach 24h i 12h.
  • 12 września o godzinie 8:00 dla zawodników startujących na trasie 10h.

Mała pętla dla dzieci do lat 14 wystartuje 12 września o godzinie 12:00.

Na trasie przez Sulmin – co warto wiedzieć?

Trasa Rajdu Rowerowego Arkun wiedzie przez tereny gminy Sulmin. Dla tych, którzy nie kojarzą lokalizacji, ta niewielka wieś znajduje się w województwie pomorskim. Niezwykle urokliwe miejsce położone jest zaledwie pół godziny drogi od Gdańska.

Rajd Rowerowy Arkun wystartuje spod budynku Ochotniczej Straży Pożarnej mieszczącego się w Sulminie przy ulicy Słonecznej 40. Obiekt pełnić będzie jednocześnie funkcję bazy w trakcie całego wydarzenia. To właśnie w tym miejscu organizator umożliwi zawodnikom dostęp do pryszniców, sanitariatów oraz pola namiotowego.

Ważne! Liczba miejsc dostępnych na campingu jest ograniczona, decyduje kolejność przyjazdu uczestników.

Co czeka Cię na trasie?

Trasa Rajdu Rowerowego Arkun stanowi pętlę. W większości prowadzi ona przez drogi terenowe, w dużej mierze przez szutry i piaszczyste ścieżki. Zawodnicy muszą mieć na uwadze, że w kilku odcinkach krzyżuje się ona z trasami turystycznymi oraz ulicami, co wiąże się ze wzmożonym ruchem pieszych i samochodów. Pokonując te fragmenty, warto zachować ostrożność. Jak zapewnia organizator, nie zabraknie również odcinków, gdzie trasa wiedzie przez lasy, gaje, a także polne ścieżki turystyczne. Trzeba przyznać, że jest to idealna okazja do poobcowania z naturą i podziwiania okolicznej przyrody.

W zależności od panujących warunków atmosferycznych trasa nie powinna sprawić większych trudności doświadczonym rowerzystom. Nie występują tutaj ostre podjazdy, niekontrolowane zjazdy oraz różnica wysokości. Trzeba przyznać, że Rajd Rowerowy Arkun to idealna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności, a także kondycji fizycznej. Z uwagi na fakt, że wyścig wymaga od zawodników jazdy nocą, organizator zadbał o oznakowanie drogi strzałkami, taśmami odblaskowymi oraz fluorescencyjną farbą.

Jakim rowerem wybrać się na Rajd Rowerowy Arkun?

Z uwagi na przeważającą ilość odcinków prowadzących przez drogi terenowe, na szutrowych i piaszczystych ścieżkach najlepiej sprawdzi się rower górski. Na szlaku będziemy mieć do czynienia także z nierównymi odcinkami, w związku z czym dobrym wyborem będzie również gravel.

Ważne! Do startu nie zostaną dopuszczone rowery wspomagane dodatkowymi urządzeniami, takimi jak silniki elektryczne czy spalinowe.

Co należy zabrać ze sobą?

Jeśli chcesz zostać uczestnikiem Rajdu Rowerowego Arkun, musisz być wyposażony przede wszystkim w sprawny rower MTB lub gravelowy. Organizator wymaga, aby zawodnicy w trakcie pokonywanej trasy mieli na głowie kask ochronny. Bez dobrego oświetlenia ani rusz, dlatego pamiętaj zarówno o przedniej, jak i tylnej lampce.

Rajd Rowerowy Arkun – czyj to pomysł?

Niepowtarzalne i nietypowe wydarzenie, jakim jest Rajd Rowerowy Arkun, powstało z inicjatywy dwóch osób. Paweł Musiał i Mariusz Albecki to właśnie oni zaprojektowali trasę, którą mają do pokonania uczestnicy. Dzięki zaangażowaniu organizatorów, ten niezwykły event co roku gromadzi zarówno doświadczonych, jak i początkujących rowerzystów, którzy mogą sprawdzić swoje umiejętności.

Najbliższa edycja już 11 września, dlatego nie może Cię zabraknąć!

Centrumrowerowe.pl jest partnerem 24h Rajdu Rowerowego ARKUN.

Trudności na trasie

  • Duży ruch samochodowy
  • Duży ruch pieszych na trasie

Atrakcje na trasie

Rajd Rowerowy Arkun to również świetna okazja do zwiedzenia tej części województwa pomorskiego. W końcu jednym z celów wydarzenia jest promowanie regionalnych szlaków i miejscowości. Po skończonym wyścigu warto udać się nad Bałtyk. W samej wsi Sulmin zobaczyć można grobowiec rodziny Gralathów, będący wizytówką tego miejsca. Został on odrestaurowany, dzięki staraniom mieszkańców. Rodzina Gralathów, a konkretniej Daniel Gralath – jeden z burmistrzów Gdańska przysłużył się za życia, budując Wielką Aleję Lipową, która obecnie łączy Gdańsk z Wrzeszczem. Biorąc udział w Rajdzie Rowerowym Arkun mamy również możliwość udania się na strzelnicę sportową. To właśnie tutaj w niedzielne poranki odbywają się treningi, które uczestnicy mogą usłyszeć, będąc na szlaku.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Ścieżka rowerowa Mierzeja Wiślana (Mikoszewo-Piaski-Mikoszewo)
Region Pomorze
Typ roweru Gravel, Trekking, MTB
Czas 5 h
Dystans 106 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 15%, Piach 20%, Szuter 50%, Bruk 15%
Co oznaczają parametry trasy?
Z Bydgoszczy do Sopotu rowerem
Region Pomorze, Kujawy
Typ roweru Szosa, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 186 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 5%, Szuter 30%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Wanoga Gravel, czyli kaszubska przygoda na dwóch kółkach
Region Kaszuby, Pomorze
Typ roweru MTB, Gravel
Czas 4 dni
Dystans 520 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 20%, Szuter 80%
Co oznaczają parametry trasy?
Wycieczka po Mierzei Helskiej i okolicach
Region Pomorze
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 80 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?