Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa przez Karkonosze i Góry Izerskie

Region Dolny Śląsk, Góry Izerskie
Typ roweru Szosa
Czas 3 h
Dystans 58 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Michał Paluta

Autor trasy

Michał Paluta

polski kolarz szosowy, medalista Mistrzostw Polski. Wychowanek klubu LKS POM Strzelce Krajeńskie. Obecnie zawodnik nowozelandzkiej grupy Global 6 Cycling.

Trasa przez Karkonosze i Góry Izerskie to ciekawa propozycja dla profesjonalnych kolarzy. Imponująca panorama Śnieżnych Kotłów oraz wymagające podjazdy są kwintesencją szlaku. Michał Paluta proponuje kolejny krótki, aczkolwiek intensywny, trening przez Sudety.

świeradów okolica panoramaPanorama na okolice.

Pętla karkonosko-izerska – opis trasy

Okolice Szklarskiej Poręby są doskonałym miejscem na treningi dla doświadczonych kolarzy. Pętla przez Karkonosze i Góry Izerskie to trasa wyjątkowo malownicza, którą z przyjemnością przemierzysz na rowerze szosowym lub trekkingowym. Odległość niespełna 60 km powinieneś pokonać w 2 lub 3 godziny.

Mapa i ślad GPX

Szlak rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie. Biegnie główną drogą, więc zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Już w Świeradowie Zdroju skręcamy w kameralną, mało ruchliwą drogę prowadzącą w kierunku Antoniowa. W tym miejscu roztacza się wyjątkowa panorama Śnieżnych Kotłów. Trasa biegnie przez Gierczyn i Proszową, aby powrócić do miejsca startu.

Krótkie i bardzo strome podjazdy są największym wyzwaniem podczas treningu. Część z nich przypomina Ardeńskie klasyki. Na szczęście asfalt na trasie jest w bardzo dobrym stanie, co znacząco podnosi komfort jazdy. Chociaż trasa jest oznakowana, najlepiej kierować się zapisem ze śladu GPX.

Dojazd do trasy

Region co roku odwiedzają rzesze turystów ceniących aktywny wypoczynek. Trasy rowerowe przez Karkonosze stają się coraz bardziej popularne. Dojazd do Szklarskiej Poręby nie powinien sprawiać większych kłopotów. Duża część rowerzystów lubi podróżować koleją. Ten sposób komunikacji umożliwia dotarcie także do Szklarskiej Poręby, gdzie znajduje się dworzec. Alternatywą dla zmotoryzowanych jest wybór własnego auta. W przypadku długiego wyjazdu to świetne rozwiązanie, które umożliwia najszybsze dotarcie do punktów startowych innych tras w okolicy, np.: Karpacza.

Atrakcje na trasie

Bez wątpienia najważniejszą atrakcją trasy są Śnieżne Kotły. Są to znajdujące się na Śląskim Grzbiecie kotły polodowcowe. Między Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem dostrzeżesz imponujące kotły o wysokości 250 i 300 metrów. Zostały w całości ukształtowane z granitu karkonoskiego. Na ich terenie znajduje się rezerwat przyrody. Wśród charakterystycznego krajobrazu alpejskiego można zauważyć tutaj rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Do ciekawszych należą reliktowe ślimaki arktyczne.

Uzdrowisko w Świeradowie.

Atrakcje w Szklarskiej Porębie spotkasz niemal na każdym kroku. Będąc w okolicy warto odwiedzić Muzeum Ziemi Juna - Strażnicę Walońską (ul. Jeleniogórska 9). Sam obiekt to ponad 350 metrów kwadratowych wystawy prezentującej wyjątkowo barwną kolekcję minerałów. 

Budynek Muzeum Ziemi Juna. Fot. Rafał Kotylak

Na miejscu można poznać Walończyków, czyli średniowiecznych poszukiwaczy skarbów gór oraz ich tradycje, a także historię wydobycia minerałów na terenie Sudetów. Istnieje także możliwość zagrania na Wielkim Bębnie Paradnym, rozwiązania muzealnego questa, czy też sprawdzenia czym zajmowali się alchemicy i laboranci.

Na osoby zwiedzające czeka również profesjonalny sklep mineralogiczny, oferujący minerały surowe oraz wyroby z kamieni ozdobnych.

Minerały znajdujące się na muzealnej wystawie. Fot. Rafał Kotylak

Wszyscy Ci, dla których obejrzenie kolekcji było pasjonującym doświadczeniem, powinni odwiedzić Muzeum Mineralogiczne (ul. Kilińskiego 20). Na turystów czeka tutaj około 2500 minerałów i skamieniałości z całego świata. Wyjątkowym eksponatem jest meteoryt Gibeon. Poza tym, zobaczysz tutaj szkielety dinozaurów. Wstęp jest biletowany - 14 zł.

Tradycje walońskie są dla mieszkańców Szklarskiej Poręby wyjątkowo ważne. Kolejnym miejscem, w którym możemy poznać historię tych wyjątkowych postaci jest Stara Chata Walońska  (ul. Kołłątaja 12). Poznasz tu od podszewki fach żyjących przed wiekami w okolicy kowali, snycerzy, hutników, szlifierzy kamieni i zielarzy. Wstęp dla zwiedzających indywidualnie jest bezpłatny.

Innym, godnym uwagi miejscem jest Park Ducha Gór (ul. 11 Listopada 23), gdzie spacerując po rozległym, zielonym terenie poznasz przyrodę, krajobraz i historię okolicy. Po drodze będziesz mijać ciekawe chaty: Wodnika Pożytecznego, Tajemną, Skrzata z mchu i paproci, Rzepichy Zielarki oraz placyk dobrej kondycji. Wstęp 12 zł.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą zadowoleni z wizyty w parku linowym Trollandia (ul. Jedności Narodowej). Można skorzystać tu z jednej z pięciu tras o zróżnicowanym poziomie trudności. To doskonała zabawa dla dorosłych i dzieci już od 3 roku życia. Koszt wstępu - 34 zł bilet normalny.

Trasa rowerowa biegnie przez Świeradów Zdrój, gdzie szczególnie ciekawym miejscem są Single Tracki.  Na miłośników jazdy czekają aż cztery trasy o zróżnicowanej długości i stopniach trudności. Fani ekstremalnych wrażeń powinni spróbować swoich sił na trasie Zajęcznik, która wyróżnia się spośród innych tym, że wiedzie niczym labiryntem wśród leśnych ścieżek! Tu nie można się nudzić. Łączna długość Single Track Świeradów to 80 km.

Świeradów Zdrój to popularna miejscowość turystyczna, w której atrakcji jest co niemiara. Interesującym punktem jest skansen produkcyjny - Muzeum Chleba “Czarci Młyn” (ul. Lwówecka 5). Poznasz tu historię wypieku od ziarenka do bochenka oraz zobaczysz zabytkowe maszyny. Wstęp z udziałem w warsztatach piekarskich kosztuje 25 zł.

Pół kilometra od dolnej stacji kolei gondolowej w stronę Czerniawy zobaczysz Izerski Punkt Antygrawitacyjny, czyli miejsce w którym auta same wtaczają się pod górę. Dzięki dobremu oznaczeniu (głaz z płaskorzeźbą) bardzo łatwo tu trafić i samodzielnie ocenić, czy hipoteza jest prawdziwa.

Gładki asfalt zachęca do jazdy!

Świeradów Zdrój jest jednym z trzech miejscowości w Polsce, w których możesz spróbować wody mineralnej bogatej w radon. Wyróżnia się ciekawym smakiem oraz właściwościami zdrowotnymi - w tym przeciwbólowymi. Pijalnia wody radoczynnej znajduje się przy ul. Sienkiewicza 1, w budynku dawnego zakładu kąpieli radoczynnych.

Muzeum Myślistwa (ul. Gajowa 2) to miejsce, w którym zobaczysz najciekawsze trofea myśliwskie. Poza tym, możesz podziwiać zbiór charakterystycznych dla tej grupy zawodowej akcesoriów - fajek, samowarów czy porcelanowych kufli. Budynek instytucji obecnie pełni przede wszystkim funkcje hotelowe, niegdyś był ważnym myśliwskim dworkiem.

Przez centrum Świeradowa Zdroju, przy ul. Zdrojowej, przebiega deptak uzdrowiskowy. To doskonałe miejsce na relaksujący spacer i odpoczynek. Po drodze zobaczysz m.in. dom przysłupowy, który łączy style architektoniczne charakterystyczne dla budynków słowiańskich i pruskich. W upalny dzień możesz skorzystać z jednego z trzech poidełek wody mineralnej. Wyróżniają się na tle innych tego typu urządzeń, ponieważ instalacja działa bez użycia prądu. Spacerując po okolicy nie sposób nie zainteresować się przepięknym budynkiem przy ul. Zdrojowej 2. To Willa Szarlotta, która od czasu wybudowania w 1900 roku przyjmowała turystów i kuracjuszy. Współcześnie mieści się tu sanatorium. Innym ciekawym historycznie miejscem o charakterze uzdrowiskowym są Łazienki Leopolda (ul. Piłsudskiego 33). Niegdyś pełniły funkcję nowoczesnych łaźni, dzisiaj w budynku znajduje się Centrum Reumatologii.

Jednym z ciekawszych miejsc w miasteczku jest Dom Zdrojowy (ul. 3-go Maja 1), który został wybudowany w 1899 roku. Składa się z dwóch budynków, które łączy Hala Spacerowa o rekordowej długości 80 m. Tuż obok, na tarasach, możesz zobaczyć “sztuczną grotę”, przed laty pełniącą funkcję pijalni wód mineralnych. W kompleksie na turystów czeka także Muzeum Zdrojowe, czyli Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego. Poznasz tu historię uzdrowiska. Bilet normalny kosztuje 10 zł. Warto podkreślić, że Dom Zdrojowy do dnia dzisiejszego nieustannie przyjmuje kuracjuszy.

Noclegi lub miejsca postojowe

Turystyka w regionie kwitnie, więc baza noclegowa jest bardzo rozbudowana. Hotele, apartamenty, wille, pensjonaty czy kwatery prywatne znajdziesz niemal na całej trasie. Znaczna część rowerzystów, wybierających się na wyjazdy treningowe na trasy rowerowe w Góry Izerskie lub Karkonosze, wybiera noclegi w bardziej kameralnych miejscach.

Jednym z popularniejszych miejsc noclegowych jest  Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Wojtek” w Szklarskiej Porębie (ul. Piastowska 1). Cena za łóżko waha się tu od 35 do 45 zł w pokojach wieloosobowych. Innym fajnym rozwiązaniem jest wybór kwatery pod gołym niebem, czyli campingu. W samej Szklarskiej Porębie umiejscowione są aż cztery pola namiotowe: Camping u Wodza pod mostem (ul. Gimnazjalna 5), Nad rozkosznym stawem (ul. Partyzantów 6), Kemping pod ponurą małpą (ul. Jeleniogórska 2A) oraz u Rumcajsa (ul. Żeromskiego 19). To tania alternatywa dla osób, które uwielbiają bliski kontakt z naturą.

Trasa stanowi pętlę, więc możemy rozpocząć ją i zakończyć w innym miejscu. Ciekawe, ekonomiczne miejsca na nocleg znajdziesz w Świeradowie Zdrój. Przy ul. Strażackiej 4 mieści się agroturystyka i pole namiotowe pod Opaleńcem. Możesz także wziąć pod uwagę schroniska młodzieżowe - Hala Górzystów (ul. Hala Izerska) oraz Na Stogu Izerskim (ul. Stóg Izerski).

Gdzie zjeść

Wybierając się na trasy rowerowe w Karkonosze, warto znaleźć czas, aby skosztować lokalnej kuchni. To połączenie tradycji polskich, czeskich, niemieckich i kresowych. Królują dania ziemniaczane, w tym wspaniałe placki. Warto skusić się na kluski śląskie z roladą i modrą kapustą lub gulaszem z dzika i tartymi buraczkami.

Na tropie regionalnych specjałów warto, będąc w Szklarskiej Porębie, odwiedzić Restaurację u Hochoła, Karczmę Karkonoską i Michałową Gospodę. Na trasie możesz zatrzymać się na lokalną kuchnię w Świeradowie Zdrój. Wśród wielu miejsc szczególnie polecane są Świerkowa Karczma, Izerska chata oraz knajpa Na Zajęcznik.

Chociaż Karpacz nie jest jednym z punktów mijanych na szlaku, to jeżeli wybierasz się na dłuższy wypoczynek w Karkonoszach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odwiedzisz to miasto. Duża ilość punktów gastronomicznych sprawia, że wybór idealnego miejsca na obiad może być trudny. Najsłynniejszymi restauracjami serwującymi kuchnię regionalną są tutaj Pohulanka, Sowiduch, Dwór Liczyrzepy i U Musa.

Dobrze wiedzieć

Górskie trasy rowerowe należą do jednych z najbardziej wymagających. Ważne są dobre warunki atmosferyczne na drogach, ponieważ znacznie wpływają na bezpieczeństwo. Z tego względu optymalną porą na zaplanowanie wyjazdu jest lato.

Praktyczne wskazówki

Wyjazd w Karkonosze i Góry Izerskie wymaga odpowiedniego przygotowania. W bagażu nie może zabraknąć nie tylko kasku i apteczki. Należy pamiętać o podstawowych narzędziach naprawczych. Warto przed podróżą sprawdzić, czy na pewno zabraliśmy ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport. Niewielka odległość od czeskiej granicy sprawia, że to doskonała okazja na krótką wycieczkę.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Rowerem dookoła Karkonoskiego Parku Narodowego
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 145 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Karkonoska pętla dla zaawansowanych
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 138 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Karpacz-Podgórzyn – satysfakcjonujący trening w Karkonoszach
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa, Trekking
Czas 2 h
Dystans 40 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?