Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Wycieczka jednodniowa rowerem z Zielonej Góry do Gubina

Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB, Trekking
Czas
Dystans 65,3 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 85%, Szuter 15%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Paweł Tomczyk

Sama Zielona Góra słynie z corocznej imprezy o nazwie Winobranie oraz przepięknej starówki. Jednak warto poznać też jej okolice. Dobrym pomysłem jest wybranie się na wycieczkę rowerową z Zielonej Góry do Gubina.

Przejazd zajmie nie więcej niż jedno popołudnie, więc można na taką wyprawę zabrać dzieci. Trasa biegnie przez drogi i szosy. Nie jest wymagająca. To świetna okazja do zobaczenia Lubuskiego Muzeum Wojskowego, Jeziora Welmick, czy Pałacu z XIX wieku w Trzebule.

Wycieczka rozpoczyna się w Zielonej Górze. Łącznie trasa liczy sobie niewiele ponad 65 kilometrów. Jej przejechanie nie powinno zająć więcej niż cztery i pół – pięć godzin.

Nawierzchnia nie jest zła. Aż 85% stanowi asfalt, a tylko 15% to szuter. Większość trasy to drogi powiatowe. Jedynie 7 kilometrów to odcinek prowadzący drogą wojewódzką. Tutaj trzeba wyjątkowo uważać, bo może być większy ruch samochodowy, w szczególności w weekendy.

Z pokonaniem tej trasy poradzą sobie nawet dzieci. Najlepiej przejechać ją na rowerze trekkingowym lub MTB, ze względu na występujący miejscami szuter.

Trasa prowadzi przez następujące miasta: Zielona Góra i Gubin. Znajdują się również na niej dwie większe wsie – Bobrowiec i Kosierz.

Wycieczka rozpoczyna się w Zielonej Górze, do której można dojechać prosto własnym samochodem lub autobusem PKS. W tym mieście warto przed wyjazdem w trasę zrobić jeszcze zakupy, bo nie brakuje tutaj sklepów. Najbardziej znane to: Carrefour, Biedronka, E-Leclerc oraz Lidl.

pomnik Andrzeja HuszczyPomnik Andrzeja Huszczy w Zielonej Górze

Z Zielonej Góry należy kierować się na Rybno, a następnie na Wikanowo. W tej ostatniej miejscowości znajduje się pierwsza atrakcja wycieczki, czyli głaz narzutowy z tablicą upamiętniającą upadek meteorytu Wilkanówko. Po jej obejrzeniu trzeba jechać prosto do dużego ronda, a następnie skręcić w lewo na Słonem. Tuż przed skrętem może być krótki odcinek z o wiele gorszą nawierzchnią.

ścieżka w lesieŚcieżka w lesie

Kolejna miejscowość za Słonem na trasie to Radomia, a następnie Drzonów. W tej ostatniej warto zobaczyć Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Mikołaja oraz Lubuskie Muzeum Wojskowe LWM. Zaraz za nimi zaczyna się znacznie pogorszenie nawierzchni na kilkukilometrowym odcinku. Kończy się ono dopiero w Trzebulach. W nich można obejrzeć takie zabytki, jak na przykład: Pałac z XIX wieku, czy Winnicę Pod Wieżą.

Następnie dwie miejscowości na trasie to Lubiatów i Kosierz. Zaraz przed każdą z nich może być gorsza nawierzchnia, ale tylko przed chwilę. W Kosierzu warto wyjąć aparat, bo są tutaj aż trzy miejsca z pięknymi widokami. Na sfotografowanie z pewnością zasługują lipa kościelna i ruiny pałacu Knobelsdorffa.

Po tych atrakcjach należy skręcić w drogę numer 287. Przy skrzyżowaniu jest sklep, więc można w nim ewentualnie uzupełnić zapasy. Później cały czas trzeba się trzymać tej ścieżki, po drodze mija się most na Bobrze (okazja do zrobienia pięknych zdjęć). Dalej są jeszcze dwa ciekawe mosty: drogowy oraz kolejowy na Kanale Dychowskim. Ewentualne pogorszenie nawierzchni może występować przed Janiszowicami.

most na Kanale DychowskimMost na Kanale Dychowskim

W dalszej kolejności trzeba się kierować na Przychów i zrobić sobie zdjęcie przy jeziorze. Teraz już tylko ostatni przystanek, czyli Gubin.


Trudności na trasie

 • Duży ruch samochodowy

Dojazd do trasy

W Zielonej Górze znajduje się dworzec PKS. Można do niego dojechać na przykład z Babiegomostu, Czerwieńska, Krosna, Lasek, czy Kołobrzegu. Niektóre połączenia są nawet dwukrotnie w ciągu dnia. W zależności od ilości kilometrów do przejechania ceny biletów kształtują się od 3 złotych do 30 zł.

W autobusie nie można przewozić rowerów, ponieważ pojazdy nie są wyposażone w bagażniki przystosowane do tego celu. Jednak w Zielonej Górze można skorzystać z wypożyczalni rowerów. Maksymalna cena wypożyczenia (miejsce prywatne) na 5 godzin to 159 złotych. Zielonogórskie Rowery Miejskie są o wiele tańsze, bo koszt wypożyczenia roweru na godzinę to tylko 2 złote.

Atrakcje na trasie

 • Lubuskie Muzeum Wojskowe LWM - w muzeum są cztery sale pokazujące różny zakres historii wojskowości. Można tutaj zobaczyć następujące ekspozycje: "Broń dawna", "Gabinet myśliwski", "Żołnierz polski 1914-1945" z wystawami integralnymi, "Wojsko polskie w ZSRR 1943-1945", "Alianci" oraz "Kobiety-Żołnierze", "Żołnierz polski po 1945 roku". Atrakcją na pierwszej wystawie jest między innymi: hologram medalu patriotycznego z 1861 roku. Dostępne są również ekspozycje plenerowe dotyczące lotnictwa, sprzętu ciężkiego, oraz uzbrojenia rakietowego. Warto też odwiedzić pawilon ekspozycyjny o powierzchni 600 metrów kwadratowych. W zależności od miesiąca muzeum jest nieczynne tylko w poniedziałki lub w pierwszy i drugi dzień tygodnia. Trzeba to sprawdzić przed wybraniem się na wystawę. Aktualnie ceny biletów to: normalny – 20 zł, ulgowy – 15 zł, dla grup zorganizowanych – 12 zł i rodzinny ( 2 rodziców + 1 lub więcej dzieci ) - 50 zł.
 • Głaz narzutowy z tablicą upamiętniającą upadek meteorytu Wilkanówko - 22 marca 1841 roku o godzinie 15:30 spadł na pola. Rozdzielił się na dwie części, z których każda ważyła około jednego kilograma. Podobno odgłos spadającego meteorytu można było usłyszeć w Żaganiu, Sulechowie i Nowej Soli. Odłamki głazu zostały kupione przez muzea na całym świecie, między innymi w Berlinie, Londynie, Watykanie, Nowym Jorku, Kalkucie i Wrocławiu. Największą część meteorytu można zobaczyć w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. Tablica upamiętniająca upadek tego kosmicznego kamienia została postawiona w 2002 roku.
 • Most kolejowy na Kanale Dychowskim - to kanał derywacyjny, który powstał w latach 1933–1936. Dostarcza wodę do Dychowskiego Zbiornika Wodnego przy elektrowni wodnej w Dychowie. Kanał jest ważny ze względów turystycznych i energetycznych dla okolicy. Nad nim znajduje się most kolejowy nieistniejącej linii Lubsko – Krosno Odrzańskie. Tory zostały rozkradzione. Niestety. Już wiele lat temu. Obok mostu znajduje się park leśny, w którym można przenocować.
Kanał DychowskiKanał Dychowski
 • Pałac Knobelsdorffa w Kosierzu - został wybudowany w 1700 roku. Wiele razy był zmieniany jego styl architektoniczny. Dzisiaj budynek wyróżnia się barokowymi cechami. Po II wojnie światowej pałac użytkował PGR. W 1975 roku wykonano w nim kapitalny remont. Po 1990 roku znalazł się w rękach prywatnych i od tego czasu zaczął stawać się ruiną. Chociaż właściciele się zmieniali, to żaden z nich nie troszczył się o ten zabytek. Pałac ma jedno piętro i otwarty dziedziniec od zajazdu. Na sufitach znajduje się dekoracja sztukatorska. Najlepiej zachowała się sala reprezentacyjna pałacu. Warto w niej zobaczyć i sfotografować temperowe malowidła na płótnie, będące alegoriami czterech żywiołów: wody, ognia, ziemi i powietrza.
 • Pałac z XIX wieku w Trzebule – zabytek składa się z pałacu oraz z budynków gospodarczych. Na południe od zabytkowego obiektu znajduje się park krajobrazowy z dwoma stawami oraz ciekiem wodnym. Pałac jest murowany z elementami neoklasycznymi. Obecnie budynek jest opuszczony. Wykonano podstawowy remont mający na celu zabezpieczenie konstrukcji i dachu. Jednak dla własnego bezpieczeństwa warto nie zaglądać do środka. Lepiej zrobić zdjęcia z zewnątrz.
 • Liczne małe Kościoły w pomniejszych miejscowościach – na trasie można zobaczyć następujące obiekty sakralne: Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Mikołaja i Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Janiszowicach.
 • Most nad Bobrą – ciekawy obiekt z widokiem na Bóbr. Zielonym szlakiem wzdłuż rzeki można dojść do progu wodnego, posłuchać szumu wody.
 • Jezioro Welmick – jego kształt przypomina jajko. Na środku znajduje się wyspa. To raj dla wędkarzy, ponieważ podobno można w nim złowić takie rybki, jak: szczupaki, sandacze, karpie, płocie, liny, wzdręgi, sumy, leszcze, amury.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa jest na tyle krótka, że nie ma potrzeby wcześniejszego rezerwowania noclegu. Miejsc noclegowych na tym odcinku jest stosunkowo mało. Głównie są to obiekty agroturystyczne oraz pokoje do wynajęcia.

Gdzie zjeść

Po wysiłku fizycznym można zgłodnieć. Restauracje i punkty oferujące fast-foody są przede wszystkim w większych miejscowościach. Dlatego najpewniejszy będzie własny prowiant. Na szczęście na trasie nie brakuje większych i mniejszych sklepów. Jednak lepiej nie wybierać się na tę wycieczkę w niedzielę, gdy większość z nich jest zamknięta.

Jedynym obiektem gastronomicznym, który naprawdę warto odwiedzić na tej trasie jest Winnica pod wieżą w Trzebule. Obejmuje obszar dwóch i pół hektara. Funkcjonuje od 2015 roku. Obecnie rośnie tutaj ponad 8000 sadzonek. Najważniejsze szczepy winogron to Riesling, Chardonnay, Regent oraz Solaris. W winnicy można kupić lub skosztować jednego z 12 win. Na stronie internetowej znajduje się dokładny opis każdego z nich.

Dodatkowo ten obiekt prowadzi gospodarstwo agroturystyczne z niepowtarzalnym klimatem. Stoją na nim dwa domki, w których może łącznie przenocować maksymalnie 12 osób. Na terenie agroturystyki znajduje się basen, staw z rowerkiem wodnym, miejsce do zrobienia grilla, wypożyczalnia rowerów, sprzęt sportowy, oraz huśtawki i ślizgawki. To odpowiedni punkt na przystanek na trasie.

Dobrze wiedzieć

Na wycieczkę dobrze jest wziąć ze sobą ciepłą bluzę, czapkę z daszkiem. Może być przydatny również zestaw do łatania opon rowerowych. Warto mieć ze sobą trochę większy zapas prowiantu, bo sklepy są od siebie mocno oddalone.

W sezonie letnim jest kilka takich miejsc, w których można odpocząć i spędzić trochę czasu. To na przykład most na Bobrze oraz Jezioro Welmick.

Sklepy lub serwisy rowerowe są tylko w Gubinie i w Zielonej Górze. Dlatego warto poza zestawem naprawczym i telefonem zabrać ze sobą drugą osobę. Zawsze wspólnie łatwiej poradzić sobie z usterką, czy znaleźć kogoś, kto udzieli pomocy.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Praktyczne wskazówki

Trasa prowadzi głównie asfaltem, więc jest przejezdna o każdej porze roku. Jednak ze względu na niewielką liczbę miejsc noclegowych, restauracji i większych miast, w razie awarii, można nie spotkać nikogo, kto mógłby poratować. Dlatego niezbędne jest zabranie ze sobą podstawowego zestawu naprawczego do roweru i powerbanku do telefonu.

Możliwe utrudnienia na trasie

 • Niewielka liczba miejsc noclegowych.
 • Mało restauracji i innych obiektów gastronomicznych.
 • Konieczność zabrania ze sobą własnego prowiantu.
 • Na niektórych odcinkach może być naprawdę duży ruch samochodowy.
 • Sklepy nieczynne w niedzielę.
 • Sklepy rowerowe i punkty naprawcze występują tylko w większych miejscowościach.
 • Duży dystans pomiędzy poszczególnymi atrakcjami.
 • W niektórych miejscach pojawia się gorsza nawierzchnia.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pasmo Rowerowe Olbrzymy – single track u podnóża Karkonoszy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 5 h
Dystans 61,3 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 65%, Szuter 35%
Co oznaczają parametry trasy?
Górska pętla po Szklarskiej Porębie i okolicach
Region Dolny Śląsk, Góry Izerskie
Typ roweru Szosa, Trekking
Czas 3 h
Dystans 50 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa do rezerwatu nad Jezioro Daisy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 29,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 81%, Szuter 19%
Co oznaczają parametry trasy?
Rodzinna wycieczka po Świdnicy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 15,8 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 76%, Kamienie 24%
Co oznaczają parametry trasy?