Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa z Gubina do Łęknicy wzdłuż Nysy

Region Lubuskie
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 134 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Mariusz Krawczyk

Trasy rowerowe w Lubuskiem są wprost idealne dla rodzin z dziećmi. Pętla z Gubina do Łęknicy, poprowadzona została wzdłuż rzeki Nysy, po stronie polskiej oraz niemieckiej. Infrastruktura rowerowa, piękny krajobraz, bliskość przyrody — to tylko niektóre z walorów tego regionu, który warto zwiedzić z perspektywy dwóch kółek.

135-kilometrowa pętla prowadzi z Gubina, miasta leżącego na polsko-niemieckiej granicy, na północ do Łęknicy i z powrotem. Początek został wyznaczony w Gubinie ze względu na lepsze połączenia komunikacyjne, jednak trasę można rozpocząć z dowolnego miejsca. Przejechanie całej pętli zajmuje między 8 a 10 godzin, lecz wskazane jest podzielić tę wyprawę na dwa lub trzy dni. Trasa ze względu na infrastrukturę jest przyjazna rodzinom podróżującym z dziećmi, ścieżki rowerowe stanowią około 60% całości szlaku, głównie po niemieckiej stronie, 90% powierzchni to asfalt, reszta szuter lub leśne dukty. Nawierzchnia nie wymaga specjalnego sprzętu, właściwie każdy rower będzie odpowiedni na ten teren.

Jezioro AfrykaJezioro Afryka

Wyruszając z ul. Bohaterów, można bezpiecznie zostawić auto na jednym z pobliskich parkingów, ulicą Lenino należy zjechać nad rzekę Nysę i potem prosto przez Wyspę Teatralną aż do najbliższego mostu, którym należy przekroczyć granicę. Ruch turystyczny nie jest kontrolowany, jednak warto mieć przy sobie dowód osobisty, który uprawnia obywateli, krajów UE do bezwizowego podróżowania między krajami członkowskimi.

Po przejechaniu przez granicę należy trzymać się drogi nad rzeką i jechać wzdłuż jej zachodniego brzegu przez 65 kilometrów, aż do miejscowości Bad Muskau. Zaraz za zabudowaniami znajduje się przejazd na polską stronę Mostem Podwójnym, który wzniesiony jest na Nysie Łużyckiej.

jezioro TurkusoweJezioro Turkusowe

Niemiecka strona trasy prowadzi bardzo blisko brzegu rzeki, często zakręca razem z nią, tworzy rozwidlenia, a ścieżka znajduje się pośrodku powstających w ten sposób wysp. Piękne widoki rekompensują brak większych miast po drodze, natomiast w tych mniejszych często jedzie się przez piękne parki lub nadrzeczne tereny dostosowane do potrzeb turystów.

Reszta trasy wiedzie w większości po drogach dla rowerów, leśnych ścieżkach lub wśród pól i łąk. Za mostem, można kierować się do centralnej części Łęknicy na nocleg lub w poszukiwaniu restauracji. Powrót do Gubina po polskiej stronie zaczyna się od przecięcia drogi krajowej nr 12, objechaniu jeziora Afryka i kierowaniu się na północ do wsi Nowe Czaple. Ścieżka prowadzi przez leśne drogi wzdłuż DK 12 aż do Trzebieli.

Dalej należy trzymać się kierunku północnego i jechać jak wskazuje ślad GPS, głównie po szutrowych ścieżkach aż do przecięcia z autostradą nr 18 i później przy drodze wojewódzkiej nr 294 do Tuplic. Miejscowość opuszcza się w kierunku północnym-wschodnim, lepiej w tym miejscu sprawdzić ślad GPS, ze względu na słabe oznakowanie.

Park MużakowskiPark Mużakowski

Szlak wchodzi na teren otuliny Parku Krajobrazowego Mużakowa, a asfaltowe ścieżki prowadzą przez bardzo gęsto zalesiony teren. Na końcu parku krajobrazowego znajduje się Rezerwat przyrody Uroczysko Węglińskie, trasa położona jest niedaleko terenów chronionych. Za Węglinami trzeba kierować się na drogę wojewódzką nr 285 i jechać aż do Gubina. Co ciekawe proponowany objazd jest częścią cyklotrasy Odra — Nysa. Trasa to międzynarodowy szlak z początkiem przy źródle Nysy Łużyckiej prowadzący do niemieckiej części bałtyckiej wyspy Uznam.

Dojazd do trasy

W północnej części Gubina mieści się stacja kolejowa obsługująca połączenia kolei regionalnych oraz połączenia do niemieckiej części miasta.

W centrum miasta znajduje się dworzec autobusowy, zarządzany przez PKS w Zielonej Górze.

Atrakcje na trasie

Piękne zamki Lubuskie to dobry pretekst dla miłośników historii na wybranie się w rejon Gubina i granicy polsko-niemieckiej. Jeśli dodatkowo lubisz zwiedzać z perspektywy siodełka to wiedz, że lubuskie trasy rowerowe uchodzą za wyjątkowo malownicze i różnorodne. Oprócz zabytków architektury region jest pełen różnych atrakcji, dla turystów w każdym wieku.

  • Ogród Różany w Forst (Lausitz) — Park łącznie zajmuje 17 hektarów powierzchni, która jest istnym rajem dla miłośników róż. Prawie 1000 różnych odmian przyciąga ekspertów z całego świata, szczególnie latem pod koniec czerwca, kiedy odbywa się Święto Róż. Ogród podzielony jest na kilka stref, tak aby nawet najmłodsi odwiedzający ciekawie spędzili czas. Turyści mogą wejść do ogrodu przez cały rok, oprócz kwiatów znajduje się tam wiele innych roślin i krzewów.
  • Zamek Hermanna von Pücklera w Bad Muskau — neorenesansowa budowla mieści się w pięknym parku, który został stworzony zgodnie z wizją Hermanna von Pücklera. Na terenie parku można zwiedzić ananasarnie czy oranżerię. Sam zamek jest również dostępny dla turystów codziennie od godziny 10 do 18.
  • Geopark Łuk Mużakowa — teren unikalny w skali Europy Środkowej ze względu na strukturę geologiczną. Na tym terenie znajduje się jedyne w swoim rodzaju pojezierze antropogeniczne, którego jeziora mają wodę w różnych kolorach. Regionalne nieczynne kopalnie odkrywkowe, ukształtowały krajobraz tak, że przypomina ten znany z filmów o wyprawach na inne planety.
  • Ruiny sortowni i brykietowni węgla brunatnego Nowe Czaple — ruiny są ogólnodostępne, znajdują się w lesie zaraz za schronem przeciwodłamkowym. Całość jest pozostawiona sama sobie, bez nadzoru, dlatego należy uważać podczas zwiedzania. Ciekawy przykład, jak natura anektuje, to co kiedyś postawił człowiek na jej terenie.
  • Diabelski Kamień (Głaz Krabata) w Trzebieli — pomnik przyrody w formie głazu narzutowego, który jest pozostałością po lądolodzie skandynawskim w czasie zlodowacenia środkowopolskiego.
diabelski kamieńDiabelski Kamień
  • Ruiny Szubienicy w Trzebielu — pochodząca z XVI wieku szubienica jest dowodem na rolę miasta w tamtejszym czasie, ponieważ nie każde miało prawo wykonywać karę śmierci. Murowane szubienice w kształcie przypominającym studnie to istotny zabytek historii osadnictwa.
  • Ruiny Pałacu Brühla w Brodach — barokowy pałac z 1753, aktualnie jest zabezpieczony przed dalszym niszczeniem, niestety jednak stoi zdewastowany od czasów II wojny światowej. Odremontowane zostały dwie oficyny, które aktualnie pełnią funkcję restauracyjno-hotelową. Ruiny pałacu można zobaczyć z zewnątrz o każdej porze roku.
Pałac Bruhla w BrodachRuiny Pałacu Brühla w Brodach


  • Stodoła w Luboszycach — należy do zespołu pałacowo-parkowo-folwarcznego, wybudowana jako zaplecze użytkowe dla rezydencji w Luboszycach w końcu XVIII wieku. Stodoła to jeden z cenniejszych zabytków architektury szachulcowej na obszarze Dolnych Łużyc.
  • Ruiny kościoła farnego w Gubinie — Świątynia pochodzi najprawdopodobniej z XIV wieku, jednak co do daty właściwej nie ma pewności. Trzynawowa bazylika reprezentuje styl romański. Aktualnie jest zabezpieczona przed dalszym niszczeniem i dostępna dla turystów.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasę dobrze podzielić na dwa dni jazdy lub więcej, jeśli w podróży uczestniczą dzieci. Najlepsza baza noclegowa jest dostępna w Łęknicy lub Gubinie ze względu na zaplecze gastronomiczne.

Gdzie zjeść

Podczas jazdy po stronie niemieckiej dobrze zaopatrzyć się w prowiant oraz zapas wody, ze względu na ceny oraz małą dostępność sklepów po drodze. Po polskiej stronie w każdej mniejszej miejscowości można znaleźć małe lokalne sklepiki, większe dyskonty znajdują się tylko w Gubinie.

Dobrze wiedzieć

Proponowana wyprawa jest opcją całoroczną, jednak ze względu na Ogród Róż warto wybrać się tam wiosną lub latem. Ścieżki są łatwe do pokonania, jednak w okresie jesienno-zimowym przydrożne restauracje czy atrakcje mogą funkcjonować w innych godzinach.

Praktyczne wskazówki

Koniecznie trzeba mieć ze sobą podstawowe narzędzia, ponieważ sklep lub serwis rowerowy znajduje się tylko w Gubinie, a na trasie może się zdarzyć np. przebicie dętki.

Do plecaka warto zapakować dodatkowy powerbank oraz urządzenie z GPS, walutę euro oraz prowiant.

Przy przekraczaniu granicy teoretycznie nie powinna odbywać się kontrola, ale lepiej pamiętać o zabraniu dowodu osobistego lub paszportu w przypadku dzieci.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Kolej na rower – trasa w województwie lubuskim
Region Lubuskie
Typ roweru Cross, Szosa
Czas 3 h
Dystans 55,8 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 35%, Piach 20%, Szuter 45%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Warta - Noteć, czyli wycieczka dla całej rodziny!
Region Lubuskie
Typ roweru Cross, MTB, Gravel, Trekking
Czas 3 h
Dystans 63,1 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa piękna nie tylko z nazwy – czyli Piękny Zachód w pełnej krasie!
Region Lubuskie, Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 4 dni
Dystans 548 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Wielki maraton ze Szczecina do Rudnej Wielkiej
Region Pomorze Zachodnie, Dolny Śląsk, Lubuskie, Opolskie, Podkarpacie, Śląsk, Świętokrzyskie
Typ roweru Cross, Trekking
Czas 9 dni
Dystans 1050 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 10%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?