Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Zachodni Beskid Żywiecki. Trasa z Żywca do przełęczy Głuchaczki

Region Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 27,3 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 80%, Kamienie 10%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Wojciech Pysz

Bogaty w atrakcje turystyczne Beskid Żywiecki jest bardzo popularnym miejscem w rejonie Karpat Zachodnich. Piękne, górskie widoki są warte wysiłku, który trzeba włożyć, aby móc się nimi cieszyć, w końcu rowerowe trasy w tym rejonie uchodzą na dość wymagające.

panorama beskidu żywieckiegoBeskid Żywiecki zachwyca pięknymi krajobrazami.

Cały przejazd liczy 27,3 kilometry, czas oszacowano na około 2 godziny i można tę trasę przejechać w dowolnym kierunku. Miasto Żywiec, jak i przełęcz Głuchaczki są doskonałymi punktami na dalsze wycieczki, jedną z nich jest np. przejazd dookoła Jeziora Żywieckiego.

Początek znajduje się na dworcu PKP w Żywcu, z tego punktu należy kierować się na północny wschód, tak, aby objechać Park Zamkowy i znaleźć się na ulicy Kopernika. To nie tylko wyjazd z Żywca, ale również droga wojewódzka nr 945, której trzeba trzymać się przez kolejnych 16 kilometrów.

Jadąc cały czas prosto, należy minąć wieś Pewel Mała i dojechać do kolejnej — Jeleśni. To właśnie tu, nie wyjeżdżając jeszcze z miejscowości, należy zjechać z wojewódzkiej 945 i kierować się ul. Babiogórską, aż do wsi Przyborów. Oznakowania są dobrze widocznie i nie sposób je przeoczyć.

Niestety 90% całej trasy to drogi publiczne o różnym natężeniem ruchu, który przybiera na sile zwłaszcza w sezonie wiosennym i letnim. Ze względu na asfalt, na szlaku poradzą sobie nawet początkujący rowerowi turyści, jednak wycieczka nie jest polecana dzieciom.

Rozwidlenie w okolicy GłuchaczkiWiększość trasy stanowią drogi asfaltowe.

Należy trzymać się wytyczonej trasy, aż do wsi Przyborów, na 22 kilometrze trzeba będzie skręcić w prawo, również w ul. Babiogórską. Na skrzyżowaniu znajduje się znak z napisem „Głuchaczki”. To już ostatni etap, niestety o największym przewyższeniu. 

Właściwie cała droga prowadzi pod górę, lecz dopiero ten odcinek wymaga więcej siły i lepszej kondycji. Ostatnie 2 kilometry to ponad 206 m przewyższeń.  

Asfalt kończy się mniej więcej na 26 kilometrze, później szlak przebiega przez utwardzoną gruntówkę, której nawierzchnia to głównie bruk, kamienie i szuter. 

Koniec został wyznaczony na polu namiotowym Głuchaczki, niecałe 150 metrów od granicy polsko-słowackiej.

Mapa i ślad GPX


Dojazd do trasy

Oto, co warto wiedzieć:

  • dworzec kolejowy w Żywcu znajduje się w centralnej części miasta i obsługuje połączenia kolei ogólnopolskich oraz regionalnych;
  • dworzec autobusowy jest położony w tej samej lokalizacji, co kolejowy i obsługuje połączenia popularnych przewoźników ogólnokrajowych;
  • na przełęcz Głuchaczki prowadzą szlaki piesze i rowerowe z różnych kierunków Beskidu.

dworzec kolejowy w żywcuW centrum Żywca znajdują się dworce kolejowy i autobusowy.

Atrakcje na trasie

Żywiec i jego atrakcje turystyczne nikomu nie pozwolą się nudzić, a niepowtarzalny klimat miejsca sprzyja wypoczynkowi. Miasto to również doskonała baza wypadowa na górskie szlaki piesze lub rowerowe.

  • Muzeum Miejskie w Żywcu —  główna siedziba muzeum od 2005 roku znajduje się w Starym Zamku, który jest otwarty dla zwiedzających. Oprócz tego turyści mogą zobaczyć również budynek starej Stajni i Wozowni, tam zostały rozlokowane wystawy stałe i czasowe związane z kulturą i przyrodą Żywiecczyzny. Obok części Pałacowej otwarto “Park Miniatur”, można zobaczyć modele najciekawszych zabytków Podbeskidzia. Projekt powstał jako dopełnienie historycznego parku tematycznego „Od Komorowskich do Habsburgów”.
  • NAUKOTECHNIKA — Beskidzkie Centrum Nauki — miejsce idealne dla dzieci, gdzie nauka miesza się z zabawą. Interaktywna wystawa oraz prawdziwe doświadczenia chemiczne są omawiane w przystępny dla każdego sposób.
  • Pałac Habsburgów — klasycystyczny pałac zwany również nowym zamkiem, jest dostępny dla zwiedzających.
  • Muzeum Browaru Żywiec — idealne miejsce nie tylko dla miłośników browaru, ale również interesujących się techniką, jest częścią Śląskiego Szlaku Zabytków Techniki.
  • Schrony Linii Krzyżowa-Przyborów — umocnienia obronne znajdujące się na terenie Beskidu Żywieckiego. W pobliżu trasy są ciężkie schrony bojowe Rydz Śmigły, Bernard oraz Kustroń, niektóre są nadal otwarte dla zwiedzających.
  • Przełęcz Głuchaczki — jest częścią najdłuższego szlaku w polskich górach, Głównego Szlaku Beskidzkiego, który liczy około 496 km.

Krajobraz w Przyborowie.Trasa obfituje w piękne widoki - tutaj okolice Przyborowa.

Noclegi lub miejsca postojowe

Żywiec oraz okolice miasta są bardzo rozwinięte turystycznie, więc znalezienie noclegu nie powinno być problemem. Turyści mogą wybierać między hotelami, hostelami, apartamentami czy pokojami gościnnymi.

Na przełęczy Głuchaczki w okresie letnim działa studencka baza namiotowa. Oddalona o zaledwie kilkaset metrów od granicy ze Słowacją stanowi doskonały punkt przystankowy, przed kolejnymi wyprawami.

Baza namiotowa na Przełęczy GłuchaczkiBaza namiotowa na przełęczy Głuchaczki.

Gdzie zjeść

Największy wybór restauracji oraz różnych sklepów znajduje się w Żywcu, jednak przez kilkanaście pierwszych kilometrów, przy głównej drodze można naleźć karczmy, zajazdy lub restauracje połączone z parkingami oraz małe sklepy spożywcze.

Dobrze wiedzieć

Na tę górską trasę najlepiej wybrać się wiosną, latem lub wczesną jesienią, w zależności od panujących warunków.

Jeśli przełęcz to tylko przystanek na dalsze wypady po górskich szlakach, konieczne jest zabranie suchego prowiantu oraz całego zestawu odzieży (pogoda w górach bywa kapryśna). W takiej sytuacji dobrze wyposażyć rower w sakwy, które pomieszczą np. podstawowe narzędzia naprawcze. Trasy górskie są dobrze oznakowane, jednak bardzo przydatny może być GPS oraz dodatkowy powerbank.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa Krainą Górnej Odry na Górnym Śląsku
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 dni
Dystans 200 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Lasy Rudzkie - całodniowa wycieczka dla całej rodziny
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 41 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa MTB na Wielką Raczę
Region Karpaty, Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 5 h
Dystans 32 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 35%, Kamienie 35%
Co oznaczają parametry trasy?