Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak przechowywać rower w mieszkaniu?

Data aktualizacji: 26-10-2023

Przechowywanie roweru w domu, gdzie mamy do dyspozycji dużą ilość wolnej przestrzeni, jest znacznie łatwiejsze niż w mniejszym mieszkaniu. Miejsce, w którer odstawiamy rower, powinno nie tylko chronić sprzęt przed kradzieżą, ale także zabezpieczać komponenty przed wilgocią i ekstremalnymi temperaturami. Poniżej przedstawiamy wady i zalety najpopularniejszych rozwiązań.

rower wiszący na ścianie pokojuRower przechowywany w mieszkaniu może stanowić także funkcję dekoracyjną. 

Rower na balkonie – czy to dobre rozwiązanie?

Jednym z najpopularniejszych widoków na polskich blokowiskach są rowery na balkonie. Z pozoru to rozwiązanie genialne w swej prostocie. Pozwala uniknąć stawiania pojazdu w pokoju, a jednocześnie chroni przed kradzieżą. Oczywiście tylko wtedy, gdy mieszkamy na jednej z wyższych kondygnacji lub balkon jest zakratowany.

Warto zastanowić się nad tym, jak zabezpieczyć rower na balkonie. Przy takim sposobie przechowywania nie należy raczej obawiać się kradzieży, lecz zniszczenia napędu przez wilgoć powodującą korozję. O ile w sezonie letnim większość dni i nocy jest sucha, co pozwala na bezpieczne trzymanie roweru na balkonie, o tyle jesienią, zimą i wiosną w powietrzu unosi się duża ilość wody. Oczywiście im bardziej deszczowo, tym jej więcej. Negatywnie może ona wpływać na ramę oraz osprzęt. Usunąć rdzę z roweru można tylko w przypadku, gdy skupiska będą niewielkie. Kilka miesięcy na zewnątrz może jednak sprawić, że komponenty zostaną trwale zniszczone.

Przechowywanie roweru w mieszkaniu

Rower w domu może być estetycznym elementem wyposażenia, a nie przedmiotem, który zagraca przestrzeń. W tym celu należy znaleźć dla niego miejsce. Dobra organizacja wymaga zastosowania przemyślanych rozwiązań, pozwalających na zwiększenie funkcjonalności pokoju. W przypadku małych pomieszczeń idealnie sprawdzają się pionowe wieszaki na rower, np. TOPEAK One Up Bike Holder. Inną ciekawą opcją są designerskie modele, które sprawiają, że dwa kółka będą stanowić ozdobę w centralnym punkcie sypialni czy salonu.

Aby rower świetnie się prezentował, warto zdecydować się nie tylko na stylowy hak, ale także zaaranżować wnętrze. Jednym z największych problemów może być ryzyko pobrudzenia ściany. Wybierz zatem takie, które będzie odporne na częste wycieranie. Klasyczna wodoodporna farma dobrej jakości, odporne na wilgoć płytki na ścianę, efektowne lamele lub pleksi. Rozwiązań jest naprawdę wiele. To rozwiązanie ma jednak wady. W deszczowe dni należy czekać, aż opony wyschną, następnie dopiero umyć rower, wysuszyć i dopiero zamocować.

Jednym z największych zagrożeń, oprócz zabrudzenia ściany, jest ryzyko urwania się wieszaka. Zdecyduj się na solidny produkt renomowanej marki o odpowiednio dobranej nośności. Pamiętaj także o tym, aby do rodzaju ściany dobrać rodzaj kołków. W innym wypadku konstrukcja może być niestabilna. W efekcie istnieje ryzyko nie tylko porysowania roweru, ale także uszkodzenia wyposażenia.

rower stojący w przedpokojuRower powinien stanąć w takim miejscu, w którym nie będzie utrudniał komunikacji.

Mycie roweru – poradnik krok po kroku

A może trzymać rowery na klatce schodowej?

Jednym z bardziej kontrowersyjnych miejsc, w których można pozostawić rower, jest klatka schodowa. Zajmowanie wspólnej przestrzeni jest często przyczyną sąsiedzkich kłótni. Z tego powodu, zanim zdecydujesz się na tę opcję, w dobrym tonie będzie rozmowa z innymi lokatorami tej samej klatki. Warto uszanować wyraźny sprzeciw innych. Gdy uzyskasz aprobatę, pamiętaj o dwóch ważnych zasadach:

          1. Bezpieczeństwo.

Rower powinien być zaparkowany w taki sposób, aby nie zajmował przestrzeni w sposób utrudniający komunikację, co jest związane z bezpieczeństwem i aktualnymi przepisami PPOŻ.

          2. Ochrona przed kradzieżą.

Mimo, że rower będzie stał niemal pod drzwiami mieszkania, nie możesz zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą. Przypnij go do balustrady lub poręczy.

Do zabezpieczenia roweru na klatce schodowej wystarczy dobrej jakości, linka rowerowa. Hałas, jaki powstanie podczas ewentualnej próby jej przepiłowania, powinien nieść się z echem i zaalarmować mieszkańców budynku. Wówczas masz pewność, że zdążysz zareagować. Zdecyduj się na solidny model, który trudno sforsować zwykłym sekatorem.

Jak zabezpieczyć rower w piwnicy?

Dla wielu osób zdecydowanie najwygodniejszą opcją jest schowanie roweru w piwnicy lub komórki lokatorskiej. To nasza wyłączna przestrzeń, o której przeznaczeniu możemy decydować samodzielnie. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na zawieszenie roweru na haku lub postawienie go przy ścianie. Jeżeli pomieszczenie wyposażone jest w solidne, antywłamaniowe drzwi z dobrej jakości zamkiem, będzie to zwykle wystarczająca ochrona przed kradzieżą. W sytuacji, gdy pojazd jest wartościowy lub zabezpieczenie wejścia słabe, warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie roweru w piwnicy. Linka, łańcuch do zapięcia czy u-lock stanowią rozsądny wybór.

Przechowywanie rowerów w garażu

Jedną z podstawowych zasad dbania o rower jest przechowywanie go w pomieszczeniu ciepłym i suchym. Ciekawą alternatywę dla piwnicy (szczególnie zawilgoconej) stanowi garaż. Jeżeli korzystasz z pomieszczenia autonomicznego – zarówno stanowiącego część integralną budynku mieszkalnego, jak również wolnostojącego, np. blaszaka, dobrze, gdy zainwestujesz w solidną kotwę przytwierdzaną do podłogi lub ściany.

Pozwoli ona na zapięcie roweru z wykorzystaniem łańcucha lub linki i realnie wpłynie na bezpieczeństwo. Jeżeli cenisz nowoczesne technologie, zdecyduj się na zapięcie z alarmem. Donośny dźwięk, który będzie niósł się pogłosem po okolicy, może skutecznie zniechęcić amatora cudzej własności od rozporządzania Twoim majątkiem.

Jak zabezpieczyć rower w garażu podziemnym?

Nieco inaczej ma się sytuacja, gdy jesteś posiadaczem jedynie stanowiska na parkingu podziemnym, czyli we wspólnej hali garażowej. Niemniej jest również na to sposób. Na montaż haka musisz obligatoryjnie uzyskać zgodę administratora budynku. W wielu przypadkach jest to niemożliwe, szczególnie wtedy, gdy obowiązują jeszcze umowy gwarancyjne. Jeżeli wykupione przez Ciebie miejsce znajduje się w okolicy kolumny, możesz pokusić się o przypięcie w tym miejscu swoich dwóch kółek. Zawczasu jednak zmierz jej średnicę, aby dobrać odpowiedni łańcuch. Modele o długości ponad 170 cm znajdziesz w ofercie wielu marek, m.in. Abus, Kryptonite czy Gerda.

Gdzie trzymać rower w bloku?

O solidnym zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą musisz pamiętać, jeżeli chcesz przechowywać rower w częściach wspólnych. Wózkownie i rowerownie to przestrzenie, do których dostęp na wiele osób. Aby mieć pewność, że pojazd będzie bezpieczny, zdecyduj się na trudne do sforsowania u-locki z linką lub grube łańcuchy, np. ONGUARD Pitbull DT 8005 z linką czy ABUS Steel-O-Chain 9809K. Ich przecięcie przysporzy miłośnikom cudzej własności nie małych problemów, a każda próba ingerencji będzie wymagała użycia głośnych narzędzi, co może wzbudzić czujność sąsiadów.