Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Mazovia MTB – maraton dla całej rodziny

Data aktualizacji: 20-02-2020

Udział w maratonach rowerowych to przyjemne i przede wszystkim cenne doświadczenie dla każdego uczestnika. Pomaga on nie tylko w rozwijaniu pasji do dwóch kółek, ale również stwarza okazję do czerpania z tego jak największych przyjemności. Dla chętnych niezależnie od swojego doświadczenia z rowerem i wieku stworzono Mazovia MTB Marathon. Na czym on polega, kiedy i gdzie się odbywa? 

Cezary Zamana to człowiek, który reprezentował nasz kraj w zagranicznych zawodach kolarskich, między innymi w Tour de France czy znanego Wyścigu Pokoju. Ma na swoim koncie również inne zaszczytne tytułu, jak zdobycie Mistrza Polski w szosowym wyścigu indywidualnym w 1999 roku czy zwycięstwo w 2003 roku w Tour de Pologne.

Swoją pasją do dwóch kółek – zwłaszcza kolarstwa górskiego pragnął zarazić jak największe grono rowerzystów, dlatego po zakończeniu sportowej kariery stał się organizatorem wielu sportowych imprez w tym Mazovia MTB Marathon. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie, odbywająca się na terenie naszego kraju od 2005 roku, skierowane głównie dla amatorów i pasjonatów dwóch kółek. Pewnie wówczas sam Cezary Zamana nie zdawał sobie sprawy, że jego inicjatywa przyciągnie tylu rowerowych śmiałków i doczeka się aż tylu edycji. Maratonowe wyścigi  startują zwykle na początku kwietnia i trwają do pierwszej połowy października.

rowerzysta mtb w górachPrzed startem w Mazovia MTB Marathon można oczywiście potrenować.

Mazovia MTB Marathon – od Piaseczna się zaczęło

Tak, to właśnie tam zainaugurowano pierwszy wyścig. Wówczas to zawodnicy MTB mieli do wyboru tylko dwa dystanse: Giga i Mega. To spowodowało, że na starcie pojawiali się tylko prawdziwi śmiałkowie, gotowi stawić czoła trudnej technicznie trasie i nie bojący się wyzwań.  Wszystko zmieniło się w 2007 roku wraz z pojawieniem się nowego rodzaju dystansu. Hobby – bo tak się on nazywa, z założenia miał przyciągać maratonowych nowicjuszy. Tak też się stało.

Obecnie uczestnicy mogą zmierzyć swoje siły w 4 dystansach:

  • Hobby: 5-10 km, (oznakowanie na trasie - czerwone strzałki)
  • Fit: 20-25 km, (oznakowanie na trasie - żółte strzałki)
  • ½ PRO: 35-45 km, (oznakowanie na trasie - niebieskie strzałki)
  • PRO: 55-75 km, (oznakowanie na trasie - fioletowe strzałki)

Panie zachęcone sukcesami Mai Włoszczowskiej i Anny Szafraniec poszerzyły grono startujących od 2009 roku. Mówi się, że dystans Fit był z zamysłu skierowany głownie dla kobiet, ale oczywiście nikt nie zabrania im pojawić się na starcie innych tras.  

Warto również zaznaczyć, że dla bezpieczeństwa zawodników, biorących udział w dużym peletonie, Cezary Zamana wprowadził do swojego maratonu start sektorowy, odbywający się co minutę na każdym z podanych wyżej trasach. I tak na przykład w dystansie FIT rowerzyści startują zgodnie z kolejnością listy startowej. Natomiast w Hobby z miejsc przydzielonych do kategorii wiekowej. Obecnie możemy naliczyć 18 sektorów startowych, w których znajduje się od 40 od 70 uczestników. W ten sposób nie mowy o chaosie, który towarzyszyłby na samym początku wyścigu, a przez to kolarze mogliby się wzajemnie tratować. Bezpieczeństwo i dobra zabawa ponad wszystko!

Takie szlaki tylko w Mazovia MTB Marathon!

Organizator Cezary Zamana, przygotowując poszczególne trasy wyścigu, skupił się nie tylko na ich zróżnicowanym poziomie trudności i dystansie. Aspektem jaki brano również pod uwagę było ukazanie atrakcyjnych szlaków i miejscowości turystycznych, które dostarczą startującym dodatkowych wrażeń sportowo-rekreacyjnych.  

I tak mimo nazwy Mazovia MTB Marathon, trasy nie prowadzą tylko i wyłącznie przez Mazowsze. Impreza rozrosła się też na ościenne regiony: Lubelszczyznę, Kujawy i Pomorze, Warmię i Mazury, a także zahaczając o województwo łódzkie.

Nie sposób zauważyć, że odcinki są ciekawie urozmaicone – od łatwiejszych, po te bardziej skomplikowane, w których królują „górki-dołki” i zakręty.  Zwykle te trudniejsze technicznie trasy zarezerwowane są dla dłuższych dystansów. Wybierając je, uczestnicy mogą jeździć po prostej, ale poczuć też co to znaczą podjazdy, pofałdowane drogi gruntowe i piaszczyste odcinki. Jest gdzie się rozpędzić, ale niekiedy trzeba też przyhamować i wykazać się umiejętnościami kolarskimi. Słowem – bez odpowiedniego przygotowania i sprawności fizycznej, pokonanie Mazovia MTB Marathon może być trudno.

Udział w Mazovia MTB Marathon dostarcza sporej dawki adrenaliny.

Dla mniej doświadczonych rowerzystów, a zwłaszcza młodzieży stawiającej swoje pierwsze kroki w tego typu imprezach, przygotowano znacznie łatwiejsze i krótsze drogi. Prowadzą one głównie  wzdłuż ulic polskich miejscowości, ale pojawiają się też leśne ścieżki o umiarkowanym, stopniu trudności, pozwalające poczuć co to takiego jest adrenalina. Stanowią one doskonały wstęp do rozpoczęcia swojej kolarskiej kariery. Uczestnicy krótszych odcinków mogą być też wspierani dopingiem ze strony najbliższych, obserwujących ich zmagania na trasie. 

Mazovia MTB Marathon wspierany jest również przez markę Continental i telewizję MiniMini. Ta pierwsza współpraca pozwala na stworzenie odcinków specjalnych, sygnowanych nazwą niemieckiego producenta opon. Pokonanie ich w jak najkrótszym czasie daje możliwość otrzymania voucheru na zakup sprzętu motoryzacyjnego od sponsora. Maraton Cezarego Zamana nazywany jest też rodzinnym, o czym można się przekonać dzięki patronowi dziecięcej telewizji.  Organizowane przy jej współpracy darmowe zawody dla przedszkolaków do lat 6 są doskonałą okazją do zaszczepienia w najmłodszych rowerowego bakcyla i ducha walki. Jeżeli ktoś poszukuje sportowych emocji na najwyższym poziomie i fantastycznej atmosfery z pewnością w Mazovia MTB Marathon je znajdzie.