Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Podstawowe zasady jazdy MTB/enduro – o czym należy pamiętać?

Data aktualizacji: 13-07-2021

Jeżdżenie na rowerze staje się ostatnio coraz popularniejsze. Sport ten sam w sobie jest świetną odskocznią od codzienności, dobrym treningiem ciała i umysłu, a także zastrzykiem endorfin oraz adrenaliny. Jazda MTB dużo daje, ale też dużo wymaga. Bez względu na to, jaki typ roweru kręci Cię najbardziej, nie powinieneś udawać się w teren bez minimalnej wiedzy na temat prawidłowej techniki jazdy oraz odpowiednio dobranych ochraniaczy. Sprawdź, co musi wiedzieć miłośnik jazdy MTB i enduro.

Do stawiania pierwszych kroków w kolarstwie górskim nie potrzebujesz drogiego, profesjonalnego roweru. Jeśli pokochasz ten sport tak, jak my, wtedy przyda Ci się zarówno dobry sprzęt, jak i wiedza teoretyczna. Niezbędny będzie nie tylko kask, ale i ochraniacze na kolana oraz łokcie, zbroja lub buzer. 

zjazd na rowerze MTBWłaściwa pozycja oraz opanowanie techniki to podstawa w MTB i enduro.

Pozycja

Głównym elementem dobrej techniki jazdy na rowerach enduro i MTB jest prawidłowe ułożenie ciała, czyli: 

  • ciężar spoczywa na pedałach;
  • pięty nisko;
  • kolana ugięte;
  • ręce luźno;
  • łokcie szeroko.

Nogi odpowiadają za dociążenie roweru Twoją masą, a ręce za trzymanie kierownicy. Ułożenie pięt nisko na pedałach poprawia przyczepność oraz pomaga w hamowaniu i ułatwia pracę nóg w terenie. Szeroko rozstawione łokcie wspierają zwiększenie nacisku na przednie koło, dając pole do manewru tułowiu w czasie całego przejazdu.

Skręcanie

Technika jazdy rowerem MTB i enduro zakłada, że to ciało nadaje kierunek jazdy, a rower jedynie wchodzi w zakręt. Prawidłowe skręcanie przy dużych prędkościach i na nierównym terenie polega na pochyleniu jednośladu oraz przyjęciu niskiej pozycji.

Przy wchodzeniu w zakręt powinieneś nachylić się nad kierownicą oraz obniżyć biodra. Dzięki szeroko rozstawionym łokciom zyskasz więcej możliwości manewru rowerem, co pozwoli przejeżdżać zakręty z większą prędkością.

Obserwacja

Im dalej widzisz, tym szybciej jedziesz. Skupianie się na tym, co pod kołami sprawia, że jazda jest bardziej zachowawcza, a to zwiększa ryzyko zderzenia z przeszkodą. Dlatego ważne, żeby obejmować wzrokiem cały teren. Jeśli za bardzo skupisz się na tym, co najbliżej albo wpatrzysz się w oddaloną przeszkodę, wówczas na pewno zaliczysz spotkanie z glebą. I to spektakularne.

Bezpieczeństwo

Technika techniką, ale aby jazda rowerem górskim dawała pełnię satysfakcji, musisz zadbać o odpowiednią ochronę ciała. Pamiętaj, że ubierasz się nie do jazdy, ale na wypadek ewentualnej gleby.

Możesz wybierać spośród wielu kasków typu full face czy lekkich ochraniaczy na kolana, łokcie i nadgarstki. Nie zaszkodzi też zastanowić się nad zakupem zbroi lub buzera, które zminimalizują ryzyko poważniejszych kontuzji.


Artykuł powstał we współpracy z marką FOX.