Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Przygoda z kijkami, czyli nordic walking dla początkujących

Data aktualizacji: 17-12-2020

Nordic walking to aktywność wciąż zyskująca w naszym kraju na popularności. Trudno się temu dziwić, ponieważ to wybór idealny dla osób poszukujących sportu, który z jednej strony angażowałby wiele różnych partii ciała, a z drugiej, byłby mało wymagający dla nowicjuszy, nieforsowny i niegrożący kontuzjami. Co więcej, można uprawiać go przez cały rok i nie wymaga kosztownego sprzętu, wystarczą kijki i dobre buty. Maszerować ze szczególnym pożytkiem dla swojego zdrowia mogą zarówno dzieci, osoby w sile wieku, jak i seniorzy. Tematem poniższego tekstu jest nordic walking dla początkujących, dlatego zastanowimy się w nim nad tym, jak odpowiednio przygotować się do rozpoczęcia przygody z tym sportem.

Nordic walking to jeden z najbardziej relaksujących sportów.

Czym jest i co daje nordic walking? 

Jeżeli od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad zakupem kijków do nordic walkingu, ale słowa wciąż nie przemieniły się w czyny, to teraz utwierdzimy Cię w przekonaniu, że to naprawdę dobry pomysł!

Nordic walking to nic innego, jak chodzenie ze specjalnie zaprojektowanymi do tego kijkami. Najłatwiej opisać tę dyscyplinę jako maszerowanie z kijkami biegowymi lub narciarstwo biegowe bez nart. Wyższe niż w przypadku spaceru tempo, specjalna, bardzo rytmiczna technika chodu oraz zaangażowanie górnych partii mięśni przy odpychaniu – klatki piersiowej, brzucha, ramion, bicepsów i tricepsów – sprawiają, że organizm pracuje w sposób bardzo harmonijny, a same ćwiczenia powodują spalanie większej liczby kalorii. Kijki odciążają także najbardziej obciążane podczas zwykłego marszu lub joggingu stawy, dzięki czemu jest to aktywność wprost stworzona dla osób dopiero wchodzących w świat sportu, bardziej narażonych na kontuzje lub po prostu starszych.

Podobnie jak w przypadku biegania, pływania czy jazdy na rowerze, korzyści zdrowotne wynikające z maszerowania z kijkami można by wymieniać przez długi czas. Jednak tym, co wyróżnia tę aktywność, jest cecha, którą można określić mianem „niskiego progu wejścia”. Z maszerowaniem na krótkich trasach i w spokojnym tempie poradzi sobie każdy, a sprzęt potrzebny do jego uprawiania jest bardzo tani. Nie oznacza to jednak, że jest to aktywność, która nie stawia żadnych wyzwań. Zaprawieni w bojach chodziarze pokonują kilkunastokilometrowe trasy, podczas których spalają setki kalorii. Ogromną zaletą nordic walkingu jest również fakt, że można go uprawiać przez cały rok i w niemal w każdych warunkach. Przy odpowiednim ubiorze problemu nie stanowi mróz, śnieg ani deszcz.

Jakie kijki do nordic walkingu wybrać?

Choć mówimy o aktywności niewymagającej dużych inwestycji w sprzęt oraz ubiór, to nie ma tego sportu bez dobrych kijków. Jest to jedyny element ekwipunku, do którego wyboru należy szczególnie przyłożyć wagę. Jak zatem dobrać kije do nordic walkingu?

Karbon, aluminium czy mieszanka różnych materiałów?

Wiele zależy od stopnia naszego zaawansowania oraz budżetu, jaki jesteśmy skłonni przeznaczyć na nowe hobby. Bez względu na możliwości, konieczne należy zwrócić uwagę na kilka parametrów:

Materiał

Kijki są produkowane z różnych materiałów, jednak nie wszystkie w równym stopniu nadają się do intensywnych treningów. Czasem producenci decydują się na połączenie w jednym modelu kilku tworzyw, tak aby ostatecznie osiągnąć pożądane cechy. Najczęściej spotykane materiały to:

Stal

Nie można stali niczego zarzucić pod względem wytrzymałości, jednak duża masa oraz słabe pochłanianie wstrząsów dyskwalifikuje przydatność tego materiału w nordic walkingu. Lepiej unikać najtańszych, stalowych kijków.

Aluminium

Podobnie jak w branży rowerowej, aluminium okazuje się materiałem oferującym najlepszy stosunek ceny do jakości. Odpowiedni stop gwarantuje znakomitą wytrzymałość, sztywność, lekkość oraz podstawowe absorbowanie drgań. Aluminiowe kijki to świetny wybór dla początkujących, którzy poszukują solidnego sprzętu w niskiej cenie.

Włókno węglowe

W tym przypadku również od razu przychodzi na myśl podobieństwo do kolarstwa. W obu tych sportach karbon to najdroższy i najbardziej pożądany przez zawodników materiał. Jest bezkonkurencyjny pod względem niskiej masy oraz absorbowania wstrząsów. Wysoka sztywność sprawia także, że kijki doskonale przekazują energię generowaną przez ramiona, a także nie rezonują przy odepchnięciach. Włókno węglowe to bardzo droga technologia, dlatego często łączy się ją z innymi tworzywami, np. kompozytami z włóknem szklanym.

Bambus

Naturalny materiał ma wiele wspólnego z karbonem, a przy tym jest niedrogi i łatwy w obróbce. Z tych względów producenci decydują się na łączenie bambusa z włóknem węglowym w różnych proporcjach.  

Podsumowując: Jakie kijki do nordic walkingu wybrać? Początkujący powinni szukać przede wszystkim modeli aluminiowych, średnio zaawansowani mieszanek karbonu i kompozytu lub bambusa, natomiast osoby dobrze zaprawione w tym sporcie mogą zdecydować się na włókno węglowe.

W przypadku jeśli cena nie gra roli i szukasz od razu najwyższej jakości – wtedy od razu możesz sięgnąć po model w 100% karbonowy.

Długość kijków nordic walkingowych – liczy się odpowiedni rozmiar

Kijek powinien mieć odpowiednią długość, ponieważ tylko model dobrany do naszego wzrostu pozwoli na maszerowanie efektywne, komfortowe i poprawne pod względem techniki.


Możemy zdecydować się na kijek sztywny, o określonej długości lub teleskopowy, z możliwością regulacji. Drugie rozwiązanie wydaje się łatwiejsze, jednak musimy pamiętać o tym, że taki mechanizm zdecydowanie zwiększa jego masę, dlatego lepiej raz zadać sobie trud pomiaru i dopasować nowy model idealnie do swoich potrzeb.

Jak ustalić prawidłową długość kijka? Najprostszym sposobem jest zastosowanie matematycznego przelicznika – przemnożenie swojego wzrostu wyrażonego w centymetrach przez współczynnik 0,68 (lub nawet 0,66, jeśli nigdy nie mieliśmy wcześniej do czynienia z nordic walkingiem).


Dla przykładu: Osoba o wzroście 180 cm powinna kupić kijek o wysokości 122 cm lub 119 cm, jeśli dopiero zaczyna przygodę z tym sportem.

kijki w terenieMarsz z kijkami aktywuje górne partię mięśni. 

Grot

Grot, czyli zakończenie kijka przy ziemi. Ogromną zaletą kijków jest fakt, że można je wykorzystywać w różnym terenie – twardym, miękkim, sypkim lub grząskim. Jednak nie każdy model równie dobrze poradzi sobie na konkretnej trasie. Do wyboru mamy zazwyczaj zakończenia ostre oraz płaskie.

Ostre groty nie ślizgają się po żadnej nawierzchni i świetnie „chwytają się” trudnego terenu. Oprócz tego zapewniają bardzo efektywne odbicie.  Jednak na odcinkach asfaltowych należy na groty nakładać specjalne „buciki” (nakładki), które chronią ostrze przed natychmiastowym zużyciem. Dodatkowe zagrożenie stanowi również możliwość dźgnięcia swojego towarzysza lub przypadkowego przechodnia ostrym grotem.

Z kolei groty o płasko ściętym zakończeniu to rozwiązanie zdecydowanie mniej skomplikowane, bezpieczniejsze i w 100% wystarczające dla osób początkujących.

Kije trekkingowe a nordic walking

Ważna uwaga dla osób nowych w świecie tego sportu – kije do nordic walkingu i trekkingu są od siebie zupełnie różne i te drugie nie nadają się do opisywanej przez nas aktywności. Jak sama nazwa wskazuje, stworzono je z myślą o trekkingu, czyli chodzeniu po górach, dlatego są inaczej zbudowane i pełnią odmienne funkcje.

Modele trekkingowe mają zapewniać dodatkowe podparcie przy stromych podejściach w górach, a także zabezpieczać przed upadkiem lub poślizgnięciem się przy schodzeniu. Natomiast nie nadają się do marszu z techniką charakterystyczną dla nordic walkingu, czyli z mocnym odpychaniem się i stymulowaniem pracy górnych partii mięśni.

Jak w łatwy sposób odróżnić kijki trekkingowe od tych do nordic walkingu? Jest jedna metoda bardzo prosta nawet dla laika – wystarczy spojrzeć na paski przy rączce. W tych pierwszych jest to prosty pasek do przełożenia na nadgarstek, natomiast w tych drugich mamy do czynienia z paskami przypominającymi swoją budową rękawiczki.

zbliżenie na rękojeść kijkówRodzaj kijka najłatwiej rozpoznać po rączce. Na zdjęciu widzimy model do nordic walkingu.

Jakie buty do nordic walkingu?

Czas na ostatnią kwestię, nad którą zastanawia się wielu początkujących – jakie buty wybrać do nordic walkingu. Niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim powinny być one wygodne, ponieważ nie ma nic gorszego niż trening w twardym, sztywnym lub obcierającym skórę obuwiu. Drugim istotnym aspektem jest dostosowanie konkretnego modelu do pory roku – latem będziemy potrzebować czegoś bardzo przewiewnego, natomiast zimą raczej zabudowanego i dobrze osłaniającego.

Jeżeli w jednym miejscu kompletujemy cały sprzęt do późniejszego maszerowania, to możemy zdecydować się na model dedykowany nordic walkingowi. Będziemy mieć wtedy pewność, że spełnia on wymagania, jakie stawia przed obuwiem ten sport. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać swoje ulubione buty sportowe (jakiekolwiek wygodne adidasy), biegowe lub trekkingowe, o ile te ostatnie są raczej wystarczająco wygodne, elastyczne i mają raczej miękką podeszwę.

Po skompletowaniu odpowiedniego sprzętu nie pozostaje nic innego niż wyjście na trasę i pierwsze kroki w doskonaleniu techniki nordic walkingu.