Tło

1.04 otwieramy sklep w Warszawie. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Zwift – jak zacząć? Kompletny przewodnik dla początkujących

Data aktualizacji: 10-02-2022

Zwift jest najpopularniejszą na świecie aplikacją do jazdy na trenażerze. Łączy w sobie cechy gry komputerowej z platformą treningową, ponieważ pozwala zarówno na rywalizowanie z kolarzami z całego świata w wirtualnych wyścigach, jak i spokojne realizowanie dostępnych planów treningowych. Wszystko to okraszone jest możliwością interakcji z tysiącami innych użytkowników należących do społeczności Zwifta. Kontakty z innymi ludźmi sprawiają, że pedałowanie w domowym zaciszu przestaje być nużące, a okazuje się ciekawsze od przeglądania Instagrama czy oglądania telewizji!

Zwift wyścigSprzętowe wymagania Zwifta nie są wygórowane, a grafika w aplikacji uprzyjemnia treningi.

Poza sezonem brakuje nam wszystkiego, za co najbardziej kochamy kolarstwo, czyli ustawek, wspólnych treningów oraz rywalizacji z innymi. Na szczęście od paru lat trenażery stają się w okresie zimowym doskonałym substytutem tych aktywności. Interaktywne urządzenia połączone ze specjalnymi aplikacjami pozwalają robić to wszystko na wirtualnych trasach. Choć podobne funkcjonalności oferuje przynajmniej kilka platform, to Zwift jest spośród z nich zdecydowanie najpopularniejszą. Słyszał o niej każdy, kto choć trochę interesuje się kolarstwem.

Statystyki z 2021 roku pokazują, że na Zwifcie stworzono już ponad 3 miliony kont, a podczas popularnych eventów odnotowuje się nawet ponad 40 tysięcy zalogowanych w jednym momencie użytkowników. Liczby robią wrażenie i gwarantują, że nigdy nie będziesz się nudził podczas jazdy. Natomiast w przeprowadzonym przez nas badaniu wśród rowerzystów aż 44,61% ankietowanych odpowiedziało, że korzysta ze Zwifta, aby rywalizować z innymi użytkownikami.

Co więcej, platforma cały czas się rozwija, a jej twórcy raz po raz ją aktualizują, rozbudowują i poprawiają. W wirtualnym świecie regularnie pojawiają się nowe trasy lub specjalne eventy, podczas których odblokowują się nowe możliwości.

Chcesz zacząć przygodę na trasach Watopii? Przygotowaliśmy kompletny przewodnik, który dobrze wprowadzi Cię do świata wirtualnego ścigania.

Jak działa Zwift?

Zasada działania programu jest prosta. Zwift pobiera z dołączonych do trenażera czujników informacje na temat mocy, prędkości i kadencji danych. Na podstawie tych danych oraz wagi podanej przez użytkownika, algorytm wylicza prędkość, z jaką aktualnie jedziemy. Nie każdy trenażer oferuje takie możliwości, dlatego warto wyposażyć się w model polecany do Zwifta. Pozwoli to na uniknięcie problemów z działaniem aplikacji.

Nasz wirtualny awatar będzie zatem przemieszczał się w tempie adekwatnym do intensywności, z jaką pedałujemy na trenażerze. Dodatkowo platforma uwzględnia także ukształtowanie wirtualnej trasy, jaką w danym momencie wybraliśmy, dlatego zwolnimy podjeżdżając i przyspieszymy zjeżdżając. Zwift bierze pod uwagę także rodzaj wybranego przez nas w aplikacji roweru (rower szosowy lub czasowy będzie szybszy niż MTB na asfalcie) oraz dolicza wpływ draftu, czyli jazdy na kole.

Dlaczego potrzeba do tego również informacji na temat realnej masy kolarza? Otóż tempo jazdy zależy w głównej mierze od tzw. watów na kilogram, czyli stosunku ciężaru użytkownika do generowanej przez niego mocy. Jest to najbardziej miarodajny wyznacznik, dużo lepszy od bezwzględnej mocy. Ważący 100 kilogramów i generujący 300 W kolarz pojedzie wolniej niż rowerzysta ważący 70 kg i jadący 280 W. I tak samo będzie zarówno w podczas jazdy na zewnątrz, jak i na trasach Zwifta.

Zwift połączenie bluetooth.Trenażer interaktywny podłączony do Zwifta. (fot. screenshot Zwift mobile).

Tak dokładne porównywanie wysiłku wkładanego w jazdę powoduje, że wyniki osiągane na wirtualnych trasach okazują się bardzo realne, co nie tylko doskonale motywuje do szybszej jazdy, ale także pozwala na organizowanie wyścigów, a nawet Mistrzostw Świata w e-kolarstwie.

Warto wiedzieć!

Jazda z dużą mocą może wiązać się ze sporym hałasem, co może denerwować sąsiadów. Dlatego kupując urządzenie do Zwifta, warto kierować się nie tylko dokładnością pomiaru mocy, ale także tym, czy jest to model zaliczany do grona cicho działających trenażerów.

Podczas eventów i wyścigów na Zwifcie startujący dzielą się na grupy, które pomagają w jeździe z określonym tempem. Bez takiego podziału początkujący kolarze nigdy nie mieliby szans na czołowe miejsca, a tak mają możliwość rywalizować z zawodnikami na podobnym poziomie. Kategorie dzielą się na podstawie FTP oraz masy.

Kategorie ZWIFT oparte na mocy:

A+FTP powyżej 4,6 w/kgelitarni zawodnicy
AFTP pomiędzy 4 a 4,6 w/kgbardzo mocni amatorzy
BFTP pomiędzy 3,2 a 4 w/kgdobrze wytrenowani amatorzy
CFTP pomiędzy 2,5 a 3,2 kgśrednio-zaawansowani
DFTP mniejsze niż 2,5 w/kgpoczątkujący

Ile to kosztuje? Wymagania sprzętowe i cena Zwifta

Podstawową rzeczą, jakiej potrzeba do korzystania z aplikacji jest oczywiście urządzenie, do którego zamontujemy rower

Optymalnym trenażerem do Zwifta będzie model ze wbudowanymi czujnikami prędkości mocy, a także automatyczną regulacją oporu, czyli interaktywny. Może to być na przykład Elite Suito-T lub Wahoo KICKR Core – oba typu direct drive, a więc bardzo ciche i realnie symulujące jazdę.

Zakup samego trenażera to oczywiście nie koniec kosztów. Trzeba także wykupić płatny dostęp do aplikacji. Po podpięciu karty bankowej pierwsze 7 dni jest darmowym okresem próbnym, ale po tym czasie subskrypcja pobierze pieniądze z konta.

Aktualna cena Zwifta to 14,99 dolarów lub euro, czyli około 60-70 złotych (w zależności od metody płatności). Lepszy kurs można uzyskać przez zastosowanie kart walutowych, jednak nie jest to wymagane, wystarczy zwykła. Lepiej pamiętać o tym, że subskrypcja automatycznie odnawia się, co miesiąc, dlatego rezygnację należy zawczasu zaplanować.

Rowerzysta wyposażony w trenażer z technologią Smart oraz z wykupionym dostępem do Zwifta jest już prawie gotowy do przeniesienia się na wirtualne trasy. Potrzeba jeszcze tylko urządzenia, na którym uruchomi się aplikacje. Może to być komputer, telefon lub inne kompatybilne – tablet lub telewizor:


Zwift wersja próbnaZwift na darmowym okresie próbnym, uruchomiony na aplikacji mobile w telefonie.

Zwift – wymagania sprzętowe:

Komputer lub laptop:


Minimalne
Zalecane
System operacyjnyWindows 10 lub wyższy, albo MacOS 10.12Windows 10 lub wyższy, albo MacOS
Procesor
Intel Core i3 lub AMD AthlonIntel Core i7 lub AMD Ryzen
Pamięć ram8 GB8 GB
Karta graficznaIntel HD 4000 lub AMD R albo dedykowana z minimum 1 GB pamięci2GB Radeon R9 290 series, albo NVIDIA® GeForce GTX 970
Dysk4 GB wolnej przestrzeni4 GB wolnej przestrzeni
BluetoothBluetooth 4.0 lub nowsza wersjaBluetooth 4.0 lub nowsza wersja

Telewizor Apple TV

 • 4 generacja lub wyższa.

Tablet

 • iPad® Air lub nowszy, iPad® Pro lub nowszy, iPad mini® 2 lub nowszy,  iPod 6 lub nowsze. Sprawdzi się także jakikolwiek inny tablet z Androidem, który spełnia te wymagania techniczne, co telefon.

Bluetooth czy ANT+?

Bluetooth można także zastąpić protokołem ANT+, czyli technologią zapewniającą stabilniejsze połączenie kilku urządzeń jednocześnie, a nie tylko jednego jak w BT. Specjalne anteny ANT+ są dostępne w naszym sklepie.

Jak podłączyć Zwifta?

Przejdźmy przez ten proces krok po kroku. Niestety Zwift nie obsługuje języka polskiego, dlatego trzeba poradzić sobie z menu po angielsku.

 1. Pobierz i zainstaluj Zwifta na telefonie, komputerze, tablecie lub telewizorze.
 2. Załóż konto w aplikacji.
 3. Włącz program i zaloguj się.
  1. W zakładce „Paired Devices” sparuj włączony trenażer z programem:
  2. Trenażer interaktywny lub smart przez zakładkę  „Controllable". Program powinien wykryć nasz model i po sparowaniu automatycznie wykryć wszystkie czujniki (prędkość, kadencja i moc).
  3. Zwykły trenażer + zewnętrzny pomiar mocy – w zakładce „Power Source”.
  4. Zwykły trenażer + zewnętrzny pomiar prędkości i kadencji. Analogicznie jak mocomierz, ale w zakładce „Cadence” dla kadencji „Speed sensor” dla czujnika prędkości.

Zwift Menu.W przypadku kompatybilnego trenażera do Zwifta wystarczą 2 kliknięcia.

 

4. W tym okienku można podłączyć pomiar tętna, jeżeli takim dysponujemy, a także dodatkowe akcesoria, np. podstawkę sterującą Elite Sterzo Smart.

5. Po kliknięciu „OK” przeniesiemy się do głównego menu, gdzie wybieramy, co chcemy zrobić, czyli wybrać jedną z kilkunastu dostępnych tras, a także rodzaj aktywności – event, trening lub po prostu zwykłą przejażdżkę po wybranym „świecie”. Możemy z tego poziomu dołączyć także do jednego z już jeżdżących użytkowników (np. ze znajomych) lub zdecydować się na kręcenie z Pace Parterem, czyli „Duchem” wygenerowanym przez Zwifta i równo trzymającym określone tempo.


Główne Menu Zwifta.Aplikacja jest na tyle intuicyjna, że nie trzeba znać języka angielskiego, aby sobie poradzić.

Zwift – trasy dostępne w wirtualnym świecie

Zwift pozwala nam umawiać się z zawodnikami na treningi na wybranych terenach. Mogą to być istniejące miejsca, takie jak Londyn, Richmond oraz Innsbruck lub stworzona na potrzeby gry Watopia. Ta ostatnia lokalizacja umożliwia przejazd po malowniczej wyspie, na której mijamy góry, ruiny, mosty, wulkan, a nawet przejeżdżamy przez podwodny tunel. 

Aktualnie dostępnych jest 9 światów, czyli dużych map, a na każdej z nich od kilku do kilkunastu różnych tras. Podczas jednej aktywności nie da się zmienić mapy, natomiast w jej obrębie można swobodnie przemieszać się po różnych drogach (trasach), ponieważ są one ze sobą połączone.

Wybór trasy w świecie "Watopia".

Przykład: Nie możemy w ciągu jednego treningu przenieść się z Watopi do Wysp Makuri. Ale już w obrębie Watopi możemy skręcić z mierzącej 12,8 km i liczącej 44 m przewyższeń trasy Beach Island Loop w drogę nazwaną Jungle Circuit.

W skład 9 map wchodzą:

 • Watopia
 • France
 • Innsbruck
 • London
 • Makuri Islands
 • New York
 • Paris
 • Richmond
 • Yorkshire

A także dwa światy dostępne wyłącznie podczas eventów, czyli Bologna oraz Crit City.

Główne menu Zwift.Statystyki z treningu w Zwifcie.

Power Upy na Zwifcie, czyli magiczne bonusy

Różnorodność tras to nie jedyny sposób na to, aby zabawa była atrakcyjna. Zwift daje do dyspozycji kilka funkcji, które można wykorzystać, aby ułatwić sobie jazdę. Są to magiczne bonusy, czyli Power Ups. Najważniejsze z nich to:

 • Lightweight (piórko) – obniża na 15 sekund masę rowerzysty 10%. Dlatego najlepiej je wykorzystać podjeździe;
 • Draft Bonus – wzmacnia korzyści z jazdy na kole (draftu) przez 30 sekund.
 • Aero Boost – redukuje CDA, czyli opór aerodynamiczny kolarza o 25% przez 30 sekund.

Działają one także podczas zawodów, dlatego taktyka profesjonalnych Zwifterów w dużej mierze opiera się na sprytnym używaniu bonusów.

Część tras, podobnie jak przedmiotów (rowerów, ubrań i sprzętu na naszego Avatara) odblokowuje się dopiero po osiągnięciu określonego poziomu w aplikacji. Aby go zdobyć, należy zebrać doświadczenie (XP) za sprawą przejechanych kilometrów i dodatkowych premii. Zupełnie jak w grze komputerowej.

Przykładowo: podjazd Alpe Du Zwift, czyli wirtualną trasę alpejskiego podjazdu Alpe D’Huez odblokowuje się dopiero na 12 poziomie.

Sklep Zwift.Za przejechane punkty "zarabiamy" punkty, które można wydać w sklepie Zwifta. Dostępne są realne tam realne modele – rowery Ridley albo koła FFWD.

Plany treningowe na Zwifcie – jak działa ERG?

Wyścigowe i „towarzyskie” możliwości Zwifta są powszechnie znane, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że aplikacja jest także rozbudowanym narzędziem treningowym, które pozwala na świetne przygotowanie się do sezonu. W bazie dostępnych jest przynajmniej kilkadziesiąt planów, dlatego każdy znajdzie w nich coś odpowiedniego. Najpopularniejsze z nich to:

 • FTP Builder – na poprawę średniej maksymalnej mocy (4-6 tygodni, 5 godzin ćwiczeń tygodniowo).
 • Back to Fitness – lekki plan na poprawę formy (10-12 tygodni, 1 godzina tygodniowo).
 • Active Offseason – solidne przygotowanie do sezonu (9-12 tygodni, 9 godzin tygodniowo).
 • Dirt Destroyer – poprawa siły u kolarzy MTB (4-6 tygodni, 5 godzin tygodniowo).
 • TT Tune Up – wzmocnienie mocy maksymalnej, trening pomyślany na zawodników startujących w czasówkach (5-8 tygodni, 7 godzin tygodniowo).
 • Fondo – przygotowanie do długich, ponad stukilometrowych dystansów (3-4 tygodnie, 3 godziny tygodniowo).

Wszystkie programy treningowe bazują na wskaźniku Functional Threshold Power (FTP), czyli maksymalnej średniej mocy, jaką kolarz jest w stanie utrzymać w czasie godziny. Przed rozpoczęciem planu należy wykonać test FTP (skrócony 20-minutowy, pełny 60-minutowy lub Ramp, czyli „schodkowy”). Obciążenia poszczególnych sesji treningowych są następnie procentowane do mocy uzyskanej w teście, dlatego są one dobrze dopasowane do możliwości użytkownika.

Wahoo KICKRNiedrogi trenażer z funkcją ERG. Interaktywny Wahoo KICKR SNAP na tylne koło.

W przypadku trenażerów interaktywnych w ustawieniach można włączyć tryb ERG, który zdecydowanie ułatwia trenowanie. Opcja jest dostępna tylko w Workout Mode i uruchamia się w dolnym panelu sterowania, obok przycisku pauzy. Tryb ERG polega na tym, że opór automatycznie dostosowuje się do kadencji pedałowania tak, aby utrzymać zadaną w danym interwale wartość mocy. Przy wolnej kadencji (60 RPM) będzie zatem większy, a przy szybkiej (100 RPM) mniejszy, dlatego moc generowana przez kolarza zawsze realizuje założenia planu.

Jeszcze istotniejszy jest jednak fakt, że w trybie ERG trenażer ignoruje gradient wirtualny, czyli wszystkie zmiany nachylenia, które podczas normalnej jazdy zmieniały by obciążenie. Dzięki temu trening staje się bardziej miarodajny i równiejszy.

Połączenie Zwifta ze Stravą

Program można połączyć ze wszystkimi najpopularniejszymi aplikacjami kolarskimi. W ustawieniach da się uruchomić automatyczną synchronizację z kontem na Stravie lub Garmin Connect, dlatego wszystkie jazdy z trenażera zostaną wliczone do naszego profilu.

Sterowanie za pomocą Elite Sterzo

Kiedy używamy trenażera bez specjalnej podstawki, wówczas nasz Avatar automatycznie obiera tor jazdy – za pomocą strzałek na klawiaturze można wyłącznie wybierać kierunek skrętu na rozwidleniach. Powoduje to, że jazda w peletonie jest mało realna, ponieważ rowerzyści „przenikają” przez siebie, a  nie wyprzedzają. Ma to także wpływ na bonus aerodynamiczny wynikając z draftingu.


Dlatego ciekawym rozwiązaniem okazuje się dokupienie specjalnej podstawki pod przednie koło z technologią smart, ponieważ pozwala ona na rzeczywiste skręcanie na Zwifcie. Przykładem takiego produktu jest Elite Sterzo Smart. Wystarczy sparować je jako dodatkowe akcesorium w głównym menu, a podczas jazdy będzie możliwe także manewrowanie na boki, co zdecydowanie zwiększy realizm.


Rouvy vs Zwift

Zwift jest najpopularniejszą platformą do e-kolarstwa, jednak stylistyka stworzonego tam wirtualnego świata nie musi odpowiadać wszystkim. Mogą oni chcieć spróbować czegoś innego, na przykład programu Rouvy, który jest największą konkurencją Zwifta.

Rouvy treningZestawienie dwóch widoków z Rouvy. Na górze trasa widziana z perspektywy kolarza, na dole rozbudowane statystyki treningowe.

Rouvy działa bardzo podobnie do Zwifta i daje zbliżone możliwości. Podstawowa różnica polega, że nie jeździ się w niej po wyimaginowanym, nieco bajkowym świecie, lecz po realnych trasach nagranych za pomocą kamer. Chcesz spróbować swoich sił na końcowym podjeździe z szóstego etapu Vuelty 2020, czyli tego, na którym Roglić stracił koszulkę lidera? A może zawsze marzyłeś o podjechaniu pod Mount Ventoux, ale nie miałeś możliwości odwiedzić Francji? Jeżeli tak, to Rouvy może spodobać Ci się nawet bardziej od Zwifta. 

Subskrypcja Rouvy kosztuje miesięcznie 12 euro, czyli nieco mniej niż Zwift. Nowi użytkownicy mogą skorzystać z 14-dniowego okresu próbnego. 

Czy istnieje darmowa alternatywa do Zwifta?

Wszystkie najpopularniejsze aplikacje treningowego, które dają podobne możliwości, co Zwift, także są płatne. Oprócz wspomnianego Rouvy można zaliczyć do tej grupy, także Wahoo SYSTM, FulGaz, TrainerRoad czy BKool.

darmowa aplikacja RGT.Darmowa alternatywa, czyli RGT Cycling.

Istnieje jednak także darmowa alternatywa do Zwifta, którą można uznać za wartą uwagi – RGT Cycling. Graficznie program przypomina Zwifta, jednak trasy odwzorowują realne drogi, jak w Rouvy. W bezpłatnej część dostępne są wybrane trasy, natomiast reszta odblokowuje się po przejściu na subskrypcję premium za 8,99 euro miesięcznie.

Aktualizacja – wiosna 2022 r.

Wahoo kilka lat temu postanowiło rzucić wyzwanie Garminowi, czyli firmie, która miała praktycznie pozycję monopolisty na rynku nawigacji rowerowych. Teraz w podobny sposób próbuje wejść do świata e-kolarstwa.

Wiosną 2022 roku Wahoo poinformowało, że przejmuje RGT Cycling, które od tego momentu zmienia nazwę na Wahoo RGT i staje się cześcią usługi Wahoo SYSTM X.

Oznacza to, że RGT przestaje być darmową alternatywą dla Zwifta, ponieważ teraz będzie kosztować 14,99$. Tyle należy zapłacić za dostęp do SYSTEM X, w skład którego wchodzi Wahoo SYSTM oraz nowe RGT Cycling.

Polecane trenażery interaktywne

POLECAMY

OKAZJE

5,0

15 opinii

2 429  zł 2429
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

POLECAMY

4,0

2 opinie

1 549  zł 1549
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

POLECAMY

4,9

24 opinie

2 299  zł 2299
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

POLECAMY

5,0

1 opinia

2 519  zł 2519
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

POLECAMY

5,0

1 opinia

3 029  zł 3029
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

POLECAMY

4,9

8 opinii

3 099  zł 3099
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

OKAZJE

4,8

15 opinii

1 509  zł 1509
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

OKAZJE

5,0

20 opinii

2 989  zł 2989
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
5,0

3 opinie

1 599 zł -6% Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
1 499  zł 1499
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
5,0

9 opinii

1 849 zł -3% Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
1 799  zł 1799
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
5,0

1 opinia

2 999 zł -17% Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
2 499  zł 2499
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
4 899 zł -37% Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
3 099  zł 3099
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
4,8

32 opinie

3 549 zł -8% Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
3 249  zł 3249
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
3 799  zł 3799
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
5,0

18 opinii

4 599 zł -2% Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
4 499  zł 4499
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

Nowość

5,0

2 opinie

5 579 zł
5 499  zł 5499
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!