Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Ciche trenażery – porównanie 8 popularnych modeli

Data aktualizacji: 18-02-2022

Możemy debatować na temat różnych parametrów, ale prawda jest jedna – rowerzyści szukają na zimę przede wszystkim cichych trenażerów. Dzieje się tak, ponieważ intensywny trening w domu potrafi być na tyle głośny, że hałas okazuje się trudny do zniesienia nie tylko dla pozostałych domowników, ale także sąsiadów. Dotyczy to zwłaszcza osób ćwiczących w mieszkaniach, gdzie naprawdę łatwo o konflikt z powodu dźwięków niosących się po budynku. Dlatego coraz więcej rowerzystów stara się zapobiegać takim problemom i od początku szuka cichych trenażerów.

testy trenażerówSzukamy cichych trenażerów.

Postanowiliśmy wypróbować kilka najpopularniejszych modeli i za pomocą sonometru sprawdzić, który z nich generuje najmniej hałasu. Wytypowaliśmy w ten sposób kilka cichych trenażerów do mieszkania lub domu. Radzimy także, jak wyciszyć poszczególne rodzaje trenażerów, aby móc ćwiczyć w spokoju!

Jeżeli szukasz urządzenia nie tylko cichego, ale także wyróżniającego się wysoką dokładnością pomiaru i dobrymi opiniami klientów, to sprawdź aktualny ranking najlepszych trenażerów rowerowych.

Ciche trenażery. Dlaczego są tak poszukiwane?

Na głośność działania trenażerów nie zwracają uwagi osoby, które mają ustronne miejsce do ćwiczeń i nie zakłócają niczyjego spokoju. W takim przypadku wystarczy na czas jazdy ubrać dobre słuchawki i zapomnieć o irytującym hałasie. Jednak dla części użytkowników dźwięk pracy urządzenia okazuje się kwestią podstawową. Zazwyczaj dotyczy to mieszkańców bloków, a zwłaszcza rodziców małych dzieci.

W przeprowadzonej wśród rowerzystów ankiecie – „Treningi na trenażerze – nawyki i przekonania” – jedno z pytań odnosiło się do największych wad treningu stacjonarnego. W badaniu wzięło udział 1226 rowerzystów i najpopularniejszymi zarzutami wobec trenażerów okazały się: nuda (47,21%), zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu (19,66%) oraz wysoka cena sprzętu (16,77%). Jednak już czwartą najpopularniejszą odpowiedzią okazał się duży hałas podczas treningu (4,39%).

Co więcej, mało kto dysponuje specjalnym pomieszczeniem do trenowania. Większość respondentów ćwiczy w salonie (29,54%) lub sypialni (17,76%). Zaledwie 17,07% rowerzystów ma własną domową siłownię, gdzie można ustawić trenażer, natomiast 8,48% odpowiadających urządziło małe studio treningowe w garażu. Jeżeli nie ma się specjalnej przestrzeni na jazdę, to trzeba iść na pewne kompromisy i poszukać cichego trenażera. Zwłaszcza, jeżeli ma się w planach ścigać lub trenować na Zwifcie, co zazwyczaj wiąże się z bardzo intensywną jazdą. Na szczęście nowoczesne trenażery interaktywne nie generują dużego hałasu nawet przy sprintach!

Jaki cichy trenażer do mieszkania? Najlepiej Direct Drive

Gdyby podobne badanie przeprowadzić jeszcze kilka lat temu, to kwestia głośności prawdopodobnie okazałby się zdecydowanie większym problemem. Pierwsze trenażery rolkowe były raczej głośne, a także generowały mocne wibracje, które mogą przeszkadzać sąsiadom z dołu lub mieszkającym za ścianą. Hałas dodatkowo potęgował fakt, że używano ich ze zwykłymi oponami, które głośno toczą się po rolce.

Sytuacja nieco poprawiła się wraz z opracowaniem trenażerów na tylne koło. Mogą one wykorzystywać różne rodzaje oporu – elektromagnetyczny, magnetyczny lub olejowy, które działają ciszej od mechanicznych. Dodatkowo często stosuje się w nich akcesoria takie, jak specjalne opony czy maty wygłuszające pod urządzenie. Niektórzy producenci oferują nawet gotowe zestawy, takie jak Elite Novo Force Pack.

Jednak prawdziwą rewolucję wprowadziły pierwsze ciche trenażery Direct Drive, czyli stosujące napęd bezpośredni. Zastosowanie tej technologii pozwoliło na całkowite wyeliminowanie dźwięku powstającego w wyniku tarcia opony o rolkę, ponieważ łańcuch przenosi energię bezpośrednio na przykręconą do trenażera kasetę. W efekcie praca trenażera jest niemal bezgłośna, a jedyny hałas pochodzi właśnie z tarcia ogniw o kasetę i korbę, czyli tak, jak podczas jazdy na zewnątrz. A nawet ciszej, ponieważ bez szumu opony toczącej się po drodze. Modele wyposażone w tę technologię dobrze nadają się do wirtualnych treningów, czyli sprawdzą się u użytkowników poszukujących cichego trenażera do Zwifta.

Jaki cichy trenażer wybrać? Test najcichszych modeli

Sprawdziliśmy, jak pod kątem hałasu wypadają najpopularniejsze modele z różnych półek cenowych. Wykorzystaliśmy do tego profesjonalny miernik poziomu dźwięku, czyli sonometr.

Jak testowaliśmy?

Każde z urządzeń ustawiliśmy w tym samym miejscu. Na każdym z nich dokonywaliśmy 5 pomiarów, starając się utrzymać tę samą kadencję, czyli liczbę obrotów korby na minutę. Wyjątkiem był ostatni pomiar, w którym próbowaliśmy, wówczas podnieśliśmy rytm kręcenia do 120 obrotów na minutę. Dzięki temu mogliśmy sprawdzić, jak w poszczególnych modelach głośność zmieniała się w zależności od kadencji i mocy.

 • 100 watów – kadencja 90.
 • 200 watów – kadencja 90.
 • 300 watów – kadencja 90.
 • 400 watów – kadencja 90.
 • 200 watów – kadencja 120.

Pomiar mocy i rytmu jazdy nie pochodził z trenażerów, lecz z zewnętrznego źródła – pedałów z pomiarem mocy, a konkretnie modelu GARMIN Rally XC100.

Wyniki z jednej strony są zgodne z oczekiwaniami, ale pod pewnymi względami zaskakują. Najcichsze trenażery to oczywiście urządzenia Direct Drive. Ich dodatkowym atutem jest interaktywność – automatyczne zmienianie oporu pozwala na używanie wyłącznie najcichszego ustawienia na kasecie.

Co do zasady, najgłośniej wypadły budżetowe modele na tylne koło, zwłaszcza z mechanizmem magnetycznym. Większość z nich ma dosyć ograniczoną regulację oporu, dlatego wymagały używania twardszych przełożeń, które pracowały głośniej. Pozytywnie z tej grupy zaskoczył model ELITE Novo Force. Zgodnie z przewidywaniami dużo zmieniły także specjalne opony do trenażerów z bieżnikiem typu slick.

Nie spodziewaliśmy się jednak, że moc w bardzo małym stopniu przekłada się na głośność pracy trenażerów Direct Drive. W ich przypadku o wiele więcej zmieniało zwiększenie kadencji. Dodatkowo różnice pomiędzy podstawowymi a najdroższymi modelami z napędem bezpośrednim nie są aż tak istotne, jak można było zakładać.

Model
100 W200 W 300 W400 W200 W
z wysoką kadencją
Średnia głośność
WAHOO KICKR Smart Power Trainer 5.0
586060596360
WAHOO KICKR Core
596061626361
ELITE Novo Force
616061616661.8
Elite Suito-T
616260596962.2
ELITE Direto XR-T626364636563.4
Oreka 05
616263646863.8
ELITE Tuo
606062657764.8
Eyen Magnetic
626363667966.8

1. Najcichszy trenażer – WAHOO KICKR Smart Power Trainer 5.0

Jeden z najbardziej zaawansowanych i najcichszych trenażerów na rynku. W naszym teście wypadł najlepiej, ponieważ w każdej próbie słychać było wyłącznie napęd. 60 dB jest wartością zbliżoną do normalnej rozmowy lub cichego odkurzacza, dlatego to bardzo dobry wynik. Co więcej, trenażer pracował równo przy różnych mocach i kadencjach. Za dodatkowe plusy tego modelu należy uznać dokładny pomiar mocy, a także znakomitą jakość wykonania i ciekawy design.


2. WAHOO KICKR Core


Podstawowy trenażer DD od Wahoo. Działa cicho, dokładnie i równo, dlatego różnice pomiędzy nim a droższym modelem są nieduże. Bardzo płynnie reaguje na zmianę obciążenia, a także stoi stabilnie. To popularny wybór wśród użytkowników szukających cichych trenażerów w rozsądnej cenie. KICKR Smart Power Trainer 5.0 ma zdecydowanie dokładniejszy pomiar mocy.


3. ELITE Novo Force


Największe zaskoczenie naszego testu. Model dostępny od wielu lat, ale wciąż chętnie kupowany przez rowerzystów. Nie kosztuje wiele, a pozwala na dosyć komfortowe przeprowadzenie nawet intensywnych treningów. Magnetyczny opór ma 8-stopniową regulację za pomocą manetki. W stosunku do innych trenażerów na tylne koło wyróżnia się tym, że cicho działa nawet przy wysokiej kadencji (66 dB).


4. ELITE Suito-T

Tańszy model Direct Drive od włoskiego producenta jest jedną z najciekawszych propozycji na rynku. W teście pracował bardzo cicho przy standardowej kadencji, trochę traci natomiast po jej przyspieszeniu, co może mieć związek z ustawieniem samego napędu. Jego wyższa wersja – Direrto XR symuluje do 24% nachylenia, a Suito zatrzymuje się na 15%. Ten trenażer jest także mniej dokładny (+/- 1,5% vs 2,5% dokładności pomiaru), ponieważ nie ma wbudowanego mocomierza, a jedynie estymuje na podstawie prędkości obrotu koła zamachowego.

5. ELITE Direto XR-T

Najwyższy model w ofercie marki Elite. Najciekawsze zastosowane w nim rozwiązanie to optyczny czujnik momentu obrotowego, który dostarcza dokładnych danych na temat pedałowania. Co ciekawe, wypadł głośniej od Suito-T przy małej mocy, a ciszej przy wysokiej kadencji. Różnica może okazać się odczuwalna podczas intensywnych treningów lub interwałów.


6. Oreka O5

Mniej poręczny i nieco głośniejszy trenażer od innych modeli Direct Drive. Nadrabia za to możliwością balansowania na boki, które sprawia, że jazda jest bardziej realistyczna. Co ciekawe, nie wymaga podłączenia do prądu, o czym pisaliśmy w artykule o wrażeniach z testowania modeli Oreka O5 i O7. Sprawdzi się przede wszystkim w mieszkaniach, gdzie nie brakuje miejsca na rozstawienie sprzętu. Głośność działania zależy od mocy, przy mocniejszej jeździe trenażer zaczyna pracować z większym hałasem – około 1 lub 2 dB co 100 watów.

7. ELITE Tuo


Jeden z najtańszych interaktywnych trenażerów na rynku. Pozytywnie zaskoczył pod względem głośności działania, ponieważ w zestawie ze specjalną oponą działa cicho. Zdecydowanie jeden z najlepszych modeli na tylne koło. Duży hałas generuje dopiero przy wysokiej kadencji, dlatego przy trzymaniu się spokojniejszego rytmu kręcenia można trenować w większym spokoju. Maksymalnie odnotowane 77 dB to natomiast dźwięk zbliżony do pracy zmywarki lub dzwoniącego budzika, czyli już dosyć denerwujący hałas.

8. Eyen Magnetic

Prawdopodobnie najtańsze rozwiązanie na rynku. Głośniejsze od testowanych trenażerów, ale niska cena rekompensuje te niedogodności. Nie można oczekiwać za tę cenę skomplikowanych funkcjonalności, ale wystarczy do podstawowych treningów. Po wyposażeniu się dodatkowo w solidną oponę do trenażerów i grubą matę do tłumienia wibracji można jeździć w miarę komfortowo. Prawie 80 dB odnotowane pokazuje, że na dłuższą metę byłoby trudno ćwiczyć z wysoką kadencją. Dźwięk może irytować nie tylko sąsiadów, ale także samego użytkownika.


Pozostałe trenażery

Modele Direct Drive od producentów, których nie wybraliśmy do testu, czy od marek Saris oraz Tacx, działają w sposób zbliżony do trenażerów opisanych powyżej. Jak widać w wynikach, różnice pomiędzy różnymi urządzenia z napędem bezpośrednim nie są duże.

Wyniki testu będą w miarę możliwości uzupełniane o kolejne urządzenia.

Akcesoria Wahoo.Mata pod trenażer znacznie ogranicza drgania.

Jak wyciszyć trenażer?

Zestawienie czy też ranking najcichszych urządzeń może przydać się rowerzystom, który dopiero stają przed decyzją zakupu nowego sprzętu. Co natomiast mogą zrobić użytkownicy nie do końca zadowoleni z hałasu towarzyszącego podczas treningu? Powinny oni przede wszystkim spróbować kilku prostych sposobów na wycieszenie trenażera. Można w ten sposób przygotować do trenażera zarówno rower górski, jak i szosowy czy nawet gravela:

Trenażery Direct Drive

 1. Umyj i nasmaruj napęd. Często zdarza się, że irytujący hałas pochodzi po prostu z łańcucha.

 2. Ustaw urządzenie na specjalnej macie pod trenażer. W ten sposób nie tylko ograniczysz wibracje, ale także zabezpieczysz podłogę przed uszkodzeniami.

 3. Sprawdź, czy kaseta jest dobrze przykręcona, a biegi odpowiednio wyregulowane. Montaż trenażera DD może początkowo sprawiać problemy ze względu na konieczność stosowania podkładek i adapterów do mniej popularnych standardów. Być może całość udało się zamocować, ale nie działa ona prawidłowo. Słabo dokręcona lub krzywo założona kaseta może bić na boki i hałasować podczas jazdy stacjonarnej. Warto to sprawdzić.

Trenażery na tylne koło

 1. Podłóż matę pod trenażer. Kontakt ogumienia z rolką powoduje wibracje, które bywają bardzo głośne. Im grubsza mata, tym lepsza ich amortyzacja, za co za tym idzie – cichsza jazda.

 2. Załóż specjalną oponę do trenażerów. Bieżnik zwykłego ogumienia generuje spory hałas, dlatego większość użytkowników sięga po modele typu slick i ze specjalnej mieszanki gumowej, ponieważ one działają dużo ciszej. Co więcej, nie zużywają rolki trenażera, a więc wystarczą na kilka sezonów bez konieczności wymiany lub regeneracji.

 3. Sprawdź stan koła. Wystarczy lekkie bicie tylnego koła, aby trenażer wydawał z siebie nieznośne dźwięki. W takiej sytuacji trzeba oczywiście oddać obręcz do centrowania.

 4. Skontroluj ciśnienie w oponie. Producenci opon do trenażerów podają maksymalne wartości, których warto się trzymać, aby jazda była cicha i bezpieczna.

 5. Dociśnij rolkę zgodnie z instrukcją producenta. Jeżeli będzie ona dociśnięta za słabo, to będzie się ślizgać. Natomiast jeśli dokręci się ją zbyt mocno, to opona zacznie pracować głośniej.

Ciche trenażery typu Direct Drive:

POLECAMY

Trenażer smart ELITE Turno Misuro B+ My E-Training
4,9

24 opinie

1 999  zł
Cena katalogowa: 2 699 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%
U Ciebie w poniedziałek!
Dostępny również stacjonarnie Znajdziesz w naszych salonach: Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa

POLECAMY

Nowość

Trenażer smart ELITE Turno Misuro B+ My E-Training + mata
2 049  zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!
Dostępny również stacjonarnie Znajdziesz w naszych salonach: Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie

POLECAMY

Trenażer interaktywny ELITE Suito-T
5,0

19 opinii

2 399  zł
Cena katalogowa: 3 149 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%
U Ciebie w poniedziałek!
Dostępny również stacjonarnie Znajdziesz w naszych salonach: Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa

POLECAMY

Trenażer interaktywny WAHOO KICKR Core
4,9

58 opinii

2 899  zł
Cena katalogowa: 3 799 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%
U Ciebie w poniedziałek!
Dostępny również stacjonarnie Znajdziesz w naszych salonach: Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa

POLECAMY

Trenażer interaktywny ELITE Suito-T + mata
5,0

3 opinie

2 499  zł
Dostawa GRATIS
Dostępny tylko
stacjonarnie w Warszawie
Znajdziesz w naszych salonach: Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie

POLECAMY

Trenażer interaktywny ELITE Direto XR-T + mata
5,0

1 opinia

2 999  zł
Dostawa GRATIS
Dostępny tylko
stacjonarnie w Warszawie
Znajdziesz w naszych salonach: Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie

WYPRZEDAŻ

Trenażer interaktywny OREKA O7
5,0

2 opinie

2 499  zł
-17% Najniższa cena: 2 999 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%
U Ciebie w poniedziałek!
Dostępny również stacjonarnie Znajdziesz w naszych salonach: Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie
Trenażer interaktywny ELITE Direto XR-T
5,0

24 opinie

2 799  zł
Cena katalogowa: 3 799 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%
U Ciebie w poniedziałek!
Dostępny również stacjonarnie Znajdziesz w naszych salonach: Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie
Trenażer smart WAHOO KICKR Smart Power Trainer V6
5,0

7 opinii

5 599  zł
Cena katalogowa: 5 999 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%
U Ciebie w poniedziałek!
Dostępny również stacjonarnie Znajdziesz w naszych salonach: Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie

Nowość

Trenażer WAHOO Kickr Move
5,0

1 opinia

7 399  zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!
Dostępny również stacjonarnie Znajdziesz w naszych salonach: Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa
Trenażer interaktywny TACX Flux 2 Smart T2980 Zestaw PROMO
5,0

1 opinia

3 499  zł
Dostawa GRATIS
Dostępny tylko
stacjonarnie we Wrocławiu
Znajdziesz w naszych salonach: Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa
Trenażer interaktywny TACX NEO 2T Smart Zestaw PROMO
5,0

1 opinia

5 699  zł
Dostawa GRATIS
Dostępny tylko
stacjonarnie we Wrocławiu
Znajdziesz w naszych salonach: Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa
Trenażer ELITE Justo
5,0

3 opinie

3 799  zł
Cena katalogowa: 4 699 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%
Wyślemy w 5-10 dni