Czeskie rowery elektryczne – Crussis, Superior i Rock Machine
26-04-2022Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Branża kolarska nad Wisłą stale się rozwija, oferując zarówno modele z klasycznym napędem, jak i nowoczesne e-biki. Ciekawy design, przystępna cena i funkcjonalne rozwiązania to kolejne powody, dla których polskie marki rowerowe od lat są bardzo popularne. Jak odnaleźć się wśród rodzimych producentów i wybrać model nie tylko patriotycznie, ale i z dużą korzyścią dla siebie? Odpowiadamy.
Kross, Romet, Oxfeld, Rondo, NS Bikes – długo by wymieniać polskie firmy rowerowe, a każda z nich ma do zaoferowania inne zalety. Najbardziej wszechstronne są z całą pewnością trzy pierwsze przedsiębiorstwa – zwłaszcza Kross i Romet, które cieszą się też największą rozpoznawalnością. Pozostałe firmy skupiają się bądź na rowerach terenowych, takich jak MTB czy gravele, bądź na modelach typowo miejskich.
9 polskich marek rowerowych wartych uwagi | ||
---|---|---|
Marka | Krótki opis | Przykładowe serie |
Wszechstronny producent z Przasnysza, który jako pierwszy masowo produkował karbonowe ramy nad Wisłą | Vento (szosowa), Esker (gravel), Evado (cross), Trans i Sentio (trekking), Hexagon, Lea i Level (MTB) | |
Sławna od ponad 70 lat marka z szerokim portfolio | Huragan (szosa), Aspre, Boreas, Finale i Nyk (gravel), Orkan (cross), Wagant i Gazela (trekking), Rambler, Jolene i Monsun (MTB), Pop Art (miasto), Wigry (składaki) | |
Młoda marka z różnorodnymi modelami atrakcyjnymi cenowo | GR (gravel), CR (cross), TR (trekking), XC (MTB), FLAG i Rizz (Dirt/Street), Urbo (składaki) | |
Innowacyjny producent skupiony na progresywnych gravelach | Ruut, MYLC i Mutt (gravel) | |
Kultowa marka specjalizująca się w rowerach MTB, dirtowych i gravelach ze sportową geometrią | Eccentric, Define i Synonym (MTB), Zircus, Movement i Metropolis (Dirt/Street), Rag (gravel) | |
Marka pod opieką NS Bikes z rowerami o nieco łagodniejszej geometrii | Kode, GRD, Flapjack (gravel), OMG, Prone (MTB) | |
Miejskie rowery stworzone dla kobiet | California, Retro, Jules, Black Panther, Nero, Cherry, Coco, Glamour (miasto) | |
Stylowe rowery miejskie i szosowe, także dla dzieci | Echo (szosa), Eve (miasto), Mia, Micky, Mini Molly (dziecięce) | |
Ekonomiczne rowery do miasta | Mosca, Amalfi (miasto) |
Chcesz dowiedzieć się, czym różni się klasyczny model od e-bike’a? Wszystkie ważne informacje znajdziesz w artykule: „Jak działa rower elektryczny?”
Zbigniew Sosnowski stworzył tę firmę w 1990 roku, a kolejne lata przyniosły szybki rozwój przedsiębiorstwa. Co ważne, w 2017 roku polska fabryka rowerów Krossa w okolicach Przasnysza zaczęła jako pierwsza nad Wisłą produkować ramy karbonowe na masową skalę. W tym samym momencie w sprzedaży pojawiły się też firmowe rowery elektryczne – polskiej produkcji modele z dopiskiem Boost w nazwie.
To wszystko sprawiło, że produkty marki Kross stały się cenione nie tylko w kraju, ale również w innych rejonach Europy. Nic dziwnego, że ambasadorami tak dynamicznie rozwijającego się producenta zechcieli być sławni kolarze i kolarki, między innymi Maja Włoszczowska oraz Ondrej Cink.
Polska firma Kross produkuje nie tylko rowery ze sztywnym tyłem, ale i fulle, w tym elektryczne modele Moon Boost do podjazdów i zjazdów w górach.
W ofercie firmy znajdziesz zarówno modele klasyczne, jak i elektryczne, przeznaczone do rekreacji lub do użytku typowo sportowego. Wśród wersji bez silnika popularne stały się górskie Hexagony i gravelowe Eskery dedykowane mężczyznom, a także modele MTB Lea przeznaczone dla kobiet. Kross dostarcza również produkty o bardziej wszechstronnym zastosowaniu, na przykład crossówki Evado. Są one idealne do poruszania się po miejskich ulicach i w sam raz na wycieczki po szutrach czy w lekkim terenie.
Pośród chętnie wybieranych e-bike’ów Krossa znajduje się natomiast cała seria Trans Hybrid. To uniwersalna propozycja, która zachwyca osoby poszukujące roweru turystycznego świetnie sprawdzającego się w różnorodnych warunkach. Elementami wspólnymi dla wszystkich elektryków Krossa są wydajne silniki, przede wszystkim Shimano STEPS, ale też innych marek.
Jeśli chcesz porównać dwie największe polskie marki, przeczytaj tekst: Kross czy Romet — co wybrać?
Marka Kross, podobnie jak Romet, ma bardzo szeroką ofertę: szosówki, gravele, MTB, modele trekkingowe, crossowe i nie tylko.
Firma Romet zaczynała w 1948 roku jako mały państwowy producent z Bydgoszczy, ale szybko nadano mu monopol na polskim rynku. Już wtedy, a więc w czasach głębokiego PRL-u, Polacy pokochali produkty Rometa. Zwłaszcza składane Wigry są uznawane za klasyczne polskie rowery z lat 80. – to niemal symbol epoki. W latach 90. doszło do prywatyzacji spółki, a następnie jej wyprowadzki z Kujaw i Pomorza w inne rejony Polski – do Wielkopolski i Podkarpacia.
Obecnie Romet jest największym producentem rowerów w Polsce i dostarcza zarówno trekkingi, jak i crossówki, MTB, gravele czy szosy. Na kultowych Gazelach i Wagantach Polacy jeżdżą na wyprawy turystyczne, z kolei karbonowy Jaguar 2 pozwala ścigać się ambitnym kolarzom. Stalowe modele Finale, a może aluminiowo-karbonowe Aspre i Boreasy? Romet pokazuje, że również gravelowcy mogą śmiało przebierać w różnych propozycjach, znajdując dla siebie odpowiednie rozwiązanie.
O tym, że marka idzie z duchem czasu, świadczą rowery elektryczne Romet. Najpierw powstał e-Rambler, a obecnie pojedziesz ze wsparciem silnika na crossówkach Orkan, trekkingach Wagant i nie tylko. W bogatej ofercie polskiej marki każdy miłośnik dwóch kółek znajdzie coś w swoim guście. Niejeden powspomina też przy okazji dawno minione czasy, gdy Romet był praktycznie jedynym wyborem w Polsce.
Wybieranie roweru może sprawić wiele trudności, ale specjalnie dla miłośników firmy z logo pegaza stworzyliśmy poradnik: Jak dobrać rozmiar ramy w rowerach Romet.
Do grona firm znad Wisły od niedawna należy również Oxfeld. To polska marka rowerów¸ która powstała w 2022 roku, ale już jest doceniona ze względu na udane projekty wielu modeli. Wszystkie proponowane rozwiązania wyróżnia produkcja w systemie gniazdowym, oznaczającym powierzenie składania jednego roweru jednej osobie. Gwarantuje to, że proces tworzenia każdej sztuki będzie całościowo dopracowany, bo odpowiedzialność za dany egzemplarz ciąży na określonym specjaliście.
Młoda marka Oxfeld również udowodniła, że potrafi zadbać o detale. Na zdjęciu gravel GR-2 o bikepackingowym charakterze. Idealny na początek przygody z szutrami!
Na rynku łatwo można znaleźć między innymi polski rower do dirtu. Mowa o rozchwytywanym modelu Oxfeld Flag 2, który wyposażono w hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano i solidne amortyzatory RST o skoku 100 mm. Innym modelem do zabawy na hopach jest Oxfeld Brat – to nieco tańszy wybór.
W swojej gamie produktów Oxfeld ma jednak o wiele więcej: sprzęt dla miłośników jazdy crossowej (CR), trekkingowej (TR), MTB (XC), a nawet składaki Urbo. Jeśli interesuje Cię bikepacking i jazda na szutrach, popatrz na model GR-2 – sprawdzi się zwłaszcza na początku przygody z gravelami.
Jeśli zastanawiasz się nad kupnem ekonomicznego modelu do jazdy na leśnych, pagórkowatych ścieżkach, koniecznie sprawdź test roweru MTB Oxfeld XC-6.
Polskie rowery marki Rondo istnieją na rynku od dość niedawna, ale już zdobyły renomę w całej Europie. Producent wchodzi w skład spółki 7anna należącej do Szymona Kobylińskiego, która w swoim portfolio posiada także NS Bikes, Creme i Octane One.
Rondo słynie głównie z graveli, które zachwycają ciekawym designem i szeroką gamą kolorów zadających rowerom szyku. Praktycznie wszystkie modele są wyposażone w widelec TwinTip umożliwiający zmianę geometrii specjalnie do jazdy wyścigowej lub endurance. Z aluminium i karbonu powstają serie Ruut i MYLC, a ze stali linia Mutt. Warto dodać, że od 2022 marka współpracuje z Mają Włoszczowską oraz Tomkiem Marczyńskim.
Polskie rowery NS Bikes są w wielu kręgach kultowe. Wszystko dzięki nowatorskim rozwiązaniom i wyjątkowej estetyce, a także zrozumieniu potrzeb osób, które lubią teren, ale przede wszystkim uwielbiają zabawę na dwóch kółkach.
NS Bikes to należąca do 7anna polska marka rowerowa specjalizująca się w modelach dedykowanych wymagającej jeździe terenowej, nierzadko też służących do zabawy na ścieżkach i hopach. Wiele rowerów opatrzonych tym logo wymyślił pasjonat freestyle’u, Szymon Godziek zwany „Szamanem”. Jego wytwory można było zobaczyć między innymi na jedynym polskim przystanku Pucharu Świata Frestyle’u MTB, czyli Red Bull Roof Ride. Mistrz drugiej edycji tego wyścigu, brat Szymona Godźka, jechał właśnie na jednym z modeli NS Bikes.
Projektanci omawianej marki stworzyli też godne uwagi modele elektryczne z ciekawą geometrią i zawieszeniem. Skupiono się głównie na modelach enduro i trail, których silniki pozwalają na efektywne pokonywanie wzniesień. Propozycje tej polskiej marki wyróżniają się oryginalną konstrukcją ram oraz dużą wytrzymałością podzespołów, więc są świetnymi kompanami do wypraw terenowych.
Wspierana przez wyżej opisaną firmę NS Bikes marka Octane One to również solidne rowery terenowe – przede wszystkim gravele i MTB. Producent nie jest może tak progresywny jak jego patron, ale zaskoczy za to przystępną ceną oraz łagodniejszą geometrią. Ta spodoba się osobom szukającym wygody na szutrach, których wcale mało nie jest.
Oferta Octane One obejmuje modele o stonowanych kolorach i dopracowanym zdobieniu każdego roweru. Polska firma rowerowa podkreśla również, że ważną są dla niej testy jakości i perfekcjonizm, dlatego modele są projektowane przez miłośników kolarstwa terenowego.
Octane One to marka skupiona w dużej mierze na gravelach o minimalistycznej konstrukcji oraz dość łagodnej geometrii.
Kolejna marka związana ze spółką 7anna nosi nazwę Creme. Powinny się z nią zapoznać osoby zainteresowanie jazdą rekreacyjną po najbliższej okolicy, a zwłaszcza w mieście. Firma dostarcza wygodne i pięknie prezentujące się dwa kółka dla całej rodziny, w tym całą masę modeli dla najmłodszych. Dwukołowe projekty Creme’a można kupić w różnych częściach świata. Na szczególną uwagę zasługują e-biki rozbudowane o miejsce do przewożenia bagaży i siodełko dla drugiej osoby.
Polska marka czerpie inspirację z kultury amerykańskiej. Twórcy Embassy bezpowrotnie zakochali się w miejskich cruiserach, popularnych w Stanach Zjednoczonych. Aby całkowicie oddać się pasji, w 2005 roku sami zaczęli projektować modele, i to w samym sercu słonecznej Kalifornii. Później wystarczyło przenieść produkcję do ziemi ojczystej, aby dostarczać na rynek polskie rowery miejskie o pięknym pastelowym wykończeniu.
Rowery Embassy wyróżnia niezwykła dbałość o komponenty dobrej jakości i każdy detal designu. Cruisery i inne modele miejskie prezentują się wyjątkowo pięknie dzięki swoim owalnym liniom oraz bogatym kolorom. Wygodne modele, takie jak Cherry Deluxe, Salvia czy California, mają amortyzowane siodła i balonowe opony tłumiące wstrząsy podczas podróżowania po nierównościach. Ponadto obniżona rama w rowerach damskich umożliwia jazdę w każdym stroju, nawet w długiej spódnicy.
Poprzez swoją ofertę marka zapewnia klientom maksymalną elegancję i wygodę w czasie pedałowania. Są to produkty nietuzinkowe, w sam raz dla osób poszukujących rozwiązań premium. Z modeli dostarczanych przez firmę Embassy skorzystały nawet gwiazdy, takie jak Katarzyna Zielińska, Ofelia, Małgorzata Rozenek-Majdan oraz Julia Wieniawa.
Zespół Embassy podkreśla, że chociaż czerpie inspiracje zza granicy, to wszystkie modele projektuje i wytwarza na terenie Polski. Jest to nic innego jak fuzja światowego myślenia i rodzimej jakości.
Polska firma rowerowa Unity przedstawia propozycje skierowane przede wszystkim do kobiet. Idealnie sprawdzają się podczas jazdy rekreacyjnej. Relatywnie niska cena modeli Unity idzie w parze z przyzwoitymi komponentami oraz atrakcyjnym designem. Rowery te zainteresują osoby, które na co dzień poruszają się po mieście, a najbardziej cenią sobie wygodę.
Wybierając rowery Unity, panie mogą spodziewać się nie tylko pięknych ram miejskich, ale też solidnych przerzutek i skutecznej amortyzacji. Kupno modeli typu Unity Mosca czy Amalfi pozwala na swobodne przemierzanie nawet najbardziej dziurawych uliczek, a przy tym zapewnia klasę oraz szyk.
Wyżej wymienione firmy są najbardziej znaczące, jednak istnieją jeszcze inne przedsiębiorstwa produkujące rowery. Polskie marki rowerowe takie jak Accent, EcoBike, Urvis czy Tabou tworzą wyjątkowe produkty, którym także warto się przyjrzeć.
Kolejną polską spółką wartą poznania jest gliwicki Accent, założony przez miłośników kolarstwa. Choć na początku marka zaczynała jako maleńka lokalna firma, to dzisiaj należy do dużej grupy Velo, cenionej wśród kolarzy.
Wśród projektów Accenta można znaleźć prawie wszystkie rodzaje rowerów i to w rozsądnej cenie. W ostatnich latach do ofert włączono również wersje elektryczne, stworzone specjalnie do MTB czy też jazdy po gravelu. Na uwagę zasługują także modele dziecięce, które ozdobiono oryginalnymi wzorami o bujnych kolorach. Jednym z nich jest rower dziecięcy Shark stylizowany na rekina.
Firma jest nie tylko polskim producentem rowerów – większy rozgłos zyskała dzięki swojej szerokiej ofercie części. Rowerzyści kojarzą przede wszystkim karbonowe sztyce czy ramy przełajowe Accent CX-One o wyrazistych kolorach. Komponenty marki projektowane są na terenie kraju, ale też w Chinach i Tajlandii pod regularnym nadzorem delegacji z Polski.
EcoBike to jedna z pierwszych marek nad Wisłą, która stworzyła wspomagany silnikiem rower. Polskiego producenta rowerów elektrycznych z całą pewnością można więc uznać za krajowego pioniera w dziedzinie modeli ze wsparciem na baterię – od chwili powstania firma zajmuje się wyłącznie nimi. W portfolio marki znajdziesz między innymi rekreacyjne modele miejskie, trekkingowe czy MTB, ale także e-składaki czy duże rowerowe SUV-y.
Jeśli już mowa o e-bike’ach, to firma Urvis produkuje polskie rowery elektryczne typu cargo. Elektryki z bagażnikiem przed kierownicą przydadzą się do przewożenia dużej ilości towarów. Dodatkowo model Family pozwoli wygodnie jechać nie tylko rodzicowi na siodełku, ale i dwóm dzieciom z przodu e-bike’a. Produkty Urvisa podobają się między innymi przedsiębiorcom, którzy szukają mocnych jednośladów do ekologicznego transportu rozmaitych ładunków.
Nie można zapomnieć o Tabou, kolejnym z cenionych polskich producentów rowerów. W Polsce projektowane modele Blade (MTB) czy Gravo (gravel) spodobają się tym, którzy szukają dobrego aluminiowego roweru o stonowanej kolorystyce. Tabou zaczęło swoją przygodę w małym garażu, a dziś rozprowadza swoje produkty po wielu miastach Polski. W ofercie marki występują wszelkiego rodzaju rowery, których różnorodność niełatwo opisać nawet w kilku zdaniach.
Gravele z serii Kross Esker są bardzo popularne nad Wisłą. Firma zadbała o dużo miejsc montażowych i detale w postaci zdobień nawiązujących do eksploracyjnego charakteru roweru.