Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rower tandem – co to takiego?

Data aktualizacji: 04-05-2020

Zapewne dla większości osób tandem jest zaledwie ciekawostką, stawianą gdzieś obok monocykla jako pojazd nieco cyrkowy. Ponadto niektórzy czytelnicy mogą kojarzyć go jeszcze z przedwojennych filmów, gdy te jednoślady były znacznie popularniejsze. Okazuje się jednak, że wiele osób pokochało tę nietypową konstrukcję, warto więc się jej nieco bliżej przyjrzeć.

rower tandem na łąceWycieczka tandemowa z bliską osobą to dobry pomysł na spędzenie weekendu. 

Co to jest tandem?

Tandem to rower umożliwiający jazdę minimum dwóm osobom jednocześnie, siedzą one jedna za drugą. Podobnie jak standardowy jednoślad posiada on tylko dwa koła oraz jedną ramę, w tym wypadku odpowiednio wydłużoną. Odróżnia go zdublowana kierownica, siodełko oraz dwie pary pedałów. Pojazdem kieruje osoba siedząca z przodu, podczas gdy zajmująca miejsce za nią jedynie pedałuje.

Pomysł na rowery tandemowe pojawił się po raz pierwszy w latach 80. XIX wieku. Cieszyły się one znacznie większa popularnością niż obecnie, aż do II Wojny Światowej. Po tym konflikcie niemal całkowicie zniknęły z powszechnego użytku. Przypomniano sobie o tandemach dopiero pod koniec lat 60. XX wieku, kiedy to francuskie i brytyjskie firmy zaczęły wprowadzać na rynek nowe ich modele. Jednoślady zostały znacznie ulepszone i unowocześnione względem swoich dawnych pierwowzorów. Obecnie można zakupić tandemy specjalistyczne, nadające się np. do jazdy górskiej.

Tandem elektryczny? Jak najbardziej!

Zainteresowani bez problemu nabędą rowery tandemowe wspomagane silnikiem elektrycznym. To dobre rozwiązanie dla osób starszych oraz schorowanych, które chcą mieć pewność, że dojadą spokojnie do celu.

Silniczek przydaje się również podczas pokonywania stromych podjazdów, gdyż na tandemie wymaga to sporego wysiłku, większego niż przy korzystaniu z roweru jednoosobowego.

oparte tandemy o ścianęWspółczesne tandemy mogą być przystosowane do jazdy w różnych warunkach.

Wady i zalety roweru na dwie osoby

Tandem nigdy nie rozpowszechnił się na taką skalę jak standardowy rower, gdyż jest on konstrukcją specyficzną, nie przypasuje każdemu. Jednakże, nie jest również zaledwie ciekawostką o zerowej użyteczności. Jakie są plusy i minusy rowerów tandemowych?

Wady

Zacznijmy od wad. Nie ma się co oszukiwać, tandem to nie jest pojazd uniwersalny. Nawet jeśli zdecydujemy się na wariant specjalistyczny, przystosowany np. do jazdy w terenie, ze względu na gabaryty nie będzie należał do najlżejszych i najzwinniejszy. Ponadto jazda na nim w pojedynkę potrafi być bardzo męcząca, więc jeśli nie ma się pewności, że zawsze będziemy mieli towarzysza do wyprawy, konieczne jest posiadania również standardowego jednośladu. To z kolei sprawia, że trzymamy kolejny rower w domu czy piwnicy i zagracamy sobie przestrzeń. A tandem mało miejsca nie zajmuje. Odstraszać może również cena. Tego typu rower to droga rozrywka. Tańsze jest zakupienie dwóch zwykłych modeli niż tandemu.

Wiele osób zwraca również uwagę, że rowerzysta zajmujący miejsce z tyłu widzi przede wszystkim plecy tego, który kieruje. Nie da się ukryć, że ma on ograniczoną widoczność, ale współczesne modele pozostawiają jednak wystarczająco dużo przestrzeni, by można było się rozejrzeć i nie siedzieć tak blisko, by kierujący czuł oddech towarzysza na plecach.

Zalety

Z kolei najważniejszym plusem tandemu jest możliwość spędzania czasu wspólnie z drugą osobą. Zapewnia znacznie bliższy, dosłownie i metaforycznie, kontakt niż gdyby wybrać się na wspólną przejażdżkę dwoma osobnymi jednośladami. Uczy współpracy i pokazuje jak zgrane są dwie osoby, prawdopodobnie dlatego wybierany jest głównie przez pary, a także wykorzystywany do sesji ślubnych.

Ponadto nie chodzi tylko o ideał współdzielenia trudów podróży (także przez życie). Tandem sprawdza się w szczególności, jeśli chce się z kimś jeździć, ale dysponuje się różną kondycją. W normalnej sytuacji, ktoś musiały celowo zwalniać. Dzieląc pojazd ma się pewność, że przemieszczać będzie się w wyśrodkowanym tempem. A gdy jeden z rowerzystów się zmęczy, może pozwolić sobie na lekki odpoczynek. W pewnym sensie tandemem jedzie się więc nieco łatwiej. Na prostej drodze można też osiągnąć większą prędkość, którą też łatwiej utrzymać.

ojciec z dzieckiem na tandemieTandem może być dobrym wyborem dla rodzica jeżdżącego z dzieckiem.

Rower tandem – tylko dla par?

Rower tandemowy okazuje się więc pojazdem bardzo romantycznym, lecz nie znaczy to, że jest tylko i wyłącznie dla par. Przede wszystkim nie musi być nawet tylko na dwie osoby. Znane są warianty na trzy, cztery i więcej! Można więc poruszać się przy pomocy tego roweru całą rodziną. Niestety obecnie dłuższe wersje są bardzo ciężkie do kupienia, chyba że na specjalnie zamówienie.

Istnieją także tandemy dopasowane do jazdy z dzieckiem z tyłu. Posiadają one nieco odmienną budowę i mogą być ciekawym rozwiązaniem dla osób chcących zabierać swoją pociechę na wycieczki rowerowe, tak by było one aktywnym ich uczestnikiem, a jednocześnie pozostawało bezpieczne pod kontrolą rodzica.

Tandemy są jednak bardzo przydatne, nie tylko w celu wzmacniania więzi międzyludzkich. Mało kto wie, że mogą one stanowić element aktywności fizycznej osób niepełnosprawnych oraz niewidomych lub niedowidzących. Podczas gdy w normalnych warunkach, z różnych powodów, nie mieliby oni możliwości korzystać z przyjemności jaką jazda na rowerze, dzięki tandemom mogą sobie na to pozwolić. Przewodnik zajmuje miejsce z przodu, dzięki czemu osoba niepełnosprawna nie musi martwić się kierowaniem, a jednocześnie ma możliwość przejechać się na rowerze.

Organizowane są nawet różnego rodzaju zawody i wycieczki w takiej formule. W Polsce powstała nawet Fundacja „Niewidomi na tandemach”, która promuje tę aktywność wśród osób z problemami ze wzrokiem i poszukuje wolontariuszy zainteresowanych przejażdżkami z niedowidzącymi.

Ciekawostka:

Kolarstwo tandemowe jest również jedna z dyscyplin na igrzyskach paraolimpijskich. Ponadto w latach 1908-1972 (z przerwą w 1912 r.) było również obecne na głównych igrzyskach olimpijskich, jako jedna z konkurencji kolarstwa torowego mężczyzn.

Na co zwrócić uwagę wybierając tandem?

Jeśli kogoś zainteresowały tandemy, najrozsądniej jest najpierw skorzystać w wypożyczalni i spróbować swoich sił na tego typu rowerze, gdyż chwilę zajmuje przyzwyczajenie się do jego specyfiki i lepiej sprawdzić, czy w ogóle odpowiada ona naszym oczekiwaniom.

Kiedy już jest się w stu procentach zdecydowanym warto podczas wyboru modelu zwrócić uwagę na ramę. Powinna być wytrzymała i elastyczna, nie można zapominać, że musi ona utrzymywać dwie osoby. Najlepiej również, by jej wielkość była dopasowana do użytkowników, którzy będą korzystać z roweru.

Dodatek, który w opinii niemal wszystkich rowerzystów mających doświadczenie w jeździe na tandemie jest absolutnie konieczny to lusterka. Najlepiej również dla osoby siedzącej z tyłu. Ze względu na specyfikę konstrukcji, przede wszystkim długość jednośladu, obserwacja drogi bez nich jest znacznie utrudniona, a przez to jazda staje się bardzo niebezpieczna.

Można również zastanowić się nad zainwestowaniem w trzeci, dodatkowy hamulec pozwalający na skrócenie drogi hamowania tandemu.