Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rowery dla niepełnosprawnych

Data aktualizacji: 12-02-2020

Osoby z niepełnosprawnościami coraz częściej przesiadają się na rower rehabilitacyjny. Jaki wybrać i jak uzyskać dofinansowanie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Choć na pierwszy rzut oka wydawać się to może niemożliwe, w rzeczywistości coraz więcej osób niepełnosprawnych decyduje się na jazdę rowerem rehabilitacyjnym. Dla tych, którzy jeszcze zastanawiają się czy mimo swoich schorzeń warto uprawiać aktywność fizyczną, odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak! Jazda na rowerze ma dobroczynny wpływ na nasz układ ruchu i układ krążenia. Nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również aktywizuje stawy.

osoby niepełnosprawne na rowerach trójkołowychOsoby niepełnosprawne nie rezygnują z aktywności fizycznej.

Dla kogo rower rehabilitacyjny?

Rower rehabilitacyjny, jak zapewniają producenci, będzie idealną opcją dla osób z zespołem Downa, cierpiących na zaburzenia równowagi, niedowidzących, jak i niesłyszących, z porażeniem mózgowym oraz dysfunkcją mięśni. To także świetne rozwiązanie dla tych, którzy są w znaczącym stopniu otyli, mają problem z poruszaniem rękami, nogami czy posiadają protezy. Choć ciężko w to uwierzyć, osoby, które nie posiadają kończyn również mogą czerpać radość z jazdy na rowerze rehabilitacyjnym.

Niestety nie każda osoba z niepełnosprawnościami może korzystać z tego typu modelu. Dla kogo ta forma aktywności fizycznej będzie nieodpowiednia? Przede wszystkim dla tych, którzy chorują na niewydolność układu krążenia oraz posiadają w zaawansowanym stopniu miażdżycę kończyn. Warto pamiętać, że w przypadku wątpliwości, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, należy skonsultować się z lekarzem.

Nie tylko niepełnosprawni mogą poruszać się takim rowerem. Opcja ta świetnie sprawdzi się jako forma rehabilitacji u tych pacjentów, którzy nabawili się różnego rodzaju urazów czy niedawno przeszli zawał bądź udar. Zakładając, że mamy zielone światło, warto dowiedzieć się jaki model roweru wybrać i w jaki sposób uzyskać dofinansowanie.

Korzyści z jazdy rowerem rehabilitacyjnym

Wciąż wiele osób niepełnosprawnych uważa, że jakakolwiek forma aktywności fizycznej po prostu nie jest dla nich. Ci, którzy nie posiadają przeciwwskazań, często rezygnują z regularnego poruszania się, a szkoda. Jazda na rowerze wielu z nich daje ogromną radość i satysfakcję z pokonywania coraz to dłuższych tras. Osoby ograniczone ruchowo mają możliwość przemieszczania się na odległości, które dotąd były poza zasięgiem. Wygodną jazdę umożliwi odpowiedni typ roweru, który powinien być dopasowany indywidualnie do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Rodzaje rowerów dla osób niepełnosprawnych

Wśród rodzajów rowerów dla osób z niepełnosprawnościami wyróżnić można:

Rower trójkołowy – to model idealny nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Coraz częściej decydują się na niego również osoby starsze, z zachwianiami równowagi, urazami kręgosłupa czy mających problem z poruszaniem się. Dla nich to doskonała forma ćwiczeń umożliwiająca zachowanie sprawności ruchowej jak najdłużej. Trójkołowiec posiada przednie koło z kierownicą, a także dwa tylne ustawione w dwuśladzie.

niepełnosprawny mężczyzna na rowerze trójkołowymNa rowerach trójkołowych można brać udział w paraolimpiadach.

Jazda tego typu rowerem jest możliwa dzięki sile mięśni. W asortymencie dostępna jest wersja jednobiegowa i wielobiegowa. Dla osób, które są słabsze i nie czują się na siłach, by wybrać się na dłuższy dystans, stworzono rower trójkołowy elektryczny. Wspomagany jest on dzięki baterii, która jest demontowana.

Jazda na trójkołowcu wymaga wcześniejszego przygotowania. Dlaczego? Środek ciężkości rozłożony jest inaczej niż w standardowym jednośladzie. W rowerach tego typu nie trzeba pochylać się na zakrętach, by zmienić kierunek jazdy, wystarczy skręcić kierownicą. Niestety rower trójkołowy posiada dwie zasadnicze wady, mianowicie waga – co najmniej 20 kg oraz wielkość, która znacznie utrudnia przenoszenie oraz przechowywanie ze względu na spore rozmiary.

Rower trójkołowy występuje także w wersji dla dzieci z zachwianym poczuciem równowagi oraz tych, u których zdiagnozowano porażenie mózgowe.

Handbike – czyli rower napędzany siłą mięśni rąk, zazwyczaj występuje w wersji trójkołowej. Przeznaczony jest do jazdy osób z niemal każdym rodzajem niepełnosprawności. Jego konstrukcja sprawia, że osoby z porażaniem mózgowym, zaburzeniami równowagi, dystrofią mózgową, a także uszkodzonym układem ruchu, czy kręgosłupem, są w stanie swobodnie się na nim poruszać. Do wyboru są trzy warianty: na leżąco, gdzie osoba niepełnosprawna jest w stanie poruszać się nawet z prędkością ponad 40 km/h. Pozycja klęcząca z kolei pozwala łatwiej wjechać pod górę. Siedzącą wykorzystuje się głównie w rowerach służących do rehabilitacji i rekreacji.

mężczyzna na rowerze typu handbikeHandbike napędzany jest siłą mięśni rąk.

Jeśli spojrzeć na budowę handbike’a to z przodu mamy koło z napędem. Z kolei z tyłu znajdują się kolejne dwa, które zapewniają stabilne podparcie. Można spotkać się również z odwrotną budową, mianowicie z dwoma kołami z przodu oraz jednym z tyłu. Handbike, tak jak pozostałe rowery rehabilitacyjne powinien być spersonalizowany do indywidualnych potrzeb. Wygodę podczas jazdy gwarantuje możliwość regulowania długości siedziska, kąta oparcia, a także właściwie zaprojektowane podnóżki. Komfort podczas jazdy zapewni także pokrycie siedziska. Tutaj najlepiej wybrać oddychającą siatkową tapicerkę lub odpowiednio dobrać miękkie elementy stabilizujące.

Warto nabyć handbike z osłoną łańcucha, solidnym hamulcem i flagą bezpieczeństwa, które są obowiązkowe, by poruszająca się nim osoba była dobrze widoczna dla innych użytkowników ruchu.

Dofinansowanie rowerów dla osób niepełnosprawnych

Jak łatwo się domyślić ceny rowerów dla niepełnosprawnych nie są małe, a to wszystko za sprawą indywidualnego dostosowania go do potrzeb danej osoby. Niestety dofinansowanie ogranicza się tylko do listy refundowanych produktów. Gdzie szukać wsparcia finansowego? Warto udać się w celu uzyskania możliwości refundacji do okolicznego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pomocny może okazać się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

znak poziomy osoby niepełnosprawnejOsoby z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o dofinansowanie na rower rehabilitacyjny.

Rowery trójkołowe w Polsce

Można śmiało stwierdzić, że na polskim rynku nie brakuje rowerów rehabilitacyjnych. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Dla przykładu marka Draisin z Chorzowa produkuje jednoślady dla dzieci i dorosłych z różnymi schorzeniami. Do wyboru są zarówno dwu-, jak i trzykołowce, a także tandemy – rowery do jazdy w parach. Marka Jasid, której salon firmowy znajduje się w Lublinie, specjalizuje się w sprzedaży właśnie jednośladów dla par. Do wyboru jest spora gama modeli w różnych cenach. Z kolei firma Coop w swojej ofercie posiada pokaźną ofertę trójkołowców, tandemów oraz rowerów eklektrycznych. Producent z Poznania oferuje także dodatki, które pomogą dostosować pojazd do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Niewątpliwie rowery rehabilitacyjne zmieniły podejście osób niepełnosprawnych do aktywności fizycznej. Pozwoliły zlikwidować bariery przede wszystkim społeczne. Podniosły komfort życia i dały radość z pokonywania coraz to dłuższych tras. Osoby z upośledzeniami mogą brać udział w paraolimpiadach, spełniać się i odnosić sukcesy. Świetnym przykładem jest niewątpliwie Jarosław Rola – niepełnosprawny sportowiec, który zdobył Śnieżkę i Kilimandżaro na stworzonym przez siebie handbike’u. Jak widać nie ma rzeczy niemożliwych, a osoby niepełnosprawne udowadniają to każdego dnia.