Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rowerki dla dzieci – 2, 3 i 4 kołowe

Data aktualizacji: 04-04-2019

W życiu każdego rodzica następuje moment, kiedy dziecko jest już zbyt ruchliwe na podróżowanie w wózku – nabywa ciekawości do świata i wszędzie go pełno. Staje się wtedy jasne, że czas zaopatrzyć się w rowerek dla dziecka. Modele dostępne na rynku występują w wielu różnorodnych formach – mają po 2, 3 lub 4 kółka. Znajdziemy też wersje z pedałami lub bez. Podpowiadamy, co wybrać, aby dziecko w danym wieku najchętniej uczyło się jeździć na rowerze.

Rowerki dla dzieci – od jakiego wieku?

Naukę jazdy na rowerze, a dokładniej pierwsze próby oswajania z nim, można zacząć już w momencie, gdy dziecko samo swobodnie chodzi – w okolicach pierwszego roku życia. Na rynku dostępne są specjalnie zaprojektowane rowerki pchacze, stworzone specjalnie dla maluchów. To najczęściej bogato wyposażone modele trójkołowe z pedałami i możliwością późniejszego odłączenia akcesoriów, tak aby dziecko mogło z czasem poruszać się samodzielnie. Na rynku dostępne są też modele na czterech kołach, równie stabilne. Jadąc na nich, dzieci odpychają się nóżkami od ziemi. Rowerki biegowe dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat są bardzo popularne – ich zalety opisaliśmy szerzej w dalszej części artykułu. Maluchy starsze niż 4 lata są gotowe do nauki jazdy na rowerkach z pedałami, hamulcami oraz większymi kołami – czasem są one także wyposażone w odkręcane kółka boczne.

dzieci siedzące na murku w kaskach z roweramiRowerki dla dzieci występują w różnych formach – są trzykołowe, dwukołowe lub czterokołowe.

Z wiekiem pociechy powinny przesiąść się na rowerki dziecięce z większymi kołami, przerzutkami oraz ramą o geometrii zbliżonej do „dorosłych” modeli. Dobiera się je do wzrostu brzdąca – należy zwracać uwagę przede wszystkim na wielkość ramy oraz wysokość siodełka, a nie na dedykowany wiek podawany przez producenta. Odpowiedni dobór parametrów pełni kluczową rolę w przyjemnym procesie nauki jazdy na rowerze – za duży lub zbyt mały rower zniechęci każdego.

Rower dla dziewczynki

Rowerki dziecięce dla dziewczynek wybieramy podobnie, jak modele dla chłopca. Ważny jest wzrost oraz możliwość regulacji siodełka, co pozwoli na użytkowanie pojazdu przez kilka sezonów. Modele przeznaczone dla najmłodszych często mają taką samą konstrukcję i różnią się jedynie kolorystyką. Na ogół są to uniwersalne rowerki dziecięce, które nadają się dla chłopców i dziewczynek. Dopiero w rowerach dla „starszaków” zaczyna być widoczne mocniejsze rozróżnienie na płeć.

Zmianie ulega geometria ramy – rower dla dziewczynki posiada specyficznie profilowaną górną rurę ramy, co pozwala wygodniej wsiadać i zsiadać z jednośladu. Nie inaczej jest w przypadku roweru na 20-calowych kołach – rower Kross Lea Jr 1.0 z rocznika 2019 charakteryzuje budowa skierowana dla nieco starszych dziewczynek. Za pomocą uroczych dzwonków, lampek i koszyczków na kierownicę można w ciekawy sposób rozbudować taki rowerek.

dziewczynka na rowerze w kasku w lesieWygodny rower dla dziewczynki pozwoli szybko rozwijać kolarską pasję i przyjemnie spędzać czas.

Warto pytać dziecka o to, co mu się podoba – niech ono decyduje o swoich przedmiotach codziennego użytku. Kształtuje to gust pociechy, a także rozwija samodzielność i decyzyjność, co przyda się w przyszłości.

Rowerek trójkołowy dla dziecka

Rowerek trójkołowy świetnie sprawdza się w przypadku dzieci najmłodszych, które chcą poznawać świat na własną rękę, ale nadal pozostając pod czujnym okiem rodzica. Takie rowerki trzykołowe posiadają stabilną konstrukcję, która pozwala dziecku szlifować koordynacje ruchową, bez ciągłej konieczności łapania równowagi, dzięki czemu ryzyko wywrotki jest znikome. Jest to doskonały sposób na bezpieczne i stopniowe zaznajamianie się dziecka ze specyfiką pojazdu, który ma siodełko, koła, ramę i kierownicę. Standardowo rowerek dziecięcy trójkołowy posiada pedały umieszczone na przednim kole, co pozwala najmłodszemu wygodnie napędzać pojazd. Początkowo może odpychać się stopami od podłoża, z czasem nabierze wprawy i sił by pedałować. Możliwość sterowania kierunkiem jazdy z pewnością uprzyjemni dziecku niejeden spacer i przyniesie mnóstwo frajdy. Ciekawym modelem jest rowerek biegowy trzykołowy Puky Pukymoto, który nie ma pedałów i umożliwia wygodne odpychanie się od ziemi, przy zachowaniu stabilności charakterystycznej dla modeli na 3 kołach.

Rowerek dla dwulatka

Jaki rowerek dla dwulatka wybrać? Zależy to głównie od samego dziecka, jego umiejętności oraz rozwoju psychofizycznego. Często dla malucha najlepszym wyborem może być rowerek biegowy Puky LR M, który podbił serca rodziców na całym świecie. Jego popularność wynika najprawdopodobniej z faktu, że rozwija dziecko wielotorowo – uczy koordynacji ruchów, równowagi i balansowania ciałem, a ponadto rozwija w dziecku samodzielność i radość z poruszania się o własnych siłach. Jest to idealny rowerek dla 2 latka, który w procesie nauki wykorzystuje naturalne instynkty i porusza się bez pomocy rodziców. Niezwykle dobrze wpływa to na szybkość przyswajanej wiedzy.

Rowerki dla dzieci bez pedałów są łatwe w obsłudze, a brak dodatkowego osprzętu to ich główna zaleta. Prosta konstrukcja pozwala skupić się na łapaniu równowagi i koordynacji ruchów całego ciała. Rowerki biegowe są znacznie lżejsze niż odpowiedniki z kółkami bocznymi i pedałami, co jest niezwykle ważne w przypadku małych dzieci – ciężki pojazd mógłby zniechęcić młodego adepta do zabawy. Taki rowerek dziecięcy bez pedałów należy dobierać pod wzrost pociechy, gdyż dziecko powinno móc swobodnie postawić całą stopę na ziemi. Dzięki temu w każdej sytuacji może się podeprzeć, a to dodaje pewności siebie, która jest niezbędna podczas jazdy rowerkiem. Z początku dziecko może chodzić z rowerkiem między nogami – to normalne, oswaja się z nowym pojazdem. Z czasem coraz śmielej będzie wspinać się na siodełko, by odpychać nogami od ziemi i balansować ciałem na zakrętach.

dziecko stojące na siodełku rowerkaRowerki dziecięce mogą mieć odczepiane kółka, dzięki czemu są odpowiednie dla najmłodszych, jak i nieco starszych pociech.

Średnio po dwóch sezonach dziecko jest już na tyle wprawione, że można śmiało przesadzić je na większy rowerek z pedałami i 14-calowymi kołami. Czy kupować wersję z kółkami bocznymi czy bez? To kwestia do indywidualnego rozpatrzenia – rowerek Kross Racer 4.0 2019 posiada możliwość ich odkręcenia. Dzięki temu rodzic może zdecydować o pozostawieniu kółek pomocniczych lub odłożeniu ich na bok, tak aby pociecha uczyła się jeździć na dwukołowym rowerze.

Wybierając rowerek dla dwulatka należy zwrócić uwagę na kilka innych aspektów, poza sama masą. Ważna jest możliwość regulowania siodełka, dzięki czemu pojazd będzie rósł wraz z dzieckiem. Dobrze, jeśli widelec posiada ogranicznik zapobiegający gwałtownym skrętom koła, co pozwoli uniknąć wyjątkowo bolesnych wywrotek. Jeśli chodzi o materiał zastosowany do wykonania ramy to już kwestia estetyki. Zasada „im mniej, tym lepiej” powinna przyświeć każdemu rodzicowi – niewielka ilość wystających elementów oznacza minimum potencjalnych zagrożeń dla dziecka.

Rowerek pchacz – co to takiego?

Na rynku dostępne są modele dostosowane nawet dla rocznych dzieci i są to często trójkołowe rowerki w wersji 4w1. Maja one zazwyczaj bogate wyposażenie dodatkowe, które można demontować, kiedy dziecko podrośnie. Takie rowerki, popularnie nazywane „pchaczami”, mogą spokojnie pełnić funkcję wózka spacerowego, gdyż często posiadają podnóżki, regulowane siedzenia-foteliki, barierki zabezpieczające przed wypadnięciem oraz daszki przeciwsłoneczne. Jednak ich główną cechą wyróżniającą jest drążek lub rączka, co pozwala pchać taki rowerek dla roczniaka przed sobą. Jest to ciekawy sposób na wspólny spacer, podczas którego dziecko oswaja się z odmiennym sposobem siedzenia, działaniem pedałów oraz trzymaniem rączek na kierownicy. Kiedy dziecko podrośnie będzie gotowe, aby jechać samodzielnie i szlifować zmysł równowagi na trójkołowcu.

Który rower na czterech kołach będzie najlepszy?

W tym wypadku należy rozróżnić rower na czterech kołach dla najmłodszych, który skierowany jest do dzieci między 1 a 2 rokiem życia, oraz modele dla starszych pociech z odczepianymi kółkami bocznymi – wspomnieliśmy o nich wcześniej.

dziecko w kasku na rowerzeRowerek dla 2 latka może mieć 4 koła – w ten sposób pociecha ma zapewnioną bezpieczną jazdę.

W tym pierwszym wypadku, jeździki podobne do trójkołowców są pozbawione pedałów. Oferują dużą stabilność i pozwalają wygodnie odpychać się od ziemi. Takie rowerki dla maluszków są często wyposażone w koła wykonane z gumy, dzięki czemu są znacznie cichsze – można nimi jeździć nawet po domu. Rowerki czterokołowe, takie jak Puky Wutsch, uczą dzieci koordynacji ruchów rąk i nóg oraz oswajają z pozycją na dużym rowerze w przyszłości. Małe modele dziecięce są lekkie i wyposażone najczęściej w duże, profilowane siedziska z uchwytami do przenoszenia oraz gumowe chwyty z kołnierzami. Dzięki nim dziecięce rączki nie zsuwają się z kierownicy.

Rowery dla „starszaków” z kółkami bocznymi to coś, co doskonale pamiętają poprzednie pokolenia. Boczne kółka utrudniające wywrotkę i pomagające utrzymać pion – do dziś są chętnie wybieranym akcesorium, w które wyposaża się rowerki dziecięce. Jest to dobre rozwiązanie dla pociech, które nie miały wcześniej do czynienia z biegówkami. Kółka boczne ograniczają jednak mobilność jednośladu, gdyż często blokują się na piasku. Warto je dokręcić na samym początku nauki i zdemontować, jak tylko dziecko nauczy się utrzymywać równowagę bez ich pomocy.