Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Rowerem po Podlasiu – dwudniowa wycieczka wśród natury

Region Podlasie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 120 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Wojciech Przeklasa

Miłośnik biegania i jazdy na rowerze. Na platformie Instagram prowadzi własny profil @rowerempopodlasiu, gdzie zamieszcza pomysły na trasy rowerowe oraz dzieli się zdjęciami ze szlaków, które pokonał. Kocha również podziwiać góry i lubi czasami udzielać się w maratonach sportowych.

Miejski zgiełk sprawia, że coraz popularniejsze stają się wypady do cichych miejsc oddalonych od wielkich aglomeracji. Jedną z takich opcji jest podlaska wycieczka, podczas której zwiedzisz między innymi dwa parki narodowe. Trasę można z powodzeniem pokonać w towarzystwie starszych dzieci, które na pewno zaciekawią atrakcje znajdujące się w różnych miejscowościach.

Łódka pływająca na jeziorzeTa trasa zachwyca malowniczymi widokami.

Długość wycieczki wynosi 120 km, dlatego warto podzielić ją na kilkudniowe etapy, aby móc nacieszyć się widokami. Po drodze można zobaczyć pełno zielonych zagajników i mieniących się wód, które nadają sielskości. Jej część przebiega przez krajowe drogi o wzmożonym ruchu samochodowym, więc polecana jest osobom doświadczonym w tym sporcie.

Mapa i ślad GPX


Początek trasy znajduje się w osadzie Stary Folwark, położonej na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, w pobliżu najgłębszego jeziora w Polsce, czyli Czarnej Hańczy. Jest to naprawdę przyjemny fragment podróży, gdyż cały czas jedzie się po asfalcie, a z boku migają piękne, zielone drzewa. Po drodze mijana jest też mała rzeka Piertówka oraz ogromne połacie pięknych pól i jezioro Dowcień. Po przejechaniu niecałych 10 kilometrów warto skusić się na nagrodę w postaci pysznej lokalnej „jagodzianki z przyczepy” w Maćkowej Rudzie. Ciastko można tam skonsumować w otoczeniu kojących dźwięków rzeki. Dalej droga wygląda podobnie, jednak szybko zmienia się w szuter. Wtedy zaczyna się pierwsze i niejedyne przewyższenie trasy. Urozmaicają ją urokliwe drewniane domki.

Po kilkunastu kilometrach dojeżdża się do miejscowości Tobołowo, gdzie znowu wita asfalt, a droga rozciąga się wzdłuż zbiornika wodnego o tej samej nazwie. Latem, z uwagi na uroki miejsca, ciężko jest przejechać obok i nie zatrzymać się na orzeźwiającą kąpiel. Amatorów spływów kajakowych na pewno zainteresuje też szeroka oferta wodna regionu, dlatego opłaca się rozważyć nocleg akurat w tej okolicy. Następna część trasy wiedzie przez rezerwat położony nad akwenem Kalejty. Kieruje on wprost do Augustowa na spotkanie z pierwszą damą tej trasy. Mowa o znajdującym się tam obrotowym pomniku Marii Koterbskiej znanej z utworów „Serduszko puka w rytmie cha cha” i „Augustowskie Noce”. Dźwięki drugiego utworu płyną z ławeczki postawionej obok rzeźby i zachęcają do kilku minut tańca z ruchomym posągiem Marii.

Rowerzysta z posągiem Beaty z AlbatrosaAutor trasy Wojciech Przeklasa przy pomniku Beaty z Albatrosa.

Jadąc wzdłuż augustowskich bulwarów, dociera się do centrum, gdzie siedzi druga panna odlana z brązu. Jest nią Beata z Albatrosa z piosenki Janusza Laskowskiego o tym samym tytule. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia z figurą można nabyć kartę turysty i obejrzeć resztę miasta czy przepłynąć się katamaranem.

Później trasa łączy się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo i przebiega nad lokalnymi wodami. Nawierzchnia na chwilę zamienia się w szuter, ale później wraca asfalt. Droga wije się nad brzegiem jeziora Studzieniczne. Czeka tam mnóstwo zacisznych noclegów, więc w tym miejscu każdy zmęczony turysta bez problemu odzyska siły. Kolejne etapy wycieczki prowadzą przez żwir, ale trud jest tego wart, gdyż niedługo potem pojawia się czarna, utwardzona droga kierująca rowerzystów wprost na trzy śluzy: Gorczyca, Płaska i Mikaszówka. W tym momencie warto na chwilę przystanąć i obejrzeć, jak działają.

widok na przystańDuża część trasy biegnie w okolicy zbiorników wodnych.

W następną część podróży wybieramy się do Biebrzańskiego Parku Narodowego, który oznacza koniec pierwszej połowy trasy. Podróżnych czeka tam pokonywanie drewnianych kładek i oglądanie ściśle chronionych gatunków roślin. Droga prowadzi w stronę południowych terenów Polski, wprost na krótką przeprawę promową nad Biebrzą, skąd należy kierować się do Dąbrowy Białostockiej. Na jej terenie można skorzystać z dworca PKP, aby udać się na relaks do Białegostoku. Alternatywą jest powrót do miejsca startu, który wymaga cofnięcia się do Mikołajewa. Po dojeździe do tej wsi ukończony zostaje dystans 120 km, jednak możliwości zwiedzenia nie wyczerpują się wraz z nim, a wręcz pojawiają się nowe.

Dojazd do trasy

Z uwagi na długość trasy, warto rozważyć dojazd do miejsca startu za pomocą środka innego niż rower. Po drodze znajdują się stacje i dworzec kolejowy. Główne punkty położone są w Augustowie, a także w Dąbrowie Białostockiej. Dodatkowo można też przemieszczać się autobusem PKS, który wyrusza z Suwałk i jedzie m.in. przez Stary Folwark oraz Maćkową Rudę.

Atrakcje na trasie

Trasa pełna jest zapierających dech w piersiach widoków oraz ciekawych atrakcji dla każdego. Na pewno znajdziesz coś dla siebie! Sam Wigierski Park Narodowy skrywa mnóstwo urokliwych miejsc, a to nie jedyny przystanek podczas wycieczki.

 • Wieża widokowa w Leszczewie – podróż można zacząć od podziwiania krajobrazu północnej części Wigierskiego Parku Narodowego ze szczytu wieży w Leszczewie. Z tamtej wysokości widać m.in. jezioro Pierty.

 • Plaża pod Czerwonym Krzyżem – jak sama nazwa wskazuje, jest to plaża u podnóża pomnika Czerwonego Krzyża. Postawiono go na pamiątkę oryginału, który dodawał siły do walki żołnierzom Armii Krajowej w czasie II wojny światowej. Stoi on zaraz nad brzegiem urokliwej Zatoki Krzyżańskiej.

 • Kajaki nad rzeką Czarna Hańcza – kajaki na tej rzece to świetna propozycja dla osób, które lubią piękne widoki i błogi relaks. Zbiornik wodny ma długość około 140 km, a jego większa część znajduje się właśnie na terenie Polski. Jego odcinek od jeziora (o tej samej nazwie) aż do kanału augustowskiego jest niewymagający. Po drodze można natknąć się na przeszkody w postaci zwalonych drzew, ale początkujący również poradzą sobie z pokonaniem tego szlaku.

 • Muzeum Wigier w Starym Folwarku – jest to obiekt położony w budynku niedziałającej już stacji hydrobiologicznej. Można w niej bliżej poznać faunę i florę jeziora Wigry oraz przenieść się w czasie, żeby odkryć historię kształtowania się tego miejsca. Wejście jest darmowe dla dzieci do lat 5 , a zwiedzanie jest możliwe w dwóch językach: polskim i angielskim.

malownicze panoramyMalownicze panoramy Podlasia zachwycą każdego miłośnika dwóch kółek.

Inne atrakcje na trasie

 • Biebrzański Park Narodowy – to największy park narodowy w Polsce! Proponowana wyżej trasa przebiega przez jego północno-wschodnią część. Leży na rozległym terenie, więc chcąc zobaczyć cały, trzeba poświęcić na to kilka dni czy nawet tygodni. Oczarowuje turystów ogromem ścieżek, naturalnych niespodzianek i atrakcji. Stanowi miejsce życia pięknej fauny (np. łosi) oraz bogatej flory. Przez cały park ciągnie się urokliwa rzeka Biebrza, która jest sercem tego miejsca. Należy jednak pamiętać, że wejście do środka jest płatne.

 • Śluzy: Gorczyca, Płaska i Mikaszówka – leżą na kanale Augustowskim, na którym znajduje się w sumie aż 14 śluz (w polskiej jego części). Śluza Gorczyca leży we wsi o tej samej nazwie, a nad nią rozpościera się most. Kolejna znajduje się w miejscowości Paniewo. Jest jedyną dwukomorową śluzą po polskiej stronie. Ostatnia z tych trzech znajduje się w pobliżu zabytkowego kościoła rzymskokatolickiego w Mikaszówce.

 • Jezioro Dowcień – miejsce wprost dla zapalonych pływaków, którzy mogą tam odkryć wysepki położone pośrodku tego akwenu. Akwen jest płytki i wypływa z niego mała rzeka - Dowcianka. Sprawdzi się również jako miejsce dla rybaków.

 • Jezioro dystroficzne w Puszczy Augustowskiej – pod tą tajemniczą nazwą kryje się wiele małych jezior Suwalszczyzny, lokalnie nazywanych Sucharami. Są to zbiorniki, w których nie można pływać z uwagi na ich zakwaszoną wodę porośniętą gęstą plątaniną roślin i mchów torfowych. Można je natomiast podziwiać z drewnianych kładek.

Noclegi

Podczas planowania takiej długiej wycieczki można uznać, że lepiej jest zregenerować się przed pokonaniem drugiej części drogi. Na szczęście na trasie nie brakuje różnego rodzaju miejsc noclegowych – są zarówno pokoje w większych miejscowościach, jak i domki położone pośrodku dzikiej natury. Bazy noclegowej warto szukać m.in. w Augustowie, Dąbrowie Białostockiej czy nad jeziorem Studzieniczne lub Tobołowo. Nie można również zapomnieć o fanach spania pod gołym niebem. Mogą oni znaleźć wiele pól biwakowych w pobliżu jeziora Mikaszewo (koło Mikaszówki) oraz w okolicy wspomnianego już zbiornika Studzieniczne.

Gdzie zjeść i zatrzymać się na krótki postój?

Każdy rozsądny rowerzysta powinien zadbać o odpowiednie odżywianie i odpoczynek. Aby uniknąć nadmiernego przemęczenia, warto robić przerwy co kilka godzin. Mogą w tym pomóc lokalne restauracje czy parkingi leśne. Na krótszy postój poleca się kilka poniższych miejsc.

Sprawdzone miejsca postojowe:

 • Piertówka;
 • Miejsce Obsługi Rowerzystów Augustów, czyli MOR;
 • Jagodzianki w Przyczepy w Maćkowej Rudzie.

Dobrze wiedzieć

Latem na terenie jeziora Wigry odbywają się regaty, więc warto zrobić trochę więcej kilometrów i obejrzeć je na żywo.

Wejście na teren Wigierskiego Parku Narodowego wiąże się z opłatą. Wszystkie osoby, które chcą dostać się do środka – w tym również kajakarze – muszą nabyć tym samym kartę wstępu. Tak samo w przypadku Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Praktyczne wskazówki

Trasa nie wymaga specjalnych umiejętności, ale z uwagi na jej długość, warto zaopatrzyć się w sakwy rowerowe, które umożliwią zabranie prowiantu, picia i ewentualnych narzędzi do naprawy roweru. Do takiej torby wskazane jest włożyć również kurtkę przeciwdeszczową na wypadek nagłego deszczu w czasie jazdy.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Przejazd ścieżką rowerową z Białegostoku nad Jezioro Komosa
Region Podlasie
Typ roweru Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 3 h
Dystans 42 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Na rowerowym szlaku po atrakcjach Tykocina i okolic
Region Podlasie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas
Dystans 62 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Ludowy krajobraz Podlasia – 70 kilometrów między najsławniejszymi rolnikami w regionie
Region Podlasie
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking, Cross
Czas 1 dzień
Dystans 72 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 20%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Uroki Doliny Narwi na malowniczej trasie rowerowej Śliwno-Waniewo
Region Podlasie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 5 h
Dystans 58 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?