Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Dobczyce – Tarnów, czyli Małopolska dla początkujących

Region Małopolska
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 91,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 89%, Piach 11%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Wojciech Pysz

Małopolska to idealny obszar dla miłośników poznawania Polski z perspektywy siodełka ich ukochanego roweru. Teren po jakim mogą się poruszać, jest w większości płaski. Dzięki temu świetnie nadaje się dla początkujących rowerzystów. Trasy wycieczkowe obfitują przy tym w malownicze widoki oraz liczne atrakcje.

Jedna z tras, w które warto się wybrać wiedzie z Dobczyc – urokliwego małopolskiego miasteczka – do Tarnowa – drugiego co do liczby ludności miasta w Małopolsce. Sprawdź, co ciekawego można zobaczyć po drodze. Dowiedz się, gdzie warto przenocować. I najważniejsze – upewnij się, czy wiesz, jak przygotować się do tej konkretnej wyprawy. Zaczynamy!

BiesiadkiBiesiadki, miejscowość na trasie Dobczyce - Tarnów

Trasa rozpoczyna się w Dobczycach. Musisz najpierw dotrzeć do ulicy Marwin, odbić w prawo i dojechać do ul. Obwodowej. Kolejny etap Twojej podróży to Rondo im. Wojewody Tadeusza Piekarza. Tam należy skręcić w prawo, wjeżdżając na drogę wojewódzką nr 267. Trzymaj się tej trasy aż do momentu, w którym dotrzesz do skrętu na Nieznanowice. Przejedź przez tę miejscowość i zgodnie ze szlakiem GPS kieruj się na Chrostową i dalej na Sobolów.

Tym sposobem znajdziesz się w pierwszej z polecanych atrakcji. Jest nią kościół parafialny w Sobolowie. Kiedy zwiedzisz ten ciekawy obiekt sakralny wróć na trasę. Po przejechaniu odległości mniej więcej 5 km dotrzesz do Pogwizdowa. Tam czeka na Ciebie następny z punktów wartych obejrzenia, czyli urocza świątynia św. Szymona i Judy Tadeusza. 30 km drogi masz już za sobą. Teraz musisz trochę się cofnąć i przez wsie Zawada oraz Olchawa dostać się do Nowego Wiśnicza.

Kościół w SobolowieKościół w Sobolowie

Tu znajduje się Muzeum Ziemi Wiśnickiej, a nieco dalej kolejna z atrakcji – efektowny zamek w Wiśniczu. Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na jego zwiedzenie i zrobienie sobie przy nim kilku pamiątkowych zdjęć. Kiedy nacieszysz się już oglądaniem tego ciekawego zabytku, przejedź ulicami Podzamcze i Graniczną, trzymając się prawej strony, aż dotrzesz do drogi krajowej nr 75. Po przebyciu odcinka mniej więcej 1,5 km, w miejscowości Uszew skręć w lewo, gdzie czeka na Ciebie kolejne ciekawe miejsce, a mianowicie Kościół św. Floriana.

Następnie jedź w kierunku Zawady Uszewskiej. Stamtąd musisz poruszać się w stronę miejscowości o zabawnej nazwie Biesiadki, a później, mijając Domosławice, dotrzesz do drogi wojewódzkiej nr 980. Mijając Biskupice oraz Faliszewice dojedziesz do Zawady Lanckorońskiej. Kawałek za nią, w pobliżu stacji paliw Moya, droga wojewódzka nr 980 odbija w prawo, natomiast Twoja trasa będzie wiodła prosto – tym razem drogą wojewódzką nr 975. 

DomosławiceKościół w Domosławicach

Trzeba będzie poruszać się wzdłuż niej przez ok. 7 km, przejeżdżając przez miejscowości Roztoka, Olszyny, Sukmanie, aż na wysokości Wojnicza odbijesz w prawo w kierunku Łukanowic. Stamtąd do ostatniego punktu wycieczki, czyli Tarnowa, zostało już tylko 6 km, które pokonasz jadąc drogą krajową nr 94. Już na początkowym etapie tej części trasy, będzie ona wiodła przez most nad Dunajcem. Po jego przejechaniu warto chwilę odpocząć nad brzegiem tej pięknej, górskiej rzeki i nacieszyć się jej widokiem oraz zapachem.


Dojazd do trasy

Do Dobczyc da się dojechać samochodem. Łatwo można także dostać się pociągiem do Tarnowa, skąd istnieje możliwość, aby przejechać ją w odwrotnej kolejności.

Atrakcje na trasie

W czasie wycieczki warto zatrzymać się w kilku ciekawych miejscach. Są to głównie obiekty sakralne, muzeum oraz dość dobrze zachowane kompleksy zamkowe.

Zamek w Dobczycach

To niezwykle malowniczo usytuowany obiekt z 1963 roku. Dlaczego warto go zwiedzić? Bo składa się z dwóch części:

 • doskonale zachowanych i odrestaurowanych ruin średniowiecznego zamku;
 • skansenu architektury drewnianej.

Obiekt funkcjonuje jako muzeum i obejmuje 4 stałe ekspozycje – archeologiczną, militarną, etnograficzną i historyczną.

Kościół Wszystkich Świętych w Sobolowie

Niewielki, drewniany kościółek z przełomu XVI/XVII wieku skrywa w swoim wnętrzu prawdziwe perełki. Należą do nich m.in.:

 • przepiękna marmurowa chrzcielnica;
 • zdobione pięknymi malowidłami konfesjonały;
 • cudowna ambona rokokowa z XVIII wieku.

Warto przy tym nadmienić, że w czasie II wojny światowej kościół w Sobolowie odegrał dość istotną rolę – więziono w nim i przetrzymywano polskich jeńców. Obiekt ten znajduje się na trasie Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Kościół Świętego Szymona i Judy Tadeusza w Pogwizdowie

Jest to budowla sakralna z przełomu XV/XVI w. Drewniana konstrukcja mieści w sobie kilka wartych obejrzenia „atrakcji”. Należą do nich m.in.: rzeźby drewniane z XVI wieku oraz piękne krucyfiksy z początku tego samego wieku. Na uwagę zwraca też niezwykła polichromia figuralna oraz zdobienia z motywami roślinnymi.

Kościół w PogwizdowieKościół w Pogwizdowie

Zamek w Wiśniczu

Jest to czteroskrzydłowa, okazała budowla z dziedzińcem oraz imponującymi czterema wieżami. Dlaczego warto go zobaczyć? Chociażby dlatego, że jest to drugi największy zamek na obszarze Małopolski. Wyprzedza go jedynie Wawel. Ponadto zamek w Wiśniczu Wielkim przechodził z rąk do rąk. Padł też ofiarą najazdu szwedzkiego. Uległ również potężnemu pożarowi. Wnętrze obiektu wypełnione jest pamiątkami po ówczesnych właścicielach, jak XIX-wieczne meble czy kolekcje dziecięcych ubranek z przełomu wieków. Ciekawostkę stanowi również komnata szeptów – dawniej wykorzystywana, jako... konfesjonał, jednak niezbyt dyskretny.

Nowy WiśniczNowy Wiśnicz

 

Muzeum pamiątek po Janie Matejce w Nowym Wiśniczu

Potocznie nazywany Koryznówką. Obiekt funkcjonuje od 1981 roku. To nic innego jak urokliwy dworek, w którym często przebywał i odpoczywał Jan Matejko sam lub z rodziną. Budynek dzieli się na dwie części. Przednia jest udostępniana dla zwiedzających. Tyły to zamieszkiwana własność prywatna. W otaczającym ten kompleks ogrodzie możemy zobaczyć m.in. imponujące popiersie malarza, a także pamiątkową tablicę. Informuje ona o tym, że w tym budynku swego czasu znalazł schronienie rotmistrz Pilecki.

Kościół św. Floriana w Uszni

To obiekt sakralny z początku XIX wieku. Jest to kościół murowany, jednonawowy. Wewnątrz znajdują się 4 ołtarze z XIX wieku. Każdy z nich dedykowano innej postaci i każdy zdobi imponujące malowidło przedstawiające ową postać. Są to kolejno: św. Florian – męczennik; Matka Boża z Dzieciątkiem; św. Franciszek i św. Antoni, a także Jezus Miłosierny. Uwagę przyciąga niezwykle bogata polichromia.

Kościół Nawiedzenia NMP w Domosławicach

Powstał on na miejscu drewnianej kaplicy z 1630 roku. Stanowi przykład późnobarokowej architektury miejskiej. Charakterystycznym elementem tej budowy jest drewniana wieża z latarnią. Duże wrażenie na odwiedzających wywiera także Ogrójec z 1861 roku – który został odnowiony w 2015 roku. Największą popularność zyskuje jednak znajdujący się wewnątrz budynku Cudowny Obraz Matki Bożej datowany na drugą połowę XVI wieku. Obraz słynie z cudownej mocy uzdrawiania. Dlatego też kościół w Domosławicach stanowi punkt wielu pielgrzymek – grupowych, jak i osobistych.

Gdzie przenocować?

Nocleg znajdziesz między innymi w Nowym Wiśniczu w Domu Zacisze – oferuje on łącznie 5 miejsc. Istnieje też możliwość spędzenia nocy w uroczym Szmaragdowym Domku, także w Nowym Wiśniczu. Jest to obiekt położony w bardzo dogodnej lokalizacji oraz oferujący dodatkowo doskonałe warunki do wypoczynku.

Gdzie zjeść?

W czasie trasy z pewnością zgłodniejesz. Możesz więc zatrzymać się na pyszne jedzenie w Restauracji Figatella w Wiśniczu. Będziesz mógł zasmakować tam małopolskiej kuchni i poznać jej smaki.

Dobrze wiedzieć

Opisaną trasę najlepiej zwiedzić wiosną, latem oraz wczesną jesienią. Każda z tych pór roku ma swój osobliwy urok. Każda też oferuje inne warunki, na co trzeba być dobrze przygotowanym. Wiosna obfituje w Małopolsce w liczne deszczowe dni. Lato bywa dość burzliwe. Natomiast jesień to coraz chłodniejsze i krótsze dni.

Praktyczne wskazówki

Chociaż opisana trasa nie należy do najtrudniejszych i najbardziej wymagających, musisz się dobrze do niej przygotować. Co to oznacza w praktyce? Koniecznie zadbaj o skompletowanie „rowerowej wyprawki”. Zobacz, jak może wyglądać Twoje rowerowe must have w czasie tej dwudniowej wycieczki.

Podróżna apteczka

W czasie drogi możesz złapać kontuzję lub nabawić się drobnych problemów zdrowotnych. Pamiętaj więc, by znalazły się w niej:

 • środek przeciwbólowy;
 • środki opatrunkowe;
 • coś do dezynfekcji ran.

Składany zestaw imbusowy

To tak na wszelki wypadek, gdyby Twój rower odmówił współpracy i wymagał dokręcenia kilku śrub lub drobnej regulacji.

Zestaw naprawczy do opon i dętek

Jest niezwykle ważny, bo przecież gumę możesz złapać nawet na najprostszej drodze.

Pojemny plecak oraz sakwy rowerowe

Na tę wycieczkę wystarczy Ci plecak o pojemności mniej więcej 20 litrów. Umieść w nim podręczne rzeczy, jak woda czy przekąski.

Do sakw natomiast zapakuj: obuwie na zmianę; kurtkę przeciwdeszczową; kosmetyki pielęgnacyjne w mini opakowaniach.

Elementy ekwipunku rowerowego zapewniające Ci bezpieczeństwo

Nie mamy tu na myśli jedynie kasku czy kamizelki odblaskowej – to absolutne minimum, o którym z pewnością będziesz pamiętać. Chodzi nam raczej o:

 • odpowiednie i w pełni sprawne oświetlenie – przednie (żółte lub białe) i tylne (czerwone);
 • sprawny dzwonek lub inny sygnalizator;
 • nieprzemakalny pokrowiec na telefon z nawigacją;
 • zabezpieczona koszulką mapa okolicy – najlepiej z zaznaczoną trasą przejazdu i ważnymi obiektami – pamiętaj, że GPS w telefonie to za mało, ponieważ urządzenie może ulec awarii;
 • aktywna i zaktualizowana aplikacja pogodowa – wybierz taką, która będzie Cię często informowała o zmiennych warunkach.

I jeszcze jedna istotna sprawa – zanim w ogóle ruszysz w trasę, zadbaj o odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Chodzi o regularne uprawianie aktywności fizycznej, aby zbudować swoją wytrzymałość i przyzwyczaić organizm do wysiłku. To ważne ze względu bezpieczeństwa, jak i komfortu w czasie samej wycieczki. 

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa rowerowa w krainie wód mineralnych – Kryniczanka w Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 9,4 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa warta wysiłku – Mieczysław w Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 22 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?
Polsko-słowacka przygoda szlakiem rowerowym doliny Popradu
Region Małopolska
Typ roweru Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 95 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?