Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Kalendarz triathlonowy 2020 – sprawdź aktualne terminy zawodów!

Data aktualizacji: 11-09-2020

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała tegoroczne plany organizatorów imprez triathlonowych. Część zawodów została odwołana, inne przesunięto na terminy jesienne. Jakie wydarzenia czekają nas jeszcze w tym roku oraz które warto brać pod uwagę, przygotowując się do przyszłorocznego sezonu? Prezentujemy listę najważniejszych zawodów triathlonowych w Polsce oraz aktualny kalendarz triathlonowy na jesień 2020.

pływanie triathlonPływanie, jazda na rowerze oraz bieg to konkurencje, w których mierzą się triathloniści.

O triathlonie słów parę

A gdyby tak połączyć pływanie, jazdę na rowerze oraz bieganie w jedną dyscyplinę? Ten pomysł zrealizowano po raz pierwszy w 1974 roku w San Diego. Zawodnicy ścigali się na dystansach 457 metrów pływania, 8 km jazdy rowerem oraz 9,6 km biegu. W Polsce pierwszy triathlon odbył się w 1984 roku w Poznaniu. Rosnąca popularność i profesjonalizacja tej dyscypliny sportu sprawiły, że od 2000 roku jest ona sportem olimpijskim.

Warto pamiętać, że triathlon organizowany jest na różnych dystansach. Najkrótszy jest Super Sprinterski (0,6 km pływania, 15 km jazdy rowerem, 3 km biegu). Olimpijski standard to 1,5 km pływania, 40 km jady rowerem i 10 km biegu. Popularnością cieszy się także wymagający doskonałej kondycji Ironman (3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i 42 km biegu) oraz jego krótsze warianty: Half-Ironman, 1/4 Ironman i 1/8 Ironman. Regulamin wielu zawodów dopuszcza nie tylko starty indywidualne, ale również sztafetowe (jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, trzecia biegnie). Organizatorzy imprez triathlonowych często przygotowują też specjalne konkurencje dla dzieci.

Jedną z odmian triathlonu jest duathlon, który pozbawiony jest rywalizacji w wodzie. Uczestnicy najpierw biegną, następnie jadą na rowerze i ponownie biegną. Jeszcze inna formuła triathlonu to aquathlon, który skupia się na pływaniu oraz bieganiu. Ci, dla których biegi, pływanie i rower to za mało, próbują swoich sił w quadrathlonie, w którym dodatkową konkurencją jest kajak. 

Bez względu na to, w której odmianie czy na jakim dystansie postanowimy się sprawdzić, powinniśmy wiedzieć, jak przygotować się do triathlonu.

Kalendarz triathlonowy 2020

Tegoroczny sezon zawodów triathlonowych jest inny niż wszystkie. Wiele imprez zaplanowanych na wiosnę i lato nie odbyło się w terminie. Część z nich przesunięto na jesień, co sprawiło, że właśnie trwa gorący okres triathlonowych wydarzeń. Które zawody triathlonowe jeszcze przed nami?

jazda na rowerze triathlonJazda na rowerze podczas triathlonu wymaga nie tylko wytrenowania, ale i strategii.

Ostatni Marian II Tyski Duathlon Pościgowy 2020, 19 września  konkurencja polega na dotarciu do mety, zanim uczestników dogoni „ostatni Marian”, czyli specjalnie oznaczony zawodnik startujący z kilkuminutowym opóźnieniem. Wyścig odbywa się na dystansie 6 km biegu, 25 km jazdy na rowerze i 6 km biegu. Dopuszczony jest start w sztafetach.

Swimrun Nidzica, 19 września – zawody odbędą się w okolicach jeziora Omulew (woj. warmińsko-mazurskie). Zawodnicy wystartują solo lub w parach na dwóch dystansach: głównym (pływanie – 4 km, bieg – 21 km) oraz Swimrun Sprint (pływanie – 2 km, bieg – 10 km).

Garmin Iron Triathlon Płock 2020, 20 września – finałowe zawody najstarszego i największego cyklu triathlonowego w Polsce. Impreza przeznaczona jest dla amatorów i profesjonalistów. Dopuszczony jest start w sztafetach, w programie są również konkurencje dla dzieci. Zawodnicy wystartują na dystansach 1/2 Ironman, 1/4 Ironman i 1/8 Ironman. Etap pływacki zostanie rozegrany na Zalewie Sobótka. Na uczestników czeka następnie kilometrowy dobieg przez Wzgórze Tumskie do strefy zmian na Starym Rynku. Trasa kolarska będzie biegła wzdłuż Wisły, a etap biegowy zostanie poprowadzony przez okolice centrum miasta.

Silesiaman Duathlon Katowice 2020, 20 września ­­– ostatnia w tym roku impreza z serii śląskich zawodów Silesiaman Triathlon. To duathlon, który odbędzie się na dystansach: bieg – 5 km, rower – 20,4 km (5 pętli) oraz bieg – 3 km.  W programie także konkurencje dla dzieci oraz bieg i marsz „Biegiem po zdrowie”.

Podniebny Duathlon 2020, 20 września – zawody odbędą się na lotnisku w Pile (woj. wielkopolskie) na dystansie: 4 km biegu, 20 km jazdy rowerem i 2 km biegu. Zawodnicy wystartują w 9 kategoriach wiekowych.

Duathlon Opinogóra 2020, 26 września – wydarzenie odbędzie się na terenie Parku Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej (woj. mazowieckie). Zawodnicy wystartują na dystansie: bieg – 5 km, rower – 25 km, bieg – 2,5 km. W programie są też zawody dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych.

III Triathlon Osiek 2020, 26 września – zawody odbywają się w malowniczej okolicy Zalewu Beskidzkiego w województwie śląskim, na dystansie 1/4 Ironman: 475 m pływania, 20 km trasy rowerowej (2 pętle) i 4,5 km biegu na nawierzchni asfaltowej (2 pętle). W programie przewidziano też rywalizację indywidualną, w sztafetach oraz w konkurencjach dziecięcych.

ESBANK GO 2 – Radomszczański Festiwal Kolarsko-Biegowy, 27 września ­– w programie m.in. mistrzostwa powiatu w Duathlonie na dystansie: 5,6 km – bieg, 11 km – jazda rowerem, 2,5 km - bieg oraz Radomszczański Duathlonik na dystansie: 850 m – bieg, 850 m – rower i 400 m – bieg.

III Duathlon Pęcław 2020, 10 października – cykliczne zawody odbywające się na dystansie: 5 km biegu, 22,5 km jazdy rowerem oraz 2,5 km biegu. Trasa ulokowana jest na terenie malowniczo położonej gminy Pęcław (woj. dolnośląskie), leżącej w Krainie Łęgów Odrzańskich.

Kocierz Extreme Triathlon 2020, 10 października – ekstremalne górskie zawody w malowniczej scenerii Beskidów (woj. małopolskie). Etap pływacki (1 km) odbędzie się na nowym Jeziorze Mucharskim, potem na zawodników czeka wymagająca 55-kilometrowa trasa kolarska (1600 m przewyższenia, w tym 10-kilometrowy podjazd na Kocierz) oraz 12-kilometrowy etap biegowy (600 m przewyższenia). W programie przewidziano także starty dla dzieci.

LOTTO Duathlon Energy Rumia 2020, 11 października – w ramach zawodów zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski w Duathlonie w kategoriach młodzik, junior młodszy, junior, młodzieżowiec, elita, a także amator w różnych kategoriach wiekowych.

Proswim CrossDuathlon 2020, 17 października – wydarzenie odbędzie się w Sokołowie Małopolskim (woj. podkarpackie) w okolicach Zalewu Turza. Trasy prowadzą przez malownicze tereny leśne i polne drogi. Dystans: 5 km biegu, 20 km jazdy rowerem, i 2,5 km biegu.

bieganie triathlonBieg kończy zmagania.

Nie przegap w przyszłym roku

Lista organizowanych w Polsce zawodów triathlonowych z roku na rok się wydłuża. Zdarza się, że w jeden weekend odbywa się nawet kilkanaście imprez. Mniejszych, amatorskich zawodów najlepiej szukać w okolicy. Poniżej prezentujemy przegląd największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń oraz cykli triathlonowych w kraju, których zaawansowany miłośnik triathlonu nie powinien przegapić.

5150 Triathlon – seria rozgrywanych na całym świecie zawodów triathlonowych na dystansie olimpijskim, organizowanych na licencji World Triathlon Corporation. Polska edycja organizowana jest w stolicy. Etap pływacki odbywa się na Zalewie Zegrzyńskim, następnie 40-kilometrowa trasa rowerowa prowadzi do Warszawy, w której organizowany jest 10-kilometrowy bieg. Przyszłoroczna impreza odbędzie się 13 czerwca 2021 roku. Zapisy już trwają.

Garmin Iron Triathlon ­– organizowany od 2012 roku cykl zawodów odbywa się w różnych miejscach w Polsce. Zawodnicy startują na dystansach: 1/2 Ironman, 1/4 Ironman i 1/8 Ironman. Dopuszczony jest też start w sztafetach.

ENEA Ironman 70.3 Gdynia – to największa impreza triathlonowa w kraju, w której co roku uczestniczy około 4 tysięcy zawodników. Główna konkurencja rozgrywana jest na dystansie 1,9 km pływania (w Zatoce Gdańskiej), 90 km jazdy rowerem (po kaszubskich wzniesieniach) oraz 21 km biegu ulicami Gdyni.

Super League Poznań Triathlon ­– to impreza organizowana we współpracy ze światową serią Super League Triathlon, która kontynuuje tradycję pierwszych zawodów triathlonowych w Polsce z 1984 roku. Triathlon Poznań daje możliwość kibicowania profesjonalistom, choć do startu zaproszeni są też amatorzy. Zawodnicy ścigają się na trzech dystansach: 1/2 Ironman, 1/4 Ironman i 1/8 Ironman.

ENEA Triathlon Bydgoszcz – profesjonalnie zorganizowana impreza, która jest otwarta również na początkujących zawodników. Rywalizacja odbywa się w samym centrum grodu nad Brdą. Różne dystanse i klasyfikacje, a także możliwość rywalizacji w sztafetach i drużynach co roku przyciągają do Bydgoszczy tysiące triathlonistów.