Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rowery dla wysokich osób – jak wybrać?

Data aktualizacji: 27-07-2021

Choć wysoki wzrost z pewnością niesie za sobą wiele zalet, to akurat w przypadku zakupu jednośladu, zdaniem niektórych, może przysparzać trudności. Okazuje się jednak, że komfortowy rower dla wysokich osób nie jest niemożliwy do znalezienia. Klucz do sukcesu stanowi dobranie właściwego rozmiaru pojazdu, co znacząco ułatwiają producenci, systematycznie poszerzający swoje oferty. Oto kilka rad dla wysokich osób, które przydadzą się podczas dokonywania wyboru!  

wysoka kobieta wsiadająca na rowerRower dla wysokich osób musi być w rozmiarze dopasowanym do wzrostu użytkownika.

Na co zwracać uwagę, kupując rowery dla wysokich osób?

Jeżeli rower jest źle dobrany, nie tylko do naszych potrzeb, ale przede wszystkim do warunków fizycznych, jazda na nim nie sprawi nam przyjemności. Utrudnione okaże się tak samo przyjęcie odpowiedniej pozycji, jak i pedałowanie – będzie nam po prostu niewygodnie. Osoby wysokie nierzadko skarżą się też na to, że poruszanie się na zbyt małym jednośladzie budzi w nich obawy, czy przypadkiem nie wyglądają śmiesznie, czego można dowiedzieć się przeglądaj wpisy na forach. To oczywiście subiektywne odczucia, ale obecnie wybór jest na tyle duży, że jesteśmy w stanie kupić dla siebie model, na którym będziemy czuli się dobrze.

Zatem jaki rower dla wysokiej osoby wybrać? To indywidualna sprawa, w końcu każdy jest zbudowany inaczej. Zresztą rozumienie słowa „wysoki” też może się różnić. Niemniej szczególną uwagę zwróćmy na rozmiar ramy. W tym przypadku decydujący będzie nie tylko wzrost, ale i wewnętrzna długość nogi, czyli tzw. przekrok. Uwzględniając te informacje, zapewne okaże się, że: 

  • rower szosowy dla wysokiego kolarza będzie wyposażany w ramę w rozmiarze między 55 a 57 cm (lub więcej);
  • w przypadku MTB warte rozważenia są ramy powyżej 17 cali;
  • rower miejski dla wysokiej osoby, tak samo jak trekkingowy czy inny do rekreacyjnej jazdy, najlepiej, jeśli ma ramę w rozmiarze od 19 cali w górę.

To oczywiście są tylko sugestie, a każdy model roweru powinno się analizować z osobna.

Kwestią, którą również należy mieć na względzie, jest możliwość podniesienia siodełka oraz wyregulowania kierownicy. Nie ma się co łudzić, że to wystarczy, żeby rower naprawdę nam pasował, ale jeśli rama zostanie dobrze dobrana, to możliwość tych modyfikacji będzie „kropką nad i” dla naszego komfortu. A co z kołami? W ich przypadku 27,5-29" to z dużą dozą prawdopodobieństwa odpowiedni zakres dla wysokich osób.

Wskazówka!

Jeżeli nie wiesz, jaki rower dla wysokiej osoby z oferty Centrum Rowerowego wybrać, będąc na naszej stronie użyj filtrów znajdujących się w panelu po lewej stronie. Możesz także sprawdzić, czy dany model będzie dla Ciebie odpowiedni, korzystając z kalkulatora rozmiaru ramy – dostępnego po kliknięciu interesującego Cię produktu.

parking wypełniony różnymi roweramiRozmiar roweru to kwestia indywidualna.

Rower dla wysokiej dziewczyny a rower dla wysokiego mężczyzny

Rower męski dla wysokich osób dobieramy w zasadzie tak samo, jak model damski. Wyżej przedstawione wskazówki, w kontekście rozmiaru, można uznać za uniwersalne. Kobiety jednak często będą szukały nieco innej geometrii, co ma związek z wygodą. Producenci, projektując dedykowane im jednoślady, mają nieraz na uwadze różnice anatomiczne. Mimo to trzeba zauważyć, że wiele modelów będzie świetnie służyć tak samo rowerzystom, jak i rowerzystkom. 

Podsumowując: to, jaki rower dla wysokiego mężczyzny okaże się najlepszy, jest uzależnione od tych samych elementów, co w przypadku kobiet.

Większe znaczenie niż płeć mają warunki fizyczne, wiek czy to, jakiego jednośladu szukamy. Przykładowo rower górski dla wysokiego miłośnika ekstremalnej jazdy być może będzie miał mniejszą ramę niż by się wydawało – ułatwi to wyskoki, a sam pojazd okaże się bardziej zwrotny na zakrętach – każdy ma inne potrzeby i właśnie o nich trzeba pamiętać podczas zakupów.

Przykładem roweru dla wysokiego mężczyzny jest e-bike R-RAYMON TourRay E 5.0 Gent, który nada się nawet dla panów mających ponad 2 metry wzrostu. O tym, że może to być naprawdę świetny wybór, świadczy opinia wystawiona przez Jacka, który napisał:

Bałem się, że przy wzroście 186 rozmiar 23" będzie za duży, ale jeździ mi się świetnie, jest nawet delikatny zapas (rama ma relatywnie niski przekrok).

Inny wariant modelu TourRay E 5.0 sprawdzi się jako rower damski dla wysokiej osoby. Cechuje go obniżona górna rura, która m.in. ułatwia wsiadanie i zsiadanie. Bez przeszkód mogą go wybrać także panowie – najważniejsze jest, aby jednoślad, który będzie towarzyszem naszych wypraw, był dla nas wygodny i – o czym była już mowa – dobrany do wzrostu.