Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Warta 800 – wyścig z historią w tle

Data aktualizacji: 06-07-2022

Ultramaraton rowerowy pozwala nie tylko spróbować swoich sił w zorganizowanych zawodach, ale to także wyjątkowa okazja do przeżycia przygody w pięknych okolicznościach przyrody. Szczególnie gdy zaplanowana trasa przebiega wzdłuż jednej z trzech najdłuższych rzek w naszym kraju – prowadząc od jej źródła, aż do samego ujścia. Takie doświadczenia oferuje Warta 800, czyli wyścig rowerowy prowadzący po urokliwych terenach województw śląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i lubuskiego. 

Kobiety jadące trasą Warta 800.Tegoroczna edycja ultramaratonu rowerowego Warta 800

odbędzie się w dniach 13 - 18 sierpniaDla kogo jest ultramaraton Warta 800?

Zawody oferują jedyną w swoim rodzaju możliwość podążania śladem rozwijającej się od źródła rzeki Warty, mijając po drodze zarówno zróżnicowane naturalne tereny, jak i historyczne obszary pierwszych polskich grodów oraz warowni. Dlatego też nie może dziwić, że wielu rowerzystów pragnie spróbować swoich sił w tym przygodowym wyścigu.

Z uwagi na duży dystans ponad 800 km oraz wymagające nawierzchnie – w większości składające się z szutrowych odcinków, z okazjonalnymi asfaltowymi czy piaskowymi fragmentami – udział w zawodach rekomendowany jest doświadczonym rowerzystom. Nie zabraknie tu także utwardzanych dróg leśnych czy polnych, a część trasy przebiega przez obszary zurbanizowane. Ważne jest więc nie tylko odpowiednie przygotowanie kondycyjne, ale także dobrze dobrany rower i sprzęt.

Mężczyzna na szlaku Warta 800.


Na jakim rowerze wybrać się na wyścig Warta 800?

Ultramaraton polega na przejechaniu wyznaczonej trasy rowerem napędzanym siłą własnych mięśni. Wykluczony jest więc udział maszyn ze wspomaganiem elektrycznym oraz spalinowych. Poza tym organizatorzy nie ograniczają w żaden sposób wyboru rodzaju roweru.

Z uwagi na zróżnicowane nawierzchnie najlepiej sprawdzą się jednak modele o uniwersalnych zastosowaniach, takie jak dobre rowery gravelowe czy crossowe. Można wybrać także sprawdzony model MTB czy trekkingowy. Warto zaopatrzyć się również w wytrzymały kask oraz zestaw najpotrzebniejszych narzędzi, na wypadek awarii na szlaku.


Jak przebiega trasa Warta 800 w 2022 roku?

Organizatorzy przygotowali zróżnicowany szlak, w ramach którego przez znaczną część czasu podróżuje się niedaleko linii brzegowej rzeki. Rozpoczyna się on nieopodal kaplicy św. Jana Nepomucena w Kromołowie, gdzie bije źródło Warty. Po drodze uczestnicy mijać będą znane miejscowości, takie jak chociażby Częstochowa, Konin, Gniezno czy Poznań, zmierzając do ujścia rzeki w Kostrzynie nad Odrą. Meta zlokalizowana będzie na polu namiotowym nieopodal rzeki.

Znak Warta na trasie Warta 800.

Do pokonania będzie niebagatelna odległość, wynosząca ok. 812 km, a czas na jej przejechanie to 130 godzin. Dlatego ważne jest dobre zaplanowanie swojego udziału w wyścigu, łącznie z koniecznymi noclegami oraz uzupełnianiem zapasów. Osoby niezamierzające walczyć o wysokie lokaty, mogą także uwzględnić odwiedzenie wielu zabytków i ciekawych miejsc znajdujących się w okolicach trasy – warto jednak pamiętać, że za każdym razem będzie trzeba wrócić do miejsca opuszczenia oficjalnego szlaku.

Ostateczny przebieg ultramaratonu Warta 800 podany zostanie pod koniec lipca i udostępniony uczestnikom w formie śladu do nawigacji. Organizatorzy przygotowali jednak przybliżony szlak: 


Wszystko, co musisz wiedzieć przed startem w
Warta 800

Zawody rowerowe odbędą się w dniach 13 - 18 sierpnia 2022 roku. Biuro wyścigu zorganizowane będzie na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu, gdzie można będzie odebrać pakiety startowe. Zawodnicy wyruszać na trasę będą od godziny 8:00 w odstępach czasowych, w grupach 7- lub 8-osobowych.

Aby wziąć udział w wyścigu, uczestnik zobowiązany jest do wcześniejszej rejestracji na stronie www.ultraprzygoda.pl oraz uiszczenia opłaty startowej w wysokości 380 zł.

Mężczyzna jadący wzdłuż rzeki na trasie Warta 800.

Limit uczestników ustalono na 200 osób. W ramach opłaty startowej zawodnicy mogą liczyć na:

  • ślad trasy w formie pliku do nawigacji rowerowej;
  • numer startowy z zestawem do montażu;
  • nadajnik GPS na czas wydarzenia (pozwalający śledzić postępy zawodników);
  • pakiet gadżetów, w tym sportową czapeczkę pod kask;
  • możliwość umycia roweru;
  • transport 1 szt. bagażu (15 l.) ze startu na metę.

Zawodnicy, którym uda się ukończyć wyścig w regulaminowym czasie otrzymają także:

  • pamiątkowy medal oraz gadżet finishera na mecie ultramaratonu;
  • posiłek regeneracyjny;
  • dodatkowe benefity.

Ultramaraton Warta 800 odbywa się w myśl zasady samowystarczalności. Oznacza to, że zawodnicy muszą samodzielnie zadbać o swoje wyżywienie oraz noclegi, a całość trasy muszą pokonać rowerem napędzanym siłą mięśni. Pojazd musi spełniać podstawowe wymagania do dopuszczenia do ruchu ulicznego, a sam uczestnik musi być pełnoletni w dniu startu zawodów.