Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Warta 800 – wielodniowa przygoda rowerowa

Data aktualizacji: 19-05-2023

Ultramaraton rowerowy pozwala spróbować swoich sił w zorganizowanych zawodach, a dodatkowo stanowi wyjątkową okazję do przeżycia przygody w pięknych okolicznościach przyrody. Szczególnie gdy zaplanowana trasa przebiega wzdłuż jednej z trzech najdłuższych rzek w naszym kraju – prowadząc od jej źródła, aż do samego ujścia. Takie doświadczenia oferuje Warta 800, czyli wyścig rowerowy prowadzący po urokliwych terenach województw śląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i lubuskiego. 

Rowerzyści jadący przy rzeceWyścig Warta 800 to także świetna okazja do zawarcia nowych znajomości!


Tegoroczna edycja ultramaratonu rowerowego Warta 800

odbędzie się w dniach 12 - 17 sierpnia


Dla kogo jest ultramaraton Warta 800?

Zawody oferują jedyną w swoim rodzaju możliwość podążania wzdłuż rzeki Warty od samego jej źródła, mijając po drodze zarówno zróżnicowane naturalne tereny, mocno zurbanizowane obszary, jak i historyczne miejsca pierwszych polskich grodów oraz warowni. Nic więc dziwnego, że wielu rowerzystów pragnie spróbować swoich sił w tym pełnym przygód wyścigu.

Mężczyzna na szlaku Warta 800.Trasa ultramaratonu Warta 800 wiedzie przez urokliwe tereny.

Z uwagi na duży dystans (ponad 800 km) oraz wymagające nawierzchnie – w większości składające się z szutrowych odcinków, z okazjonalnymi asfaltowymi czy piaskowymi fragmentami – udział w zawodach rekomendowany jest doświadczonym rowerzystom. Nie zabraknie tu także utwardzanych dróg leśnych czy polnych. Ważne jest więc nie tylko odpowiednie przygotowanie kondycyjne, ale także dobrze dobrany rower i sprzęt.

Na jakim rowerze wybrać się na wyścig Warta 800?

Ultramaraton polega na przejechaniu wyznaczonej trasy rowerem napędzanym siłą własnych mięśni. Wykluczony jest więc udział maszyn ze wspomaganiem elektrycznym oraz spalinowych. Poza tym organizatorzy nie ograniczają w żaden sposób wyboru rodzaju roweru.

Z uwagi na zróżnicowane nawierzchnie najlepiej sprawdzą się jednak modele o uniwersalnych zastosowaniach, takie jak rowery gravelowe czy MTB. Można wybrać także sprawdzony model crossowy czy trekkingowy. Warto zaopatrzyć się również w wytrzymały kask oraz zestaw najpotrzebniejszych narzędzi, na wypadek awarii na szlaku, ponieważ z racji przebiegu sporej części trasy poza „cywilizacją”, pomoc z zewnątrz będzie ograniczona.

Jak przebiega trasa Warta 800 w 2022 roku?

Organizatorzy przygotowali zróżnicowany szlak, w ramach którego przez znaczną część czasu podróżuje się niedaleko linii brzegowej rzeki. Rozpoczyna się on nieopodal kaplicy św. Jana Nepomucena w Kromołowie, gdzie bije źródło Warty. Po drodze uczestnicy mijać będą znane miejscowości, takie jak chociażby Częstochowa, Konin, Gniezno czy Poznań, zmierzając do ujścia rzeki w Kostrzynie nad Odrą. W porównaniu do zeszłorocznej edycji trasa ulegnie zmianom na odcinku liczącym blisko 100 km , dzięki czemu powinna być szybsza, ale również prowadzić ma bliżej rzeki.

Rowerzystka jadąca przez zalaną trasęNa trasie mogą czekać różnego rodzaju trudności.

Do pokonania będzie niebagatelna odległość, wynosząca ok. 800 km, a czas na jej przejechanie to 125 godzin. Dlatego ważne jest dobre zaplanowanie swojego udziału w wyścigu, łącznie z koniecznymi noclegami oraz uzupełnianiem zapasów. Osoby niezamierzające walczyć o wysokie lokaty, mogą także uwzględnić odwiedzenie wielu zabytków i ciekawych miejsc znajdujących się w okolicach trasy – warto jednak pamiętać, że za każdym razem będzie trzeba wrócić do miejsca opuszczenia oficjalnego szlaku.

Ostateczny przebieg ultramaratonu Warta 800 podany zostanie pod koniec lipca i udostępniony uczestnikom w formie śladu do nawigacji. Organizatorzy przygotowali jednak przybliżony szlak: 


Wszystko, co musisz wiedzieć przed startem w
Warta 800

Zawody rowerowe odbędą się w dniach 12 - 17 sierpnia 2023 roku. 

Biuro wyścigu zorganizowane będzie na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu, gdzie można będzie odebrać pakiety startowe. Zawodnicy będą wyruszać na trasę od godziny 8:00. Ze względu na bezpieczeństwo uczestników start będzie falowy – w odstępach czasowych. 

Aby wziąć udział w wyścigu, uczestnik zobowiązany jest do wcześniejszej rejestracji na stronie www.ultraprzygoda.pl oraz uiszczenia opłaty startowej w wysokości 380 zł.

Rowerzysta na ultramaratonie Warta 800Przejechanie ultramaratonu daje sporo satysfakcji.

Limit uczestników ustalono na 100 osób. W ramach opłaty startowej zawodnicy mogą liczyć na:

  • ślad trasy w formie pliku do nawigacji rowerowej;
  • numer startowy z zestawem do montażu;
  • nadajnik GPS na czas wydarzenia (pozwalający śledzić postępy zawodników);
  • pakiet gadżetów, w tym sportową czapeczkę pod kask;
  • możliwość umycia roweru;
  • transport 1 szt. bagażu (15 l.) ze startu na metę.

Zawodnicy, którym uda się ukończyć wyścig w regulaminowym czasie otrzymają także:

  • pamiątkowy medal oraz koszulkę finishera na mecie ultramaratonu;
  • posiłek regeneracyjny;
  • dodatkowe benefity.

Ultramaraton Warta 800 odbywa się w myśl zasady samowystarczalności. Oznacza to, że zawodnicy muszą samodzielnie zadbać o swoje wyżywienie oraz noclegi, a całość trasy należy pokonać rowerem napędzanym siłą mięśni. Pojazd musi spełniać podstawowe wymagania dotyczące dopuszczenia go do ruchu ulicznego, a uczestnikiem może zostać jedynie osoba, która w dniu startu zawodów będzie pełnoletnia.