Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Bursztynowy Szlak Rowerowy, czyli z Krakowa do Budapesztu

Region Małopolska
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 420 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?

Bursztynowy Szlak Rowerowy - opis trasy

Greenways - szlak rowerowy, który pozwala nawet średniozaawansowanemu kolarzowi przebyć trzy kraje w trzy dni – brzmi zachęcająco, prawda? A jeśli dodamy do tego piękne okoliczności natury, kilka miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz urozmaicony profil topograficzny? Wszystko to na trasie Bursztynowego Szlaku Rowerowego.

globusKilkudniowy rajd po Europie Środkowej, czemu nieHistoria szlaku bursztynowego wciąż inspiruje Europejczyków. Handel wymienny łączył Północ z Południem nie tylko pod względem ekonomicznym, ale także kulturowym. Idea kulturowo-ekonomicznej współpracy jest obecnie nadal żywa, czego najlepszym dowodem jest Unia Europejska.

Jaki ma to związek z trasą rowerową? Kiedy w 2004 roku we wspólnocie UE znalazły się także kraje, takie jak Polska, Słowacja i Węgry zdecydowano się na symboliczne odnowienie historycznego szlaku po bursztyn. Tym razem przybrał on postać około 420 km trasy rowerowej pomiędzy Budapesztem a Krakowem. Dlaczego nie do samego Bałtyku? W swoim oryginalnym zamyśle droga miała przebiegać od madziarskiej stolicy do stolicy małopolski, a stamtąd wzdłuż Wisły aż na Hel. Jednak byłaby to bardzo długa i trudna do zorganizowania także pod względem logistycznym trasa. Sytuacja zmieni się, gdy w całości zostanie ukończona mierząca ponad tysiąc kilometrów Wiślana Trasa Rowerowa, która będzie łączyć Beskidy z Bałtykiem.

Szlak rowerowy łączący Kraków z Budapesztem wiedzie przez wiele ciekawych miejsc, na przykład plantacje winorośli.Na trasie będziesz mijać m.in. plantacje winorośli.Póki co z perspektywy polskiego rowerzysty ciekawszą propozycją wydaje się start w Krakowie i meta w Budapeszcie, czyli tzw. Bursztynowy Szlak Greenways. Dzięki temu podczas wycieczki będzie nas czekać więcej zjazdów niż podjazdów, a po jej ukończeniu możemy spędzić 2-3 dni na zwiedzaniu największego węgierskiego miasta. Z Budapesztu do Polski można wrócić pociągiem lub autobusem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrócić dokładnie tą samą drogą. To jednak zadanie dla najbardziej ambitnych rowerzystów.

Ustaloną w ten sposób drogę można by również pokonać śladami dawnego C.K. lub drogą Wyszehradzką. Zostańmy jednak przy oficjalnym „bursztynie”. Idea środkowoeuropejskiego szlaku jest piękna, co jednak w praktyce sprawia, że warto zaplanować taką kilkudniową wycieczkę?

Zarys przebiegu trasy:

Kraków – Skawina – Wadowice – Sucha Beskidzka – Zawoja – Lipnica Wielka (granica polsko-słowacka) –Bobrov – Podbiel – Dolný Kubín G– Liptowski Mikułasz – Liptowska Osada – Bańska Bystrzyca – Kremnica – Żar nad Hronem – Bańska Szczawnica – Dudince – Šahy – Zebegény (granica słowacko-węgierska) – Nagymaros – Vác – Göd – Dunakeszi – Budapeszt

Przede wszystkim większość drogi obfituje w malownicze krajobrazy – na początku typowo górskie w Karpatach Zachodnich (zarówno w Polsce, jak i na Słowacji), im bliżej Węgier, tym bardziej nizinne. Daje to także duże możliwości pod względem sprawdzenia swoich możliwości na rowerze przed trudniejszymi trasami. Nie jest zupełnie płasko, jednak liczba podjazdów nie powinna przerazić zaprawionych zawodników. Zwłaszcza jeśli cały dystans podzieli się na parę dni.

Trudności na trasie

 • Złe oznakowanie trasy
 • Duży ruch samochodowy

Greenways - atrakcje

Rowerowy Szlak Bursztynowy to przede wszystkim pochwała lokalności, dlatego na trasie warto szukać przede wszystkim nieoczywistych atrakcji. Nie zmienia to faktu, że po drodze mija się kilka miejsc, obok których trudno przejść obojętnie. Oto lista najciekawszych z nich:

Polska:

 • Kraków – pozycja oczywista. Wyprawa do Budapesztu może okazać się dobrą okazją na jego zwiedzenie. Nie ważne, czy po raz pierwszy lub kolejny.
 • Opactwo benedyktynów w Tyńcu – jeden z najstarszych istniejących klasztorów w naszym kraju.
 • Klasztor Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej – sanktuarium zbudowane w urokliwych okolicznościach przyrody.
 • Lanckorona – miasteczko o bogatej średniowiecznej historii.
 • Sucha Beskidzka – XVI wieczny zamek otoczony parkiem.
 • Babiogórski Park Narodowy – teren objęty ochroną przez UNESCO.

Słowacja:

 • Jezioro Orawskie – zbiornik zaporowy wokół, którego powstało sporo ośrodków turystycznych.
 • Podbiel – malowniczo położona karpacka wieś.
 • Niżne Tarty – bardzo klimatyczne pasmo górskie.
 • Bańska Szczawnica – jedno z najpiękniejszych miast u naszych południowych sąsiadów. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Góry Szczawnickie – wyjątkowe w Europie Środkowej góry pochodzenia wulkanicznego.

Węgry:

 • Dunaj – okolice w pobliżu rzeki obfitują w piękne miejsca.
 • Winnice w północnych Węgrzech.
 • Wyszehrad – XIV w. pałac królewski oraz XIII w. zamek.
 • Park Narodowy Duna-Ipoly – tereny przyległe do rzek (Ipoly i Dunaj), piękne lasy, w okolicy sporo lekkich tras trekkingowo-rowerowych.
 • Budapeszt – miasto nie bez powodu nazywane Perłą Dunaju lub Paryżem Wschodu. Atrakcji w stolicy Węgier wystarczy na kilka dni zwiedzania.

Trasa obfituje w piękne krajobrazy.

Greenways Polska - dobrze wiedzieć

Na koniec łyżka dziegciu w "bursztynowej" beczce miodu. Niestety trasa nie przebiega wyłącznie drogami dla rowerów. Na całość szlaku składają się przede wszystkim ścieżki rowerowe, utwardzone drogi leśne i lokalne trasy o małym natężeniu ruchu. Niektóre etapy przebiegają także ulicami o większym ruchu, zwłaszcza w okolicach większych miast.

Czy warto wyruszyć w drogę Bursztynowym Szlakiem? Zdecydowanie! Jest to ciekawa propozycja zwłaszcza dla mieszkańców województwa małopolskiego oraz śląskiego, którzy mają łatwy dojazd do Krakowa. Niestety Bursztynowy Szlak Rowerowy nie należy do czołówki europejskich (ani nawet polskich) tras pod względem infrastruktury i ułatwień dla rowerzystów, to jednak krajobrazy, doliny Dunaju oraz splot kilku kultur, wynagradzają organizacyjne braki.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Velo Czorsztyn – niezapomniana przygoda rowerowa w Kotlinie Nowotarskiej
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking, Cross
Czas 2 h
Dystans 35,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Szlak Orlich Gniazd – rowerem przez Jurę Krakowsko-Częstochowską
Region Jura Krakowsko-Częstochowska
Typ roweru Gravel, Trekking, Cross, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 190 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 25%, Szuter 75%
Co oznaczają parametry trasy?
Najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce, czyli Velo Dunajec
Region Małopolska
Typ roweru MTB, Cross, Gravel, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 237 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Przez Pasmo Jaworzyny Krynickiej – uroki Beskidu Sądeckiego
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 3 h
Dystans 38,6 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Szuter 90%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?